Линия за щека при риболов на шаран.

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Линия за щека при риболов на шаран.

Мнение от Paparaka »

Темата която Корса заключи съвсем правилно е интересна наистина. Хайде да се опитаме да я изкоментираме по-спокойно.
Значи ясно е, че няма универсален монтаж. Линията зависи от доста фактори - дълбочина, големина и гъстота на рибите, вид подхранка, сезон, големина на стръвта.
Лично аз ще споделя своя опит. Рядко ловя шарани с плувка по-голяма от 0.75г. Обикновено ползвам 0.4 - 0.5г. Отежнението ми в 90% от случаите е групирано на едно място с малки съчми и пускам задължително много дълъг повод. Колко дълъг установявам на място. Но винаги повече от 30см.
Системата ми работи много добре бих казал. Както за гъсти и дребни шаранета, така и за трофейни редки риби.
Дебелината на основното влакно варира от 0.18 до 0.25, а повода 0.12 до 0.20мм. Куката която никога не ме е подвеждала за шарани е Kamasan B 611, а ластикът е черно хидро на Daiwa
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
korleone
Мнения: 20
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 0:43

.

Мнение от korleone »

Така е съгласен съм с теб , аз точно за това исках да чуя различни мнения понеже единствените , от които взимам съвети са Дидо и Митака (на 6-ти септември на прелеза) и ми беше интересно мнението и на други хора , независимо , че те никога не са ме подвели .
Написах темата за МОНТАЖ НА ЩЕКА ЗА ШАРАНИ (която е като тази но казана по различен начин) за да пишат хората за какво аджеба става въпрос ама.......... Както и да е . Ловя риба от 12-13 години от около 8-9 съм на прилично ниво и постоянно се усъвършенствам . Скоро купих щека понеже вече 5 години ми е само това в главата , но нямах възможност . Хващал съм големи риби и търся само големи риби (шаран , амур , каракуда) . Щеката е съвсем различна от всичко останало и исках да знам за монтажите за тези риби , които търся .
Аз лично нареждам 1 или 2 сачми (дропери) от 4-6гр. на 30-35см от куката и на 30-35см. от тях основното отежнение което е 7-10 сачми с възходяща градация на грамажа (4-5-6-7-8-9-10гр.) и лежа с дропера или с 15см от началото на повода, единственото различно са грамажите на плувките и грамажите на сачмите които ползвам в зависимост от време,дълбочина и т.н.
Важно е да чуя различни мнения и когато някои мнения и съвети се припокрият тогава ще си направя изводите ,а и все пак чета доста "постове" и виждам кой какво знае и от кой какво мога да науча. Така че моля ви нека , който има желание да пише по темата да пише , защото иначе всичко друго са караници , забележки и мерене на ....... .
Благодаря ви.[/list]
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от Paparaka »

Това което си описал според мен е стандартен монтаж за щека. Така се ловят всякакви видове риби. Риболова на шаран на щека е доста по-различен и линиите според мен са коренно различни от традиционните с един или два дропера и групирано отежнение.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
lucky74
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 15:15
Местоположение: Пловдив

Мнение от lucky74 »

Папи,когато ловиш на 4-5-6м.дълбочина пак ли слагаш 0.4-0.5гр.перо ?:wink: Или ако има течение,например като на ''антона''? :roll: Мислиа,че тогава трябва по тежка плувка и да легнеш с поне 10% ако има течение :D
ако искаш да направиш нещо го правиш,ако не искаш, си търсиш оправдание!!!
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от Paparaka »

lucky74 написа:Папи,когато ловиш на 4-5-6м.дълбочина пак ли слагаш 0.4-0.5гр.перо ?:wink: Или ако има течение,например като на ''антона''? :roll: Мислиа,че тогава трябва по тежка плувка и да легнеш с поне 10% ако има течение :D
От 5м нагоре е по-удачно да се лови с подвижна плувка. А до 4м слагам 0.75г. И ако има течение не лежа с основното отежнение. Прочети първия ми пост и помисли.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Мнение от outsider »

