Моля за съвет относно този комплект

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
deepah
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Фев 13, 2017 11:55
Риболов: Риболов на леко

Моля за съвет относно този комплект

Мнение от deepah »

Здравейте, любител съм на риболова на плувка-ваглер и смятам да си взема нещо по-сериозно от това , което имам в момента. Препоръчаха ми мач, но исках нещо по-компактно. В момента съм се спрял на телемач + макара шимано.

Телемач Trabucco Syntium T-Match 4.00 метра
Макара Shimano EXAGE 3000 MRC High Speed /MHSRC/
Влакно Colmic X 5000
Влакното за основно мисля да е Colmic 0,16 и 0,12 за повод. Ще се лови предимно мирни риби. Прочетох в други теми , че повечето ловят на 0,18, но друг пише пък , че е дебело и затова се спрях на 0,16.За повода 0,12 добре ли е или да взема 0,14? Благодаря ви предварително за отговорите и се извинявам , че пускам поредната банална тема.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Моля за съвет относно този комплект

Мнение от babydoctor »

Ако ще гониш дистанция, което обикновено се прави на язовир, 0.16 ще ти създаде проблеми при мятане на тежки ваглери. А поводът, ако не е от същото влакно, го прави с 0.02 по-тънък...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
miro253
Мнения: 205
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:07
Риболов: в България
Местоположение: София
дал Браво: 25 пъти

Re: Моля за съвет относно този комплект

Мнение от miro253 »

И на мен така ми препоръчаха, но и аз си купих телемач в следствие на което по-бавно стигнах до истината. Така, че помисли. Ако искаш нещо по-сериозно си избери някой триколенен мач. Ако ще ти е единствен бих ти препоръчал да е с акция до 20, най-много 25 гр. Повече не ти трябва. Макарата е типично мачова и ще ти върши работа. Основното влакно при риболов с ваглер стига да не е на река трябва да е потъващо. Според мен трябва да е това http://www.colmic.bg/lines/7/9038/ или това http://www.colmic.bg/lines/7/9235/. Дебелината аз лично си я определям според големината на ваглерите с които ловя. Ако ловиш с ваглери до 10 гр. 0,16 става, но по-големите си искат дебелини 0,18 даже и 0,20 иначе ще ги губиш, а загубиш ли ваглер значи си загубил и монтажа. За мен това са едни от най-ценните неща по време на риболова.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: Моля за съвет относно този комплект

Мнение от outsider »

miro253 написа:И на мен така ми препоръчаха, но и аз си купих телемач в следствие на което по-бавно стигнах до истината. Така, че помисли. Ако искаш нещо по-сериозно си избери някой триколенен мач.
Горещо препоръчвам на автора на темата да се вслуша в тва мнение.. :tup:
Що се отнася до влакното , решението е елементарно - имаш две шпули на макарата , 0.16 на едната , 0.20 на другата , и си готов за всякакви ситуации. Тва за повода 0.02 по-тънък от влакното е ..златно правило , към което можем да се придържаме , когато ни изнася. Когато не - може грубо и съвършено безнаказано да се нарушава 8) - 0.08 на фидера с основа плетеняк и шок лидер 0.26 е характерен , макар и не съсвсем мачов пример :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
deepah
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Фев 13, 2017 11:55
Риболов: Риболов на леко

Re: Моля за съвет относно този комплект

Мнение от deepah »

Благодаря Ви! Мисля наистина да се вслушам в съветите и да направя по-добрия избор, като взема триколенен мач. В крайна сметка, като взимам нещо поне нека е най-добрия избор. Наслука, колеги! :fish15:
stoik
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 18:44
Риболов: спининг, мач, фидер
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Моля за съвет относно този комплект

Мнение от stoik »

Най- добрият избор си е твоя, колега ! Ползвам телемач / Граувел на 3.90/ и три коленен мач /Шекспир на 4.50/. Всеки си има предимствата, но и недостатъците. За мен е важен преобладаващия тип водоеми, които посещавам и съответно риби.
Бих те посъветвал да обърнеш внимание на броя на водачите /колкото повече, толкова по- добре /, разпределението им по въдицата и строя на пръчката като цяло, по възможност с влакно на нея. Основно влакно 0.20 е добре, потъващо естествено. Държи линията като цяло стабилна и носи ваглери с различна тежест. Варираш с дебелина и дължина на поводите, но не и с основната линия, все пак там си си играл да настройваш утежненията. Смяната на шпули по време на риболов си е играчка.
Бъди здрав!
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 176 пъти
получил Браво: 4564 пъти

