Избор на мач

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Публикувай отговор
Аватар
dundurma
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 20:26
Местоположение: Стара Загора

Мнение от dundurma »

Здр. колега fokus. За тези пари, та и за по-малко даже, защо не си вземеш един изпитан боец(все признат!) :

http://shop.fishing-mania.com/viewrods_3.php?id=6383

... :wink:
fokus
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Ное 30, 2010 22:15
Местоположение: sofia

Мнение от fokus »

Колега dundurma, благодаря, явно ще падне обикаляне и разглеждане, в българския език има една универсална дума за всичко и тя е - "такова", а в риболова универсалното едва ли е сполучливо ... лека вечер на всички!
bushido1964
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Яну 13, 2011 15:54
Местоположение: Разград
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от bushido1964 »

Здравей,колега!
Имам тази пръчка на EXORI PROJECT-3 3.90m. от една година.Ползвам я почти за всичко-от спинингов риболов с малки и големи блесни до морски риболов с булдо и бомбарда.Моите впечатления от тази пръчка са чудесни-тя е лека и с добро качество.Мисля,че ще останеш доволен! Успешен избор!
Better late than never...
nikolai68
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 8:50

Re: Избор на мач

Мнение от nikolai68 »

Привет на всички рибомераклии ...
Имам нужда от малко повече информация за новата ми придобивка ...
Наскоро ми подариха FilStar Premier Match, 4,20, допълнителна карбонова оплетка, 15 Sic водача, 10-30 акция. Още не съм го пробвал, а ми се ще да зная малко повече за тази пръчка. Интересното е, че на етикета за производител не пише Китай, а ЕС.
Доволен бих бил, ако някой сподели:
- какъв строй има;
- за каква риба е подходящ;
- и в крайна сметка сопа ли е или ... ?
Благодаря предварително!
Наслука на всички след 3 юни ..., а и преди това...
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: Избор на мач

Мнение от outsider »

nikolai68 написа:Привет на всички рибомераклии ...
Имам нужда от малко повече информация за новата ми придобивка ...
Наскоро ми подариха FilStar Premier Match, 4,20, допълнителна карбонова оплетка, 15 Sic водача, 10-30 акция. Още не съм го пробвал, а ми се ще да зная малко повече за тази пръчка. Интересното е, че на етикета за производител не пише Китай, а ЕС.
Доволен бих бил, ако някой сподели:
- какъв строй има;
- за каква риба е подходящ;
- и в крайна сметка сопа ли е или ... ?
Благодаря предварително!
Наслука на всички след 3 юни ..., а и преди това...
Гледам че никой не се обажда - ще ти дам мнение , без да съм виждал или държал въпросната въдица на живо - ако греша , все някой ще ме поправи :wink:
Акция от 10-30 грама означава доста яка въдица предназначаена за сравнително тежки ваглери .Най-вероятно няма да може да мята комфортно десет грама (не говоря за ловене на двайсет метра) , и почти със сигурност няма да се справи с 30 грама , но в границите 12-20 си ОК.
За да мята такива плувки трябва да е с върхова акция , ще рече че можеш да забравиш поводите от порядъка на 0.08-0.10.
Ако най-често търсената от теб риба е шаран или каракуда , ловиш на язовири и ти се налага да ловиш или далеч , или/и на дълбоко с подвижни ваглери , пръчката ще ти върши отлична работа.Наслука .
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
nikolai68
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 8:50

Re: Избор на мач

Мнение от nikolai68 »

Благодаря много, outsider!
До този момент мач не съм имал и инфото ти ми е много полезно
Действително в моя регион преобладават затворените водоеми, а тези на които ходя, са предимно дълбоки.
По реки не ходя, защото в близост (20-30 км.) нищо няма. Една Камчия е в периметъра, но както се изразява един съфорумец "тя отдавна е обран бостан". За по-дълги дестинации нямам време.
Още веднъж благодаря !
П.П. Ще се радвам, ако се изкажат и други мнения
Късмет и наслука!
Popeye
Мнения: 725
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 16:02
Риболов: ПлаФФка и морски
Местоположение: Варна
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Избор на мач

