Монтажи за директен телескоп

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Ех, момчета, момчета... И кладенец можеш да покажеш и вода да извадиш, но вода да пиеш вместо друг не можеш...
Бачо Илия пак заслужи овациите. Евала! Така се прави.
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
Аватар
ЖоретО
Мнения: 968
Регистриран на: Сря Фев 07, 2007 12:35
Риболов: фидер, мач
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от ЖоретО »

Георги Кръстев написа:вирбел при телескоп на язовир не ти трябва.
ВИрбел си трябва, всеки който лови на директен го знае, е разбира се, може и да си сменяш повод през 10-15 замятания :wink:

Мисля, че колегата butnik е дал най- универсалния и прост вариант за начинаещ.

Към ИДА- евала, отново превърна една обикновена тема в наистина полезно помагало, благодаря! Имам въпрос относно Leadcore-а. Ефекта на потапяне на влакното е удачен, обаче не "придърпва" ли такъма към брега?
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

ЖоретО написа:Към ИДА..... Имам въпрос относно Leadcore-а. Ефекта на потапяне на влакното е удачен, обаче не "придърпва" ли такъма към брега?
Специално с този ледкор и този монтаж- нищо не "придърпва". Плувката остава във фиксираното и след пропадането, положение. На втората картинка (където е сниман телескопа), при увеличение на снимката ясно се вижда че ледкора "седи" във водата под ъгъл около 30 градуса и явно съпротивлението на водата и изтласкващата сила върху влакното и ледкора, балансират много точно цялата ситуация и то при положение че и стръвта(в случая) е над дъното. От друга страна, аз с ледкор не съм ползвал плувки под 1.5гр; ползвам 1.5-3.0 гр в зависимост от дълбочината, вятъра и течението. Как ще е със щеките и по-малките плувки, нямам представа а колкото до втория монтаж(този с ваглерите), за първи път го видях в сп. "На Плувка и Дъно", октомври 2004 стр 23 ( папарака ако иска може да постне статията- много е интересна). И на картинките дето ги постнах, също има подобен монтаж:

Изображение

п.п. такова "придърпване към брега" според мен по-скоро би се получило, ако се ползват дропери по линията между върха и плувката :idea:
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Евала за хубавата т ема и за всички полезни работи постани в нея. Ето нещо което не съм знаел и нещо което ми е било много необходимо това с ледкора. Много пъти съм се дразнил като ловя платики и ми духне вятъра и линията отива подяволите. Пробвал съм да слагам съчмичка на основното между плувката и въдицата но ако я сложа близо до плувката потапя малка част от влакното но ако я сложа по далече придърпва линията и пречи.

Стана ми обаче много готино като видях повечето монтажи на картинките с които съм ловил много пъти и сам самичък съм стигнал до тях . Сега виждам че те са си нещо универсално и вяно пипето ми сече а и тренировките ми са добри :)
Аватар
Romanista
Мнения: 90
Регистриран на: Вто Апр 07, 2009 15:20
Местоположение: Петър Чапанов,Пловдив

Мнение от Romanista »

Абе сега го гледам един руснак по телевизия скубе едни перки с 7-ца директен.Ама ми прави впечатление че влакното му е поне 50-60 сантиметра по-дълго от самият прът ако не и повече. Аз знам, че даже трябва линията да е малко по-къса от пръта, за да може да се работи по-лесно. Къде е истината в крайна сметка?
Аватар
butnik
Търговец
Мнения: 1026
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 9:39
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 3 пъти

Мнение от butnik »

Romanista написа:Абе сега го гледам един руснак по телевизия скубе едни перки с 7-ца директен.Ама ми прави впечатление че влакното му е поне 50-60 сантиметра по-дълго от самият прът ако не и повече. Аз знам, че даже трябва линията да е малко по-къса от пръта, за да може да се работи по-лесно. Къде е истината в крайна сметка?
Скоро се научиха да ловят риба с въдици,до преди години ги млатеха с вилите.А забележката ти е уместна.
По-добре шамар от приятел,отколкото целувка от лицемер.
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Мнение от jasonsmith »

хахах, и аз го гледах руснака по руската тв, не е като да не вадеше с всяко замятане рибета.. а и на мен ми направи впечатление че влакното му е доста по-дълго от пръта, но според мен единственото неудобство е при монтирането на примамката и събирането на улова, иначе не би трябвало да има някаква съществена разлика. поне така си мисля??
Аватар
butnik
Търговец
Мнения: 1026
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 9:39
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 3 пъти

