Съвет при избор на мач, телемач, или болонеза

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Съвет при избор на мач, телемач, или болонеза

Мнение от m65 »

Привет колеги. Въдицата (най общо казано) ми трябва основно за риболов на кефал, на неподвижна плувка.
Ще се ползва стръв от най-различно естество: бял и торен червей, джанки, черници, скакалци, щурци, рибки, попови лъжички, жабчета, мънисто и така нататък. Общо взето менюто на кефалът е доооста обширно, така че и стръвта ще е такава. При този начин на риболов ще се търси и дистанция.
Ще се риболовства на реки от порядъка на Янтра. Този начин на риболов е динамичен, постоянно съм движение, не е тип опъване на платформа, забъркване на храна за едно прасе, и стоене на едно място през целият риболов. Поради тази причина въдицата трябва да е лека, и в същото време надеждна. Дължината не трябва да е по-голяма от 4 най-много 4.20 метра (което, май, пък изключва болонезата ), понеже в огромен брой от случаите кефалът е под клоните на дърветата, а там не се работи комфортно със сравнително дълги въдици.
Общо взето това е.
Благодаря за предложенията предварително.
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Съвет при избор на мач, телемач, или болонеза

Мнение от empar »

1.Потърси някой от мачовете на Шимано с Бърза Акция. Мисля, че имаше и втора ръка, някъде по обявите в другия форум, при това на доста разумна цена.
2. Tica Wonder на 5м. Реално е по-къса, ако не ме лъже паметта. Брутална болонеза, точно за трудни риби в трудни условия.
3.http://www.colmic.bg/rods/4/ Тук има много добри предложения за болонези на 4м.

Аз лично за този риболов, които описваш, само че по Искър и Ботуня, използвам 5м болонеза за морски риболов(доста тежка, за жалост) и една идея по-дебело влакно(в никакъв случай повод под .14 реален диаметър) за да мога да задавам по-добро начално темпо при ваденето на торпедата от закачки. Както знаем, едрия кефал никога не стой на лесно достъпни и обловими места. Прекаленото изфинване при целенасочият риболов на кефал води само и единствено до многократно споменаване на майки и безсънни нощи след това.

Успех в избора.
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Съвет при избор на мач, телемач, или болонеза

Мнение от babydoctor »

И аз ти препоръчвам боло на 5 м., избирай го по тежестта, защото да мааш цял ден с тежка тояга си е хамалогия...Мач-овете са по-здрави, но и по-тежки, защото не се очаква да ги размахваш непрекъснато, а да ги държиш на стойка. И да, послушай колегата за влакното...Успех. :tup:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Съвет при избор на мач, телемач, или болонеза

Мнение от m65 »

Влакното не стои на дневен ред като някакъв проблем. Имам доста години стаж (вече над 41) като рибар, а кефалът е около 70% от рибите които търся. Исках просто съвет за нещо леко, надеждно и практично за начина на риболов който описах. Отдавна ми омръзна начинът на намиране на подходящият такъм: проба - грешка. Пет метрова въдица ми идва дълга, както вече споменах, а не обичам да нося по две и повече въдици, в търсене на кефал. Понякога изминавам средно по около 15-на километра на излет. С течение на годините всичко излишно започва да натежава, а аз винаги съм тръгвал на риболов за удоволствие. Дали ще хвана риба или не не е от първостепенно значение за мен. Прекарването на няколко часа сред природата сам или с приятели по време на риболов са по важни за мен.
miro253
Мнения: 205
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:07
Риболов: в България
Местоположение: София
дал Браво: 25 пъти

Re: Съвет при избор на мач, телемач, или болонеза

Мнение от miro253 »

В youtube има доста клипчета, които показват как братята италианци го ловят. Според мен за реки като Янтра даже си и за 6 м. По мои разбирания кефала често се налага да се търси на отсрещния бряг, а там без контрол на линията и добра презентация на стръвта няма как да се получи. Друг е въпроса, че те със сигурност не изминават по 15 км. с болонезите и настървяват рибите със стрелба на червеи. С твоя начин на риболов може би ще е по-ефективен и удобен спининга. За мен въдицата за риболов на река на плувка е дълга. Ако пречат клоните се ползват високи ботуши. Това е според моите разбирания за риболов на кефал на река де.
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Съвет при избор на мач, телемач, или болонеза

