Монтаж за директен телескоп

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Fisherbg
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 17:09

Монтаж за директен телескоп

Мнение от Fisherbg »

Здравейте колеги, чудя се дали монтажът, който използвам от доста време е правилен. Говорим за риболов на река, за черна мряна или пъстърва, линията е построена по следния начин - плетено влакно 0.14 с утежнение от дребни сачми и клуп (тази част не я меня), за нея закачам повод с кука (най-често монофилен) чрез клуп в клуп. Изваждал съм доста риби така, но ми стана чудно дали няма и по-оптимални варианти. Вие какво мислите?
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Монтаж за директен телескоп

Мнение от Pike »

Директен телескоп с плетено влакно?

Рядко ловя с директен телескоп и или съм изпуснал тази нова мода или ти бъркаш нещо. Директните телескопи, особено по-хубавите и скъпи са си крехки, плетеното влакно няма разтегливост, съответно риска за въдицата с някоя по-борбена риба е голям.

Много хора си слагат ластик на директните телескопи, което не е много ОК и си носи рисковете, но плетеното ми се вижда обратната крайност.

А пък, ако ще ловиш пъстърви и мрени ти трябва доста по-дискретна линия.

Най-добре би било да ползваш монофил, който може да комбинираш с флуорокарбонов повод.
Аватар
Markony
Мнения: 2007
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Монтаж за директен телескоп

Мнение от Markony »

pike написа:Директен телескоп с плетено влакно?
Саше, много бъркаш! Я питай Алеко къ се лОви с директен ;)
NOMINATIONS BUG ...
http://www.kenga-bg.info
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Монтаж за директен телескоп

Мнение от Pike »

:)

Сетих се аз за Алеко, но реших, че това е единствен подобен прецедент в историята на рибилова :)
Krokodil
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Апр 09, 2011 21:54
Риболов: Риболов на леко и риболов на фидер.
дал Браво: 1 път

Re: Монтаж за директен телескоп

Мнение от Krokodil »

Fisherbg написа:Здравейте колеги, чудя се дали монтажът, който използвам от доста време е правилен. Говорим за риболов на река, за черна мряна или пъстърва, линията е построена по следния начин - плетено влакно 0.14 с утежнение от дребни сачми и клуп (тази част не я меня), за нея закачам повод с кука (най-често монофилен) чрез клуп в клуп. Изваждал съм доста риби така, но ми стана чудно дали няма и по-оптимални варианти. Вие какво мислите?
Линията е тотално объркана :)

На директен телескоп да ловиш с плетено влакно си е покана да си счупиш въдицата. Нулева разтегливост, по-принцип би трябвало да чуваш един доста неприятен "тракащ" звук при вадене на риба ....

Завършването на връзка клуб с клуб между основното влакно и повода, при положение че ловиш на река не е най-доброто решение. По-добре ще е да завършиш с микро вирбел, който ще обира част от естественото усукване на влакното при вадене на стръвта без риба от водата.


Иначе са самата подредба на линия, съчми, дебелини на влакна и т.н. има много теми в раздела за риболов на плувка ...


Късмет с риболова.

:fish15:
Не щя ... не щя ... не щя ... че кат спря :D
Fisherbg
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 17:09

Re: Монтаж за директен телескоп

Мнение от Fisherbg »

Смених монтажа и сега изглежда така: монофилно влакно, микро вирбел, повод с кука и върху монофила преди вирбела - силиконов шлаух върху който съм поставил утежнението. Сега как е?
stan4o
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 10:56
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Монтаж за директен телескоп

Мнение от stan4o »

Така е екстра, може да опиташ и с оливетка, която да се движи свободно по линията, вместо стационарно олово.
Или пък да разделиш утежнението на няколко групи, но предполагам че там където ловиш едва ли мяташ на дълбочина повече от метър...
Направи си няколко монтажа, поне на директен се сменят лесно:) И прецени кой е твоя :)
Аватар
Markony
Мнения: 2007
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Монтаж за директен телескоп

Мнение от Markony »

Fisherbg написа:Смених монтажа и сега изглежда така: монофилно влакно, микро вирбел, повод с кука и върху монофила преди вирбела - силиконов шлаух върху който съм поставил утежнението. Сега как е?
И на силиконовия шлаух каква му е функцията? Ако толкова те мързи правиш следната схема: основно влакно, микровирбел, утежнение по влакно със същия диаметър, микровирбел, повод. Идеята е, че утежнението винаги можеш да го прибереш отделно, но все пак рискуваш със здравината на цялата линия ;)
NOMINATIONS BUG ...
http://www.kenga-bg.info
Fisherbg
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Юли 04, 2016 17:09

Re: Монтаж за директен телескоп

Мнение от Fisherbg »

Идеята на силиконовия шлаух е че не наранявам влакното със сачмите. Така ми казаха в магазина.
Аватар
Markony
Мнения: 2007
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Монтаж за директен телескоп

Мнение от Markony »

Fisherbg написа:Идеята на силиконовия шлаух е че не наранявам влакното със сачмите. Така ми казаха в магазина.
Лично мнение, прави си линията за всеки риболов. Нова! Не се занимавай с силиконов шлаух, пресукването на река, въпреки вирбела е достатъчно, зарежи мързела ;)
NOMINATIONS BUG ...
http://www.kenga-bg.info
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Монтаж за директен телескоп

Мнение от Венелин Радушев »

Fisherbg написа:Идеята на силиконовия шлаух е че не наранявам влакното със сачмите. Така ми казаха в магазина.
Силиконов шлаух се слага когато фиксираш с сачми ваглер или ползваш тежка оливета/сачма в порядъка на 5-10 или повече грама. Без изобщо да претендирам, че разбирам от риболов в малки планински реки ....... по-добре си реди утежнението в вид на верижка от много малки, прогресивно намаляващи сачми. С думи прости - шлаухът ти е напълно излишен. Връх >основно влакно>плувка>италианска верижка>двоен микровирбел>повод>кука

Изображение
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”