Мултипликатори

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от milen_ilchev »

Също като при спининга!
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от 2pacisback »

debelia6i6 написа:
2pacisback написа:Поставянето на шок лидер е задължително спасява доста ситуацията при опит за брада а и при удар на по голяма риба обира от твжестта на удара .
Как става номера със шок лидер и мултипликатор, изобщо с кастинг такъм, възела не закача ли навсякъде?
При положение че пръчката е 2.70 с 1 м шок лидер нямаш никакви ядове . Напълно достатъчен да обере удара :) .
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от zx7r »

debelia6i6 написа: ...
Иначе, ако можеш драсни някой ред, като я пробваш по-обстойно.
Тествах Метаниума. Макарата изхвърля съвсем причлично. За сравнение 18 гр. чебурашка лети на 68-70 м., без да се напъвам да постигам дистанции, че бях с 30лб влакно и не исках да го късам при евентулна брада. Е, по-късно с воблерите брадясах. Много пъти. Но това е цената за тест на всички положения на спирачките. С примамки с лоша аеродинамика иска доста натягане на теншъна. Пинчетата на центробежната, дали си с едно или две отключени, не играят голяма роля за дистанциите. САмият теншън е чувствителен и без кликър е кофти, но да кажем, че ще му свикна.
Към начина, по който се работи с макарата, нямам съществени забележки, но и не хълцам от удоволствие.
Не ми хареса друго - има луфт на оста на короната (по посока на самата ос). Изразява се в леко припукване при опън и натиск в същата посока. При нормална употреба това няма как да се усети, защото не се прилага такова усилие, но някак си не ми е ок. Отворих я за да я разгледам и сменя лагерите на шпулата. Добавих и лагер на червяка на редача, защото е с пластмасова втулка. Четох, че аванс шайбите са сухи и така се оказа. На същата тази централна ос, лагерът, който е до шайбите на драг звездата, леко излиза извън корпуса на макарата, около 0,5мм в посока дръжката. На нито една от макарите ми, този лагер не стои така. Мисля, че при пренатягане на аванса, това може да повреди лагера, но не мога да го твърдя със сигурност. При всички положения това не е проблемът за луфта на оста, но ми е малко странно. Има и други дребни неща, които не ме радват, но няма да задълбавам.
Трябва да е ясно, че технически нямам претенции да разбирам, така че мнението ми го приемайте с едно на ум, но макарата ми изглежда евтино направена. Не и за тези пари, които и се искат. Въпреки хилядите отлични ревюта в ТТ, аз не бих я препоръчал. Сори, не съм фен на нито една марка, единствено желая да ползвам качествени такъми, но определено и към момента, ще се придържам към Дайва.
Е, ако Шимано пуснат ниско профилен вариант на Калкута Конкуест, ще ги уважа още един път :mrgreen:

п.п. Томи (Марине), ще ми е интересно да чуя, какво е твоето мнение за тази макара? Метаниум МГЛ имам предвид.

п.п.2 Басмастерът беше страхотен тази година! С много обрати в последните секунди. Научава се много за стратегиите, примамките и какво ли още не. Дори мислех да пусна тема, но вече беше третия ден и предположих, че няма кой да го гледа. Догодина ще ви подсетя по-рано :D
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
debelia6i6
Мнения: 108
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 11:22
Риболов: оплитане, късане и садене на примамки
Местоположение: Норвегия
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от debelia6i6 »

zx7r написа:
debelia6i6 написа: ...
Иначе, ако можеш драсни някой ред, като я пробваш по-обстойно.
Тествах Метаниума....