Re: Моля за съвет относно този комплект

Мнение от outsider »

stoik написа: Смяната на шпули по време на риболов си е играчка.
Мда - недоразумение се е получило , изглежда : съвета ми да се навият две различни влакна на двете шпули на макарата НЕ включваше идеята да се сменят те по време на риболова , Боже опази.. :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
deepah
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Фев 13, 2017 11:55
Риболов: Риболов на леко

Re: Моля за съвет относно този комплект

Мнение от deepah »

Вече поръчах този мач 4.20. Макарата е Шимано от първия пост. Ваглери, влакна, вирбели.. всичко вече е налично и до вчера се учих да правя стоперни възли и за вирбел. Опитах стоперните с монофилно ,но не се получиха здрави.. Четох тук , че някой препоръча с конец за зъби и стана перфектно. Въпросът е устойчиво ли е във водата? Да не се разплете... Въпреки, че ще му е доста трудно де :D. Това е от мен.. Вече само чакам да се постопли и да практикувам спорта ;)
bushido1964
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Яну 13, 2011 15:54
Местоположение: Разград
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Моля за съвет относно този комплект

Мнение от bushido1964 »

Е,все е по-добре от телемач! :wink:
Better late than never...
МарианКънчев
Мнения: 89
Регистриран на: Пон Ное 12, 2012 17:20
Риболов: спининг
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Моля за съвет относно този комплект

Мнение от МарианКънчев »

deepah написа:Вече поръчах този мач 4.20. Макарата е Шимано от първия пост. Ваглери, влакна, вирбели.. всичко вече е налично и до вчера се учих да правя стоперни възли и за вирбел. Опитах стоперните с монофилно ,но не се получиха здрави.. Четох тук , че някой препоръча с конец за зъби и стана перфектно. Въпросът е устойчиво ли е във водата? Да не се разплете... Въпреки, че ще му е доста трудно де :D. Това е от мен.. Вече само чакам да се постопли и да практикувам спорта ;)
Къде ще ловиш с тая въдица , нак кой язовир или река.?
deepah
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Фев 13, 2017 11:55
Риболов: Риболов на леко

Re: Моля за съвет относно този комплект

Мнение от deepah »

МарианКънчев написа:
deepah написа:Вече поръчах този мач 4.20. Макарата е Шимано от първия пост. Ваглери, влакна, вирбели.. всичко вече е налично и до вчера се учих да правя стоперни възли и за вирбел. Опитах стоперните с монофилно ,но не се получиха здрави.. Четох тук , че някой препоръча с конец за зъби и стана перфектно. Въпросът е устойчиво ли е във водата? Да не се разплете... Въпреки, че ще му е доста трудно де :D. Това е от мен.. Вече само чакам да се постопли и да практикувам спорта ;)
Къде ще ловиш с тая въдица , нак кой язовир или река.?
Само на язовир.. Дъбника, Дяково, Пясъчника, Искър , където има добър улов.. ;)
deepah
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Фев 13, 2017 11:55
Риболов: Риболов на леко

Re: Моля за съвет относно този комплект

Мнение от deepah »

Вече направих първият си риболов с мача и макарата... Мога да кажа само ,че досега това , което съм практикувал , като ловене на риба няма нищо общо! Няма такъв кеф и удобство с този такъм... Ходих на Горни Дъбник с приятели , наловихме 8 кг червеноперка и тук-там някоя платика. Направихме сефтето за годината и вече нямам търпение за нов излет! Силно препоръчвам този комплект за ваглер..
МарианКънчев
Мнения: 89
Регистриран на: Пон Ное 12, 2012 17:20
Риболов: спининг
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Моля за съвет относно този комплект

Мнение от МарианКънчев »

И ние в събота бяхме на дъбник ;) и аз направих сефлтето на викторито :) много доволен съм от избора си..... и да рибата кълвеше гол за гол ;) голям кеф , особено с тънко влакно.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”