Мнение от butnik »

jasonsmith написа:хахах, и аз го гледах руснака по руската тв, не е като да не вадеше с всяко замятане рибета.. а и на мен ми направи впечатление че влакното му е доста по-дълго от пръта, но според мен единственото неудобство е при монтирането на примамката и събирането на улова, иначе не би трябвало да има някаква съществена разлика. поне така си мисля??
....това малко ли е като причина :D
По-добре шамар от приятел,отколкото целувка от лицемер.
Аватар
toko
Мнения: 3277
Регистриран на: Съб Май 28, 2005 9:41
Местоположение: София (иначе от Казанлък)
получил Браво: 3 пъти

Мнение от toko »

Проблема е най-вече замятането. До 60-70 см може да се компенсира с дължината на ръцете, но много зависи от брега зад теб. Прибирането на рибата не е чак такава драма. Особено ако са по-едри и ги кепчосваш. Ако искаш да ги мяташ на гърди - вече е проблем.
20 and counting.
...Ferguson is a fucking warrior. Fucking warriors don’t especially care if you like them or not. They care about winning...
Аватар
chirusa_bg
Мнения: 848
Регистриран на: Сря Фев 16, 2005 12:58
Местоположение: Sofia

Мнение от chirusa_bg »

Винаги когато кепчосвам рибите ловя с линия по-дълга от въдицата.
В противен случай въдицата се натоварва излишно, а рибата пляска по повърхността далече от брега(кепа).
Goat Food!
Аватар
Romanista
Мнения: 90
Регистриран на: Вто Апр 07, 2009 15:20
Местоположение: Петър Чапанов,Пловдив

Мнение от Romanista »

Проблема е най-вече в замятането, защото при него влакното се изпъва максимално много по-трудно от колкото ако е по-късо и е много вероятно накрая плувката да цопне на 2-3 метра от теб. Това важи още повече за дължини от порядъка на 7 метра и нагоре. За ваденето все може да се оправи някак човек- я с кеп я с вдигане на пръчката нагоре, но кому е нужно този зор. А има и друг неприятен момент- в желанието си да заметнем максимално добре с по-дълго влакно има много голяма вероятност да направим някоя беля и после да чакаме за смяна на някое коляно.
Riboko
Мнения: 792
Регистриран на: Нед Фев 14, 2010 19:45
Местоположение: София

Мнение от Riboko »

Бачо Илия велик си ! :)
ronaldo_st2
Мнения: 29
Регистриран на: Пон Апр 18, 2011 16:22
дал Браво: 3 пъти

Re: Монтажи за директен телескоп

Мнение от ronaldo_st2 »

ЗА тези монта6и трябва да знае6 дълбочината нали за6тото ако е по голяма оловото 6те падне на ъаното и няма така да презентира стръфта нз аз сам начинаещ и моля някой да ми обясни и как да разбера 4е докато ловя презентирам по същия начин по който е дадено като на снимките с монтажите.
ronaldo_st2
Мнения: 29
Регистриран на: Пон Апр 18, 2011 16:22
дал Браво: 3 пъти

Re: Монтажи за директен телескоп

Мнение от ronaldo_st2 »

Не мога да ряазбера например при монтажа MULTICARP как направя така 4е тежестта да остане 1-2 см над дъното а самата струв на дъното.Ако дъбочината се промени от рибаря няма да се презентира така да кажем стръфта няма да ле6и на дъното
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Re: Монтажи за директен телескоп

Мнение от Бачо Илия »

ronaldo_st2 написа:....и моля някой да ми обясни и как да разбера 4е докато ловя презентирам по същия начин по който е дадено като на снимките с монтажите.
При добре балансирана плувка, или най-общо казано 2/3-ти от антената да е под вода и само 1/3-та над повърхноста, това което питаш е много ясно и точно видно по това, колко още от потопените 2/3-ти ще щръкне допълнително, в зависимост от това дали куката ще опре в дъното, или куката ще лежи с част от повода, или кука+ повод+ първи дропер....+ втори, трети и т.н. , до като се "легне" и с основното утежнение на дъното. Разбира се, преди това, много акуратно със сондичка трябва да бъдат премерени дълбочината и релефа на облавяното петно.
:idea:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”