Линия за подвижен ваглер?

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Публикувай отговор
otkata
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Май 04, 2010 15:40

Линия за подвижен ваглер?

Мнение от otkata »

Разгледах темите с монтажите и тук, и при съседите и установих, че каквото и да нанижа произволно на 1-2 метра ще има и такава картинка (схема). Рано или късно изпробвайки различните варианти сам ще стигна до отговорите, но естествено по-лесно е да попиташ ))).
С две думи разни хора, разни идеали, но въпросите ми са:
1. Ваглера да пада ли до основното утежнение или да се стопира на 2-2,5м. Кое е по-удачно по отношение на замятането?
2. Изпитана линия за "пропадане" и за "дъно", така че да няма уплитане?
Ще стартирам с два ваглера 8+2 и 3+2 грама и вирбелче за закачането.
По първият въпрос, ако не е проблем ваглера да не е при основното утежнеие, а по-нагоре ще е чудесно, тъй като стопера ще го заместя с вирбел и ще си направя различни утежнения готови за смяна.
По втория ми въпрос ще се радвам да споделите Вашия монтаж и опит.
Не искам готови картинки от нета и от чуждите сайтове.
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Re: Линия за подвижен ваглер?

Мнение от Paparaka »

otkata написа:Разгледах темите с монтажите и тук, и при съседите и установих, че каквото и да нанижа произволно на 1-2 метра ще има и такава картинка (схема). Рано или късно изпробвайки различните варианти сам ще стигна до отговорите, но естествено по-лесно е да попиташ ))).
С две думи разни хора, разни идеали, но въпросите ми са:
1. Ваглера да пада ли до основното утежнение или да се стопира на 2-2,5м. Кое е по-удачно по отношение на замятането?
2. Изпитана линия за "пропадане" и за "дъно", така че да няма уплитане?
Ще стартирам с два ваглера 8+2 и 3+2 грама и вирбелче за закачането.
По първият въпрос, ако не е проблем ваглера да не е при основното утежнеие, а по-нагоре ще е чудесно, тъй като стопера ще го заместя с вирбел и ще си направя различни утежнения готови за смяна.
По втория ми въпрос ще се радвам да споделите Вашия монтаж и опит.
Не искам готови картинки от нета и от чуждите сайтове.
Това което си го описал е малко нелепо. Ако ще ловиш с подвижен ваглер се предполага, че дълбочината ще бъде минимум 4 м или нагоре. Ако е така тези ваглери дето си ги подбрал не стават за нищо. Линия която носи 2 гр ще изтегля пет минути докато стигне до дъното.
За подвижна линия ти трябва ваглер минимум +4г.
Иначе аз винаги ползвам два вирбела, като в горния ми опира ваглера и играе ролята на стопер.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
otkata
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Май 04, 2010 15:40

Мнение от otkata »

Нелепо, нелепо, колко да е нелепо ))).
Ако изтегля много бавно ще взема с по-голямо утежнение. Доколкото разбрах от отговора ти не е задължително ваглера да е при основното утежнение. Между двата ти вирбела ми е интересно какво и как си наредил като съчмички.
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от NIKI1968 »

Папарака има сниман филм по въпроса. Със специалното участие на г-н Ивайло Христов и Тони Исаков (ако не се лъжа). Лично за мен е много интересен, тъй като не практикувам точно този вид риболов и научих доста неща. Филма се казва "Теория на риболова" и имаше подзаглавие "Ваглери, слайдери и сръбски плувки" (тука това си е чисто моя интерпретация.... :oops: и може би не е съвсем точно).
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

otkata написа:Между двата ти вирбела ми е интересно какво и как си наредил като съчмички.
Е,то всъщност там е целата магия... :D :D

Принципно:оливетка и дропери или основно от съчми и пак дропери...
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1376 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Линия за подвижен ваглер?