Мнение от Popeye »

Здравей колега без никакви претенции , че съм капацитет и без да съм го държал и друсал тоя мач мисля , че ще ти върши добра работа за риболов на слайдер на Цонево , говоря за слайдери , които носят утежнение от 10-12-15гр. за риболов на дистанция до 30м и дълбочина 7 - 8м.Дано съм ти бил полезен
VIP sux !!!
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: Избор на мач

Мнение от outsider »

Току-що погледнах въдицата в онлайн-каталога на Филстар , изглежда много добре.Корковата дръжка кефи , а оплетените кръстосани нишки карбон потвърждават , че е правена за сериозни риби.Не познавам марката , но има вид да е с качество доста над средното.

Малко уточнение за тежестите , които производителите пишат по пръчките(с изключение на англичаните , които пишат други работи , с които просто ми късат нервите.Без пари да ми я дават , не ща дачуя за мач пръчка , правена за английския пазар :lol: :lol: )- значи към тези грамажи е добре да се отнасяш с добронамерен скептицизъм. :wink: Една от тоягите , които продадох преди да напусна Испания , беше маркирана като 4-20 гр.На всичкото отдолу , ставаше дума за доста скъпа , много добра пръчка от много реномирана марка , не знам на кой му беше дошла идеята да напише такава простотия...Както се сещаш , мяташе сравнително добре 6- грамови плувки , при тихо време и до 25 метра , (за 4 грама изобщо не приказваме :twisted: ) , най-добре летяха ваглерите от порядъка на 10-14 грама , 16 грама вече явно бяха много...
Все пак , добре е да поекспериментираш- може да се окаже ,че твоята мята 10 , та и 8 грама , а се затруднява с по-тежките поплавъци.Драсни някой ред , като я пробваш.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Javor
Мнения: 237
Регистриран на: Чет Окт 06, 2005 20:50
получил Браво: 1 път

Re: Избор на мач

Мнение от Javor »

Ако може да помогнете с избора на мач.
Имам по мек мач на 3.9м с акция до 15гр и този ми трбва да го допълва такаче с 2-те въдици да може да се покрият почти всички ситуации.

Трябва ми да може да се ползва за по-големи дистанции и дълбочини(за платика например), също и за шарани на платено и да работи оптимално с плувки о/у 14-20гр
Дължина 4.20 или 4.50, кое ще е по-добре?

По тези се заглеждам засега:
Shimano Speedmaster AX Match 4.50 м. Specimen
T-Match - Tubertini 4.2м 10-25гр
Colmic ARTAX 1800 4.2m 10-25gr, ARTAX FASHION или REGAL PROFESSIONAL 25 4.2м 6-25гр
приемам и други предложения
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: Избор на мач

Мнение от outsider »

Сигурно ще чуеш и други мнения , но аз бих ти препоръчал Колмика ( 10-25 гр , другия не допълва пръчката , която вече имаш , а я повтаря ) .Просто страшно ме кефят плоските дръжки на техните мачове , някакси залепват към ръката , ако имаш някой познат с такъв мач , пробвай го преди да вземеш решение.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Javor
Мнения: 237
Регистриран на: Чет Окт 06, 2005 20:50
получил Браво: 1 път

Re: Избор на мач

Мнение от Javor »

Нещо ми е съмнителен този колмик, в офицялния сайт го дават по тежък:
http://www.colmic.it/index.php?page=sho ... Itemid=119
непише нищо от какъв матерял е
попринцип добри ли са водачите на колмиците, невидях да имат мач с fuji окомплектовка

Накой има ли наблюдения specimen (до 30гр) акацията на шимано с какви тежести работи добре и подходяща ли е за ситуациите които съм писал
Popeye
Мнения: 725
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 16:02
Риболов: ПлаФФка и морски
Местоположение: Варна
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Избор на мач

Мнение от Popeye »

Javor написа:Ако може да помогнете с избора на мач.
Имам по мек мач на 3.9м с акция до 15гр и този ми трбва да го допълва такаче с 2-те въдици да може да се покрият почти всички ситуации.

