Линия за щека при риболов на шаран.

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
ma3xa1993
Мнения: 317
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 1:03
Местоположение: Sofia

Мнение от ma3xa1993 »

VARHARA написа:Корса няма за какво да те защитава,споко :wink: Хайде бе ,чакам да ми кажете защо аджаба не извадих и една голяма риба.
Когато температурата на водата падне под 17 градуса ще направя опит ,какво ще стане не знам или щека на 10 или рекорд на две :lol:
Върхи не ти давам акъл защото си много по напред от мен но защо на теца не пробваш с влакна от порядъка на 0.30 на 0.28 или нещо подобно...Те там тея добитаци са много опасни и според мен не успя да извадиш риба защото там риби нема,а плуващи магарета... :D :lol:
Team DAIWA and MAVER is the best of world...
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от Paparaka »

За първи път се получава в този форум истинска тема. Поне така както я виждам аз. Поставен е един въпрос. И се дискутира. Само че малко се изместват нещата. Хайде да опитаме по друг начин. Най-лесно е да кажа защо ловя с дълъг повод. И ще го направя. По-интересно е обаче да кажете вие според вас какви са преимуществата на дългия повод.
Ще дам един жокер. Не искам да си правя реклама на филмите, но зимата, подчертавам - зимата, снимахме един филм на Богров. Преди да има хиляди риби, и когато рибата беше капризна. Във филма участвахме моя милост, Дени Бранков и Румен Монтанеца.
Ето и още един жокер - на всички шаранджийски състезания ловя по този начин. Говорим за целенасочен риболов на шаран. Не комбиниран риболов на амури, шарани и пр. Само шаран. Мисля, че имам достатъчно добри представяния на шаранджийски турнири, където повечето ловят по традиционния начин.
Айде да поразсъждаваме, пък дано темата не се оспами.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
Аватар
ma3xa1993
Мнения: 317
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 1:03
Местоположение: Sofia

Мнение от ma3xa1993 »

Според мен слагаш(а и аз ловя с много дълги пводои,което също съм видял от твоите филми) дълъг повод защото така шарана стъвта седи по далче от отежнението и шарана е по спокоен при кълването,другото преимущество е,че стръвта се презентира по естествено...Лично мнение...
Team DAIWA and MAVER is the best of world...
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Мнение от Венелин Радушев »

Paparaka написа: Айде да поразсъждаваме, пък дано темата не се оспами.
Малка плувка, групирано утежнение, дълъг повод. Първо пропадаш бързо до дъното избягвайки бабушки и каракуди в по-горните слоеве. В придънния слой дългия повод ти осигурява бавно и естествено пропадане веднъж, неподвижна на дъното стръв след това. Намаляш шансовете за фалшиви кълванета от триещи се в влакното риби. Дългия повод и липсата на дропери също ти спестяват евентуални почуквания на дребни риби ако отсяваш рибата чрез по-едра стръв. Така мисля...
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Мнение от outsider »

Paparaka написа: По-интересно е обаче да кажете вие според вас какви са преимуществата на дългия повод.
Айде да поразсъждаваме, пък дано темата не се оспами.
. 8) .."ну атаман , какой ты холодный".И загадъчен , и тънко подхождаш - а електората да си хапе ноктите. :lol: Какво пък...Дългият повод без съмнение си има своите прдимства:
-както вече казах по-горе , при вълнение , или когато по технически причини не можем да оставим толкова разтояние от върха на щеката до плувката , колкото бихме искали , движенията на върха/плувката не се предават толкова рязко до стръвта , колкото с по-къс повод

-на течение (бавни реки) , с дълъг повод , по-лека плувка от необходимото , и с по-голяма дълбочина от реалната , се постига страхотна презентация.Методът е убийствен за мряната тук , но и за шаран става

-при по-тежък монтаж стръвта се отдалечава от основната тежест , и се избягват изплювания на стръвта от страна на шарана - даваме му време да нагълта

