Кой с какво - ревю на личните такъми

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
pl.novkov
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Май 14, 2018 11:20
Риболов: бейткастинг
получил Браво: 6 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от pl.novkov »

Колега Pux, сега видях, че си взел китайски мултипликатор и магнитната спирачка работи от средата- нагоре. Аз имам от същата фирма, но POTM, и имах същият проблем със спирачката. Посъветвах се с You Tube и поставих по една шайба под винтчетата които държат диска с магнитчетата. Така той излезе по-напред и спирачката заработи от 1.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от tommy12 »

mags1234 написа:Глупости на търкалета.
Без да искам да те обидя, но ми звучиш като в приказката за лисицата и гроздето.

Както е казал колегата Пух, макарите са като колите.
Daiwa - Mercedes, Daiwa Ize - AMG, Megabass - Maybach и от там нататък Toyota, Nissan, KIA, Hyundai, и тн. :)
Имам приятел който постянно повтаря, че нова кола да си купиш е пълна загуба, само че нова кола не се купува за да си на печалба има много други причини да си купиш нова кола. Изтъркано клише и погрешна гледна точка!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от quietriot »

mags1234 написа:Според мене,парите които ще хвърлиш за да разбереш никаквата разлика в кастинга,по добре ги инвестирай в риболовни излети и емоции.
Жоро не е така, излет с калпава екипировка си е мъка , без значение с колко пари го правиш , отделно на ръка е , че ако нямаш база за сравнение няма как да знаеш че ти е калпава екипировката, няма нужда да отиваш в майбаха или бентлито , но една Е класа си е напълно разумна за ползване.
Аз реших че макар да съм фен на Дайва в спининга и да имам колекция от тях, а кастинга да заложа на Абу, защото ми дава конфорта който търся, преди това пробвах Дайва стиз и Т3 еър , но за мен с Абу се хвърля по лесно от Дайва , с абу и тика се научих и там си и останах сега имам абута за всичко , Иван ми каза че алдебарана сам хвърлял , нямало каст контрол , нямало бради , ако е така ще си взема и алдебаран , цената не му е фрапантна , важно е да ти е кеф да ловиш на разумна цена или на неразумна избора си е личен.
Пръчката е задължително да не ти къса ръцете и да ти конфорта за стрелба , другото е мъка и тъшак с Абу вендета.....
Но както казва Пукса всеки сам стига до този извод , рано или късно и акъл насила не се дава само се взема.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от pux »

pl.novkov написа:Колега Pux, сега видях, че си взел китайски мултипликатор и магнитната спирачка работи от средата- нагоре...
:) Това беше първото ми впечатление. Тъкмо сега я ползвам ежедневно в морски условия и мога да кажа, че спирачката работи точно както очаквам и доработки не са нужни. Кастинга е учудващо стабилен при всякакви ветрове. От дистанцията би могло още да се иска, но предвид конструкцията на модела и крайно неподхдящата ми пръчка в момента, всичко е в рамките на приемливото - ок. 40-50 м. средно, за повечето ми морски воблери в диапазона 15-25 гр. Поражения или странични ефекти от морската вода за момента не наблюдавам. Естествено, с по-дълга въдица и по-качествена макара, очаквам нещата да са още по-добре, но това предстои :wink:. За момента покупката напълно оправдава целите, поради които беше придобита :).
mags1234
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Мар 25, 2015 21:12
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от mags1234 »

Всеки сам си настъпва мотиките :lol: .Аз моите ги опрасках :tup:
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от sestrata »