Paparaka написа:Това което си описал според мен е стандартен монтаж за щека. Така се ловят всякакви видове риби. Риболова на шаран на щека е доста по-различен и линиите според мен са коренно различни от традиционните с един или два дропера и групирано отежнение.
Интересно. Нямам никакво намерение да се заяждам , и се надявам да не го приемеш така - би ли се обосновал? Защо смяташ , че риболовът на шаран е толкова различен от риболова на щека на каракуда , лин и други дънни риби ( откъм монтаж имам предвид). Ясно ми е , че условията ни са доста различни - например като си представя как на някои места тук ловиш с повод 50 см , лошо ми става :wink: - но монтажът с група и два дропера си е класика навсякъде - така ловят и англичаните и французите. Другия ми въпрос към тебе е за плувките - на мен 0.75 ми изглежда нереално лека за 4 метра :roll: дълбочина , освен в условия на адски тихо време , много бистра вода и страшно хитра риба. Имам обаче адски неприятни спомени от времето , когато се опитвах да играя твърде тънко :oops: :oops: (като англичанина , дето не си играл валетата и после се хвърлил в Темза) - и съм на мнение че при дълбочина от 4 метра нагоре , ако ще бъркам ,по-добре е да сбъркам като сложа твърде тежка линия , отколото твърде лека.При дълбочини от 5 - 6 метра започвам директно от 2,5 грама нагоре , колкото и да е тихо.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
ma3xa1993
Мнения: 317
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 1:03
Местоположение: Sofia

Мнение от ma3xa1993 »

outsider написа:
Paparaka написа:Това което си описал според мен е стандартен монтаж за щека. Така се ловят всякакви видове риби. Риболова на шаран на щека е доста по-различен и линиите според мен са коренно различни от традиционните с един или два дропера и групирано отежнение.
Интересно. Нямам никакво намерение да се заяждам , и се надявам да не го приемеш така - би ли се обосновал? Защо смяташ , че риболовът на шаран е толкова различен от риболова на щека на каракуда , лин и други дънни риби ( откъм монтаж имам предвид). Ясно ми е , че условията ни са доста различни - например като си представя как на някои места тук ловиш с повод 50 см , лошо ми става :wink: - но монтажът с група и два дропера си е класика навсякъде - така ловят и англичаните и французите. Другия ми въпрос към тебе е за плувките - на мен 0.75 ми изглежда нереално лека за 4 метра :roll: дълбочина , освен в условия на адски тихо време , много бистра вода и страшно хитра риба. Имам обаче адски неприятни спомени от времето , когато се опитвах да играя твърде тънко :oops: :oops: (като англичанина , дето не си играл валетата и после се хвърлил в Темза) - и съм на мнение че при дълбочина от 4 метра нагоре , ако ще бъркам ,по-добре е да сбъркам като сложа твърде тежка линия , отколото твърде лека.При дълбочини от 5 - 6 метра започвам директно от 2,5 грама нагоре , колкото и да е тихо.
Споре мен на 4м плувки до 0.8-1 грам са предостатъчни при нормално време...При много вятър и силно течение аз слагам също доста по тежки но когато времето е тихо присто няма смисъл...Но и на мен ми е интересно защо Папарака не слага дропери а директно групирано утежнение...Аз все пак голяма част от знанията си при риболова на шаран на щека имам от неговите филми...
Team DAIWA and MAVER is the best of world...
Аватар
zdrav
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Юни 17, 2008 22:04
Местоположение: plovdiv

Мнение от zdrav »

Paparaka написа:
lucky74 написа:Папи,когато ловиш на 4-5-6м.дълбочина пак ли слагаш 0.4-0.5гр.перо ?:wink: Или ако има течение,например като на ''антона''? :roll: Мислиа,че тогава трябва по тежка плувка и да легнеш с поне 10% ако има течение :D
От 5м нагоре е по-удачно да се лови с подвижна плувка. А до 4м слагам 0.75г. И ако има течение не лежа с основното отежнение. Прочети първия ми пост и помисли.
Аз прочетох първия ти пост и стигнах до извода,че сваляш 1 -2 съчми от групираното утежнение,с които лежиш на дъното.Така ли е или нещо ми се губи :) :wink:
лука брази
Мнения: 122
Регистриран на: Вто Апр 06, 2010 12:56
Местоположение: sliven

Мнение от лука брази »

Папи ти като човек който винаги спазва добрия тон на писане и никога не стига до крайности(ценизми) за което си любимец на аудиторията,кажи къде сбърка твоя форумен опонент К.В когато риболовстваше на малкото топло че не можа да извади нито една риба.

