Статична и подвижна плувка-коя за какво се използва?

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Lex

Статична и подвижна плувка-коя за какво се използва?

Мнение от Lex »

Здравеите колеги! Тъи като съм почти начинаещ риболовец бих искал да ми разясните малко по подробно въпроса за плувките,коя при какви случаи се използва и техники на монтаж.Благодаря на всички предварително!!!
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Статичната се използва когато ловиш на малки дълбочини, примерно до метър и половина. Ако обаче ловиш на по-дълбоко, се използва подвижната, защото иначе няма как да заметнеш.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

Lubo написа:Статичната се използва когато ловиш на малки дълбочини, примерно до метър и половина. Ако обаче ловиш на по-дълбоко, се използва подвижната, защото иначе няма как да заметнеш.
Според мен не е много коректно това.
Ако ловиш с мач-прът (примерно 4.20м) според мен спокойно можеш да ползваш статична плувка за до 3/4 от дължината на пръта т.е. до около 3-3.50 м дълбочина ! :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Иначе казано, като ти "окъсее" тоягата за статична плувка, минаваш на подвижна. За река у нас не ти трябва подвижна, освен може би за Арда под Ст. кладенец. Е, ако тоягата ти е с подходяща дължина, де...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

theater написа:
Lubo написа:Статичната се използва когато ловиш на малки дълбочини, примерно до метър и половина. Ако обаче ловиш на по-дълбоко, се използва подвижната, защото иначе няма как да заметнеш.
Според мен не е много коректно това.
Ако ловиш с мач-прът (примерно 4.20м) според мен спокойно можеш да ползваш статична плувка за до 3/4 от дължината на пръта т.е. до около 3-3.50 м дълбочина ! :wink:
Ами нали затова съм казал примерно.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

Честно казано и на мен 3/4 ми идват много.
Може би, както каза Пол 1/2 или малко над 1/2 е удобно за лесно и точно замятане.
Нагоре вече става трудно !
ivo Vratsa

Мнение от ivo Vratsa »

3-4 метра :?: за начинаещ риболовец е твърде много.Също така
се съмнявам , че колегата ще лови с мач-въдица.2 метра е може
би оптимална дълбочина за риболов с неподвижна плувка , докато
за подвижна 3,4,5,6.....в зависимост от дълбочината на водоема.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

babydoctor написа:.... За река у нас не ти трябва подвижна, освен може би за Арда под Ст. кладенец. ...
Ako ловиш на р.Росица под яз. Ал. Стамболийски, особено край с. Ресен, Никюп и Водолей, определено ще ти трябва:):):)
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Lex

Мнение от Lex »

Колеги благодаря на всички за урока,но нищо не ми казахте за монтажа на подвижната плувка :oops: Благодаря пак предварително
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Ами има два начина за монтаж. Първият и по неудобен е без карабинка. Нанизваш влакното през ушето на подвижната плувка, после слагаш утежнението и накрая повода с куката. По удобно е вместо направо плувката, да сложиш най-напред карабинка (на която закачаш плувката), защото така можеш да сменяш различни плувки, без да правиш нов монтаж. А и от опит знам че когато е с карабинка, влакното се движи много по-добре при потъването на тежестите.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Lex

Мнение от Lex »

А от горната страна на влакното слага ли се някакъв огръничител да не потъва стръвта до нежелана дълбочина или няма такива истории :?:
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Lex написа:А от горната страна на влакното слага ли се някакъв огръничител да не потъва стръвта до нежелана дълбочина или няма такива истории :?:
Упс, това забравих, най-напред слагаш стопер. Продават се в магазините - силиконови май бяха. Някои колеги от старата школа го правят и с възел от конец. Като купуваш стопери - обърни внимание че те са няколко вида, според дебелината на влакното което ползваш!
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Lex

Мнение от Lex »

Lubo написа: Упс, това забравих, най-напред слагаш стопер. Продават се в магазините - силиконови май бяха. Някои колеги от старата школа го правят и с възел от конец. Като купуваш стопери - обърни внимание че те са няколко вида, според дебелината на влакното което ползваш!
Колега голямо благодарско ако се засечем по водоемите голяма студена бира от мен :lol:
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Lex написа:
Lubo написа: Упс, това забравих, най-напред слагаш стопер. Продават се в магазините - силиконови май бяха. Някои колеги от старата школа го правят и с възел от конец. Като купуваш стопери - обърни внимание че те са няколко вида, според дебелината на влакното което ползваш!
Колега голямо благодарско ако се засечем по водоемите голяма студена бира от мен :lol:
Нема нужда от бира. Не съм ти открил тайните на риболова! Колегите от форума знаят доста по интересни неща. Отговорът на твоят въпрос го намерих като съвсем начинаещ и то с питане по риболовните магазини. Тогава го нямаше форума. Сега го има и той е за това. Радвам се че съм бил полезен. Студената бира я превърни в една подвижна плувка за твоето куфарче.
Като напреднеш малко, и старите кучета ще ти дадат съвети на по-напреднали въпроси.
Поздрави.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Новак
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Фев 08, 2005 17:01
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Новак »

Силиконовите ограничители според мен са доста голямо удобство вместо да се мъчиш да направиш добър възел. Евтини са и се продават по десетина в една опаковка.
Подвижните плувки имат предимство в дължината на замятане, има различни модели и форми, така че има доста голям избор. Всяка плувка си има допълнително утежнение в корпуса от кадето и идва далечината на замятането.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”