РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Публикувай отговор
marinko7
Мнения: 434
Регистриран на: Вто Апр 12, 2011 8:49
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от marinko7 »

+1 и от мен за мнението на Върхара :)
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от jagger1 »

А бе хора, колеги и ти колега Папарак. Нали вече се разбрахме, че тази тема е само за методите, тактиката, технологията и монтажите на мънисто? Нали колега Папарак отвори НОВА ТЕМА - за морала? Защо пак започваме отначало? Нека в тази тема повече да не спорим кое е спортсменско и кое е морално. Защото иначе, можем да стигнем до пълна забрана изобщо на риболова с всякакви средства, включително и с живата стръв. Хайде за морала и спортсменството - В ДРУГАТА ТЕМА. В тази тема - само за монтажи и за методите, технологията на риболова с мънисто. Цивилизовани хора сме, нека да се уважаваме взаимно. Поздрави на всички и много красиви излети.
Аватар
bolo7m
Мнения: 323
Регистриран на: Сря Дек 05, 2007 21:01
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от bolo7m »

Колегата Папарак иска винаги да бъде на гребена на вълната.
Мъдър е този,не който знае много,а необходимото.
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от VARHARA »

Мънистото е проста работа -СУРКА се по дъното и рибата кълве :wink: :lol: Нали така бе Ивайло :wink:
Сега сериозно .
Доразвийте темата .Но за манисто с кука не с тройка!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Защо го предпочита?
Какво я провокира да го предпочита?
Дали заради тежестта стръвта се презентира по добре?
Защо веднъж иска ,жълто , другия сребърно а третия червено,или мартеничка с маниста?
Отговорете си на тези въпроси и ще настане мир.
Аз лично имам теория но не съм на ти с този вид риболов вече,въпреки че преди 4 години бях по известен като Краси Речката :wink: :lol: :lol: :lol: :lol:
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от Doktor-5 »

Ники Дончев написа:
Доки мънисто застопорява ли се по някакъв начин,или го оставяш да се движи?Стръвта нарочно ли си я сложил така или,се е повдигнала след хващането на рибата?

.......Мънистото обикновенно и пластмасово, нанизва се свободно на куката, като стръвта го избутва до лопатката. Желателно е мънистото да е в горно положение, тъй като затваря диаметъра на куката и откачанията са по-чести. ......

Ники, на снимката рибата е избутала червея при вадене!
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
slavinski
Мнения: 58
Регистриран на: Нед Ное 13, 2011 17:56
Риболов: на Плувка

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от slavinski »

VARHARA написа:Дали заради тежестта стръвта се презентира по добре?
Ето това е истината според мен!!за цветовете също си имам обяснение но не е доразвито и не е за форума.
А истината е ,че като почнеш Велико Търново,Сливен,Ямбол,Елхово-в тези райони е 'меката' на риболова с мънисто.Всеки го практикува мога да кажа от собствени наблюдения, 70-80% с единични куки е винаги има и от другите ама така е!!
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от Paparaka »

bolo7m написа:Колегата Папарак иска винаги да бъде на гребена на вълната.
"Колега" ти очевидно много добре ме познаваш. Да не сме си близки нещо? :fish6: :fish6: :fish6: :fish6:

Извинявам се за мнението си, просто филма ме провокира да отговоря. Прави сте, за морала си има тема.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
Аватар
bolo7m
Мнения: 323
Регистриран на: Сря Дек 05, 2007 21:01
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от bolo7m »

:arrow:
Мъдър е този,не който знае много,а необходимото.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от Мунчо »

Paparaka написа:
bolo7m написа:Колегата Папарак иска винаги да бъде на гребена на вълната.
"Колега" ти очевидно много добре ме познаваш...
Това е интересна гледна точка - Папарака като волен сърфист, нахлузил възтесен неопрен и въседнал вълната, с горяща в очите дързост. :lol: :P Не може да се отрече, че има визия и излъчване за тази работа. :lol: :P


п.с. Закачката ми е съвсем добронамерена и без каквито и да е задни или обидни мисли!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от jasonsmith »

VARHARA написа:Бедна държава гладен народ ,какво да се прави всеки си прави сметката.Как ще накараш колега да се бръкне 50 лв да отиде за риба ,
Аз ходя преди всичко за кеф , но това не означава че не прибирам по някоя риба . Означава ли това че нямам хуманно отношение към рибите?????????????????
след няколко твои снимки и клипчета, които гледах наскоро, наистина имаш сериозно право :wink: отношението ти към рибите е крайно хуманно :wink:
http://www.dvoinipodove.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fight-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от Paparaka »

jasonsmith написа:
VARHARA написа:Бедна държава гладен народ ,какво да се прави всеки си прави сметката.Как ще накараш колега да се бръкне 50 лв да отиде за риба ,
Аз ходя преди всичко за кеф , но това не означава че не прибирам по някоя риба . Означава ли това че нямам хуманно отношение към рибите?????????????????
след няколко твои снимки и клипчета, които гледах наскоро, наистина имаш сериозно право :wink: отношението ти към рибите е крайно хуманно :wink:
Не защитавам Върхара, но в случая не виждам въпросните клипове какво общо имат с темата за риболов на мънисто?
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
Charge
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Яну 12, 2017 17:13
Риболов: Риболов на река
дал Браво: 2 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от Charge »