Напоследък не бях купувал нова макара. Наличните напълно ме устройваха като диапазон от ултралайт до хеви с влакна от #0.6 до #4.0 и дистанции достатъчни да достигна рибите. През лятната отпуска обаче се сблъсках с проблем - солената вода. Лових с Daiwa Zillion J-Dream 7.9, която е подходяща за море. На втория-третия ден се натрупа достатъчно изпарена субстанция и въпреки традиционното външно измиване със сладка вода след риболов, се появиха сериозни задържания в хода. При липсата на инструменти за разглобяване се наложи да кисна макарата в кофата всеки ден за да продължа да ловя. Като се прибрах я разглобих и обслужих както подобава - работи си чудесно. Обаче у мен се загнезди желанието да заприходя нещо по-специализирано за морски риболов. Макара, която освен за солена вода, да е надеждна, лека, бърза, да хвърля предвидимо и далеч леки и тежки примамки с плетени влакна и въобще... нещо като "такова животно нема".
Един ден случайно попаднах на румънски клип в тубата, който предопредели избора ми. Казах си, щом бие на дистанция Daiwa Z2020 - това е моята макара. 2017 SHIMANO EXSENCE DC XG


Накратко, това е модифициран Antares DC 2016 г, специално тунингован за риболов на море с плетени влакна. Тегло 225 гр (измерих 232 гр с навито влакно), с предавателно число 7.8:1 обира 91 см (повече от zillion jdream), 90 мм дръжка, шпулата e стеснена вътрешно с 10% (ширината е 18 мм) и събира точно колкото SV шпула на Daiwa, предавки с малки зъби, и разбира се 4х8 DC "компютър" настроен да управлява спирачката във всеки момент от полета на примамката. Както е писано достатъчно по въпроса, захранване получава от генерирания ток при въртене на шпулата в магнитна среда, подобно на електрогенератор. Ръчните настройки се изпълняват от два ключа. Вътрешният с 4 позиции за избор на влакно - F (флуорокарбон), N (монофил), P (брейд), XP (експертен режим за далечни хвърляния с брейд). Външният ключ с 8 позиции - първите 4 са за аеродинамични примамки, 5 и 6 за стандартни примамки, 7 и 8 за замятане срещу вятъра. Каст контрол бутон в традиционния смисъл няма. Под капачката има винт (не този в средата, а периферния около него) с който се обира страничната хлабина на шпулата, но не е необходимо да се затяга, защото на оста има две пружини, които я държат фиксирана (silent tune). Все пак, ако някой реши, може да я затегне. За сметка на дистанцията, разбира се. И една екстра, която ме зарадва - кликащ аванс (line alarm)! Бях забравил този приятен звук. :-)
IMG_20181002_144632.jpg
IMG_20181002_144632.jpg (129.49 KiB) Преглеждано 2620 пъти
IMG_20181002_144638.jpg
IMG_20181002_144638.jpg (90.97 KiB) Преглеждано 2620 пъти
IMG_20181002_144645.jpg
IMG_20181002_144645.jpg (94.02 KiB) Преглеждано 2620 пъти
IMG_20181002_144653.jpg
IMG_20181002_144653.jpg (99.4 KiB) Преглеждано 2620 пъти
IMG_20181002_144658.jpg
IMG_20181002_144658.jpg (118.9 KiB) Преглеждано 2620 пъти
IMG_20181002_215340.jpg
IMG_20181002_215340.jpg (108.63 KiB) Преглеждано 2620 пъти
И така, навих влакно каквото имах - YGK Frontier x8 - #1.0 и отскочих до Реката за проверка на такъма. Вътрешния ключ поставих на "P", външния на 4. Оказа се, че с всички познати примамки на дунавския риболовец това е правилната настройка за нормални условия. Стабилен каст с характерния за DC системата писък. Няколко метра повече в дистанция и мазен ход при обиране. На позиция "3" слязох с кастмастери и пилкери. Летят поне с 20 % далеч, но влакното осезаемо почва да се надига и със сигурност ,ако се изберат 1 или 2 ще се наложи задържане с палеца. Пълно щастие няма. Проводняването задължително с притискане на шпулата!!! Иначе става страшно. :-)
Е... няколко пъти чух и песента на аванса, която погали ухото ми, за разлика от истеричния пискък на шпулата. И те така... :)
IMG_20181002_175614.jpg
IMG_20181002_175614.jpg (231.27 KiB) Преглеждано 2620 пъти
IMG_20181002_183805.jpg
IMG_20181002_183805.jpg (91.34 KiB) Преглеждано 2620 пъти
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”