Кой връх за какво е при директните телескопи?

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
ribar4uk
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Юни 14, 2018 11:27

Кой връх за какво е при директните телескопи?

Мнение от ribar4uk »

Колеги тук там прочетох във форума някаква информация за това, но ако може някой да я систематизира в няколко изречения.
До колкото разбрах има 3 вида върхове (до скоро мислех, че са два само кух и плътен) а именно оригинален (който е нещо като полу кух, полу плътен), кух (на който може да се монтира ластик) и плътен (жило).
Аз как да разбера какъв връх ми трябва?
Мисля да ловя риби до 1-1.5 кг. макс по реки и язовири, като масовите риби ще са както знаете по 200-300 грама. Това май предполага, че ластика е излишен той нали е за по-сериозни риби?
Остава основния въпрос, стандартен връх или жило? Моля помагайте :)
ribar4uk
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Юни 14, 2018 11:27

Re: Кой връх за какво е при директните телескопи?

Мнение от ribar4uk »

Благодаря за многобройните и изчерпателни отговори. Наистина много ми помогнахте за което съм ви безкрайно благодарен. Поздрави и наслука.
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Кой връх за какво е при директните телескопи?

Мнение от Венелин Радушев »

Няма полу кух полу плътен, повечето жила са сложени на срязан кух връх. Директен с ластик, е куц кон и не ти го препоръчвам. Причината е проста, директният е направен да е гъвкав, за да потушава и поема напъните на рибата, а колкото повече се гъне, толкова по-малко работи ластикът (контактната му площ с вътрешната стена на бланката е по-голяма). В резултат имаш лигав директен, заради добавеното тегло в върховата секция с меко казано полуработещ ластик (по-скоро неработещ). Това което ще ти препоръчам за директен е жило!
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Кой връх за какво е при директните телескопи?

Мнение от Doktor-5 »

Колега задал си въпроса на погрешното място.
Този форум се посещава по-редовно от рибари с други наклонности изключая плувката.
Та бъди по-търпелив.
Сега на въпроса ти.
Върха на въдицата, която искаш да ползваш - телескоп не определя каква риба ще вадиш, а какви плувки ще замяташ с него.По тази причина много от реномираните марки предлагат телескопите си с комплект от два върха - кух и с жило.
Карбоновите жила се използват за много леки плувки под 1гр.
Кухите върхове са по- стегнати и с тях можеш да замяташ и по-тежки плувки от 2 до 8гр. примерно.
Разбрах, че ще ползваш въдицата за шарани до 1.5кг. Напълно във възможностите на телескопа са, само ти препоръчвам дължина около 6м и дебелина на линията 0.20-0.25.директна линия по възможност. От голямо значение са и уменията ти при вадене на такива риби с риск да не строшиш някое коляно. За шарани ти препоръчвам по-здрави въдици. Примерно 6м телескоп с тегло около 350 -400гр. За по-дребните рибки можеш да ползваш ултра лайт модели, те са и по-скъпи от 200лв нагоре.
Това с ластика в телескопа не ти го препоръчвам, мача е игран и отсвирен. Ластиците са предназначени за щеки.
Успех и да споделиш някой от риболовите.
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”