Далечни хвърляния с примамка

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Далечни хвърляния с примамка

Мнение от sestrata »

Здравейте кастинг маняци, :)
Често се питаме, коя макара колко реално изхвърля различните примамки, с какво влакно и въдица. Реших да съберем в една тема впечатленията си от различни мултипликатори, подкрепени с кратък онагледяващ материал. Не, че не вярваме на голи приказки, но моят опит показва, че окомера на всеки е доста различен и понякога подвеждащ. За да не опъваме рулетки, имам идеята да ползваме един приблизителен метод - заводския показател за дължината на влакното, която обира при един оборот на дръжката. Този метод не е точен, защото с намаляване на влакното в шпулата, обраното влакно за оборот ще е по малко, но за нуждите на практиката е достатъчно.
Тестът, който направих:
Daiwa Zillion TDZL701MXB
Daiwa Zillion J-Dream 7.9
Daiwa Samurai 40 lb braid
20 gr сръбски главиняр (приблизително, не съм го мерил, но същите резултати дават и другите ми главиняри около този рзмер)
При шест поредни хвърляния, резултатите в обороти бяха:
73
79
70
74
70
74
Преведено в метри - 62-70 м . Макарата обира 89 см за оборот.
На клипчето могат да се преброят оборотите. Отрязах го след второто хвърляне, за да не се отегчава публиката. :)
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от Ji »

В едно ревю чета за Daiwa Zillion J-Dream 7.9:

Line Cap: 12lb-135m / 16lb-100m / 20lb-80m.

Ти си описал в горния комплект 40 lb влакно. Къде е грешката?
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от stancom »

Няма грешка, в ревюто е дадена вместимостта за монофил с тези показатели, а Павката е ползвал брейд, който е по тънък при същият тест
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от sestrata »

Ji написа:В едно ревю чета за Daiwa Zillion J-Dream 7.9:

Line Cap: 12lb-135m / 16lb-100m / 20lb-80m.

Ти си описал в горния комплект 40 lb влакно. Къде е грешката?
Както вече обясни Слави Трифонов, грешката е в тебе. :)
Ако изрично не е обелязано, че става дума за "PE", размерите са за монофил. В случая 40 паунда влакно Daiwa Samurai е 0.31 мм или 14 паунда монофил еквивалент. По заводски показател шпулата събира 115 м 14 lb (0.31 mm)

Изображение
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от Ji »

Благодаря за разяснението! Това означава, че използваш доста здраво влакно. Не е ли прекалено здраво за този кастинг комплект? При 70 метра кастинг не остава много за изтегляне. Какво се случва с голяма риба на дълга дистанция?
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от sestrata »

Влакното е нормално за кастинг такъм. Като дебелина отговаря на 12 lb монофил по американския стандарт. Всеки US кастинг инструктор от многобройните клипове из нета предупреждава: ВЛАКНО ОТ 10 ПАУНДА (0.28 мм)НАГОРЕ!!! Подчертавам, че става дума за дебелина на влакното, не за здравина.
Както вече уточнихме в този подфорум, USA и JP стандартите за монофила се различават с една степен.
Въдицата е за монофил с дебелина 8-17 lb US, а макарата с шпула за моно 12-14-16 lb JP. Аз ловя с влакно с дебелина еквивалент на 12 lb US - точно по средата на теста на такъма.
---
В последно време все повече производители маркират въдиците както за монофил, така и за брейд. Пример с Шимано Компре: http://fish.shimano.com/publish/content ... kbait.html

CPCC70MC 7'0" Medium Medium Fast моно 8-14 lb power pro 15-40 lb 1/4-5/8

Друг момент е, че брейдовете, без значение какво пише на етикета, имат здравина пряко свързана с реалното им сечение, която доста се различава от заявената.
Daiwa Samurai и повечето японски влакна с точен диаметър издържат приблизително на кантар #2 (20 lb) около 5.5 кг, #2.5 (30 lb) около 7 кг, а това, което ползвам #3.5 (40 lb) - под 10 кг.
---
Вече съм коментирал за проблема с отстрела на примамките. След като отстрелях няколко спинъра и тежки клатушки с 30 lb (0.26 мм), навих 40 lb (0.31 мм) и досега нямам загуба.