..........ще се придържам към Дайва.
Ти направо дисекция си му направил :mrgreen:
Иначе аз се отказах от него отдавна, с магнезиево тяло не ставали много за солена вода :shock: Не можах да се престраша та пак дайва чакам да пристигне :?
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от zx7r »

debelia6i6 написа: Не можах да се престраша та пак дайва чакам да пристигне :?
Така, така! И изборът ти е...?
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
debelia6i6
Мнения: 108
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 11:22
Риболов: оплитане, късане и садене на примамки
Местоположение: Норвегия
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от debelia6i6 »

zx7r написа:
debelia6i6 написа: Не можах да се престраша та пак дайва чакам да пристигне :?
Така, така! И изборът ти е...?
http://japantackle.com/casting-reels/da ... 00218.html

17 Steez A TW1016
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от milen_ilchev »

Днес бях тръгнал за морски риболов, но нещата се объркаха. В резултат посетих един гьол и мятах безцелно с Дайва Zillion TWS 1516 с морски воблери в диапазона 9-12 грама. Нямах други а бях решил да прекарам малко сред природата, че времето беше хубаво. По някое време си викам я да пробвам да сложа магнитната спирачка на "0" и да видя колко ще летят като ще контролирам шпулата с палец. След няколко проби - изненада! Примамките летят без да правят гнезда и без да ползвам палеца. Взех да замятам по-силно и пак няма гнезда. Сложих 20 грама морско олово. Замятам колкото мога. Сложих 30 грама и пак всичко е О.К.!? Слагам магнитната спирачка на позиция "1" и гнезда с каквото и да заметна. На позиция "7" гнездата с оловото изчезнаха. Дистанциите с оловото на позиция "7" малко по-добри от "0". Тенсионната спирачка не оказа влияние. Единствено само на дистанциите се отрази.
Много странна работа?! На позиция "0" при цялото това мятане само два три пъти стана леко брадясване. Много приятно се мятаха воблерите при финес подаване към папура. Всичко това при попътен или страничен вятър. Нямаше как да го пробвам срещу вятъра. Замятането странично и през глава.
На някой да му се е случвало нещо подобно или да има обяснение?
mags1234
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Мар 25, 2015 21:12
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от mags1234 »

И сега, като не е някоя китайска макара всички корифеи начело с тебе са в потрес.Не ми се мисли какво щеше да се избълва ако беше Хайбо например. :tup:
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от tommy12 »

mags1234 написа:И сега, като не е някоя китайска макара всички корифеи начело с тебе са в потрес.Не ми се мисли какво щеше да се избълва ако беше Хайбо например. :tup:
Здравей,
На теб кой ти поиска мнение, защо въобще разсъждаваш?!
Не ми се мисли какво щеше да избълваш, ако имаше повече от година практика в спининговият риболов! :tup:
debelia6i6
Мнения: 108
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 11:22
Риболов: оплитане, късане и садене на примамки
Местоположение: Норвегия
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от debelia6i6 »

Да се поФаля и аз, днес, след неуспешен опит за изнудване за пари от кръвожадните митници :evil: , ми пристигна новата макарица. Изглежда доста добре, очаквах малко по-голяма да е, ама пак е добре, има дрънкалка на аванса, няма го аксиалния луфт на оста на дръжката както при зилиона и кликер на тенсиона няма, ама нали я водят zero adjuster :roll: за сега тва, а и малко снимки :)
IMG_1437.JPG
IMG_1437.JPG (147.1 KiB) Преглеждано 3013 пъти
IMG_1439.JPG
IMG_1439.JPG (144.76 KiB) Преглеждано 3013 пъти
IMG_1440.JPG
IMG_1440.JPG (145.29 KiB) Преглеждано 3013 пъти
image.jpg
image.jpg (156.18 KiB) Преглеждано 3013 пъти
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от milen_ilchev »