Мнение от m65 »

Изместваме темата в неправилна посока.
Пет метра болонеза ми идва дълга за упоменатия начин на риболов, за шест метра просто не може да стане дори на въпрос. Как се лови, с шест метра болонеза, при лек вятър, или под клони при които и пет метрова е дълга ? Как да се предвижвам с шест метра въдица между надвиснали клони, и храсталаци ? При риболов на плувка не практикувам влизане в реката, а и как да влезеш там където брегът е отвесен с дълбочини от един метър нагоре, или когато температурите на водата не позволяват и половин минута да си задържиш ръката във водата ? При такива атмосферни условия кефалът отлично взема на сланина, птичи черва, чер дроб, парче от рибка. При такива атмосферни условия е немислимо да се ползва спининг риболов. Риболовът с нагазването го практикувам при спининга, които също практикувам от доста години, и представлява на 80% от риболовните ми излети. Аз ходя целогодишно по речните водоеми. Така, че не може, или поне аз не мога, да пренебрегна единият начин на риболов спрямо другият. С телескоп от порядъка на 3,80 метра се постигат по-далечни дистанции, при еднакво утежнена и построена линия, отколкото със шест метрова болонеза. Просто няма да ти стиска да замахнеш, рязко и отривисто, с шесте метра, както ще се замахне с нещо от порядъка на 3.80 метра. Храненето не ми е приоритет при този начин на риболов, а и в огромен процент от случаите е безсмислено. Защо да захранвам когато постоянно съм в движение, и при риболов на рибка, жабчета, попови лъжички, скакалци, щурци и така нататък ? Практикувах захранване в годините преди демокрацията, когато почти във всяко, или близо около всяко населено, имаше язовир, или микро водоем, в които каракудата не се броеше за риба. Търсеха се шаран, амур, сом, и така нататък.
Тези начини на риболов са ясни за колегите които са ги практикували, или ги практикуват.
Споменах вече, че ми трябва нещо леко, надеждно и не много дълго за това за което ще се ползва.
iliev.ionko
Мнения: 71
Регистриран на: Вто Сеп 21, 2010 10:13
Местоположение: ахелой
дал Браво: 17 пъти

Re: Съвет при избор на мач, телемач, или болонеза

Мнение от iliev.ionko »

http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... 8156..Това 20-60 въобще да не те плаши,върха е достатъчно тънък за да работиш с малки плувки и тънки влакна..А , и друго - тест при вдигане - 2кг.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Съвет при избор на мач, телемач, или болонеза

Мнение от babydoctor »

Това звучи добре като тояга, най-вероятно реално е 3.8...Не знам как правиш 15 км. с плувката, аз на спининг не съм ги правил...Това са три часа бърз, ама много бърз ход...Плувкаренето е обратно на спининга - не трябва да гониш рибите, а да ги докараш при себе си...Изловил съм хиляди кефали, а между тях и мрени по Струма, седейки на едно място, захранвайки чат-пат с шепа жито и единствено на тесто от клечка. Скобари също, но там местата са други...Абе, успех... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
ICO69
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 18:11
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Съвет при избор на мач, телемач, или болонеза

Мнение от ICO69 »

Колега, разбирам те за какво точно говориш и аз ловя кефала по този начин, хващаш 1-2 риби и продължаваш по реката.Взел съм си ето този мач, перфектен за целта.http://ribibg.com/shop/index.php?p=s_ge ... bgroup=322. Лек е и с 0.10-0.12мм. влакно си ловя 1-2 килограмови кефали без проблем. :D Сложих му едно Ryobi SLAM 2000 и се поучи много лек такъм.Само дето не си споменал бюджета ти какъв е..... :D
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Съвет при избор на мач, телемач, или болонеза