-кокото епо-дълъг повода , толкова повече може да се разтегне преди да се скъса , тоест амортизира повече от по-късия при еднаква дебелина

в заключение , един шокиращ случай от скромната ми практика: на едно състезание съперника отдясно ме разби (9:2 кг в негова полза) :oops: със следния монтаж: дълбочина ок 1,2 м. на 13 метра , наскоро залята от язовира ливада.....вятър и вълнение...тревите стърчат навсякъде над водата :evil: .Комшията монтира плувка от 0,7-1 гр , вдигна всицките съчми под плувката , и остави цялата линия без кьорава тежест - тоест ,1 метър повод , като остави стръвта на произвола на съдбата , и се зае да стреля червеи с прашката.Това се оказа единственият начин да се избегне скриването на стръвта в треволяците , и тя да се отличава възможно най-малко от "безплатната " храна"

..а сега кажи пък ти , кои са НЕДОСТАТЪЦИТЕ на дългия повод? :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Мнение от Д-р Флекс »

outsider написа:
Paparaka написа: По-интересно е обаче да кажете вие според вас какви са преимуществата на дългия повод.
Айде да поразсъждаваме, пък дано темата не се оспами.

...
...Комшията монтира плувка от 0,7-1 гр , вдигна всицките съчми под плувката , и остави цялата линия без кьорава тежест - тоест ,1 метър повод , като остави стръвта на произвола на съдбата , и се зае да стреля червеи с прашката.Това се оказа единственият начин да се избегне скриването на стръвта в треволяците , и тя да се отличава възможно най-малко от "безплатната " храна"



Right-ho, Your Grace!!!
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от Paparaka »

Недостатъци няма според мен дългия повод. Когато става дума за риболов конкретно и единствено на шарани.
Е, с малки изключения разбира се, освен когато не се налага използването на по-къс. :oops: :oops: :oops:
Въпросът с дължината на повода е доста спорен. И мненията са винаги противоречиви. И всичко според мен е въпрос на експерименти.
Що се отнася до нагълтването това според мен е груба грешка. Винаги си коригирам дълбочината така, че не позволявам на шарана да нагълта.
А не позволявам защото когато нагълта се правят най-много гелета. Вътре устата му е мека и куката просто разкъсва тъканта. И тогава се чуват "умни" реплики от рода на "тия куки Камасан Б611 не струват".
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
korleone
Мнения: 20
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 0:43

оливетка......

Мнение от korleone »

А някой ползва ли оливетка и ако ползва в кои случаи и как?
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от VARHARA »

Дълъг повод ,ок но дълъг дълъг колко да е дълъг???Тук е въпроса. Според мен ако рибите са плашливи ,те всмукват стръвта и при усещане на съпротива веднага я изплюват и ако дълбочината не е както трябва се получават фитки,а понякога и не отчиташ кълванета.Така ,че повода трябва да е съобразен и с това.Аз лично на щека никога не съм ловил с по дълги поводи от 25см освен при риболов на платика . Преди 6 години или повече не помня когато беше световното в БГ на канала Бербета ми подари двете си линий .Той стана шампион на турнира .Какво беше учудването ми когато ги разгледах.Ловеше с плувки 0.5 и 0.75 .Линията и на двете беше еднаква . 20 см повод дропер 9№ на 20-22см основно но забележете между самия повод един дропер микроскопичен може би № 12 . Тогава имаше треви в канала и леко течение . Предполагам че ги е ловил рибите точно над растителноста и за да не лети е сложил тази малка съчма .
п.п Първо да одговоря на ma3xa1993.
На втория филм с Тони Исаков и г-н Христов сложих хидро плюс 20 на дайва най дебелото хидро пройзведено до сега и с 0.28 директно,отнесе ме като товарния влак отново. Отидох на 0.30 но за съжаление кълване не последва. Водата на теца е кристално бистра и на дебелото в близост до брега отказват да взимат.Лампата ми светна и разбрах защо . Ние ги ловим отвесно ,не като на дъно ,линията да се зарови по тинята -разбирате ме нали .Добичетата са предпазливи тогава.Правих трети опит но реших филма да не се излъчва .Тогава вързах 0.20 плетено ,освен 2 шарана по 3-4 кила нищо не извадих, нито един удър на трофей,затова реших да не се излъчва филма.
А колегата Венелин Радушев е много прав. Найстина имах шанс да го извадя едното дубиче но физически не издържах.Получих сплазми на мусколите след 45 минути ,а бях сам нямаше кой да ми помогне . Сега като дойде време за третия филм ще отидев двама ,и ще видим какво ще стане . Имам някоя идея в главата ,но ще я разберете ако гледате филма :wink:
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 356 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Мнение от MapuaH »

