Проблемче?

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Проблемче?

Мнение от Д-р Дулитъл »

Значи вчера реших да си начеша крастата на едно водоемче,собственост на фирмената структура,в която работя.Основната цел бяха таранки-има от 300 гр. до над кило.Кълват на царевичка и си хранех с прашката от плик замразена царевица.В началото на април тази година пуснахме стотина шаранета ,около 1,5 килограма,имаше и по-едрички.И ги храниме най-редовно.Аз,като пич,отидох само с мача,с плувка,основно 0,16,повод 0,14.Мача не е за шарани- Daiwa tournament match rods 13-15 ft-фина работа.Като бях на 15 фута.Пристъпих,настаних се,захраних .След второто късане от риба ,увеличих дебелината на повода на 0,16/това ми се случва за пръв път/.Последва ново кълване и след дълги мъки успях да изморя и извадя шарането-малко под 4 кила.Ама мъки,дебнене,обръщане като хукне навътре,морене и прочее.Клъвна ми още едно,същото по размери...Извадих го и него,със същите мъки.И след това при първото вадене на монтажа-основното ми влакно така се накъдри,ама направо се нави на масур,ужас някакъв,при ваденето имаше усуквания по 15 см.За сведение-имах двоен микровирбел между основното и повода.Че ще изхвърля влакното/мачово на Clarusso/ веднага ,е ясно.Според мен влакното просто не издържа на напъна и се разтегна...Някакви други идеи и мнения...?
Понякога си мисля, че за всичко е виновен Васко Кръпката. Той ни пееше по митингите: „Комунизмът си отива, спете спокойно деца.” И ние спахме. А те не спаха....
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Проблемче?

Мнение от empar »

Първата ми мисъл е, влакното да е било старо. Дори и да е било старо, не вярвам да се стигне до там. По-вероятно е просто да се скъса. Вземи една лупа и да си прегледай внимателно водачите един по един. Някоя микроскопична драскотина или спукване по тях може да е причината за накъдрянето. :tup: Следващата ми хипотеза е ролката на бигела на макарата да е захапала влакното и да го е накъдрила. :tup:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблемче?

Мнение от Pike »

Аз съм имал проблем с пукнатина на ринга на водача, както казва колегата empar и прецакваше влакното, а пък един приятел имаше случая с блокира ролка на бигела и влакното се забиваше в единия край и се протриваше, защото там имаше едно по-остро ръбче.
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1704
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 181 пъти
получил Браво: 165 пъти

Re: Проблемче?

Мнение от PAMPASA »

За мен на 90 % проблема е в блокирала ролка на бигела - като резултат се получава невероятно усукване на влакното :roll:

Ако имаше спукан водач ,по-скоро щеше да се скъса ,отколкото да се накъдри :wink:

От друга страна , конкретното влакно - не става за нищо / това си е мое мнение /.

Поздрави
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Проблемче?

Мнение от Д-р Дулитъл »

След двете шаранета извадих още едно от същият калибър и влакното си издържа,така,че за протриване едва ли...Ама ролката на бигела ще я проверя.Макарата е Шимано Страдик,със заден аванс ,от новите модели,там няма как да попадне влакно между ролката и бигела.
Понякога си мисля, че за всичко е виновен Васко Кръпката. Той ни пееше по митингите: „Комунизмът си отива, спете спокойно деца.” И ние спахме. А те не спаха....
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Проблемче?

Мнение от babydoctor »

PAMPASA написа:За мен на 90 % проблема е в блокирала ролка на бигела - като резултат се получава невероятно усукване на влакното :roll:

За мен е 100%, подкрепям напълно. И да, прав е Пампаса, от Кралусо нищо не купувай, освен близалки. Бих ти препоръчал Колмик. Ама си разглоби системата, почисти я и се убеди, че върти. И скромен съвет от мен - зарежи задния аванс.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
sokol135
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 19:49
получил Браво: 1 път

Re: Проблемче?

