Мултипликатори

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
pl.novkov
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Май 14, 2018 11:20
Риболов: бейткастинг
получил Браво: 6 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от pl.novkov »

Здравей те колеги. На скоро попаднах на следният мултипликатор - Tailwalk Fullrange BF 81 L. Продава се в БГ и то на прилична цена - 378лв. Намерих много малко за него в нета. Някой чувал ли е за тази марка и знае ли повече конкретно за бейткастинговият мултипликатор.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1960
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 644 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от yuri todorov »

Привет,

Това е един доста нов модел, затова и няма да откриеш написано почти нищо за него.


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


pl.novkov
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Май 14, 2018 11:20
Риболов: бейткастинг
получил Браво: 6 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от pl.novkov »

Да, тя и фирмата явно е нова. След като написах въпроса си, намерих и вносителя за БГ. Разгледах мултипликатора в магазина- впечатлен съм. Договорих се за проба- ако хвърля поне 20% по-далече от моите китайци - взимам го. Собственика е бил наскоро в Осака - на среща на представителите на фирмата. Каза ли са му, че работи комфортно с 5 гр. и до 20гр. Намерих един немски сайт и там в обзора се говореше за 4гр. Шпулата била 8гр. Малко ме притеснява спирачната система - само с две тежести. Утре ще видя.
Аватар
Preacher
Мнения: 839
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 0:36
Риболов: спининг
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от Preacher »

Здравейте колеги. Искам да попитам какви характеристики да гледам когато си търся кастингова макара. Мисля да я ползвам с кастинг 3-18 гр. В момента имам Abu Garcia revo sx 6.4:1, който трудно мята 5 гр примамки. Затова бихте ли ме посъветвали към какво да се ориентирам.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от pux »

Preacher написа:... Искам да попитам какви характеристики да гледам когато си търся кастингова макара. Мисля да я ползвам с кастинг 3-18 гр...
Аз бих гледал теглото и дълбочината (обема) на шпулата - запълнена с влакното да е не повече от ок. 11-12 гр. Това е най-общо казано, без да се конкретизира марка и модел т.е възможно е да има изключения, които при по-тежка шпула също се сравят с посочения теглови диапазон.
Аватар
Preacher
Мнения: 839
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 0:36
Риболов: спининг
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от Preacher »

pux написа:
Preacher написа:... Искам да попитам какви характеристики да гледам когато си търся кастингова макара. Мисля да я ползвам с кастинг 3-18 гр...
Аз бих гледал теглото и дълбочината (обема) на шпулата - запълнена с влакното да е не повече от ок. 11-12 гр. Това е най-общо казано, без да се конкретизира марка и модел т.е възможно е да има изключения, които при по-тежка шпула също се сравят с посочения теглови диапазон.
Обаче това не го пише в сайтовете където продават мултипликатори. Как да разбера дали шпулата с влакното ще е около 11-12 гр ?
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от pux »

Preacher написа:
pux написа:
Preacher написа:... Искам да попитам какви характеристики да гледам когато си търся кастингова макара. Мисля да я ползвам с кастинг 3-18 гр...
Аз бих гледал теглото и дълбочината (обема) на шпулата - запълнена с влакното да е не повече от ок. 11-12 гр. Това е най-общо казано, без да се конкретизира марка и модел т.е възможно е да има изключения, които при по-тежка шпула също се сравят с посочения теглови диапазон.
Обаче това не го пише в сайтовете където продават мултипликатори. Как да разбера дали шпулата с влакното ще е около 11-12 гр ?
Общо-взето за всеки по-известен мултипликатор може да се намери информация за теглото и вместимостта на шпулата му. Ти би трябвало да си наясно какво влакно като дебелина и дължина ще ползваш - лесно е да се измери колко тежи.
Аватар
sme6ko83
Мнения: 145
Регистриран на: Чет Мар 03, 2011 19:11
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Мултипликатори

Мнение от sme6ko83 »

Най-евтин и безболезнен е варианта със закупуванена по-лека шпула за сегашната макара! https://www.aliexpress.com/store/produc ... 1cecvKJtdY
pl.novkov
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Май 14, 2018 11:20
Риболов: бейткастинг
получил Браво: 6 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от pl.novkov »