Мнение от Д-р Флекс »

Paparaka написа:
Това което си го описал е малко нелепо. Ако ще ловиш с подвижен ваглер се предполага, че дълбочината ще бъде минимум 4 м или нагоре. Ако е така тези ваглери дето си ги подбрал не стават за нищо. Линия която носи 2 гр ще изтегля пет минути докато стигне до дъното.
За подвижна линия ти трябва ваглер минимум +4г.
Е, да предположим, че на дълбочина до 5 м спокойно може да метка и ваглери +2 /+3, без изобщо да му се налага да чака 5 + минути докато стигне на дъното, но за по-големите дълбочини си напълно прав.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1376 пъти
получил Браво: 423 пъти

Мнение от Д-р Флекс »

Coarseman написа:
otkata написа:Между двата ти вирбела ми е интересно какво и как си наредил като съчмички.
Е,то всъщност там е целата магия... :D :D

Принципно:оливетка и дропери или основно от съчми и пак дропери...
А пък тва с оливетката ми е вдъхвало винаги множество недоверия при риболов на мач, особено, на далечно разстояние....особено при страничен ветар... Азпредпочитам основното утежнение винаги да е групирани съчми/дропери, един дропер на горния вирбел, два или повече на долния; основното утежнение отстоящо грубо "на 2 ваглера" от горния вирбел. Гарантирано противоуплитащ монтаж :wink:
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Д-р Флекс написа:А пък тва с оливетката ми е вдъхвало винаги множество недоверия при риболов на мач, особено, на далечно разстояние....
"Чупи" влакното,да, и стават заплитания.... :wink:
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1376 пъти
получил Браво: 423 пъти

Мнение от Д-р Флекс »

...но пък е нумеро уно при утежняване на линията при риболов на болонезе, открих едва сравнително наскоро...
otkata
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Май 04, 2010 15:40

Мнение от otkata »

Д-р Флекс, а между двата вирбела какво разстояние да пусна. 1,20м - 1,30м?
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1376 пъти
получил Браво: 423 пъти

Мнение от Д-р Флекс »

Ами, зависи. Зависи какви ваглери ползваш - колко тежки, колко дълги, колко далеч и на колко дълбоко ще замяташ. Аз, принципно, ползвам системата с два вирбела и повод за основното утежнение между тях само при по-тежки линии за по-далечни замятания. Колкото повече са възлите, и вирбелите, толкова по-груба е линията, и по-гореми са шансовете за скъсване в неподходящ момент, примерно, вадене на единствената риба за деня :D


Най-добре е да мериш този условно казано "шок лидер" според дължината на ваглера. Ако отстоянието на основното утежнение е на приблизително два ваглера разстояние от горния вирбел, а куката ти е на отстояние около ваглер и половина (20-25 см) от долния, то остава около ваглер и половина между основното и долните дропери.
Това, според зависи, прави около 1-1.20 в повечето случаи.

ПП
Благодаря за въпроса, колега, но тук има двама далеч по-големи капацитети по въпроса - проф. Coarseman, и чл. кор. Папарака, те могат да те просветят практически по всички въпроси касателно риболова на ваглер.
otkata
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Май 04, 2010 15:40

Мнение от otkata »

Благодаря за изчерпателния отговор, както и на другите колеги разбира се.
"...И аз мога, и тате може, ама козата си иска пръч..."
Затова се обръщам и към вас, а не да се чудя защо съседа ги скъсва, а мойта линия не искат и я да помиришат )))
otkata
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Май 04, 2010 15:40

Мнение от otkata »

Д-р Флекс написа:...а куката ти е на отстояние около ваглер и половина (20-25 см) от долния, то остава около ваглер и половина между основното и долните дропери. ...
Така няма ли опастност от заплитане. Може би основното утежнение трябва да е с една идея по-нагоре или бъркам.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1376 пъти
получил Браво: 423 пъти

Мнение от Д-р Флекс »

Преди да пробваш, няма как да си сигурен докрай във всичко, колега.

Много зависи, отново, какъв е ваглера, и каква линия градиш, т.е. колко надалеч, колко надълбоко искаш да заметнеш. Ако сега започваш този увлекателен вид риболов, пред себе си цял живот имаш да експериментираш :D

PS лично според мен, разстояние от 40-50 см между основното и куката, разделено посредата с един или повече дропера и вирбел е напълно сигурно срещу заплитане.
otkata
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Май 04, 2010 15:40

Мнение от otkata »

Сега започвам да. В събота стартирам. Ще има да беснея в началото, но ще ви настигна )))
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”