Мнение от sokol135 »

Имал съм абсолютно същата ситуация на платен водоем с шарани. Докато се ловят по малките проблем ниенте. В момента в които извадиш някой бонус, от силните напъни влакното се разтяга и почва да се уфитильосва, къдри и прочие. Да беше на доста риби от този излет, и бонуса го довърши. Махам го на момента и намотавам чисто ново. Втората риба беше от тупаните, е познайте после дали първите 30 метра ставаха за нещо, а беше ново. Махнах ги на око колкото беше теглил аванс, и без повече бонуси за деня проблеми не съм имал с това влакно.
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблемче?

Мнение от Doktor-5 »

0.16 за мач просто забрави. По-тънко от 0.20 не слагай.
Този размер няма да те спаси от шарани над кило нататък.
На едно световно в Унгария ловяхме скимърси на мач с основно 0.14 на фиксирани ваглерчета, след всяка тренироавка хвърляхме основното и слагахме нови влакна.
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Проблемче?

Мнение от Д-р Дулитъл »

sokol135 написа:Имал съм абсолютно същата ситуация на платен водоем с шарани. Докато се ловят по малките проблем ниенте. В момента в които извадиш някой бонус, от силните напъни влакното се разтяга и почва да се уфитильосва, къдри и прочие. Да беше на доста риби от този излет, и бонуса го довърши. Махам го на момента и намотавам чисто ново. Втората риба беше от тупаните, е познайте после дали първите 30 метра ставаха за нещо, а беше ново. Махнах ги на око колкото беше теглил аванс, и без повече бонуси за деня проблеми не съм имал с това влакно.
Същата работа беше и при мен-основния напън беше в първите 15 м. от влакното,шарана се разкарва пред мен ,а аз го гледам тъпо,щото съм с малък кеп и трябва да го изтощя толкова,че да легне в кепа,без да прави опити да хукне.Точно тези 15 м. направиха фитили.Изхвърлих
ги и си продължих риболова,но влакното упорито продължаваше да се превърта през върховия водач,когато монтажа беше извън водата и слагах стръв на куката.
Doktor-5 написа:0.16 за мач просто забрави. По-тънко от 0.20 не слагай.
Този размер няма да те спаси от шарани над кило нататък.
На едно световно в Унгария ловяхме скимърси на мач с основно 0.14 на фиксирани ваглерчета, след всяка тренироавка хвърляхме основното и слагахме нови влакна.
Абе усетих се ,че нещо съм се изфинил,ама сега в неделя,ако даде Господ свободно време, ще бъда поготвен,с друга пръчка,друго влакно и друг кеп!А за случая от онзи ден-нещо ме човъркаше през цялото време,докато пътувах към водоемчето,че шараните ще гонят 4 кила,ма нали си го знаете-,,мързела не мори,ама мъчи".
Понякога си мисля, че за всичко е виновен Васко Кръпката. Той ни пееше по митингите: „Комунизмът си отива, спете спокойно деца.” И ние спахме. А те не спаха....
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Проблемче?

Мнение от babydoctor »

Има и друг момент, надявам се да не те обидя. Най-удачният начин да пресучеш влакното е, като въртиш макарата, докато ти пищи аванса - прави го по-добре от хурка. Виж, за дебелината сам трябва да се орентираш. Имах на Струма 20-тина късания на шаран при едно откриване с 0.16. Озверях, взех си отпуск и отидох с 0.25. Не иска да пипне. Слязох на 0.22 - пак нъцки. Предадох се и си лових бабушки на корем с 0.18, между тях се закачи 8 килограмов, който извадих, при това на кука 17 на Маруто. Вярно, час и нещо танцувахме...Успех :tup:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
sokol135
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 19:49
получил Браво: 1 път

Re: Проблемче?

Мнение от sokol135 »

Аз от този случай - на мач за шаране 0.20 - 0.22, твърдо и възможно най - неразтегливо.
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Проблемче?

Мнение от Коце »

Подкрепям 0,20 за минимум. Ако знаш, че има и големи риби, може и по-дебело.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”