Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.2014

Място за всеки, който се вълнува от обкръжаващата го среда по време на риболов и иска да помогне за опазването и подобряването й.
Аватар
S.Mankov
Мнения: 624
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 20:54
Местоположение: с.Бистрица
Обратна връзка:

Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.2014

Мнение от S.Mankov »

Здравейте колеги,

малко се забавих с тази тема, но исках да съм сигурен, че ще се случи.

Циментов завод Златна Панега - TITAN е събрал заинтересовани страни и работим по проект наречен да "Осиновим Река Златна Панега". Не се стряскайте не става въпрос реката да се превърне в частна или нещо такова идеята е да се грижим за нея и опазването и по възможно най-подходящ и добър начин.

За мое голямо удоволствие съм доброволен сътрудник по-този проект и общо взето съм виновен, за това което ще се случи на 11.04.2014 година.

Имам удоволствието да ви поканя на най-голямата до сега организирана екоакция на река златна Панега в района от изворите до Каньона на реката. Предишния ден на реката ще бъдат поставени 40 кошчета за смет направени от бетон. Знам не е най-еко, но поне няма да бъдат счупени или изгорени. Кошчетата ще се обслужват от фирма наета от TITAN и те гарантират за това. Ще се поставят 30 табели призоваващи да се грижим за чистотата и природата и 3 информационни табла с интересна за района и местните видове информация.

В събитието ще вземат участие близо 70 човека от Циментовия завод + близо 30 деца от местно училище в Луковит, които са си сформирали еко клуб наречен Златната Река и са доста амбицирани да почистят.

Аз обещах, че ще пусна темата във форумите, за да може риболовците желаещи да се включат да се запишат и да присъстват на събитието. В 9 часа в Сградата на циментовия завод ще има кратка справка и закуска, след което ще се впуснем по реката да чистим, опитвайки се да съберем колкото се може повече боклук. На нас риболовците се възлага задачата да чистим в речното корито, докато останалите ще ни помагат да изхвърляме боклука и ще чистят по брега на реката.

Знам, че е делничен ден, но въпреки това се надявам много от вас да успеят и мисля че спокойно може да се съберем над 120 човека на реката, нает е и оператор, който ще заснеме събитието.

Моля записвайте се като дадете името си, за да мога да направя някакъв списък с броя риболовци, които ще присъстват.

Ръкавици и чували ще бъдат осигурени от завода. Ако имате някакви пръчки с нещо остро на върха, за почистване на боклуци може да си ги носите.

Предварително Благодаря на тези, които ще подкрепят събитието.

Станислав
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.

Мнение от Д-р Флекс »

Стани, това е прекрасна идея, поздравявам те!!! Големият проблем е, че е в работен ден, и че е с такъв къс нотис. Аз няма да мога да дойда, много от нас няма да могат да дойдат, дано обаче това не повлияе на успеха на акцията, а за следващата ще си взема отпуска, ако се налага :D

Искрено се надявам: акцията да е първата от много бъдещи такива; да бъде наистина масова, включваща и хора от селата по поречието на ЗП - всеки знае, че именно оттам иде най-голямото битово замърсяване на реката; акцията да бъде подкрепена и от общинските, и от областната администрации, за да има бъдеще...
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.

Мнение от starlight »

Аз ще съм на линия. Предполагам и Бат Димо ще е, така че ни пиши и двамата.
Аватар
S.Mankov
Мнения: 624
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 20:54
Местоположение: с.Бистрица
Обратна връзка:

Re: Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.

Мнение от S.Mankov »

Страхотно ! Д-р Флекс благодаря за добрите думи и наистина това ще е проблем за тази акция, но следващата е на 11 Май организирана от мухарите в БГ така, че тази година ще има две акции на реката и ако успеем да спрем и построяването на вецовете ще сме шампиони ! Да не разводняваме темата ! Ценя подкрепата на всички и на тези, които успеят и на тези, които няма да имат възможност да дойдат - напълно разбираема за делничен ден !

Поздрави !
Аватар
S.Mankov
Мнения: 624
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 20:54
Местоположение: с.Бистрица
Обратна връзка:

Re: Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.

