Линия за щека при риболов на шаран.

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Reptile »

Да питам, като начинаещ рибар, който в актива си има риби само на река с щеката.
При течение - как разбирате съответното течение каква част от дроперитв вдига и колко??!
Защото на проведени от мен тестове в бистра вода с не много равно течение има големи разминавания между очаквано и реалност. Много влиае площа на самата стръв - леко странично закачен червей вдига 1 тон и въобще, неравнотно течение е "сложна наука" с трудно предвидими последици.
Аватар
outsider
Мнения: 2666
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4571 пъти

Мнение от outsider »

Reptile написа:Да питам, като начинаещ рибар, който в актива си има риби само на река с щеката.
При течение - как разбирате съответното течение каква част от дроперитв вдига и колко??!
Защото на проведени от мен тестове в бистра вода с не много равно течение има големи разминавания между очаквано и реалност. Много влиае площа на самата стръв - леко странично закачен червей вдига 1 тон и въобще, неравнотно течение е "сложна наука" с трудно предвидими последици.
Признавам , че въпроса ти не е лесен* , особено за човек без опит на течение.Само че ти изобщо не спадаш към тази категория , та веднага почвам да подозирам че и ти се бъзикаш с колектива :wink:

При ловене на изтичане гледам да "стържа" с долния дропер по дъното , като повода остава изпънат надолу по течението. Ако линията е с подходящия за течението грамаж** , при отпускане "малко повече , отколкото тpябва" , дропера закача дъното , и течението завлича плувката. Ако оставиш линията да се влачи свободно по течението , и плувката не потъне , значи ловиш твърде плитко. Доста елементи от пъзела са въпрос на усет*** , и се усещат с практика - вадене на осмукана стръв без да сме видели пипване , смъкване на плувката надолу или дигане нагоре , и почва да кълве там дето уж нямаше кьорава риба , ние вадим един вид риба , а съседа - друг (ако аз вадя уклей а ти - шаран , 100% нещо ми куца в монтажа ,веднага бих минал на много по-тежка линия , или ако изтичам , минавам на близалка)....
____________________________________________________
*някои хора и след 20 години не стигат до отговор
**същите хора и след 20 години ловят с 20 гр. близалка , докато ти нямаш нужда от повече от 8 гр.
***не се птитеснявай - колкото и пъти да ги биеш , винаги ще кажат , че е било чист късмет :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

waglerbg написа:Тази работа лежането на повода ми е изключително любопитна. Има един деликатен момент, който не ми е много ясен, а именно как точно става лежането с част от повода:?:
Наясно съм ,че ако ловим на място с дълбочина 1м и имаме повод 20см, например, нагласяме плувката на 1,1м и това би трябвало да означава че лежим с 10см. Само че във всеки един водоем (поне на тези на които аз ходя) винаги има някакво течение, което измества плувката в някаква посока. При това изместване има три варианта (да приемем че използваме за стръв царевица или нещо подобно, тежичко):
1. Плувката се дави от стръвта
2. Плувката се движи по течението като мести /влачи стръвта
3. Тръгва леко по течението и се застопорява от лежащата на дъното стръв
В никой от тези случаи невиждам как може повода да лежи на дъното. Според мен ако нямаме дропер лежащ на дъното на практика няма начин да лежим на дъното с част от повода освен ако не ловим във вана или някакво място с абсолютно неподвижна вода ( има и такива карткотрайни моменти рано сутрин но те не продължават дълго)

П.П. В случая не става въпрос за това дали хващаме с частично лежащ повод, питането ми е по-скоро "хидродинамично" :lol:
Напълно е възможно да пропускам нещо и последното нещо, което искам, е поста ми да се приеме като заяждане.
Ами понеже говорите за щеки и тн... и явно не става пак многфо ясно.

Когато повода ти е 40-50 см. И имаш контрол на линяита със щеката няма как течението да ти отнесе стръвта в небитието...

