Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
821.dimi
Мнения: 167
Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 14:54
Местоположение: Кюстендил
получил Браво: 3 пъти

Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от 821.dimi »

От есента ме тормози един въпрос: При риболов на скобар с болонезе в БЪРЗЕЙ при дълбочина до 60см., каква форма плувка да използувам? Слагам обикновено буре 4-5гр., опитвал съм от сръбските плувки, но все нещо не е... Моля за помощ, че сън не ме лови!
Пещерски
Мнения: 131
Регистриран на: Нед Юни 21, 2009 19:40
дал Браво: 61 пъти

Re: Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от Пещерски »

Обикновена стиропорена плувка от тези, дето се нанизват директно на влакното и се затапват с клечка, 1(една) тежест, мокровирбел и повод не по-дълъг от 20 см. или всичко наредено на основното без повод.
821.dimi
Мнения: 167
Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 14:54
Местоположение: Кюстендил
получил Браво: 3 пъти

Re: Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от 821.dimi »

Пещерски написа:Обикновена стиропорена плувка от тези, дето се нанизват директно на влакното и се затапват с клечка, 1(една) тежест, мокровирбел и повод не по-дълъг от 20 см. или всичко наредено на основното без повод.

Мерси за мнението колега, но стиропорена плувка просто няма как да сложа, а и с тази "1"една" тежест при първата закачка ко праим?-късаме и връзваме...С вирбела и с повода съм съгласен!
miro253
Мнения: 205
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:07
Риболов: в България
Местоположение: София
дал Браво: 25 пъти

Re: Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от miro253 »

Няма какво друго да се ползва или и аз като теб не съм го открил. Аз си мисля, че по-важния момент е монтажа, меренето на дълбочината и воденето на плувката.
Пещерски
Мнения: 131
Регистриран на: Нед Юни 21, 2009 19:40
дал Браво: 61 пъти

Re: Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от Пещерски »

В плитките бързеи със силно течение утежнението не опира в дъното. Затова верижката тук губи смисъл-тя е за по-дълбоки води. Тежестта е оливета или по-едра съчма, за да сваля най-бързо стръвта, освен това като засичаш монтажът излиза целия над водата, същото е и като обираш с макарата - така закачането и оплитанията намаляват. Тук най-важен е баланса м/у силата на течението, големината на плувката и тежестта и силата на задържането.
Стиропорената плувка, струваща стотинки не е престижна, но работи - справка-каменистите бързеи на Арда.
Дейвид
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Мар 04, 2016 0:18
Риболов: Речен риболов на плувка, Скобар, Мрена и Клен!!
Местоположение: Валенсия

Re: Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от Дейвид »

Слушай баце как ги ловим аз ;) не точно 60см дълбочина, малко повече ама опитай!! Начи между 1-1,5 метра пак в як бързак плувка 2.5-3гр. и правиш една хубава верижка така дълга около 30-40см. малки съчмета и слагаш дълбочина поне с 0.5-1м. повече, да влачиш яко!!
Има много кълванета обаче лошото е че от триенето у камъните се преебва мн бързо и се къса верижката поне 2-3пъти на ден ама се ловат риби!! Ти къде ги ловиш тея скобари? 60см с мн малка дълбочина ама опитай с 1.5-2гр плувка и същата система с още по малки оловца :)
Пробвай и се пофали :) ;)
821.dimi
Мнения: 167
Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 14:54
Местоположение: Кюстендил
получил Браво: 3 пъти

Re: Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от 821.dimi »

