Влакно за плувка

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Soulja
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Сеп 25, 2015 16:44
Риболов: Всякакъв

Влакно за плувка

Мнение от Soulja »

Здравейте, бих искал да ми препоръчате някакво хубаво монофилно влакно 0.18 за плувка неподвижна ми трябва. И също така каква е разликата между влакното за повод и обикновеното което се навива на шпулата?
Garbolino
Мнения: 118
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 20:24
Местоположение: Велико Търново

Re: Влакно за плувка

Мнение от Garbolino »

Colmic X5000 здраво, липса на памет, реални размери
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Влакно за плувка

Мнение от babydoctor »

Подкрепям Колмик във всичките му модели. Що се отнася до разликата, капацитетите препоръчват повозът да е с 0.02 по-тънък. Аз, докато бях плувкар, а това са много години, винаги съм си правил поводи от основното - така или иначе винаги се къда на възела, няма нужда да се отслабва допълнително линията. Сега, ако ще се ловят много капризни риби, може да се сложи и много по-тънък повод - така ще се увеличат кълванетата, но и късанията...Аз в такива случаи предпочитах да слагам шпула с по-тънко, повод от същото и да разчитам на аванса на макарата...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
stas
Мнения: 151
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 17:26
Местоположение: Габрово
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Влакно за плувка

Мнение от stas »

Колега, правилно сте избрал 0.18- достатъчно тънко, за да оказва по- малко съпротивление на ветрове и течения и достатъчно здраво и бавно амортизиращо се. Но внимавайте това, което купувате реално на какъв размер отговаря. Аз лично меря с качествен шублер, с микрометър е още по- точно. Разликата между основното и това за повод е в размер и цена. За повод използвам Xilo 0.128 и 0.148, според случая.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Влакно за плувка

Мнение от Д-р Флекс »

# 0.18 основно ... Прощавайте, колегата амури на течение ли ще лови, та му препоръчвате корабно въже ???
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Влакно за плувка

Мнение от babydoctor »

Андро, прав си, но донякъде. При интензивен риболов през лятото, предвид слънцето и не до там чистите води на нашите водоеми 0.18 след един месец е със здравината на 0.16, че и 0.14. Може, разбира се и е препоръчително да стартира с тези размери, но поне веднъж месечно трябва да сменя влакното с ново. Е, по мое време ловяхме с 0.20, а бяхме много щастливи, когато намерехме френско 0.22, но тогава рибата беше много и едра - проблемът не беше да я накараш да ти клъвне, а да я извадиш, без да ти скъса. Да не говорим, че имаше изненади откъм шарани и т.н. Сега нещата се промениха...Накратко - и аз бих заложил на тънко влакно, но с честа смяна...Що се отнася до идеята за основа 0.18 с повод 012, тя е просто безумна, учебникарска. За какъв дявол му е корабно въже, както казваш, като здравината на линията се определя от това 0.12...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Дейвид
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Мар 04, 2016 0:18
Риболов: Речен риболов на плувка, Скобар, Мрена и Клен!!
Местоположение: Валенсия

Re: Влакно за плувка

Мнение от Дейвид »

Колега, начи най-изгодно (според мен) е да си зимаш влакнанца 0.16 до 5-6лв. има хубави, Мачови, Строфт, Трабуко... И да си ги сменяш на 2месеца :) На 0.18 никога съм ловил в много редки случаи, дебело е за умните български риби :D ;) :fish4:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Влакно за плувка

Мнение от Мунчо »

Kрасе, много ме кефи, като се отдадеш на безвремие. :lol: Влакната на "Колмик" са достатъчно добри във всяко отношение, за да не се налага да се презапасява човек по такъв начин... И дълго време запазват качествата си.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Charge
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Яну 12, 2017 17:13
Риболов: Риболов на река
дал Браво: 2 пъти

Re: Влакно за плувка

Мнение от Charge »

Подкрепям тезата на колегата.Пълна лудост е основа 0.18и повод 0,12 разликата според мен трябва да е 2 десети и нека не се залъгваме че хитрите риби няма да уловят разликата с 4 десети на 30 см. разтояние.Предвид на това,че се лови на река и има буйна растителност влакното се амортизира доста по бързо и силата му намалява значително.
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Влакно за плувка

Мнение от koi4a »

Ако 0,18 е корабно въже, тогава 0,30 и 0,40 за какво са предназначени? Изобщо как се обсъждат дебелини на влакна като няма никаква информация освен че ще се лови на плувка? При така зададения въпрос, отговора е Колмик имат добри влакна. Разлика няма освен, че едното е на ролка 50 м. другото на ролка 100м. или повече.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Влакно за плувка

Мнение от MapuaH »

Елелемтарно - основно 0,16 мм или 0,14, а повод 0,12 или 0,10 мм и пей сърце ! :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Влакно за плувка

Мнение от jagger1 »

babydoctor написа:........................... капацитетите препоръчват повозът да е с 0.02 по-тънък.
Колега, каква е разликата между двете влакна, които се различават само с 2 стотни (0,02 мм)? Това е по-малко от допуските на производителя за едно и също влакно с една и съща дебелина. Да не говорим за различни производители.
babydoctor написа:...................... винаги съм си правил поводи от основното - така или иначе винаги се къда на възела, няма нужда да се отслабва допълнително линията.
Не винаги се къса възела. Та в този смисъл, каква е функцията на повода, освен да се скъса той, а не линията?
babydoctor написа:......................Аз в такива случаи предпочитах да слагам шпула с по-тънко, повод от същото и да разчитам на аванса на макарата...
И защо правиш тогава излишни възли? По тази логика, нали на куката имаш възел - там ще се скъса?
Питам като логика на мислене, а не с лоши чувства. Любопитно ми е. :tup: :fish15:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Влакно за плувка

Мнение от babydoctor »

За да мога да сменям куките.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Влакно за плувка

Мнение от jagger1 »

babydoctor написа:За да мога да сменям куките.
Всеки с хобито си :lol: Не се замисли над въпросите явно.
Благодаря за отговора. Жив и здрав и много риби на повод и основно с еднаква дебелина. :tup: :fish15:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Влакно за плувка

Мнение от babydoctor »

О1 16-17 години ловя само на спининг и връщам всичко обратно. Тъкмо си бях купил страхотно болонезе на Колмик...Наслука на теб. :tup:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”