Аз не ловя на щека а на боло. И да кажем, че не ловя шарани а платики на яз.Искър. Там почти 95% от дните има вятър. Слагам повод 40-50 см. Плувка 1.5 г. на 5.5 дълбочина. Ловя в устието на реката където има леко течение и плувката бавно изтича в ляо или дясно. Това което аз си представям под водата е.

Захраненото място и пасаж с платики около него гонейки търкалящи и плаващи около петното хранителни частици. Такава частица представлява и мойта кука с червейте или каквото има там. Плувката бавно изтичайки по неравното дъно преминава над участъци с дупки или бабунки. Именно заради тези участъци монтирам този дълаг повод и нямам дропери на дъното. Ако имах дропери те биха повдигнали плувката, когато опрат в бабунка. А повода просто преминава от там без да реагира на плувката. Случва се понякога да закачи тревичка или нещо друго. Тогава плувката леко се накланя и с съвсем леко придърпване от моя страна я освобождавам и обикновенно тогава следва моментално кълване на риба. Така ловя вече 10 години и доста хора който са идвали с мен са пробвали да лежат стабилно долу. Те също ловят но при мен е по резултатно.

Има случей когато вятъра е адски силен и течението също. Тогава може да се наложи да легна с първите дропери на дъното но риболова става доста по сложен. НО ако не съм бил нощна смяна и мога да си виждам нормално плувката отново с 50см повод се справям с контрола и презентацията на стръвта само с част от повода.

Интересно ми е това което казва Корсето. Аз никога не съм си представял, че стръвта ми може да бъде вдигната и отнесена от от долното течение и тя да седи на една две педи над дъното. Просто в моята глава нещата изглеждат малко по-различни :) И си мисля, че дори и да я вдига от време на време естественото притегляне на земята я връща обратно долу и така тя става още по-интересна за рибите.

Колегата Outsider е абсолютно прав за начина на мерене на дълбочината. Само дето аз не ползвам сонда а с иползвам първите дропери на линията. Когато опрат на дъното и плувката щръкне намалям дълбочината с около 15 см и приемам че с останалите 35 лежа на дъното. :) Или ако имаме 5.5 дълбочина аз ловя на 5.85 см. Като първите дропери от линията ми са на 5.35 см от дъното. Останала разлика до 5.85 ми я покрива повода. Който пълзи някъде по дъното или лежи неподвижно.

На Богров шараните ги ловя по същия начин.
Аватар
outsider
Мнения: 2666
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4571 пъти

Мнение от outsider »

Plat1ka написа:[Интересно ми е това което казва Корсето. Аз никога не съм си представял, че стръвта ми може да бъде вдигната и отнесена от от долното течение и тя да седи на една две педи над дъното. Просто в моята глава нещата изглеждат малко по-различни :) И си мисля, че дори и да я вдига от време на време естественото притегляне на земята я връща обратно долу и така тя става още по-интересна за рибите.


Ама може. 8) Докато не го види човек наживо , не може да си представи какво течение може да се образува на язовир при подходящи условия. :shock: Недорасли дроперчета Нº 10-8 просто си висват в безтегловност , а ние си хапем ноктите , докато други хора лягат с основната тежест на линия от 3 грама , с цялата плувка извън водата , и ни разказват играта.... :evil: По-точно , разказваха ми я , докато стоплих за кво става дума. 8) :twisted:

