Линия за щека при риболов на шаран.

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от Paparaka »

Coarseman написа:
Paparaka написа:Според мен няма вариант - НЯМА - в който шаранът да предпочете лежана на дюшумето с два дропера, вместо 40 см повод без дропери.
Има!И-МА!!!

АБСЕЛЮТНО категоричен съм!

Просто съм го виждал на живо и никой не е в състояние да ме убеди в противното.
Квото съм видел,съм го видел и туйто! :lol:

В случая имаше некво яко движение на придънните слоеве на водата,не знам поради кво и като му оставиш само дропери и царевицата отлита на една-две педи над дюшемето и духаш героично,докато чичо с дроперите и 15 санта повод си ги чешка доволно.

Не твърдя че тва е масовия случай на затворени водоеми,съвсем не!
Точно за тва,както каза и Върхара,следващия шарански риболов обезателно ше направа два топсета-един с 25 сантима повод и дропери и друг с 40 сантиметра и лежане само с повода или малка част от него.

Обещавам да споделя истината,само истината и целата истина! :lol:
Корси нали това ти обяснявам бе човеко. Чети деба...
Не съм против лежането, а протин лежането с дроперите. Помисли още веднъж. Ти сам си го написал - повод 15см.
Аз ти говоря за повод 50 см.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
Аватар
ma3xa1993
Мнения: 317
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 1:03
Местоположение: Sofia

Мнение от ma3xa1993 »

Обаче като се замисля и си обрисувам ситуацията май наистина е по добре да се лежи само с повода без дропер.Ако има мега силен вятър според мен ще е по стабилно с дропер,но аз избягвам да ловя когато има силен вятър който може да ми направи щеката на сол.
Team DAIWA and MAVER is the best of world...
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Мнение от outsider »

Paparaka написа:Вече почвам да се питам аз ли не мога да се изразявам или никой не ме разбира.
Според мен няма вариант - НЯМА - в който шаранът да предпочете лежана на дюшумето с два дропера, вместо 40 см повод без дропери.
Така ми е показала поне на мен моята практика. Ако изобщо се налага толкова лежане. А за мен за да лежа с 40 см повод на дъното трябва да духа такъв вятър, че да ми е трудно да си държа щеката.
Колкото и да е невероятно , когато се ос.ах така страшно на онова провинциално , нямаше грам вятър , и лежането с 40 та и повече см. беше ключово.Причината : кристално бистра вода , на 3 метра дълбочина се виждаше всяка песъчинка. Мисля че рибата виждаше сянката от тежестите...

Когато става дума за два дропера , аз лично не говоря за лежане с тях (освен когато трябва - и със 70 см. съм лежал) , при мен втория дропер а на близо 50 см. от куката , лежа с половината повод. Говоря за ловене с дропери vs. групирано утежнение Абсолютно съм убеден , че "отвореното" утежняване е по-универсално от групираното в една точка , и позволява игра със стръвта и презентация каквато не може да се постигне с групирано (пак повтарям , рядко ловя с много леки плувки , и аз групирам тежестите при клупа ако линията е 0,2 гр.)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Paparaka написа:Помисли още веднъж. Ти сам си го написал - повод 15см.
Аз ти говоря за повод 50 см.
Ето,мисля........мисля.........25 сантиметра на дъното с два дропера дето да закотвят царевицата на паркета-звучи и стабилно..

25 сантиметра от повода на дъното с дропери една две педи над дъното-звучи ми като че при малко по-силно течение на дъното лежането отива на кино... :lol: :lol:

Не можеш да ме убедиш е така само като си чешем езиците.
Предлагам да стиснем ръце върху това че ше пробвам твоя вариант и ако се окаже по-удачен ше си призная честно и почтено... :lol: :lol:
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Аватар
waglerbg
Мнения: 919
Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 4:11
Местоположение: Варна
дал Браво: 73 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от waglerbg »

Тази работа лежането на повода ми е изключително любопитна. Има един деликатен момент, който не ми е много ясен, а именно как точно става лежането с част от повода:?:
Наясно съм ,че ако ловим на място с дълбочина 1м и имаме повод 20см, например, нагласяме плувката на 1,1м и това би трябвало да означава че лежим с 10см. Само че във всеки един водоем (поне на тези на които аз ходя) винаги има някакво течение, което измества плувката в някаква посока. При това изместване има три варианта (да приемем че използваме за стръв царевица или нещо подобно, тежичко):
1. Плувката се дави от стръвта
2. Плувката се движи по течението като мести /влачи стръвта
3. Тръгва леко по течението и се застопорява от лежащата на дъното стръв
В никой от тези случаи невиждам как може повода да лежи на дъното. Според мен ако нямаме дропер лежащ на дъното на практика няма начин да лежим на дъното с част от повода освен ако не ловим във вана или някакво място с абсолютно неподвижна вода ( има и такива карткотрайни моменти рано сутрин но те не продължават дълго)

П.П. В случая не става въпрос за това дали хващаме с частично лежащ повод, питането ми е по-скоро "хидродинамично" :lol:
Напълно е възможно да пропускам нещо и последното нещо, което искам, е поста ми да се приеме като заяждане.
...read between the lines...
Аватар
waglerbg
Мнения: 919
Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 4:11
Местоположение: Варна
дал Браво: 73 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от waglerbg »

Coarseman написа:...

25 сантиметра от повода на дъното с дропери една две педи над дъното-звучи ми като че при малко по-силно течение на дъното лежането отива на кино... :lol: :lol:
.
ЪЪЪЪ чак сега забелязах че Барото се е изказал компетентно по въпроса. Сори. :oops:
...read between the lines...
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от Paparaka »

Coarseman написа:
Paparaka написа:Помисли още веднъж. Ти сам си го написал - повод 15см.
Аз ти говоря за повод 50 см.
Ето,мисля........мисля.........25 сантиметра на дъното с два дропера дето да закотвят царевицата на паркета-звучи и стабилно..

