Кой с какво - ревю на личните такъми

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от ivanpl »

Едва ли ще мога да докарам по-нагледна от тази
Изображение

Първоначално бях леко скептичен ... но след като цял ден лових пипайки само каст контрола, ми хареса определено :tup:
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
aangelov61
Мнения: 20
Регистриран на: Вто Сеп 21, 2010 8:56
Местоположение: Pleven

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от aangelov61 »

Здравейте!
Сдобих се с кастингов такъм и макар по липса на опит да не правя ревю в истинският смисъл ще се постарая да ви направя кратко представяне. И така комплекта е Daiwa Steez Limited SV TN 103HL-TN и Megabass Hyuga 66-2ML.

Изображение

Първоначалните ми намерения бяха други, но по обективни причини/временна липса в наличност на рево лтз/ се принудих да избера дайвата :lol: Луд на шаренко се радва
Изображение

Изображение

Изображение

Макарата идва в стандартната си постна опаковка с ,,нелимитирано" неопреново калъфче , инструкция и схема на чарколяците - всичко на неглиже изглеждаща ,,екохартия" с некачествен печат от времето на третата българска държава. Не съм критик, но на площ по малка от кутия цигари колкото е площта на корпуса на макарата има недобре изглеждащ участък и то до лазерно гравирания номер.

Изображение

Макарата си има масълце, даже малко в повече, но това се почиства. Всичко друга и е в ред. Сравнявайки изпълнението с една бюджетна дайва сол от преди 10 години сигурно, разбирам защо традициите не само у нас не са това което бяха. Но пък с тоя тунинг лови окото.

Изображение

Пръчката - бюджетна безкалъфка / в преносния и буквален смисъл/

Изображение

Материал китайски, сглобка/асемблиране/ в Япония. Долната бланка с лаково покритие, горната матирана прахово - ама на вълни / това при гари лумис отива директно за брак/. Заливката на водачите горе долу - има и добри, но и бъчвообразни зачатъци на положената смола. Лека, стегната, 103 грама, строй регулар- ама мегабасовски. Харесва ми за парите за които я взех ! В Европа за 250 евра - никога, не си струва / ако не е друго като за външен пазар качество/. Мълвата говори, че това е модел за руския пазар.

Изображение

Изображение

Комплекта не е най-доброто за парите си, ама щото парите са му много !
Във вятъра, за пръв път в живота си, с навито 30 м. някакъв монофил над 0,30 мм. се пробвах. Като настоящ мухар и спинингист, естествено не можах да приложа това което зная, защото както почуствах и в кастинга си има особености. Но да се хвърля с такъв такъм е фасулска работа. Малко още трябва да се ограмотя с помощта на .... колегите от форума.

Весели празници !

Забележка: Всичко от написаното е субективно и е на основа само на външният вид на такъмите.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от milen_ilchev »

Честито колега! Хубав Новогодишен подарък. Бих казал само, че 30 метра влакно са и малко на тази макара! А вятъра при кастинга не влияе толкова както при спининга. Макарата работи отлично с примамки от 3 грама нагоре и като ти гледам пръчката ще си подхождат.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от sestrata »

Честита придобивка, колега. Радвам се, че си направил правилния избор. С това комбо, след като му посвикнеш спокойно може да навиеш брейд #1.0-1.5
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от tommy12 »

Здравей и честито, ако решиш да търсиш финес по лека шпула с малка вместимост за тази макара по долу в линка. Ако ползваш брейд аз бих ти препоручал ПЕ#2 събира между 130-150 метра или ПЕ#2,5 събира 100 метра не е нужно да слизаш по надолу, ако държиш на по тънко можеш само лидера да смениш.


http://www.aliexpress.com/store/product ... 100.hTpNoI" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от sestrata »

tommy12 написа:...аз бих ти препоручал ПЕ#2 събира между 130-150 метра или ПЕ#2,5 събира 100 метра не е нужно да слизаш по надолу, ако държиш на по тънко можеш само лидера да смениш.
Без да влизам в полемика, тъй като за целта е по-добре да отворим отделна тема, слизането по-надолу от PE#2 няма отношение към кастинга или спининга като специфични дисциплини, а към лайт и ултралайт риболова с изкуствени примамки въобще. Бейтфинес или лайткастинг, както и да го наречем, изисква задължително тънка линия. Провисването на влакната PE#2.0 и 2.5 при джигинг с глави под 10 гр при дистанции 30+ метра е толкова голямо, че се губи контакт с примамката и дъното. След две години бейтфинес експерименти с PE под #2.0 се убедих, че с подходяща макара и въдица, повече тренировки и влакна PE#0.8-1.0 може успешно да се постигне резултатност близка до спининга с примамки 3-9 гр, като при това се запази цялото очарование и удоволствие от риболова с мултипликатор.
---
Китайската шпула изглежда доста привлекателна като цена. Има обаче два важни компонента, които няма как да се преценят само по снимка и тегло. Първо и най-важно, каква е силата на пружината? Тя е главен фактор за работата на магфорс спирачната система. Второ, какъв е материалът и каква е хлабината спрямо оста на срязаната втулка под ротора. Дори при SS Air има проблем със заклинване на двете части (влизат една в друга) и се наложи да фиксирам вътрешната втулка с епоксидна смола.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от milen_ilchev »