Мнение от m65 »

babydoctor написа:Това звучи добре като тояга, най-вероятно реално е 3.8...Не знам как правиш 15 км. с плувката, аз на спининг не съм ги правил...Това са три часа бърз, ама много бърз ход...Плувкаренето е обратно на спининга - не трябва да гониш рибите, а да ги докараш при себе си...Изловил съм хиляди кефали, а между тях и мрени по Струма, седейки на едно място, захранвайки чат-пат с шепа жито и единствено на тесто от клечка. Скобари също, но там местата са други...Абе, успех... :D
Споменах, че понякога се изминават тези километри. Колегите от Горна Оряховица, Велико Търново и региона нека кажат какво е разстоянието, по реката, от каменният мост на Първомайци до моста на Долна Оряховица, отиване и връщане.
Тръгвайки за кефал никога не се задържам на едно място. От едно место, евентуално, ако излязат няколко риби е достатъчно. Кефалът е всеяден, лаком, много любопитен, но в същото време и плашлив. Удоволствието да вървиш и да облавяш местата, дори е неперспективните, е огромно, поне за мен. Такива преходи правя само пролет и есен, когато условията позволяват. Няма как да направиш и няколко километра, през лятото, ако храстите са с височина човешки бой, та и по-вече. Тогава не е и желателно да ходиш в такава обстановка, понеже вътре във високите бурени и треви е доста влажно, и дори се затруднява дишането на човек.
Тестото си е класика, пробвай да замениш клечката като го вкараш в голяма спринцовка. За мен е по удобно и практично.
Аз не гоня рибите, никога, просто ги търся. За мен това е удоволствие. Иначе: на вкус и цвет товарищей нет.
ICO69 написа:Само дето не си споменал бюджета ти какъв е..... :D
Нарочно не споменах сума, за да не се ограничавате в предложенията си. Изборът естествено си е мой. Очаквам само предложения от колеги които са имали отработени часове с това което ми предлагат. Естествено колкото е по евтино е по добре, за да ме е яд по-малко ако се случи фатален проблем в храсталаците.
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Съвет при избор на мач, телемач, или болонеза

Мнение от empar »

Да се включа пак, понеже гледам, че колегата не говори са класически речен риболов - болонеза 5+, тонове бял, храна и т.н.(не, че има нещо лошо в този риболов), където се опитахте да го засилите, а за риболов на кефал с много движение, които е по-близък до спининга, отколкото до coarse фишинга, ако ме разбрахте. :mrgreen: Понеже съм от хората, които в почти 90% от излетите си в сладка вода търси кефал бих насочил отново вниманието на колегата към т.3 от предложението ми, дадено по-горе. Принципно мачовете са многократно по-добри въдици, но с тези 3 секции, стават неудобни за провиране през драките. Нека добавя и още едно предложение -
4. т.нар LAKE TROUT въдици, които са телескопични, леки, къси(около 4те метра), с добра транспортна дължина и много приятен строй. Всички италиански фирми, както и Shimano имат подобни в каталозите си. Мисля, че също са добро предложение за целта.
Аз съм споменал своя избор по-горе, но ако сега трябваше да избирам въдица за целта, със сигурност щеше да е нещо с италиански бранд и дължина от най-много 4.50м
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Съвет при избор на мач, телемач, или болонеза

Мнение от m65 »

Наименованието "LAKE", при въдиците, винаги ме е притеснявало, когато става въпрос за речен риболов. Поради тази причина и не им обръщам внимание. Все си мисля, че такива въдици не са предназначени за дебели, мощни бързеи, към които ако прибавим и литров кефал ще се получи свръх много адреналин.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Съвет при избор на мач, телемач, или болонеза

Мнение от babydoctor »

Тестото си е класика, пробвай да замениш клечката като го вкараш в голяма спринцовка. За мен е по удобно и практично.
Не е - зимата можеш да го подгрееш с вода от термоса, а лятото да му върнеш нужната консистенция с малко брашно... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”