25 сантиметра от повода на дъното с дропери една две педи над дъното-звучи ми като че при малко по-силно течение на дъното лежането отива на кино... :lol: :lol:

Не можеш да ме убедиш е така само като си чешем езиците.
Предлагам да стиснем ръце върху това че ше пробвам твоя вариант и ако се окаже по-удачен ше си призная честно и почтено... :lol: :lol:
Аз пък имам друго предложение. Кажи кога ще ходиш на шарани и къде и ще дойда да ти го демонстрирам :wink: :wink: :wink:
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Doktor-5 »

Paparaka написа:
Coarseman написа:
Paparaka написа:Помисли още веднъж. Ти сам си го написал - повод 15см.
Аз ти говоря за повод 50 см.
Ето,мисля........мисля.........25 сантиметра на дъното с два дропера дето да закотвят царевицата на паркета-звучи и стабилно..

25 сантиметра от повода на дъното с дропери една две педи над дъното-звучи ми като че при малко по-силно течение на дъното лежането отива на кино... :lol: :lol:

Не можеш да ме убедиш е така само като си чешем езиците.
Предлагам да стиснем ръце върху това че ше пробвам твоя вариант и ако се окаже по-удачен ше си призная честно и почтено... :lol: :lol:
Аз пък имам друго предложение. Кажи кога ще ходиш на шарани и къде и ще дойда да ти го демонстрирам :wink: :wink: :wink:

Да бе да, тъй са лъжи то Корс! :wink:
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Paparaka написа:Аз пък имам друго предложение. Кажи кога ще ходиш на шарани и къде и ще дойда да ти го демонстрирам :wink: :wink: :wink:
Да бе да!
Та да ме изтипосаш после по печатните и електронните медии!
Аре нема нужда... :D :D :D
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от Paparaka »

Coarseman написа:
Paparaka написа:Аз пък имам друго предложение. Кажи кога ще ходиш на шарани и къде и ще дойда да ти го демонстрирам :wink: :wink: :wink:
Да бе да!
Та да ме изтипосаш после по печатните и електронните медии!
Аре нема нужда... :D :D :D
Нема бе - гроб съм.
Ще си ловкаме тихомълком така да се каже.... :D :D :D :D
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
Аватар
Carp_Attack
Мнения: 174
Регистриран на: Вто Ное 20, 2007 18:55
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Мнение от Carp_Attack »

Coarseman написа: Та да ме изтипосаш после по печатните и електронните медии!
Най после ще видим,кой написа тази тема.

:arrow: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... sc&start=0
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Carp_Attack написа: Най после ще видим,кой написа тази тема.

:arrow: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... sc&start=0

Гризе ли те отвътре?
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Аватар
Carp_Attack
Мнения: 174
Регистриран на: Вто Ное 20, 2007 18:55
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Мнение от Carp_Attack »

Coarseman написа:
Carp_Attack написа: Най после ще видим,кой написа тази тема.

:arrow: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... sc&start=0

Гризе ли те отвътре?
Няма какво да ме гризе,просто ми е интересно?Що за спецялист в сянка би се подиграл по този начин с някое младо рибарче?

Иначе с голям интерес следя темата,има какво да се научи от нея ;).
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Carp_Attack написа:Що за спецялист
Истински спецялист-ленгвист, какъв друг?
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Мнение от outsider »

waglerbg написа:Само че във всеки един водоем (поне на тези на които аз ходя) винаги има някакво течение, което измества плувката в някаква посока. При това изместване има три варианта (да приемем че използваме за стръв царевица или нещо подобно, тежичко):
1. Плувката се дави от стръвта
2. Плувката се движи по течението като мести /влачи стръвта
3. Тръгва леко по течението и се застопорява от лежащата на дъното стръв
В никой от тези случаи невиждам как може повода да лежи на дъното. Според мен ако нямаме дропер лежащ на дъното на практика няма начин да лежим на дъното с част от повода освен ако не ловим във вана или някакво място с абсолютно неподвижна вода ( има и такива карткотрайни моменти рано сутрин но те не продължават дълго)
:roll: Не знам що ми се струва че се ебаваш с аудиторията :wink: , ама ще се направя , че вземам въпроса насериозно 8)
И така: Абсолютно си прав , че даже в затворени водоеми понякога има доста силно течение. Не виждам обаче , що те притеснява хидродинамиката на въпроса - всичко което описваш по-горе е абсолютно вярно , ако ловиш с директен телескоп , или мач.Щеката е друга бира - цапваш я на гредата , придържаш линията , и стръвта наникъде не се влачи , пък камо ли да топи плувката.При това положение , има два варианта: линията ти е достатъчно тежка , тоест , течението не вдига долния дропер , който е на 5-15 см. от дъното , според случая ...

(измерването се прави така: слагаш сондата на дропера ,а не на куката ,и отбелязваш на топ-сета дълбочината от дропера - демек , дъното - до плувката.Оттам нататък можеш да нагласяш от лежане дропер - два - три - група , до висене със стръвта във "въздуха")

....или играеш твърде леко , при което течението вдига долния дропер ,повода и стръвта , и ги развява както си иска.Проблема се решава или с монтиране на по-тежка линия , или с увеличаване на дълбочината , докато решиш , че стръвта ти е на дъното. Има язовири където при определени условия се вдига такова течение , че много хора монтират близалки без окото им да мигне...А! това е много добър пример - как би приложил по-горните си хидродинамични въпроси към риболова с близалка? 8) :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”