Интересно четиво се заформя тука.

Чудя се само кога ще драсне някой ред скромния Бат Корс за това как той ловка успешно шарковци :)

Аз моя скромен опит няма да го споделям :?
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от Paparaka »

VARHARA написа:Дълъг повод ,ок но дълъг дълъг колко да е дълъг???Тук е въпроса. Според мен ако рибите са плашливи ,те всмукват стръвта и при усещане на съпротива веднага я изплюват и ако дълбочината не е както трябва се получават фитки,а понякога и не отчиташ кълванета.Така ,че повода трябва да е съобразен и с това.Аз лично на щека никога не съм ловил с по дълги поводи от 25см освен при риболов на платика . Преди 6 години или повече не помня когато беше световното в БГ на канала Бербета ми подари двете си линий .Той стана шампион на турнира .Какво беше учудването ми когато ги разгледах.Ловеше с плувки 0.5 и 0.75 .Линията и на двете беше еднаква . 20 см повод дропер 9№ на 20-22см основно но забележете между самия повод един дропер микроскопичен може би № 12 . Тогава имаше треви в канала и леко течение . Предполагам че ги е ловил рибите точно над растителноста и за да не лети е сложил тази малка съчма .
п.п Първо да одговоря на ma3xa1993.
На втория филм с Тони Исаков и г-н Христов сложих хидро плюс 20 на дайва най дебелото хидро пройзведено до сега и с 0.28 директно,отнесе ме като товарния влак отново. Отидох на 0.30 но за съжаление кълване не последва. Водата на теца е кристално бистра и на дебелото в близост до брега отказват да взимат.Лампата ми светна и разбрах защо . Ние ги ловим отвесно ,не като на дъно ,линията да се зарови по тинята -разбирате ме нали .Добичетата са предпазливи тогава.Правих трети опит но реших филма да не се излъчва .Тогава вързах 0.20 плетено ,освен 2 шарана по 3-4 кила нищо не извадих, нито един удър на трофей,затова реших да не се излъчва филма.
А колегата Венелин Радушев е много прав. Найстина имах шанс да го извадя едното дубиче но физически не издържах.Получих сплазми на мусколите след 45 минути ,а бях сам нямаше кой да ми помогне . Сега като дойде време за третия филм ще отидев двама ,и ще видим какво ще стане . Имам някоя идея в главата ,но ще я разберете ако гледате филма :wink:
Върхи за онова световно на канала, значи тогава не се ловяха само шарани, нормално е повода да е къс.
Когато има и други риби ситуацията е различна според мен.
Сега. Що се отнася до първото изречение много си прав, че рибата при поемане на стръвта усеща съпротивлението, но....
Именно при къс повод, когато си легнал с дропера има съпротивление.
Представи си сега един повод 50 см, от който на дъното лежат 40 см. Групираното отежнение на плувка 0.5 обаче е над дъното. Та какво аджеба съпротивление ще усети шарко???
А що се отнася до филма, според мен е безмислено при риболов на трофейни риби да се лови с тънки влакна, защото ударите са редки.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Мнение от outsider »