milen_ilchev написа:Днес бях тръгнал за морски риболов, но нещата се объркаха. В резултат посетих един гьол и мятах безцелно с Дайва Zillion TWS 1516 с морски воблери в диапазона 9-12 грама. Нямах други а бях решил да прекарам малко сред природата, че времето беше хубаво. По някое време си викам я да пробвам да сложа магнитната спирачка на "0" и да видя колко ще летят като ще контролирам шпулата с палец. След няколко проби - изненада! Примамките летят без да правят гнезда и без да ползвам палеца. Взех да замятам по-силно и пак няма гнезда. Сложих 20 грама морско олово. Замятам колкото мога. Сложих 30 грама и пак всичко е О.К.!? Слагам магнитната спирачка на позиция "1" и гнезда с каквото и да заметна. На позиция "7" гнездата с оловото изчезнаха. Дистанциите с оловото на позиция "7" малко по-добри от "0". Тенсионната спирачка не оказа влияние. Единствено само на дистанциите се отрази.
Много странна работа?! На позиция "0" при цялото това мятане само два три пъти стана леко брадясване. Много приятно се мятаха воблерите при финес подаване към папура. Всичко това при попътен или страничен вятър. Нямаше как да го пробвам срещу вятъра. Замятането странично и през глава.
На някой да му се е случвало нещо подобно или да има обяснение?
Нови бързи проби от днес. След работа пробвах отново Зилиона с воблери 9-12,5 грама. Отново същата работа. Времето почти без вятър. На "0" никакви бради. Много приятно се замята и работи с тази макара! После пробвах с Daiwa Royga 1016 ,T3 ballistic с оригиналната и SV шпули. Без магнитна спирачка при тях има само гнезда.
На Zillion-а му направих проверка на:
- лагери на шпулата - въртят много леко и шпулата си има добра инерция;
- магнитното поле на статора се променя плавно (до колкото това може да се прецени без уреди на ръка);
- ротора функционира правилно без засечки;
- въртейки лоста за настройка на магнитното поле, лоста опира в ограничителя на положение "0".
За мен това е ефект от по-тежката и с по-голям диаметър шпула. Тя не се развърта толкова много и бързо както леките и по-малки диаметри шпули.
Мястото на което бях не даваше възможност за големи дистанции. Зилиона с тежката си близо 20 грама шпула мяташе със същата лекота воблерите, както и останалите две макари.
Почти съм сигурен, че срещу вятъра този ефект няма да се постигне, но за сега е Ууууаааууууууууу!!!
Повече не смятам да експериментирам. Ако някой има такава макара може да сподели как е при него.
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от zx7r »

debelia6i6 написа:...
Няма какво да се каже, красиви са тези пусти Дайви и това си е :oops: Страшно им се радвам, особено във високия клас, където и много малко забележки могат да им се намерят. Не зная как са при спининга, но при мултитата, без съмнение, са по-измислените макари. Този Стийз е по-добър от Метаниума. Няма пластмаса там, където трябва да е метал, има по 2 лагера на червяка срещу 0 на Метаниума. Няма кликър на теншъна, но тук се предполага, че няма да ти трябва. Нямаш пинове, с които да си губиш времето. Бате, в кой век сме!! :lol: Обаче имаш line alarm, а това си екстра отвсякъде, защото чуваш, кога и как ти работи аванса. Това е втория нископрофилен модел след Z, който виждам да го има. Май в ТТ един руснак предлагаше такива китове за повечето модели, ама дали са ок, не знам. На Метаниума намерих и друг дерт, който ми се случи няклко пъти - при отключване и заключване на шпулата, първите няколко оборота вървят една идея по-тежко, след което се чува едно прищракване и всичко тръгва ок. Не ми се занимава да го отварям пак, а може да литне скоро и към ибея.
Много се бях загледал точно в този Стийз, но избрах Шиманото по две причини: 1) че нямах нито едно; 2) вече си търся само бързооборотни макари, които обират минимум 90 см пър търн без значение за каква апликация ще се ползват. Догодина се надявам да пуснат Стийза в 9:1 и го отнасям :D
Хайде да те замоля да го тестваш как изхвърля!? Най-чисто е само с чебурашки от 6 до 30 гр. Надявам се си с маркирано влакно. Ако те зтруднявам, тествай с каквото имаш. Ще съм задължен, ако напишеш по-подробни впечатления.
И да не забравиш да го разглобиш!!! :lol: Само първия път е малко кофти, после ще ти е готино :mrgreen: :mrgreen: :tup:

Изображение
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от sestrata »

@milen_ilchev
Свали лагера на капака и изчисти излишното масло от леглото му.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от milen_ilchev »

sestrata написа:@milen_ilchev
Свали лагера на капака и изчисти излишното масло от леглото му.
Няма такова. И това съм проверил.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от milen_ilchev »

За да не остана неразбран Zilliona си каства отлично. Постига далечни дистанции, малко по-добри от останалите ми макари в размер 10ХХ.
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”