Накрая да отговоря на въпроса за дистанцията. На кастинговия такъм това му е силата - здравото влакно и въдица. Като удари голяма риба на 70 м не и пускаш никакъв гювеч, освен 10-20 м докато я овладееш. Рибата върви по малкото съпротивление. Като види, че не може напред - тръгва настрани и накрая сама излиза до брега. :)
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1460 пъти
получил Браво: 2188 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от b_lomsky »

Друг момент е, че брейдовете, без значение какво пише на етикета, имат здравина пряко свързана с реалното им сечение, която доста се различава от заявената.
Daiwa Samurai и повечето японски влакна с точен диаметър издържат приблизително на кантар #2 (20 lb) около 5.5 кг, #2.5 (30 lb) около 7 кг, а това, което ползвам #3.5 (40 lb) - под 10 кг.
---
Вече съм коментирал за проблема с отстрела на примамките. След като отстрелях няколко спинъра и тежки клатушки с 30 lb (0.26 мм), навих 40 lb (0.31 мм) и досега нямам загуба.

Накрая да отговоря на въпроса за дистанцията. На кастинговия такъм това му е силата - здравото влакно и въдица. Като удари голяма риба на 70 м не и пускаш никакъв гювеч, освен 10-20 м докато я овладееш. Рибата върви по малкото съпротивление. Като види, че не може напред - тръгва настрани и накрая сама излиза до брега.

Аз съм с Дайва торнамент 0,20 и заявен тест 18,8кг. и на него съм разчитал, като го взех.Как да установя на колко издържа - връзвам съответната тежест и дърпам, така ли ?
Това с отстрела и аз съм го минал. В желанието си да заметна в синода на расперите,нещо се заплете и освен блесната си отстрелях и горната част на въдицата.След това съм се гмуркал половин час, като Ум белия делфин, ама не я намерих.И тези 70м. с двайсетина грама поне за мен са непостижими.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от sestrata »

Закачаш електронно кантарче на карабинката, опъваш бавно и гледаш на колко кг ще се скъса влакното. :)
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от Ji »

sestrata написа:Закачаш електронно кантарче на карабинката, опъваш бавно и гледаш на колко кг ще се скъса влакното. :)
...като вземе да пука пръта, спри да сметнеш колко ще ти струва следващия опън :)
(Извинете за спама и благодаря за разясненията!)
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от sestrata »

При максдраг на макарата 5 кг (12 lb) и въдица 8-17 lb не виждам откъде ще пука, освен ако пръта не е купен от Топливо. Нали аванса на 5 кг почва да изпуска. :idea:
---
Мисля, че е близко до ума, но ще обясня подробно за неразбралите - влакното се мери за издържливост "на кантарче" докато е на оригиналната шпула. Връзва се по-голяма карабинка и се закача за кантарчето, след което се опъва плавно до скъсване, като се следят показанията.
Не се мери с макара и въдица. Не, че не може...
---
Сега А и Б за бейткастинга:
А. Максдрага на макарата трябва винаги да е в тестовия диапазон на въдицата. Макара с по-висок максдраг и здраво влакно може да я счупи, а такава с по-нисък, дори да е натегнат не оставя въдицата да заработи, а само изпуска и въдицата става излишна. Смисъла на въдицата е да пази влакното при динамичен опън. :idea:
Б. Влакното трябва винаги да е реално по-здраво от максдрага на макарата, така, че при напълно стегнат аванс, да не може да се скъса. Над максдрага шпулата се държи с палец по лична преценка и риск. Смисъла на аванса е да пази влакното при статичен опън, не да го къса. :idea:
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от Ji »

