Кой с какво - ревю на личните такъми

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от BornToDrink »

Днес все пак стигнах до реката (в обедната почивка).

Стартирах с "лесни" воблери, а именно Дзури 44, докато се опознаем с такъма. :D
Слязох успешно до любимия ми дребосък - Strike Pro Baby, което беше невъзможно с Люис-а.
Вероятно като опозная още малко лебедката ще стане още по-приятно.

Пръчката е достa чувствителна, един-два камъка щяха да ме докарат до инфаркт (както не очаквах риби :lol: ).
Не мога да преценя точно колко е мека и колко пауър има, но със сигурност ще е фън с 40 санта кефал. :lol:
Още не съм сигурен дали по-късата версия нямаше да е дори по-добра ама...

Доволно като цяло. Но ще стане ясно и с риби как е. Усещам, че ще трябва да си нося кеп и няма да мога да ги хвърлям на брега с тази. :D

Лагерите са интересни, само че имам спомен за някакви клещи, които струваха колкото тях (там за изваждане на пина).
Може ли да стане и без тях безболезнено?
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от zx7r »

BornToDrink написа: Лагерите са интересни, само че имам спомен за някакви клещи, които струваха колкото тях (там за изваждане на пина).
Може ли да стане и без тях безболезнено?
Не те съветвам да опитваш. Ако не намериш близо до теб драсни на лично. Нямам клещи, но мога да ти пратя pin remover.
http://www.japantackle.com/Tuning_parts ... arings.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от milen_ilchev »

Според мен ако макарата ще работи само на тази пръчка, задължително смени лагерите с някои BFS. Ползвай ултралайт масло освен за лагерите и от двете страни на шпулата. Иначе ефекта няма да е пълен. Не посочвам конкретна марка, защото има избор. Пина на шпулата на Абу има посока в която се вади!!!
Ако макарата ще се ползва на различни пръчки, по добре не пипай нищо по лагерите.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от BornToDrink »

А какъв е минуса да се ползва на друга пръчка с БФС лагери?
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от quietriot »

BornToDrink написа:А какъв е минуса да се ползва на друга пръчка с БФС лагери?
овър-рънновете като начало.
gadjonov
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 16:37
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 1 път

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от gadjonov »

Честито, Симо!
Ще споделиш ли с какво влакно мислиш да ползваш новата придобивка ?
Поздрави!
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от BornToDrink »

А.. не мисля да и купувам специално за нея. :D
Вече я стъкмих с Duel Hardcore x8 PE 150 1.2
Може би по-натам ще експериементирам, ама за сега с тва.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от milen_ilchev »

BornToDrink написа:А какъв е минуса да се ползва на друга пръчка с БФС лагери?
Обикновено работят добре до 10 грама. Освен това не стават за силно замятане. С тяхна помощ се постигат добри дистанции с по-леко замятане. Ако ще ползваш примамки над 7-10 грама по-добре с оригиналните лагери и масло.
Аватар
evil
Мнения: 110
Регистриран на: Пет Сеп 06, 2013 7:24
Риболов: все повече спининг
Местоположение: Русe
дал Браво: 33 пъти
получил Браво: 197 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от evil »

Хариус написа: Очаквам подробно сравнение с "Татула" комплекта :wink:
Да не карам повече да чакаш, а и за други колеги, които се интересуват. Запълних шпулата с влакно каквото имах, в случая Lazer PE L8 #2.5 и реших да поразходя и дайвата и шиманото. Първите впечатления от Curado 201i, за изящна и с добър дизайн макара, се попълниха с много удобства при работа. Откопчаването на капачето за спирачката, става с едно приплъзване на бутончето. За сравнение, при "Татула" трябва да имаш монета под ръка, за да развиеш болтчето, ако е било натегнато добре. Освен това, капачето остава да визи на закрепващия механизъм и няма опасност да падне във водата, ако се наложи отваряне на водоема.

Изображение

При "Татула" капачето се вади и трябва да се чудиш къде да го сложиш, за да не го загубиш. На мен ми се е случвало, при влизане на влакно под шпулата. Към последното мога да добавя, че шпулата на "Curado" влиза толкова добре в корпуса, че не се вижда никакъв луфт и подобна опасност е сведена до минимум. Другото, което ми хареса е изключително прецизната настройка на каст контрола. Вероятно се дължи на пружинката под капачето, която не му позволява да мръдне след настройка. Нещо, което при "Татула" го няма. Също така, бутонът за освобождаване на шпулата при замятане е много ергономичен и лесно се свиква с палец да спираш движението на шпулата, без да използваш дръжката. Започнах проби на вода с примамка 12гр. Спирачката беше с 2 освободени пула. Замятането бе изключително лесно. Това е макара с която се учиш "да караш колело". През глава, странично, никакви проблеми и "бради". Единствено имах чувството, че дистанцията постигана с "Татула", бе по-голяма. Това се промени когато заключих още един пул и остана само един работещ. С "duo ryuki"-12гр, после с Duel Hardcore - 15гр., Salmo Trill, примамките летят като куршум.

Изображение

Много удобно е използването на копчето за регулиране на спирачката. То работи от 1 до 6, като на 1 не въздейства на спирачката, а на 6 отваря най-много пуловете, т.е. кара ги да сработят по-рано. С всяко изместване на позиция нагоре се вижда скъсяване на дистанцията с около метър (на окомер), но пък изключва брадите и няма нужда да се бутат пулове при смяна теглото на примамките.