Дейвид написа:Слушай баце как ги ловим аз ;) не точно 60см дълбочина, малко повече ама опитай!! Начи между 1-1,5 метра пак в як бързак плувка 2.5-3гр. и правиш една хубава верижка така дълга около 30-40см. малки съчмета и слагаш дълбочина поне с 0.5-1м. повече, да влачиш яко!!
Има много кълванета обаче лошото е че от триенето у камъните се преебва мн бързо и се къса верижката поне 2-3пъти на ден ама се ловат риби!! Ти къде ги ловиш тея скобари? 60см с мн малка дълбочина ама опитай с 1.5-2гр плувка и същата система с още по малки оловца :)
Пробвай и се пофали :) ;)
Ех баце, с тая верижка ако ставаше...,ама нямаш едно кълване, т.е. не става, изпробвано е. Риболовът е на Струма, а рибите са между кило и две. Въпросът ми е за формата на плувката, другото е ясно!
miro253
Мнения: 205
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:07
Риболов: в България
Местоположение: София
дал Браво: 25 пъти

Re: Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от miro253 »

На мен в подобни условия най-много ми допада тази плувка :http://www.colmic.bg/floats/10/9080/
821.dimi
Мнения: 167
Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 14:54
Местоположение: Кюстендил
получил Браво: 3 пъти

Re: Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от 821.dimi »

miro253 написа:На мен в подобни условия най-много ми допада тази плувка :http://www.colmic.bg/floats/10/9080/
Абе и аз ги използувам тия бурета, ама все си мисля, че има нещо друго...
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от Бай Иван »

Дебел "стик", веднага след нея голям оливет, и един дропер, от който надолу евентуално би скъсал, после вирбел....и тн.
Може да експериментираш с два вирбела по линията, така че да сведеш късанията на линията или по-скоро загубите от нея до минимум.
Дейвид
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Мар 04, 2016 0:18
Риболов: Речен риболов на плувка, Скобар, Мрена и Клен!!
Местоположение: Валенсия

Re: Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от Дейвид »

Е не става ама става... :D Съсипвам ги с верижката по бързаците у кюстендилско и благоевградско където другите ловат с една тежинка само ... Според мене най-добра работа вършат капковидните плувки па кой кфо иска да разправя!! :) Между 2и5 грама капковидна :) Аз лично лова с 2.5-3гр. :)
821.dimi
Мнения: 167
Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 14:54
Местоположение: Кюстендил
получил Браво: 3 пъти

Re: Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от 821.dimi »

Бай Иван написа:Дебел "стик", веднага след нея голям оливет, и един дропер, от който надолу евентуално би скъсал, после вирбел....и тн.
Може да експериментираш с два вирбела по линията, така че да сведеш късанията на линията или по-скоро загубите от нея до минимум.
И аз си мислех за нещо такова, ще го опитам...
Дейвид написа:Е не става ама става... :D Съсипвам ги с верижката по бързаците у кюстендилско и благоевградско където другите ловат с една тежинка само ... Според мене най-добра работа вършат капковидните плувки па кой кфо иска да разправя!! :) Между 2и5 грама капковидна :) Аз лично лова с 2.5-3гр. :)

И аз ловя с верижка, ама при по-бавно течение. Бързото я вдига и няма кълване, а като влачиш половин-един метър не ти ли закача постоянно?
Дейвид
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Мар 04, 2016 0:18
Риболов: Речен риболов на плувка, Скобар, Мрена и Клен!!
Местоположение: Валенсия

Re: Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от Дейвид »

Закача, оставяй да закача!! Смисъл ти си меташ и ти задържа нали, поддръпваш (откача се) задържаш малко, отпускаш (пак закача) пак поддръпваш откача се и задържаш малко, отпускаш и т.н. :D Пробвай я тая схема и виж!! :) А иначе може да пробваш и като сички (ама се лови значително по малко) Слагаш точна дълбочина 3гр. Плувка с 2.5гр. оловце отдолу и 10см. повод и меташ ама файда никфа според мене :)
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от Reptile »

Всичко това е много додре и аз щях да предложа стик, но има едно "НО" - става, ако не е много бистра водата. Ако е бистра черен "индикатор" от EVA или нещо подобно, за да не ги плаши. Имайте предвид, че на запад ловят скобари с мухарки с индикатор т.е начини има!
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Плувка за болонезе, бързо течение и малка дълбочина?

Мнение от Бай Иван »

Ти кажи когато тръгнат нещата по малкия Искър, та да видим.... :D :D :D
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”