sestrata написа:При максдраг на макарата 5 кг (12 lb) и въдица 8-17 lb не виждам откъде ще пука, освен ако пръта не е купен от Топливо. Нали аванса на 5 кг почва да изпуска. :idea:
---
Мисля, че е близко до ума, но ще обясня подробно за неразбралите - влакното се мери за издържливост "на кантарче" докато е на оригиналната шпула. Връзва се по-голяма карабинка и се закача за кантарчето, след което се опъва плавно до скъсване, като се следят показанията.
Не се мери с макара и въдица. Не, че не може...
---
Сега А и Б за бейткастинга:
А. Максдрага на макарата трябва винаги да е в тестовия диапазон на въдицата. Макара с по-висок максдраг и здраво влакно може да я счупи, а такава с по-нисък, дори да е натегнат не оставя въдицата да заработи, а само изпуска и въдицата става излишна. Смисъла на въдицата е да пази влакното при динамичен опън. :idea:
Б. Влакното трябва винаги да е реално по-здраво от максдрага на макарата, така, че при напълно стегнат аванс, да не може да се скъса. Над максдрага шпулата се държи с палец по лична преценка и риск. Смисъла на аванса е да пази влакното при статичен опън, не да го къса. :idea:
Значи, ако влакното е по-здраво от максдрага на макарата и в тестовия диапазон на въдицата, значи разчитаме да се счупи макарата при претоварване!
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от sestrata »

Ji написа:Значи, ако влакното е по-здраво от максдрага на макарата и в тестовия диапазон на въдицата, значи разчитаме да се счупи макарата при претоварване!
Да се счупи макарата при претоварване?!? :shock:
Това е практически невъзможно да се случи с мултипликатор, освен, ако не е правен в гаража на Бай Чан. :lol:
---

МАКСДРАГ НЕ Е ТЯГА или нещо подобно и няма нищо общо със здравината на макарата.
ДРАГ=АВАНС
МАКСДРАГ е аванса при почти развита шпула. Стойността е по-малка при пълна шпула.
За да има по-голям драг, който да работи плавно (аванс) е необходимо авансовите шайби да са с по-голяма площ, т.е по-голям диаметър. Поради тази причина, максдрага на близки по размер макари е близък по стойност.
По-големия диаметър на авансовите шайби неминуемо увеличава размера на макарата. Това не я прави по-здрава. Здравината зависи от в по-голяма степен от качеството и здравината на компонентите, а не от размера им. :idea:
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от BornToDrink »

Да повдигнем малко темата с един практически въпрос. :mrgreen:
Има ли значение положението на.. "водача" при кастинг? (тва дето се мести при навиване, за да направи равномерно наслагването).

Имам предвид, че чисто теоретично най-малко съпротивление ще има ако е на средата, но ще е досадно да се гласи всеки път.

Изображение
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от zx7r »

Редача на влакното се движи синхронно със шпулата, както при навиване, така и при изхвърляне.
Изключваме макарите, които изобщо нямат такъв.
Относно дистанцията - от скоро се забавлявам с новото Абу C4 5601 закачено на едно Шимано 1,80m, 10-40g.
Резултатите са константни 30 метра (40 оборота х 30") с каквото и да хвърлям над 12 гр. :lol:
Оптимистичното е, че това са първите ми опити с бейткастер и центробежната спирачка е натегната доволно. Не че изцяло те лишава от удоволствието да разплиташ бради, но им хванах цаката и ги оправям за 5-10 секунди. Голям фън е, още повече, че дистанцията се покрива с леко подмятане и болките в плешките ми ще останат в историята :lol:
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от BornToDrink »

zx7r написа:Редача на влакното се движи синхронно със шпулата, както при навиване, така и при изхвърляне.
Ммм.. отскоро съм собственик на мулти (Lew's Tournament Pro) и даже не съм хвърлял извън хола. :lol: До уикенда само теория. :mrgreen:
Но не виждам редача да се движи при изхвърляне (пробвах и на ръка).

Сигурен ли си, че е така при теб?
Понеже ако реално шпулата движи редача, тва ще е доооста голямо съпротивление, докато всички целят да го сведат до минимум.
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”