Колеги от няколко години практикувам зимен риболов с манисто и ще споделя моето виждане.Големина на куката от номер 6 да номер 8 не по малък.Повода не по-тънък от 14 защото кефалите през зимата се държат до клоните и трябва бързо вадене.Аз лично ползвам 16 повод и маниста наи-голям размер от тия в рибарските магазини.Цветовете основно са жълт и сребрист или червен и бяла перла. Останалите в пакетчето ги оставете на децата. Воденето на манистото трябва да е на не повече от два пръста от дъното. Ползвам плувки 2-3грама. Ловил съм и след залез слънце на светеща и сам изненадан какви резултати имам.Мънистото работи добре и през лятото.Аз лично не ползвам никаква стръв само мънисто и според мен жълто с сребвисто през зимата а червено с перла или комбонация червено жълто през лятото.Ловя предимно кефал но преди седмица вадихме прилични морунажи.И за инфо на Папарака нямам закачена риба за тялото пак и кефалите надхвърлят килцето в повечето случаи.
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от axel »

Съвсем точно колега,за разлика от Върхара,който явно и понятие си няма от този вид риболов/не,че от другите много разбира/ мънистото се води над дъното,при суркането по него е напълно безрезултатно.Съветвам те да опиташ и през зимата комбинация от обикновено/неблестящо/ портокалово червено по-малко,а отдолу златно по-голямо,на тази комбинация са ми трофейните кефали/до към 3кг/ зимно време.Най-подходящия модел куки за този риболов според мене бяха Мустад 214 с къса дръжка и много отворено острие.
риболовът е само хоби!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от babydoctor »

Най-после, като пенсионер, намерих време за тази тема и я изчетох цялата. Много мъка и много глупост има събрана в нея...Потресе ме изказването на един, че скобарът като пелагична риба се храни в средните и горните слоеве на водата - с какво, с насекоми и малки рибки ли? Тогава защо Господ се е подиграл с него, като му е дал тази фаянсова долна устна, с която да стърже водорасли от камъните?.Майтапа настрана, манистото се прочу през 70-тте, като Тетевенски метод, но и по поречието на М. Искър го използваха - и лете, и зиме, но предимно "на помпане". Аз, естествено полюбопитствах и си направих от верижка на тоалетно казанче на единични куки и на микротройки. Впоследствие разглобих гердана на едно гадже, та се сдобих и с разноцветни такива. Ловях на изтичане и задържане, стържейки дъното, както го правех и с тесто или жито. Резултат - по някой кефал и страшно много фитки, които са изключени при тестото от клечка, където рибата на практика лапа гола кука. Не съм отчел зачестяване на кълванетата, а и нито един от кефалите не беше хванат извън устата. Но не съм упорствал, тъй като на тестото си кълвеше прекрасно, а в бързеите на житото. Другата стръв, която съм ползвал е царевица на язовирни стени за шаран и джанки на влашка плувка, когато рязко се вдигнеше Струма при изпускане на яз. Лобош. Червеи не съм ползвал почти никога. Та с две думи, този метод по никой начин не може да се нарече бракониерски, но и е леко тъпо да се разчита на него за добър улов...Всичко това го казвам с уговорката, че от 15 г. не съм виждал плувка, а мятам само железа, дървета и силикони - може за това време да са се променили нещата...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: РИБОЛОВ С МЪНИСТО

Мнение от axel »

Правилно си забелязал,че стърже водорасли от камъните,а забелязал ли си позицията на тялото при хранене каква е.... ???.При риболов на мънисто с единична кука вероятността от затърмъчване на рибата е толкова,колкото и при риболов на естествена стръв.За разлика от него обаче рибите бързо усещат измамата и изплюват примамката,понякога само я побутват с муцуната/скобарите/,ето защо линията трябва да е много чувствителна а реакцията на риболовеца при засичане мълниеносна,това му е и красотата на този риболов,като тук изобщо не става въпрос за комбинация от естествена стръв и мънисто,а за риболов само и единствено на мъниста. :idea: :idea: :idea: :idea:
риболовът е само хоби!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”