След някоя и друга година май ще си купуваме всичко от Китай. От боклуци до маркови стоки. Тази шпула от лина тежи малко повече от оригиналната. Поне по описание от интернета.
При мен и двете SV шпули имат проблем с блокиране на ротора в отворено положение. Получава се само с плетени влакна и то само при образуване на гнезда. При рязкото спиране на шпулата двете половинки на срязаната втулка се заклинват една в друга. При монофил този проблем го няма. При блокиран ротор макарата работи като с постоянна магнитна спирачка и на практика няма проблем така да остане. Дистанциите падат много леко.
Колегата ако няма опит с кастингов такъм по-добре да използва първоначално монофил докато свикне. Най-тънкото плетено влакно което съм ползвал на Стиза е размер 1,2 на Duel x8. Работи перфектно с него
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от tommy12 »

ЧНГ на всички колеги, :D. По темата за шпулата значи тази която е на стиза който е закупил колегата е СВ дълбока шпула, която ще поеме сигурно 200м пе#1.5 или 250м #1 брейд напълно не подходяща за финез. Шпулата кято съм предложил е точно финез и поема около 70-80м #1.5 kaто перформанс отличен осбено при пичване. Ползвам я шпулата от няколко месеца вече, отделно цената е повече от добра. Също така шпулата е и по- подходяща за финез от СВ плитката шпула на Стиз.

Поздрави,
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от sestrata »

tommy12 написа:...ще поеме сигурно 200м пе#1.5 или 250м #1 брейд напълно не подходяща за финез.
Защо считаш, че 200 м влакно е неподходяшо за лайт риболов? :)
---
1. Шпулата на SS Air, която е точно бейтфинес, събира 150 м PE#1.0 или 200 м PE#0.8
2. Запълнена шпула с PE#0.8 тежи точно толкова, колкото запълнена с PE#2.0
3. Пърформънсът с PE#0.8 e по-добър за всички техники (в т.ч. и дистанция) от PE#2.0
---
В България не ловим на канали с ширина 5 м, нито скипваме под докове. Реките и водоемите са пълни с боклуци и закачки. В стандартния случай е необходима дистанция 20-40 м, затова 70-80 м влакно на шпулата е неостатъчно заради факта, че след две късания по 10-20 м оставаме без влакно. През последната година от късания загубих 2 ролки брейд по 150 м PE#1.0 Gosen и една 200 м PE#0.8 YGK Upgrade

Между другото, оказаха се пълна глупост изискванията на бейтфинес шпулите да не се навива брейд, пък с еди-какъв-си опън, пък еди-колко си влакно... Явно и в Япония има тъпанари. Да си оправят материала и хлабината на втулката на магфорса. Това се иска от тях. Не да ми продават макари с конструктивни недостатъци за една торба пари. :lol:
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от ivanpl »

Моят опит по рекички и потоци показва, че излишното влакно на шпулата спъва финеза при примамките под 3-3.5гр.
Имам няколко риболова с това във варианта 5лб
Изображение
и напълно си оправдава парите и очакванията :)
Разграфено на по 30м, колкото са ми нужни на шпулата, леко твърдинко ... абе муци.
За любителите на плетениците има и PE вариант.

Доста интересно ми стана как комбо за над 1000лв има такива кусури :shock:
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от tommy12 »

sestrata написа:
tommy12 написа:...ще поеме сигурно 200м пе#1.5 или 250м #1 брейд напълно не подходяща за финез.
Защо считаш, че 200 м влакно е неподходяшо за лайт риболов? :)
---
1. Шпулата на SS Air, която е точно бейтфинес, събира 150 м PE#1.0 или 200 м PE#0.8
2. Запълнена шпула с PE#0.8 тежи точно толкова, колкото запълнена с PE#2.0
3. Пърформънсът с PE#0.8 e по-добър за всички техники (в т.ч. и дистанция) от PE#2.0
---
В България не ловим на канали с ширина 5 м, нито скипваме под докове. Реките и водоемите са пълни с боклуци и закачки. В стандартния случай е необходима дистанция 20-40 м, затова 70-80 м влакно на шпулата е неостатъчно заради факта, че след две късания по 10-20 м оставаме без влакно. През последната година от късания загубих 2 ролки брейд по 150 м PE#1.0 Gosen и една 200 м PE#0.8 YGK Upgrade