Стръвта , която се повдига и пада , може да бъде , както казваш , интересна за рибите. А може и да ги настрои подозрително : представи си лежащите по дъното червеи ,там течението е най-слабо , и те не шават. Особено ако са попарени или замразени , и си ги смесил със захранката. Рибата си ги пасе делово и съсредоточено , и насред трапезата има един подозрителен червей , дето се вдига неeстествено нагоре-надолу. :lol: Можеш да бъдеш сигурен , че или няма да го хапнат , или на него се лъже по-дребната риба. Именно презентацията е ключът към вадене на по-едри риби , докато конкуренцията лови дребосък... 8) .
... не ми обръщай внимание - Аромикс в кръвта , както казва Доктора , приказвам си... :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Е да де хубаво. Има течения под водата. Но според мен те ще вдигат почти еднакво както мойта стръв така и останалата около нея. Демек немога да си представя мойте червейчета да плават а другите който съм пуснал с пашката да си лежат доволно на дъното и рибите да ги пасът:)

А че понякога си трябва здраво лежане всичко е въпрос на усет и практика :) В горния пост написах как ловя в 90% от излетите си на яз.Искър но понякога съм се принуждавал да слагам плувка 3г. а да я утежнявам с 6г тежест. Демек двойно преутежнена за да мога да задържам и презентирам както искам стръвта и да ловя големите платики :)
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Plat1ka написа:Интересно ми е това което казва Корсето. Аз никога не съм си представял, че стръвта ми може да бъде вдигната и отнесена от от долното течение и тя да седи на една две педи над дъното. Просто в моята глава нещата изглеждат малко по-различни :) И си мисля, че дори и да я вдига от време на време естественото притегляне на земята я връща обратно долу и така тя става още по-интересна за рибите..

Ми се нещо трябва да става със стръвта когато на тебе не ти кълве,апа чичо до тебе с късия повод и тежките дропери на дъното вади риба след риба.
Човек почва да мисли и да си праи изводи.

Работата е там че не на всички водоеми важи онова дето шарана стоял отстрани на петното,размахвал ръце, викал ИИИИХУУУУУУУ и квото се вдигне от дъното-тва яде. Яде-курец..

Не че е не възможно тва, но има водоеми където единственото движение,което привлича рибата е отвесното вдигане на плувката на двайстина санта и плавното и пускане към дъното, и при тва кълве ЧАК като падне царевицата на дъното и остане неподвижна.

Почне ли да ти се мести стръвта на лево надесно по дъното и да се дига нагоре и да стои във въздуха и си ЧАО. Просто доста често (поне при мене де) ако стръвта не е абсолютно застопорена на дъното кълев сичко друго но не и шаран.
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Plat1ka написа:Е да де хубаво. Има течения под водата. Но според мен те ще вдигат почти еднакво както мойта стръв така и останалата около нея.
Това абсолютно не е верно!
Защо?

Защото разликата между твойта царевица/червей/пелета и всички останали наоколо е че твойта стръв е нанизана на кука,която е вързана за влакно, което пък минава през сички водни слоеве и действа като парашут-дори на самото дъно да нема течение,а течението да е на половин метър над него,ти пак духаш щото влакното се мести и от там....да,сещаш се за кво става дума.

А с дропери във въздуха нещата са даже още по-драстични-течението отвява дроперите,те дърпат след себе си стръвта и си ебава майката.
Докато ако дроперите ти са на дъното,ако са достатъчно големи, а влакното е тънко, даже и да има течение, дроперите закотвят стръвта на дъното и сичко е тишина и спокойствие,мир и любов...

Тва положение е изключително валидно при риболова на мач,но за щека също важи...
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Има истина във всичко това което казваш и съм съгласен. Записах в тефтера и ще се пробва и експериментира.

Ма аз явно не ги знам тия пинизи щото винаги ми кълве :) хехехе Тихо :)
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Plat1ka написа:Ма аз явно не ги знам тия пинизи щото винаги ми кълве :) хехехе Тихо :)
Ma карай си както си знаеш бе!
Щом ти кълве ИЧ не ти требва да сменяш системата! :lol: :lol:

Мене ми кълве рядко,затва мисля пинизи некакви.... :P
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Аватар
waglerbg
Мнения: 919
Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 4:11
Местоположение: Варна
дал Браво: 73 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от waglerbg »

outsider написа:
waglerbg написа:....
:roll: Не знам що ми се струва че се ебаваш с аудиторията :wink: , ..
Не се ебавам,.... ама е дълго за обяснение
В каква схема се вкарах с този въпрос, нейсе. :oops:
:roll:
От друга страна се получиха чудесни отговори така че всичко си е както трябва. :!: Благодаря на отзовалите се!
...read between the lines...
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Reptile »

Coarseman написа:
Plat1ka написа:Ма аз явно не ги знам тия пинизи щото винаги ми кълве :) хехехе Тихо :)
Ma карай си както си знаеш бе!
Щом ти кълве ИЧ не ти требва да сменяш системата! :lol: :lol:

Мене ми кълве рядко,затва мисля пинизи некакви.... :P
Поради что, нЕкои способи са ЗАБРАНЕНИ на съзтезания, не ще да е щото така кълве по-малко и "правилника" решил да подпомогне по-слабите съзтезатели! :?:
Аз като юнуша бледен и дори като още по-дребно същество, не си спомням да са ловил на друг способ освен - малка пробита съчма стопирана с още по-малка такава. Спомням си, че си купувахме сачми за лов и сам си ги цепех.
Когато се ловеше близо до брега ползвах въпросната подвижна тежест и обикновено кокоше перо - просто за индикатор, а често и без перо!
Аватар
waglerbg
Мнения: 919
Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 4:11
Местоположение: Варна
дал Браво: 73 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от waglerbg »

Reptile написа:...
Поради что, нЕкои способи са ЗАБРАНЕНИ на съзтезания, не ще да е щото така кълве по-малко и "правилника" решил да подпомогне по-слабите съзтезатели! :?:
Аз като юнуша бледен и дори като още по-дребно същество, не си спомням да са ловил на друг способ освен - малка пробита съчма стопирана с още по-малка такава. Спомням си, че си купувахме сачми за лов и сам си ги цепех.
Когато се ловеше близо до брега ползвах въпросната подвижна тежест и обикновено кокоше перо - просто за индикатор, а често и без перо!
Защото става въпрос за състезания по риболов на плувка.
Методите които споменаваш са доказано високо ефикасни(ползват се широко и до сега), но са по-скоро "дънарски" защото плувката не отчита кълването а показва самозасичането на рибата.
В плувкарския състезателен правилник се казва, че тежеста която лежи на дъното НЕ може да превишава 10% от общото утежнение. Пример : Плувка 2гр. - дроперът/ите/съчмата, която, евентуално, лежи/ът на ,не могат да превишава 0,2гр.
И поради тази причина разни мераклии и ентусиасти (като мен самият) вместо да похарчат две триста левя за шезлонг, фиидер и хладилна чанта, се набутват купувайки щеки, платформи, близалки и т.н. Ама както е казал народа, всеки еВе жена си както си знае... :lol: :wink: :lol:
...read between the lines...
cruzader
Мнения: 89
Регистриран на: Сря Ное 25, 2009 21:14
Местоположение: sofia
дал Браво: 6 пъти

Re:

Мнение от cruzader »

Линията и на двете беше еднаква . 20 см повод дропер 9№ на 20-22см основно но забележете между самия повод един дропер микроскопичен може би № 12 . Тогава имаше треви в канала и леко течение . Предполагам че ги е ловил рибите точно над растителноста и за да не лети е сложил тази малка съчма .
Краси,правилно ли разбирам,че дроперът №12 е бил между куката и клупа на повода?
cruzader
Мнения: 89
Регистриран на: Сря Ное 25, 2009 21:14
Местоположение: sofia
дал Браво: 6 пъти

Re:

Мнение от cruzader »

VARHARA написа:Линията и на двете беше еднаква . 20 см повод дропер 9№ на 20-22см основно но забележете между самия повод един дропер микроскопичен може би № 12 :wink:
Краси,кажи за дроперчето моля!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”