Paparaka написа:Сега. Що се отнася до първото изречение много си прав, че рибата при поемане на стръвта усеща съпротивлението, но....
Именно при къс повод, когато си легнал с дропера има съпротивление.
Представи си сега един повод 50 см, от който на дъното лежат 40 см. Групираното отежнение на плувка 0.5 обаче е над дъното. Та какво аджеба съпротивление ще усети шарко???
Окей - бат' шарко взима стръвта и тръгва към висящата над дъното тежест -10 санти .. 20...30 ..40 , подминава я и продължава по същия курс - още 10 ,20 , 30 ...ВЪХ! КЪЛВЪЕ! ДрЪпай :lol: :lol: :lol: ! ...майтапа настрана , ама от момента в който шарана е лапнал стръвта , до първия сигнал който ни дава плувката , шарана е изминал със стръвта в уста 80 сантиметра :roll: ....Имал е време да я изплюе 10 пъти , или пък така яко да я нагълта , че да трябва да режем повода да не уморим животинчето....хм , в този случай дългия повод доста помага. 8) Втори вариант: шарко лапа стръвта ,и тръгва в другата посока ,тоест , отдалечава се от групираната тежест 0,5 гр. Ако приемем , че поводът е бил изпънат по дъното , а не на топка , два сантиметра по-късно шарана усеща ЦЯЛАТА ТЕЖЕСТ от 0,5 грама и ако не е умрял от глад , плюе. Обаче , ако линиятa е утежнена с дропери и доста по-нагоре - основното утежнение ,работата е друга: при мен на дъното лежи половината повод , а поводът ми е 25 сантиметра.Рибата лапва стръвта , и "съпротивлението" което ще усети е това на дропер Nº 10 или 8 , да речем , при което плувката потъва! А линията може да е и 2 гр , и пак печели в чуствителност. Същото става и при вдигане нагоре ,нещо което шарана прави често: в твоя пример ще трябва да се отлепи от дъното 50 cм(!!) преди да повдигне тежестите , и когато това стане , му се налага да вдигне 0,5 грама. С моята линия от 2 гр. на половината път вече е вдигнал дропера ном.8 , и антената щръква нагоре

....ясно ми е че това е само теория , ама все пак... :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
ma3xa1993
Мнения: 317
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 1:03
Местоположение: Sofia

Мнение от ma3xa1993 »

outsider написа:
Paparaka написа:Сега. Що се отнася до първото изречение много си прав, че рибата при поемане на стръвта усеща съпротивлението, но....
Именно при къс повод, когато си легнал с дропера има съпротивление.
Представи си сега един повод 50 см, от който на дъното лежат 40 см. Групираното отежнение на плувка 0.5 обаче е над дъното. Та какво аджеба съпротивление ще усети шарко???
Окей - бат' шарко взима стръвта и тръгва към висящата над дъното тежест -10 санти .. 20...30 ..40 , подминава я и продължава по същия курс - още 10 ,20 , 30 ...ВЪХ! КЪЛВЪЕ! ДрЪпай :lol: :lol: :lol: ! ...майтапа настрана , ама от момента в който шарана е лапнал стръвта , до първия сигнал който ни дава плувката , шарана е изминал със стръвта в уста 80 сантиметра :roll: ....Имал е време да я изплюе 10 пъти , или пък така яко да я нагълта , че да трябва да режем повода да не уморим животинчето....хм , в този случай дългия повод доста помага. 8) Втори вариант: шарко лапа стръвта ,и тръгва в другата посока ,тоест , отдалечава се от групираната тежест 0,5 гр. Ако приемем , че поводът е бил изпънат по дъното , а не на топка , два сантиметра по-късно шарана усеща ЦЯЛАТА ТЕЖЕСТ от 0,5 грама и ако не е умрял от глад , плюе. Обаче , ако линиятa е утежнена с дропери и доста по-нагоре - основното утежнение ,работата е друга: при мен на дъното лежи половината повод , а поводът ми е 25 сантиметра.Рибата лапва стръвта , и "съпротивлението" което ще усети е това на дропер Nº 10 или 8 , да речем , при което плувката потъва! А линията може да е и 2 гр , и пак печели в чуствителност. Същото става и при вдигане нагоре ,нещо което шарана прави често: в твоя пример ще трябва да се отлепи от дъното 50 cм(!!) преди да повдигне тежестите , и когато това стане , му се налага да вдигне 0,5 грама. С моята линия от 2 гр. на половината път вече е вдигнал дропера ном.8 , и антената щръква нагоре