Между другото, оказаха се пълна глупост изискванията на бейтфинес шпулите да не се навива брейд, пък с еди-какъв-си опън, пък еди-колко си влакно... Явно и в Япония има тъпанари. Да си оправят материала и хлабината на втулката на магфорса. Това се иска от тях. Не да ми продават макари с конструктивни недостатъци за една торба пари. :lol:
Здравей,

На първият ти въпрос, защото пълна шпула с 75 метра е по-подходяща от пълна шпула шпула с 200 метра, затова и финез шпулите са плитки, предполагам че си хвърлял 3 грама със СС аир-а с 50-60 метра влакно пълна шпула и шпула с 200 метра влакно разбирасе диаметъра на влакното еднакъв.
Ще се повторя,не става дума за шпулата на СС Аир, а за шпулата на Cтииза 103хл-тн която е дълбока СВ шпула, не е фиинез шпула. Нека колегата да си сложи ПЕ#2 на оргиналната шпула, а ако си закупи фиинез шпула колкото прецени по-тънко да слага, но пак ще кажа повече от 75 метра не са нужни за лайт риболов, ако се скъса брeйда навиват се вторите 75 метра от 150 метра шпула с влакно и риболова продължава. Също нека ползва ФК лидер с по малък тест, ако се стигне до късане да се къса фк или при възела .
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от tommy12 »

ivanpl написа:
Доста интересно ми стана как комбо за над 1000лв има такива кусури :shock:
Не е нещо сериозно, просто Павката го е подчертал по сериозно в поста си.
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от zx7r »

ЧНГ колеги! На първо място здраве, но да има и парички и ревюта на повече такъми!
sestrata написа:... Дори при SS Air има проблем със заклинване на двете части (влизат една в друга) и се наложи да фиксирам вътрешната втулка с епоксидна смола.
Този проблем масов ли е при СС Еър-а и от самото начало ли го имаш? Пробва ли да я клеймнеш? При мен не се е проявявал никакъв проблем с нея, а два пъти вече я отварям за пълна профилактика. Със сигурност обаче не е ползвана, толкова интензивно, колкото твоята.
Друго не ми допада в нея - стои ми пластмасова и прекалено лека, драгът и е много слаб, отделно, че не клика. Помагам му с палец. Кастинг контролът, преди да сложа лагерите и маслото на таралежите, също не беше впечатляващ. Дайълът беше на 8-9. Сега го държа на 5 до 6 и е значително по-добре. Определено бейтфинесът не е силната ми страна и макарата не помогна да заобичам тази дисциплина :lol: Иначе знам, че приземи много добри риби с макаричката.
За влакното над 14 лб не слагам и шпулата запълнена на макс. Това работи при мен най-добре ;)
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от sestrata »

На SS Air-а държа дайъла на "5" с примамки до 6 гр и такива с лоша аеродинамика. С джигове и примамки над 6 гр - на "4".
Отначало заклинваше рядко, при рязък каст с по-тежки джигове. Усеща се като внезапна загуба на дистанция и като свалиш капака, виждаш , че ротора е заклинил в изхвърлено положение, а втулките са влезли една в друга.
С течение на времето този дефект се засили и стана много дразнещ. Разглобих механизма на ротора, видях каква е работата.
Причината е, че срезът на вътрешната втулка е почти до края, не е неподвижно закрепена към шпулата, а само две чопчета я фиксират. Материалът не е достатъчно твърд и има хлабина спрямо оста. При натиск по външния ръб видимо се огъва и отваря, което позволява на външната втулка при завъртането от центробежната сила да се вклини в този процеп.
Залепих втулката и запълних хлабината около оста, после почистих така, че подвижната втулка да се плъзга свободно. След тази манипулация макарата заработи безотказно.
Реших да не пускам клейм на селъра, защото жълтуркото shinok211 (чудесен селър, между другото) очевидно нямаше никаква вина. Освен това, проблемът е решим, макар разглобяването и особено сглобяването на ротора да е доста триково. Във всяко отношение макарата много ми харесва и не виждам с каква друга бих я заменил за бейтфинес. :D
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Кой с какво - ревю на личните такъми

Мнение от tommy12 »

Една добавка да направя на проблема който се коментира, по-наскоро произведените шпули го нямат този проблем, неподвижната втулка е направена от по-твърда и дебелостена пластмаса без луфт около оста, която не позволява вклиняването на двете втулки около оста. На снимката която направих по долу може да се види разликата между двете втулки, шпулата е СВ 1000 дълбоката версия.Пак ще кажа проблема не е толква сериозен за да спре някой да си закупи макарата.


Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”