Филмите по Хоби ТВ II

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Публикувай отговор
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от Коце »

Да продължим така любимата ни тема!

- При вадене на едри риби е добре да ползваме обратният ход на макарата, а не аванса! - каза един от доайените на българския риболов, който преди малко бъркаше котешка храна с лютив сос и стреляше пилети скорпекс за ефидиници! :lol:

- Да предложим на нашите шарани една балансирана диета, за да може да живея по-дълго!

...или как едно изречение, като бъде изречено с намусена физиономия, бавна премерена реч и достатъчно паузи между отделните части, може да звучи изключително достоверно!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от ivo Vratsa »

Логиката с усукването на влакното е вярна обаче :wink:
Спининг клуб "Абичи"
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от Коце »

ivo Vratsa написа:Логиката с усукването на влакното е вярна обаче :wink:
При кои макари? При показаните модели - със сигурност!
Един мач риболовец, който вади трофейна риба, и си сменя влакната почти всеки излет, ама грам не го интересува на къде му се суче влакното...а гледа да извади рибата!
В случая друга е логиката на казаното ;) ...иф ю ноу уот ай мийн
Евала обаче на колегата от Лондон - никога нямаше да се сетя да ползвам силиконов ринг като основа за монтаж на косъм, при наличие на силиконови косми! :lol:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от Д-р Флекс »

Да бе Коце, аванса на Страдика или TP Ci4 може да те подведе :lol:
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от Коце »

Д-р Флекс написа:Да бе Коце, аванса на Страдика или TP Ci4 може да те подведе :lol:
Бе тествали сме какви ли не макари с брачеди и приятели, ама на моя макара усукано влакно не съм видял. Веднъж видях на една друга, но или влакното беше скапано или неправилно навито или не знам... :wink:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от Д-р Флекс »

Аб смях бе...аз този епизод специално го гледах два пъти, момента с аванса и обратния ход направо ме омагьоса... :D
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от Коце »

А схемата с котешката храна и лютивия сос аз ще я пробвам. Но ще заменя котешката храна с кюфтета и шараните няма видят нищо от нея!
То вярно, че Анушка не е риболовец, ама да сложи поне там някой поп от ДС да следи...
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от sharo1 »

Д-р Флекс написа:Аб смях бе...аз този епизод специално го гледах два пъти, момента с аванса и обратния ход направо ме омагьоса... :D
Аванса пак се ползва ,но е само за помощ,при резките удари.
Тва е за големи риби, които поемат бавно и тромаво.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от outsider »

Пичове , аз съм ощетен от съдбата и не мога да гледам въпросните филми :lol: - обаче за въпросната техника на боравене с макарата бих ви посъветвал да опитате , преди да я вземате на шeга :idea: . Т.нар. backwind бие аванса без всякакво усилие , и е любим метод на всеки уважаващ себе си мач и фидер рибар в Англия. :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
LFC till I die
Мнения: 135
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 11:08
Местоположение: Русе

Re: Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от LFC till I die »

To това с авнса от кога е писано по списания и се знае от години, но малко хора го прилагат.Друг е въпроса дали има почва в бг. Освен по рибарници, където можеш да дърпаш едри риби на мач и фидер.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от outsider »

не е нужно рибата да е голяма - става въпрос за контрол , с тази техника все едно си хванал влакното пред устата на рибата с два пръста , без да минаваш през "посредник" (аванса). Достатъчно е рибата да е триста грама , а повода -О.О8 , и работата е същата. Честно , просто не мога да си представя да тръгна да вадя едра риба със заключен антиреверс , и да разчитам само на аванса
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от Doktor-5 »

Коце, бъркаш бате!
Техниката за игнориране на аванса, или подаване на влакно с обратен ход е стар трик и използван много на Острова. По принцип, причината за използване е не толкова в пресукването на влакно по време на развиване на аванс, а когато по същото време увлеченият риболовец започва да навива с дръжката на макарата. По тази причина, бе създаден модел (мисля че на "Шиман"о беше в началото на 90-те,)при които при отключване на аванса не се развърта ролката с влакното, а устройството въртящо бигела, така спокойно можеш да въртиш напред , а бигела с ролката за подаване на влакно, да се движи в обратна посока! Щом велики имена в риболова ползват техниката(включая и Шушкин естественно :lol: ), значи има причина! :D
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от RIMOHIT »

По време на "фидерасткия " ми период гледах едно филмче с чичко Боб Нъд и ми направи силно впечатление точно този начин на работа с аванса . В последствие го прилагах на едно платено водоемче с гъсти шаранчета 500-1200 г. и останах очарован ! :wink:
hobie revolution 13
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от Д-р Флекс »

Да де. Няма спор по тази техника. Пускаш реверса, щото аванса може да те подведе - то и героя от филма си го каза много ясно...
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Филмите по Хоби ТВ II

Мнение от Коце »

Ама много обичате да преиначавате думите - човека използва обратния ход за да не се усуква влакното
Не отричам тази техника на риболов. Нека си я използват. Особенно на тези макари от по над 250 евро, дето няма никви технологии в тях.
Исках да коментирам конкретното изказване, щото утре това ще стане модел и някой ще търсят макари с по-бърз обратен ход...
Не може да пускаш предавание без редакция от грамотен по въпроса.
outsider написа:Честно , просто не мога да си представя да тръгна да вадя едра риба със заключен антиреверс , и да разчитам само на аванса
Казах ти каква макара да вземеш, ти - не! :wink:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”