Мнение от S.Mankov »

Дневен ред на акцията:



08:15 Събиране на доброволците в стола на завода

8:30-09:00 Презентация какво сме направили за опазване на околната среда на територията на завода и извън него

Инструктаж за разделното събиране на отпадъците в районите предвидени за почистване, с цел тяхното оползотворяване в циментовите пещи

Инструктаж по здраве и безопасност за участниците в почистването

09:00-09:30 Закуска

10:00-12:00 Почистване на определените терени

12:30 Събиране на доброволците в завода за колективна снимка и получаване на подаръци

Поздрави !
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Re: Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.

Мнение от BOROOO »

Мънков тая акция ще има ефект само ако промените дневния ред, а именно заляване на туземното население и раздаване безплатно по 30 камшика на голо. Всичко останало е загуба на време.
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
stiga
Мнения: 652
Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 22:39
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.

Мнение от stiga »

BOROOO написа: Всичко останало е загуба на време.
Не съм съгласен, че е загуба на време, дори само примера е една крачка напред :)
Страхотно начинание, в което не бих си позволил да НЕ участвам :)

Поздрави!
спининг и само спининг!!!!!!!!!!

C&R

http://www.starividri.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
S.Mankov
Мнения: 624
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 20:54
Местоположение: с.Бистрица
Обратна връзка:

Re: Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.

Мнение от S.Mankov »

Колега stiga ще се радвам да се видим на реката !

Поздрави !
Аватар
bendy
Мнения: 824
Регистриран на: Нед Сеп 10, 2006 19:14
Местоположение: София
дал Браво: 120 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.

Мнение от bendy »

Мънкич, брой ме :tup:
Стари видри
Лукавия
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.

Мнение от Алеко »

Ще агитирам шефа да ме изпрати да я отразим!
Аватар
S.Mankov
Мнения: 624
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 20:54
Местоположение: с.Бистрица
Обратна връзка:

Re: Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.

Мнение от S.Mankov »

Eвала Бенди, благодаря за подкрепата.

Алеко, дано ви разрешат.

Поздрави !
Аватар
bendy
Мнения: 824
Регистриран на: Нед Сеп 10, 2006 19:14
Местоположение: София
дал Браво: 120 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.

Мнение от bendy »

Над 70% от боклука, който извадих от реката, представляваше полиетиленови чували от гранулирана храна за риби! Демек хората, които изкарват прехраната си от тази река, я убиват ... добре ли е !?
Стари видри
Лукавия
Аватар
starlight
Мнения: 931
Регистриран на: Вто Сеп 29, 2009 11:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.

Мнение от starlight »

Аз искарах над 10-тина памперса и то от едно място... Удобно за спиране на кола до реката...
Да не говоря за бройката на дамски превръзки.....
Явно сме големи цървули....
Надеждата ми че някога ще се оправим е в младото поление, като децата, които участваха в акцията вчера!
Аватар
S.Mankov
Мнения: 624
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 20:54
Местоположение: с.Бистрица
Обратна връзка:

Re: Покана за екоакция по проект "Да осиновим реката" 11.04.

Мнение от S.Mankov »

На 11 Април тази година се проведе пролетно почистване на река Златна Панега в района от изворите до началото на екопътеката преди гр. Луковит. В почистването се включиха циментовия завот TITAN, деца и учители от ПГСС"Сергей Румянцев” и риболовци доброволци представители на различни риболовни клубове в страната. Общо малко над 100 човека. Почистването се организира по проект наречен „ Да осиновим река Златна Панега” в който след съвместни действия между нас риболовците и еколозите от TITAN бяха поставени 40 кошчета за отпадъци по поречието на реката в посочения район, 34 табели рисувани от деца от местни у-ща и приканващи да запазим природата по-чиста и красива. Извършихме и въпросното почистване като събрахме и извозихме почти 2 тона, рециклируеми отпадъци, които ще бъдат оползотворени в циментовите пещи.Отпадъците като стъкло, желязо и други твърди неща събирахме в черни чували. Те не са измерени, ще се предадат на депо в Ябланица. Специални благодарности от името на организаторите на това почистване към всички взели участие.
От TITAN обещаха отговорно да събират отпадъците от поставените кошчета.
Следващото почистване на реката е организирано на 04. 10. 2014 година от Федерацията на мухарите в България. Почистването ще е през уикенда и се надяваме да се появат възможно най-много риболовци и доброволци.
Макар и да не успяхме да изхвърлим всичкия боклук от реката, поне обрахме по-едрия и сега наистина е приятно и красиво човек да се разходи в накои участъци на реката.
Поздрави и Наслука !
Публикувай отговор

Обратно към “Екология”