п.п.Не интригантствам,просто искам да чуя и др.страна
Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... Laughing Laughing
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

За дълбочини 4-5 метра плувка с товароносимост 0.75 - 1.00 гр не е ли прекалено малка? Най-малкото ми се струва, че докато му потъне стръвта, човек ще може да изпее една родопска народна песен с трагичен завършек...
По същество в случая не се ли получава своеобразен риболов на пропадане?
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от VARHARA »

лука брази
Първо с Папарака не сме никакви опоненти , просто имаме по някога различни мнения и ги изказваме , когато сме на едно мнение няма как и двамата да се повтаряме .Едва ли някой е защитавал Папарака повече от мен -но това е друга тема ,ние сме си приятели въпреки че често се дъвчем,но в спора изниква и истината.Папарака е човека който ме вкара в този спорт ,това не съм го забравил :wink: Нищо чудно обаче и той да ме изкара от този спорт :wink: :lol: :lol: :lol:
Ще се радвам ако Папи ти одговори ,защо не съм извадил на малкото топло нито една едра риба.Ако искаш и аз мога да ти кажа ,не е до отежнения и т.н ,по ще ми е интересно вие да се изкажете за този риболова:wink: Как го виждате вие ,лубопитен съм ,а и ще ми е интересно ако сте видели грешки -няма безгрешен човек.
Сега малко за отежненията.
Аз ловя шарани с различни линий ,но линия с два дропера ми е най любима и успешна.При групираното отежнение има резон когато ловиш с малка плувка,така тя е чувствителна а същевремено и устойчива ,затова и той го ползва,аз лично не съм фен. Дори и да ловя на 4 м с 0.75 пак слагам поне един дропер ,но тази линия я ползвам само когато ловя шарани на пропадане .Правил съм уникални риболови така на Тец2 на стената .С плувка 0.5 на 4.50 м с постояно стреляне на царевица лових шарани на 80см над дъното ,а имах кълванета и много над него.
И още една линия при която можете да работите с малка плувка и пак да е устойчива. 20 см повод и през 20см 10№ дропери и основно отежнение .Така ловяха шарани и каракуди на течение в италия на световното през 2008.
Боже колко много изписах :wink: :lol:
Аватар
JOHNNY
Мнения: 266
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 20:41
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 7 пъти

Мнение от JOHNNY »

Стига ся с тая дълбочина 4-5 метра, Папарачето е написал до 4 метра, което може да значи и 0.5, 1 и 2 метра, абсолютно без значение в момента. Най-важното е съобразяване на конкретните условия в момента на риболов, а също така и водоема, на който ще се лови.
Късмета е за неподготвените...
лука брази
Мнения: 122
Регистриран на: Вто Апр 06, 2010 12:56
Местоположение: sliven

Мнение от лука брази »

Едва ли някой е защитавал Папарака повече от мен -но това е друга тема ,ние сме си приятели въпреки че често се дъвчем,но в спора изниква и истината.Папарака е човека който ме вкара в този спорт ,това не съм го забравил Wink Нищо чудно обаче и той да ме изкара от този спорт Wink Laughing Laughing Laughing
Именно в това беше провокацията,защото ние се учим от вас(нашите идоли),а когато те не са едномислещи какво остава за нас любителите,да наистина в спора се ражда истината но..........трябват и компромиси защото без тях сме за... никаде и едва ли някой ще повтори Румен в следващата петилетка ако си противоречите толкова много.
Почитания и към двамата.
п.п.Къде е Корса да ме защити
Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... Laughing Laughing
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от VARHARA »

Корса няма за какво да те защитава,споко :wink: Хайде бе ,чакам да ми кажете защо аджаба не извадих и една голяма риба.
Когато температурата на водата падне под 17 градуса ще направя опит ,какво ще стане не знам или щека на 10 или рекорд на две :lol:
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Мнение от Венелин Радушев »

VARHARA написа:Корса няма за какво да те защитава,споко :wink: Хайде бе ,чакам да ми кажете защо аджаба не извадих и една голяма риба.
Когато температурата на водата падне под 17 градуса ще направя опит ,какво ще стане не знам или щека на 10 или рекорд на две :lol:
Причината според мен е, че не посещавате фитнеса редовно колкото съотборника си -Митранов.. :lol: Шегата настрана, представям си какво натоварване е и за инструмента и за оператора на инструмента. А да питам червено или дори кафяво хидро без връх няма ли да е по-подходящо?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”