Трябва ми да може да се ползва за по-големи дистанции и дълбочини(за платика например), също и за шарани на платено и да работи оптимално с плувки о/у 14-20гр
Дължина 4.20 или 4.50, кое ще е по-добре?

По тези се заглеждам засега:
Shimano Speedmaster AX Match 4.50 м. Specimen
T-Match - Tubertini 4.2м 10-25гр
Colmic ARTAX 1800 4.2m 10-25gr, ARTAX FASHION или REGAL PROFESSIONAL 25 4.2м 6-25гр
приемам и други предложения
т.като не можах да се споразумея с един енгилизин за шипинга изтървах един Шекспир Mach 3, много беше арен , но не би та си взех едно Шимано Нексейв АХ 4.20 , на първия риболов със слайдер 10грама ,се представи много добре ,много приятен ми се стори и ,с лекота се работеше с него , добри отзиви съм чувал за Т мача приятна визия има и на тръскане ми хареса , а ако ти трябва бюджетно решение виж новия Фокус Легаси чух , че бил невероятен за парите си и бланката е торай , така ,че виж и него.Тука има много по големи спецове от мен предполагам ,че ще ти дадат и по -добри идеи!
Успех в избора !
VIP sux !!!
nikolai68
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 8:50

Re: Избор на мач

Мнение от nikolai68 »

Благодаря за мненията!
По отношение на марката Filstar, поне което успях да науча от нета, е утвърждаваща се българска фирма за риболовни принадлежности, която според мен, си поръчва артикули извън България, поставяйки фирменото си лого на чужда продукция. Все пак не знам, а и най-малко искам да засегна собствениците. Когато ми го подариха го поразгледах и ми направи впечатление, че на малко бяло етикетче пише произведено в ЕС. Няколко дни след това ходих до един-два риболовни магазини в града, поогледах няколко модела на Browning, Tica и Mitchell. На всички имаше малки бели етикетчета, където със ситен шрифт е изписано "произход: Китай". Нищо против китайците, но и аз, както повечето българи, робувам на стереотипа - китайска стока ли е :( ...
На външен вид наистина изглежда красив - тъмно зелен, коркова дръжка, сребриста допълнителна оплетка ... Дано обаче само с това не му се изчерпват положителните качества.
Действително, outsider, пръчката е твърда, защото при разклащане основата на ветрилото се забелязва на около две-три педи след първото коляно от към върха.
Определено нямам намерение да го подлагам на тест за предел на товароносимост, защото ваглери повече от 16 гр. нямам, а и не съм виждал по-тежки по тукашните магазини. Дори преди два дни си го купих и ми се видя доста тежък, но при първа възможност ще го пробвам.
Popeye, винаги съм бил безкрайно впечатлен от яз. Цонево. Ходил съм двадесетина пъти до сега, голяма риба или голямо количество не съм хващал, но и капо никога не съм се връщал. Това за мен е язовира в България с най-красива природа, особено в района на с. Аспарухово. Влюбен съм в този язовир.
След първата си проба на мача веднага ще споделя впечатления.
Здраве, късмет и наслука на всички!
tiho
Мнения: 54
Регистриран на: Пет Мар 10, 2006 15:28
дал Браво: 89 пъти

Re: Избор на мач

Мнение от tiho »

По въпроса на колегата Javor:
1. Шиманото е много сериозна пръчка за едри риби и тежки ваглери.
2. Т-мача се явява перфектната пръчка за описаните от теб условия - тънък, лек, твърд, но не е "кол", мята отлично от 10 до 22гр.(с 25гр. не съм работил, но ще работи и с тази тежест). Приятна пръчка.
3. Върху колмика нямам преки наблюдения.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: Избор на мач

Мнение от outsider »

Javor написа:Нещо ми е съмнителен този колмик
:shock: :D Въх! Когато става дума за мач пръчки , двете подчертани думи нямат място в едно изречение , бате...става дума за артакс серията все пак...като тръгнеш да си избираш макара за мача ,Дайвата от най високия клас и тя ли ти е съмнителна? :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”