....ясно ми е че това е само теория , ама все пак... :wink:
По тази логика най-добрия повод е с дължина около 5см защото шаран няма да има време да изплюе и веднага ще покаже на плувката,че има кълване.За това с дроперите и аз съм на същото мнение но другия път когато ходя за шаран ще пробвам тактиката на Папарака...
Team DAIWA and MAVER is the best of world...
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

[quote="outsider
Окей - бат' шарко взима стръвта и тръгва към висящата над дъното тежест -10 санти .. 20...30 ..40 , подминава я и продължава по същия курс - още 10 ,20 , 30 ...ВЪХ! КЪЛВЪЕ! ДрЪпай :lol: :lol: :lol: ! ...майтапа настрана , ама от момента в който шарана е лапнал стръвта , до първия сигнал който ни дава плувката , шарана е изминал със стръвта в уста 80 сантиметра :roll: ....Имал е време да я изплюе 10 пъти , или пък така яко да я нагълта , че да трябва да режем повода да не уморим животинчето....хм , в този случай дългия повод доста помага. 8) Втори вариант: шарко лапа стръвта ,и тръгва в другата посока ,тоест , отдалечава се от групираната тежест 0,5 гр. Ако приемем , че поводът е бил изпънат по дъното , а не на топка , два сантиметра по-късно шарана усеща ЦЯЛАТА ТЕЖЕСТ от 0,5 грама и ако не е умрял от глад , плюе. Обаче , ако линиятa е утежнена с дропери и доста по-нагоре - основното утежнение ,работата е друга: при мен на дъното лежи половината повод , а поводът ми е 25 сантиметра.Рибата лапва стръвта , и "съпротивлението" което ще усети е това на дропер Nº 10 или 8 , да речем , при което плувката потъва! А линията може да е и 2 гр , и пак печели в чуствителност. Същото става и при вдигане нагоре ,нещо което шарана прави често: в твоя пример ще трябва да се отлепи от дъното 50 cм(!!) преди да повдигне тежестите , и когато това стане , му се налага да вдигне 0,5 грама. С моята линия от 2 гр. на половината път вече е вдигнал дропера ном.8 , и антената щръква нагоре

....ясно ми е че това е само теория , ама все пак... :wink:[/quote]

Цялата работа спорд мен е че не само повода лови рибите. Нали все пак трябва да си оправляваш плувката и цялата линия. Нестава да метнеш една 0.5 г плувка и един 50 см повод да подпреш щеката на гредата и да чакаш. Това което аз съм наблюдавал от Папарака а и сам като риболовец съм си изградил е, че този 50 см повод трябва винаги да е изпънат по дъното. Демек ако лежиш с 40 см на дъното да не е на топка ами да е изпънат. Така ако рибата вземе и тръгне да всига. Точно след 5-10 см над дъното ще изпъне целия повод и цялото утежнение на 0.5 г плувка, която моментално ще реагира и ако риболовеца е на щрек ще засече преди Шарко да е плювнал стръвта.

Говорихте за 0.5 грама плувка 4м дълбочина и течение. Тук пак ключа е дългия повод. Надявам се Папарака да не ми се сърди, че издавам тайни от кухнята (но понеже той подхвана темата) ще споделя какво съм научил от него. Та теориите от сорта, че 0.5 г плувка на 4м потъва с часове са малко несериозни. За около 20 секунди линията е на дъното. Това, че тежеста е групирана (макар и 0.5г) дава на малката и лека плувка стабилност (Както и Върхара сподели) Течението може и да носи леката линия но дългия (40-50 см) повод гарантира презентирането на стръвта винаги на самото дъно. Тъй като ловим със щека не е проблем от време на време да припомпваме и примамливо да присъргваме със стръвта около хранителното петно докато изтегляме линията обратно под щеката ако течението я е отнесло.

