Линия за щека при риболов на шаран.

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от VARHARA »

Ако отида за шарани скоро време което не ми се вярва,щот не остава време от преследването на митичния сом, ама ще монтирам два топ сета.Единия с мойто си поводче ,другия с повода на Папардунес и ще пробвам .На дърти години ме карате още да пробвам, какви ора сте ейййй.
Извинявам се за въпроса , ама нали щеше да има още един турнир в Румъния-накотрежил съм се .Кога ще е той? Да видите как ще ги ловкам там ,само да изтегля жребий :wink: :lol: :lol: :lol:
Аватар
ma3xa1993
Мнения: 317
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 1:03
Местоположение: Sofia

Мнение от ma3xa1993 »

Аз септември месец може да отскоча до Кастел и там ще тествам монтажа на Папаракъъъ...И за там вече ще сложа хидрота на 2 топсета,единия с моя монтаж с 2 дропер и групирано а другия само с групирано утежнение без дропери...
Team DAIWA and MAVER is the best of world...
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Мнение от outsider »

Дотук се концентрирахме на презентация с дълъг срещу къс повод , ще изплюе ли шарко стръвта или няма , ще усети ли тежестите....сичката тая работа оставя без отговор един доста по-важен момент : ИГРАТА СЪС СТРЪВТА. :idea: Признавам , че има дни/водоеми , когато и където рибата предпочита абсолютно неподвижна стръв , и тогава the yours truly е първият , който поляга като Тодорка с целия повод от 50 см 8) ,и два дропера (рядко ползвам групирана тежест , щото рядко ловя с плувки под грам).Тоя урок го научих с цената нa неописуем провал на едно провинциално първенство на Гранада , когато още живеeх там... :oops: :oops: :cry: :evil: .Обаче , да се опитваш да играеш със стръвта , когато рибата не ще стръвта да играе , е също толкова тъпо , колкото и да лежиш неподвижно , когато рибата взима на пропадане/ придърпване/ приповдигане...

(Малка скоба : как се храни шарана? В едно английско списание имаше жестока статия на великия Джейми Мейсън , където човека обясняваше как размазва конкуренцията ,докато тя дреме без да движи стръвта - шаранът (имаше страхотна картинка към статията) застава над захранката , размахва гръдните си перки като Чичолина :lol: , и вдига всичко от дъното - зърна царевица ,пелети ,кастери ,ала-бали -и ги засмуква докато са над дъното. Точно това движение имитира Джейми - вдига плувката нагоре , докато тялото излезе от водата -5-10 см ,и я спуска обратно , умножава кълването по 10.)


Други техники за активизиране на кълването са :
техника на Мило Коломбо: вдигаме плувката на 15 см. над водата , и рязко я оставяме да падне до изходно положение

т-ка на Алън Скоттърн: при спускане на линията до работно положение , задържаме плувката на 30 см над водата , и я спускаме надолу на "забавен кадър" . В момента , когато стръвта стигне до работно положение , вдигаме обратно нагоре 5-10 см -рибата вижда как нещо , което потева към дъното , тръгва "да бяга" и го атакува по инстнкт

местен испански truco: дърпаме плувката встрани доста бавно , с цел стръвта да се провлачи 5-10 см по дъното , без да се отлепи от него.Това работи толкова добре , че си мисля че шарана е малко като динозаврите :lol: - вижда само това , което се движи..

Сега отивам да бачкам , че съм в обедна почивка. Докато се върна , се надявам някой да напише кой от тези номера може да бъде изпълнен както трябва с 50 санти повод полегнал на дъното 8) :lol:

.... ама първо мислим , после пишем , а? :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
butnik
Търговец
Мнения: 1026
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 9:39
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 3 пъти

Мнение от butnik »

Шарана на различни водоеми и в различните сезони/и различните часове/ взима различно.Един пример от тази седмица-на Руенското езеро до 10часа взима като му лежиш,а по-късно на пропадане или над дъното с приповдигане и придърпване.Когато ловя шаран на дълбоки места над 2м винаги правя два монтажа/на щека и мач/един за лежане на дюшемето,другия на пропадане малко над дъното/.А ако се стреля постоянно гранула и сладка царевица на пропадането ще взимат по-добре.Под постоянно имам предвид без прекъсвания.Поводите за риболов на шаран рядко надхвърлят 30см на щеката и 40см на мача.
По-добре шамар от приятел,отколкото целувка от лицемер.
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

butnik написа:Шарана на различни водоеми и в различните сезони/и различните часове/ взима различно.
Убу че най-накрая некой се сети да го спомене тва.

Има си местни специфики дето требва да се зимат предвид и тва е валидно за секакви риби, не само за шаран.