Изображение

Изображение

Изображение

Най-малката примамка, която взех с мен, беше силиконче с глава 6 гр., не повече от 7 гр. цялата. Не останах доволен от Gad Chaser, при работа с леки примамки и прехвърлих макарата на прът "Татула". Тъй като "Татула" е по-мека от "Chaser", изхвърляше доста по-добре леката примамка. Може би толкова и аз си мога, но комплекта прът и макара "Татула", не ми донесе тази дистанция която постигах с "Curado". Отново с прът "Chaser" и макара "Curado" пробвах най-тежката примамка която носех. По-точно глава за джиг, 35 гр. Само на един пул спирачка и на позиция 1, направо имах чувството, че ще ми свърши влакното. Чак помислих, че нещо не е на ред и реших да заключа и последния пул. Хвърлих и ... видях колко съм тъп. :fish6: Поне десет минути разплитах "брадата". Те хората си сметнали всичко, ама Ганьо все не вярва.

Изображение

В заключение, лично мое мнение: Новата "Shimano Curado 201i" е чудесна макара, особено за начинаещи с каст-макарите. Много лесна за работа, удобна и като се има пред вид, че е проектирана за сладка и солена вода, ще има добро приложение. Естествено, че е среден клас макара, но надхвърли очакванията ми.
И накрая, тъй като споменах, че нямам проблем с нарязване на TWS от влакното при "Татула", оказа се че греша. :roll: Нямаше проблеми, докато бях с влакно DAIWA SAMURAI - 40lb. Влакното е здраво, но пие малко повечко вода, та сякаш набъбва :? Смених го с друг вид, много по-стегнато и след няколко излета като погледнах, истината лъсна. Наистина опира съвсем леко в задния край на TWS , но това бе достатъчно да направи леки прорези на две места. Ядосах се и го пилнах "немедленно". Сега е у ред. :)

Изображение

Ама пак върнах самурая.
Поздрави и дано съм бил поне малко полезен. И много риби на всички, стига само такъми! :fish4:
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от Хариус »

Чудесно ревю колега evil :tup:
От прочетеното от теб разбрах, че съм се прецакал, като съм взел Татула-та :lol: Но така или иначе вече я имам, ще я мъча. Не съм привърженик да си сменям такъмите, преди да съм им дал шанс. Аз Татула я взех предимно за морски риболов, а скоро не се очертава да ходя, така че ще си седи в гардероба, но когато имам някакви впечатления, ще драсна 2 реда. От Дайва казват, че сплавта на водача е от титаниев нитрит....ума ми не го побира как се получават тези прорези, и как въобще са допуснали такова недоглеждане :shock: Но ако и на мен ми се получат, решението е ясно: никога повече Дайва :lol: Тази ще ми бъде първата и последната!
В духа на коректността все пак трябва да споменем, че Курадото е с около стотина лева по-скъпо, така че може би е нормално да е и по-добро :wink:
Аватар
evil
Мнения: 110
Регистриран на: Пет Сеп 06, 2013 7:24
Риболов: все повече спининг
Местоположение: Русe
дал Браво: 33 пъти
получил Браво: 197 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от evil »

Не съжалявай за "татула"-та адаш, макарата си е много добра. Единствено не знам, как ще се държи на солена вода. А дали "дайва" или "шимано", това е като да отговориш на въпроса - "канон" или "никон"? :wink: По интересно, е дали дефекта е отстранен при новия "Zillion TWS". Че ако ще скачаме на "Shimano DC", няма да ни стигнат бъбреците за продан. :lol:
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от ivanpl »

Не можах да се сдържа ...
evil написа: "канон" или "никон"
и накрая си купуваш Олимпус :lol:

Иначе и Curado и TATULA си заслужават стотинките и останалото е въпроЗ на вкус :tup:
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Аватар
Fat Head Killer
Мнения: 334
Регистриран на: Пет Ное 15, 2013 1:03
Риболов: Спининг
Местоположение: (България) –Франция
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от Fat Head Killer »

Привет колеги !По въпроса за водата TWS на Daiwa TATULA 103XHL-TW japan която аз ползвам вече над 7 месеца по водача няма и следа от прорез или нараняване и сум много доволен от въпросната макара.Аз също ползвам 40 лб влакно на SUNLINE CAST AWAY и не ми се вярва да има кой знае какво значение за това да се получи резка на водача .Ето и снимки .Изображение[imghttp://media.snimka.bg/s1/4432/035108805.jpg][/img]
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от ivanpl »

Наскоро след извесни перипети, се сдобих с едно лачено китайче Haibo STEED с идеята да проверя има ли бюджетен финес или не :)
За по-малко от 100$ се сдобих с макара и финес шпула към нея тежаща ~9.5g
Макарата сама по себе си е достатъчно качествена без да е нещо кой знае какво, с интересна Adjustable centrifugal brake system представляваща странна съвкупност от IVCB и Pitch Centrifugal :shock:
Изображение
Оказа се, че макарата съвсем прилично работи с перверзно малки грамажи и функционално почти не отстъпва например на ABU LT + AVAIL spool

Изображение

Изображение
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от milen_ilchev »

Браво на братята Китайци! Няма да остане пазарно кътче непревзето от тях!
Колега можеш ли да снимаш интересната спирачна система?
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”