Скоро ще излезе филма от Ивайловград където с Папи се опитваме да ловим каракуди и бабушки на 3м дълбочина с плувки 1г и течение почти като на река. И там до колкото помня коментирахме, че именно дългия повод който Папи пусна спаси риболова и започнахме да ловим риби. Аз от самото начало си бях с дълаг повод и лових добре докато при него имаше малко фелета и смукане на червей.

Та моето мнение е, че когато нейска на къс повод дългия винаги е някакво спасение. Аз също не ловя с поводи под 30 см. Като аз ловя с болонезета и директни телескопи. Както за шарани така и за всякакви други риби.

Изключваме риболова на късо и гъсти риби пред стола :)
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Doktor-5 »

outsider написа:
Paparaka написа:Сега. Що се отнася до първото изречение много си прав, че рибата при поемане на стръвта усеща съпротивлението, но....
Именно при къс повод, когато си легнал с дропера има съпротивление.
Представи си сега един повод 50 см, от който на дъното лежат 40 см. Групираното отежнение на плувка 0.5 обаче е над дъното. Та какво аджеба съпротивление ще усети шарко???
Окей - бат' шарко взима стръвта и тръгва към висящата над дъното тежест -10 санти .. 20...30 ..40 , подминава я и продължава по същия курс - още 10 ,20 , 30 ...ВЪХ! КЪЛВЪЕ! ДрЪпай :lol: :lol: :lol: ! ...майтапа настрана , ама от момента в който шарана е лапнал стръвта , до първия сигнал който ни дава плувката , шарана е изминал със стръвта в уста 80 сантиметра :roll: ....Имал е време да я изплюе 10 пъти , или пък така яко да я нагълта , че да трябва да режем повода да не уморим животинчето....хм , в този случай дългия повод доста помага. 8) Втори вариант: шарко лапа стръвта ,и тръгва в другата посока ,тоест , отдалечава се от групираната тежест 0,5 гр. Ако приемем , че поводът е бил изпънат по дъното , а не на топка , два сантиметра по-късно шарана усеща ЦЯЛАТА ТЕЖЕСТ от 0,5 грама и ако не е умрял от глад , плюе. Обаче , ако линиятa е утежнена с дропери и доста по-нагоре - основното утежнение ,работата е друга: при мен на дъното лежи половината повод , а поводът ми е 25 сантиметра.Рибата лапва стръвта , и "съпротивлението" което ще усети е това на дропер Nº 10 или 8 , да речем , при което плувката потъва! А линията може да е и 2 гр , и пак печели в чуствителност. Същото става и при вдигане нагоре ,нещо което шарана прави често: в твоя пример ще трябва да се отлепи от дъното 50 cм(!!) преди да повдигне тежестите , и когато това стане , му се налага да вдигне 0,5 грама. С моята линия от 2 гр. на половината път вече е вдигнал дропера ном.8 , и антената щръква нагоре

....ясно ми е че това е само теория , ама все пак... :wink:

А така! Това се мъча да обясня на много мои колеги! Висшия пилотаж в риболова! Не трябва да се лежи с дропера, а с малка част от повода, исключая когато се ползва като крайна мярка! Не само с плувка 2, а и 3гр и повече при нужда. Наистина риболова по този начин е доста труден, особенно при неравно дъно. Омотването става, когато риболовеца губи ориентация за положението на стръвта. Много мои познати, поради тази причина сондират по 5-6 пъти дъното по време на риболов. Относно дължината на повода, аз също съм превърженик на 25см.
Сега за свободния риболовец, как и през колко време ще му кълве е все едно. Ама за тези с аромикс в кръвта, дето риболов над 4 часа не е риболов и ако някъде около водоема нещо гръмне - си поглеждат часовника, дългата пауза е равна на катастрофа! :lol:
Изцяло подкрепям изказването на outsider!
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”