Аз лова с не повече от 30 см повод на щеката.
Просто на местата,на които лова не ми се налага да ползвам повече.
Просто не виждам смисъл да слагам полвин метър повод.

Да не говорим че (там дето ходя) когато иска да му се лежи,иска да му се лежи стабилно и здраво,а тва значи минимум два дропера плътно на дюшемето и разстояние от дроперите до куката-не повече от 30 см.
Е как се постига тва с 50 см повод некой да ми каже?

При положение че мразим да слагам дропери връз повода...

С 50 см повод на дюшемето и дропери на 55 см от куката,стръвта се ветрее из водата по най-гнусен начин и лежането като цело се компрометира-особено във ветровито време с вълни,движение на водата и прочее.
Даже понекогаш иска 15 см повод с две сачми съвсем до клупа за да стане нещо.

Ма немам претенциите тва да е нещо общовалидно за насекъде.
Ако вида че има пиниз в слагането на дълъг повод,ше съм първия дето ше смени системата...

Трее се нагаждаме според тва кво иска рибата просто...

А по въпроса за куките-не знам,за мене В 611 въпреки че е превъзходна кука и въпреки че имам във всеки един момент поне по 10 вързани,не е куката за царевица.
И понеже шарани лова най-вече на царевица,минах на тея жълтите на Колмик-DK 800 и на Камасан Анимал и се родих общо взето-рибите се закачат на едно и също место-на устата,не е да нагълтват нали,обаче боднат ли се на Анимал-а и са Сбогом Гергино,докато с В 611 гелех яко...

За ластиците-ясно е че трее се използват кухи,са ше си тура на единия шарански топсет черно хидро и ше ви кажа как са нещата...

Чак сега видех кво е написал Доктору-абсолютно съм фен на лежането само с повода,НО,тва едно че е по-мастурски клас хава и второ че не винаги става номера.
Ето например,откак на един водоем се правих на елегантен естет и си лежах само с част от повода,с дроперите у въздуха и т.н. и общо взето си бърках у носката докато до мене един чичо си легна с 10 сантима повод и със сичкото олово на дюшемето и им съса гъза, та оттогава се научих да гледам кой кво прави.

Просто понякогаш шарана си иска "сичко долу" и "никой да не мърда"....
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
пламенхимекс
Мнения: 315
Регистриран на: Вто Окт 07, 2008 23:23
получил Браво: 3 пъти

Мнение от пламенхимекс »

Септемри Ванката ще организира турнир на Ловни дол там шараните са от1.5кг до 5 кг и нагоре ,а амурите от0.5 до 5кг и по вече. 14 отбора хванахме 780 кг .Аз поставих личен рекорд 18 кг за тур но до никаде не ми стигнаха килограмите
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Мнение от outsider »

Coarseman написа:.... общо взето си бърках у носката докато до мене един чичо си легна с 10 сантима повод и със сичкото олово на дюшемето и им съса гъза, та оттогава се научих да гледам кой кво прави.
:lol: :lol: .....сладур!това бате от тука дето съм седнал , и на 7 бири , звучи така:""

"докато до мене един чичо си легна с 10 сантима повод и със сичкото олово на дюшемето и ми съса гъза,"
:wink:

- и освен това звучи до болка познато :oops: ,та извадих Дневника от чекмеджето..... цитирам:

"... кълването се разреди , и аз започнах да намалявам куките , и да минавам на повод 0.117 , без да обръщам внимание на това ,че Xосе Луис ги подкара с телескопа , а той никога не лови тънко.......аз стигам до куки Нº 20...Мaноло също ги зачесва яко ,даже ми подсказва , че с тънкажите се правя на идиот ,ама аз не вдявам..."

няма да те занимавам с подробности - обаче в графата "Изводи " четем:

" Как ловят и какво хващат другите е важна част от цялата картина!!!!
(тази дето се опитваш да я разшифроваш , говедо такова)"


край на цитата... 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
korleone
Мнения: 20
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 0:43

......................................

Мнение от korleone »

Изчетох абсолютно всички коментари и мнения . Това , което ми направи впечатление е (тъй като аз нямам опит в риболова с щека) , че явно всичко е различно за различния водоем (дълбочина , течение и т.н.) , а другото е , че постоянно трябва да се експериментира и да се търси перфектната линия . Никой обаче не прочете моя въпрос (предполагам защото несъм толкова интересен колкото състезателите) ,а въпроса ми беше монтира ли някой подвижна тежест (оливетка) на линия за шарани , защо и кога ? Гледах едни филмчета в интернет с участието на Боб Нуд и той беше монтирал оливетки на всички свои линии , но не разбрах защо ,понеже имам проблеми с превода .
Дано някой ми отговори .
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Re: ......................................