Днес си купих въпросният мултипликатор. Вчера си направих тест със Си Найт ПОТМ и пръчка от 2-10гр. триделна. Ако с китаеца вчера хвърлях 21м. с 5 гр. силиконка, днес с новият мултипликатор го докарах до 31м. С воблерче 2.2 гр. хвърлям спокойно над глава 18м. Със старият при замятане над глава си удрях пръстите на краката, а на шпулата ставаше нещо страшно. Това е важно при риболов на река. Там не винаги има място за странично замятане. Шпулата е 10.7гр. с намотан около 80м. флуоркарбон 0.16. Всичко това хвърлих с максимално включени тежести на центробега. Защо ли - ами не знам още как се изключват. Утре ще им бая. Но съм много доволен.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от pux »

pl.novkov написа:... Всичко това хвърлих с максимално включени тежести на центробега. Защо ли - ами не знам още как се изключват. Утре ще им бая. ...

Системата на тази центробежна спирачка много прилича на старата SVS система на Шимано. Пинчетата представляват образно казано шапка (цилиндър) с периферия - като едно зъбче ограничава движението на пинчето - до края на остта е включено, не до края - изключено. При теб 2-те пинчета не са еднакви - едното е по-тежко, другото по-леко и съответно ще създават различно спирачно усилие. Този тип система работи добре и на практика 2 пина са абсолютно достатъчни в повечето реални ситуации. Има обаче и някои особености : добре е повърхностите където се трият за да спрат, да се смазват с тънко масло периодично, иначе ще се износят бързо; включването и изкючването трябва да се прави внимателно, защото при някои пинчета пластмасата е крехка и се чупи, при което пинчето на практика остава винаги включено.
pl.novkov
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Май 14, 2018 11:20
Риболов: бейткастинг
получил Браво: 6 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от pl.novkov »

Чакай, чакай Pux. Не успях да го разбера. Да, там е една ос с две пинчета - червени в случая. Те са еднакви на тежина и са по-тежките. Движат се свободно по оста и при замятане, предполагам, вследствие на центробежната сила се трият в - е, не знам как да го нарека, някаква полоса. Дават с мултито и резервни - червени и сини - по-леки. Аз още не съм разбрал как се изключва например единият. А как се сменят - въобще не ми е ясно. Да в комплекта има и тубичка с масло. Има упътване, ама на японски /предполагам - йероглифи/. Утре ще го разчовъркам по-подробно.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от pux »

pl.novkov написа:Чакай, чакай Pux. Не успях да го разбера. Да, там е една ос с две пинчета - червени в случая. Те са еднакви на тежина и са по-тежките. Движат се свободно по оста и при замятане, предполагам, вследствие на центробежната сила се трият в - е, не знам как да го нарека, някаква полоса...
Пинчетата имат по-широка периферия в основата. Зад пинчето би трябвало да има нещо като зъб, който контролира дали пинчето отива до края на остта или не. За да изключиш пина, просто го натисни по посока остта на шпулата - периферната му част ще премине през зъба, който играе роля на ограничител и пина няма да може да стига до края на остта. Обратно - за да го включиш - буташ пина в обратната посока. Чува се леко щтракване, когато преминава през зъба и съответно се включва и изключва.
pl.novkov
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Май 14, 2018 11:20
Риболов: бейткастинг
получил Браво: 6 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от pl.novkov »

Благодаря Pux. Утре ще го пробвам. Всички рибарски и ловни неща са ми в офиса - далеч от лоши очи. :lol:
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от tommy12 »

Прилича също на центробежната спирачка на Daiwa, може да нйма зъбче кето да ограничава, просто махаш един от пиновете напълно ако искаш по малко спирачка на шпулата
pl.novkov
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Май 14, 2018 11:20
Риболов: бейткастинг
получил Браво: 6 пъти

Re: Мултипликатори

Мнение от pl.novkov »

Има ограничителни зъбчета. Мисля, че с лек натиск ще се изключи пинчето /ще се прибере до оста и няма да може да "изхвърча" при развиване на шпулата. Благодаря tommi12. Обаче сега намерих още нещо на мултипликатора, което нямам представа за какво е. Кръгло с отверстие за въртене - позициониране. Скалата е от 7 до 12 и е в либри lb. Line memo. Какво означава тази памет за линията и как се ползва? Ако знаете - кажете.
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”