Далечни хвърляния с примамка

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от sestrata »

Не е само дебелината на влакното, а също и диаметъра на шпулата и ширината на шпулата. :) SV шпулите са 34 мм, а стандартните на зилион - 36 мм. При почти еднакво предавателно число SV TW обира 77 см, а стандартната - 89 см. При твоите измервания вместо 61-69 м, получаваш 50-55 м. Ако това ти е максималния каст, приеми, че с това влакно вместо 77 см/об обираш 62 см/об и може да си спокоен. Сега навий #1.0 и измери пак, за да видиш каква е разликата. :)
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от 2pacisback »

Относно дистанциите , няма кой знае каква разлика от спинининга. Относно умората при продължителна работа спининга измаря повече . Байт каста работи с лекота и е по удобен при по продължителна работа . Контрола при хваната риба е по лесен и по чувствителен , работата с аванса е по лесна . Винаги можеш да сложиш палеца на шпулата :) . Аз лично съм фен на байт кастинга ... въпреки че неможе да се ползва при Шортджиг от брега , но пък тази година ще го пробвам на зарган :) . Тази година тествах чепаре на Бомбарда и имаше доста добър резултат. Докато обирах чепарето имаше удар върху бомбардата почти до брега . Рибата беше или лаврак или морска врана , но нямаше как да бъде хваната на бомбардата :)
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от BornToDrink »

Павка аз не казвам, че моята дистанция е критерий за всеки, по-скоро исках да спомена, че смятането на дистанцията не се прави "врътки по см на навиване", понеже втората цифра е променлива, която зависи от много неща. И често хората се лъжат колко всъщност са хвърлили, тъй като на око не може да се прецени. Това важи с пълна сила и за спининг макарите.
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от nestor »

2pacisback написа: Аз лично съм фен на байт кастинга ... въпреки че неможе да се ползва при Шортджиг от брега
Какво имаш предвид под шорджиг от брега ? - Соления джиг със железата или нашенския по язовирите за белуги ?
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от empar »

Шор Джигинга, като начало в самото си име е от бряг :lol: и след това изначално в Япония е започнал да се практикува точно с байткастингови такъми. :lol:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от 2pacisback »

nestor написа:
2pacisback написа: Аз лично съм фен на байт кастинга ... въпреки че неможе да се ползва при Шортджиг от брега
Какво имаш предвид под шорджиг от брега ? - Соления джиг със железата или нашенския по язовирите за белуги ?
Соления имам предвид , пръчките са по различни
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от nestor »

Някой може ли да каже нещо повече за 4х8 новата спирачка на Шимано :?:

Гледам че я има с най-новите DC макари като Антареса и Ексенса. Мятат по 90-100 метра без да се зорят много много.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

nestor написа:... Мятат по 90-100 метра без да се зорят много много.

Къде е това? Дай да го видим и да се поучим, та белким започнем и ние да мятаме 90-100 м. някой ден :lol:.
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от nestor »

За неверующите

https://youtu.be/F2qD3VNqrg4
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Благодаря. Малко ми е слаб японския и пропуснах това-онова :lol:, но в общи линии схванах идеята - РЕКЛАМА. При това леко манипулативна :wink:. Надявам се си наясно, че тия 86 см./оборот в действителност са по-малка и променлива величина! Т.е. при 108 оборота по-реално изглежда дистанцията да е ок. 80 м., което също е огромно разстояние.

Иначе, вярвам че митичните 100 м. са реално постижими, но зависят не от конкретна спирачка, а от уменията на "хвърляча". И няма как да е лесно!!!
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от nestor »

За рекламата съм съгласен, но все пак растоянието не е малко, а уменията на човека са голям фактор като и комплекта.

Дали някой вече не притежава Антарес 16 или Ексенс 17 за да сподели ?
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от milen_ilchev »

Несторе, ако търсиш по-големи дистанции с тези DC спирачки, ще се разочароваш! Пробвал съм я тази 17 EXSENCE DC. Не е моя, но я сравних с Т3 Балистик и разлика в дистанциите не видях. Или ако има са такива, че аз не съм ги разбрал. Ако търсиш дистанция трябва тежестта (примамката) да е с аеродинамична форма. Тук влизаш в друга спортна дисциплина, която се отдалечава от риболова.
Преди две седмици пробвах заргански риболов с бомбарда 25 грама. За макара ползвах Daiwa Zillion TW 1516XXHL. Плетено Daiwa Shinobi #1,5. Пръчката Daiwa Morethan AGS 97MLB. Дистанции от 50 до 80 метра в зависимост дали по вятъра или срещу него. С воблери или силикони с подобен грамаж не мога да постигна такива дистанции!
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от nestor »

Ами тя идеята ми е основно за морски риболов да я ползвам, като там примамките са от 15 гр нагоре. Имам кастингова морска пръчка и е крайно време да запозна да я ползвам.
Та наблегнах на DC за да нямам кой знае какви проблеми при мятанията във вятър, а все пак макарата я дават точно за морски риболов.
За старата знам от колега във форума че кастинга и е леко по-малък от такива без DC шпула, за новата поне разбрах че може да мяташ с ряз без проблем.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от milen_ilchev »

17 EXSENCE DC си е хубава макара. Просто в сравнение с Дайва не видях да се постигат по-големи дистанции. Има си нагласяне на спирачката и ако не я настроиш правилно се получават бради. Ако ти е легнала на сърцето - не се колебай!
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”