Мнение от Coarseman »

korleone написа:Гледах едни филмчета в интернет с участието на Боб Нуд и той беше монтирал оливетки на всички свои линии

Къде ги беше монтирал тези оливетки и подвижни ли бяха те?

Дай направо линк към филмите да видиме таа раута...
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: ......................................

Мнение от outsider »

korleone написа:Никой обаче не прочете моя въпрос (предполагам защото несъм толкова интересен колкото състезателите) ,а въпроса ми беше монтира ли някой подвижна тежест (оливетка) на линия за шарани , защо и кога ? Гледах едни филмчета в интернет с участието на Боб Нуд и той беше монтирал оливетки на всички свои линии , но не разбрах защо ,понеже имам проблеми с превода .
Дано някой ми отговори .
:oops: Извинявай - прочетох ти въпроса , но бях в обедна почивка и не ми остана време да ти отговоря. Значи , и аз като Корса доста се съмнявам че оливетките на Сър Робърт са били подвижни -полагането на оливетка на дюшемето е рядка практика даже и в Англия , а в Европа е абсолютно забранена от правилника на състезанята (не повече от 10% от тежестите могат да опират дъното. Поне в Испания е така).

И така , кога и защо се ползват оливетки? Най-често , за избягване на дълги "синджири" от съчми при по-тежките плувки; по-скоро е въпрос нa личен избор , а не някакво правило - някои състезатели монтират всичко над 1 грам с оливетки , други не искат и да чуят за тях - например Жан Деске монтира всичко със съчми , като основното утежнение на тежките линии го прави с увеличаване размера на съчмите отдолу нагоре -(най-долната съчма е най-малка ),като групата съдържа 4-6 броя.

Подвижните оливетки са много ефектвни при ловене на близалка , стига да не си на състезание , или пък съдиятa да е с широки възгледи (или от твоя клуб :lol: ). При наистина тежки близалки - от 15 - 20 гр. нагоре , местните майстори ползват подвижна оливетка за дропер ,(!) което мога да потвърдя от собствен опит , че е сериозно предимство.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Re: ......................................

Мнение от Coarseman »

outsider написа:местните майстори ползват подвижна оливетка за дропер ,(!) което мога да потвърдя от собствен опит , че е сериозно предимство.
Аз мисля че точно е тва пита младежа дали е възможно.
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Мнение от outsider »

Аха.. Аз си мислех че става дума за полагане диреkтно на оливетката на паркета , като основно утежнение. И това върши работа понякога , но аз го свързвам с ловене на течение , и риболов без излишни превземки. Подвижната оливетката при тихо време и нормален риболов НЕ дава никакви предимства в сравнение с монтаж с основна тежест и дропери.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
korleone
Мнения: 20
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 0:43

.................

Мнение от korleone »

Благодаря на outsider за отговора , беше изчерпателен .
Ще направя всичко възможно утре да пратя линкове към филмчетата на Coarseman . Надявам да ми помогнеш Coarseman да разбера какви точно са тези линии (човека ловеше шарани) , които ползваше Боб Нуд .
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от Paparaka »

Вече почвам да се питам аз ли не мога да се изразявам или никой не ме разбира.
Според мен няма вариант - НЯМА - в който шаранът да предпочете лежана на дюшумето с два дропера, вместо 40 см повод без дропери.
Така ми е показала поне на мен моята практика. Ако изобщо се налага толкова лежане. А за мен за да лежа с 40 см повод на дъното трябва да духа такъв вятър, че да ми е трудно да си държа щеката.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Paparaka написа:Според мен няма вариант - НЯМА - в който шаранът да предпочете лежана на дюшумето с два дропера, вместо 40 см повод без дропери.
Има!И-МА!!!

АБСЕЛЮТНО категоричен съм!

Просто съм го виждал на живо и никой не е в състояние да ме убеди в противното.
Квото съм видел,съм го видел и туйто! :lol:

В случая имаше некво яко движение на придънните слоеве на водата,не знам поради кво и като му оставиш само дропери и царевицата отлита на една-две педи над дюшемето и духаш героично,докато чичо с дроперите и 15 санта повод си ги чешка доволно.

Не твърдя че тва е масовия случай на затворени водоеми,съвсем не!
Точно за тва,както каза и Върхара,следващия шарански риболов обезателно ше направа два топсета-един с 25 сантима повод и дропери и друг с 40 сантиметра и лежане само с повода или малка част от него.

Обещавам да споделя истината,само истината и целата истина! :lol:
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”