Далечни хвърляния с примамка

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от sestrata »

Хвърлянето надалеч с примамка, за разлика от рекордните хвърляния (над 250 м) със сърф сопи, голям диаметър макари и кастинг тежести над 100 гр., не е самоцел. На нас ни е необходима дистанция при всякакви условия и с различни по тегло и аеродинамика реални примамки.
За да постигнем това, диаметъра на шпулата и нейното тегло са най-важни, наред с всичко останало (техника на замятане, въдица, лагери, спирачна система, влакно и т.н), което трябва да е перфектно.
---
1. За да има добър контрол на полета, шпулата НЕ трябва да има голяма собствена инерция. Т.е. да е максимално лека, да ускорява бързо и да забавя с минимален тенсинг/електромагнитна сила/триене на пул при падане на скоростта на полета на примамката.
2. По-добра дистанция се постига с висока постоянна периферна скорост (по-високи обороти, по-голям диаметър и запълнена шпула и по-тънко влакно)
---
Тънкия момент е, че няма как хем шпулата да е голяма и теглото и да е ниско. Засега експериментално съм установил, че 36 мм плитка, перфорирана китайска шпула за Зилион размер 150 (да не се бърка със 100 SV моделите, които са с 34 мм шпула) дава най-добър каст с примамки от 5 гр нагоре. Както при спининговите макари, номерацията на Дайва е различна. Размер 150 при дайва е 300 при Шимано. Не ми е известно да има такава лека шпула за Дайва Z 2020 (тя е с 38 мм шпула). Ако имаше, щеше да е фаворит в лонгкаста с примамка.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
evil
Мнения: 110
Регистриран на: Пет Сеп 06, 2013 7:24
Риболов: все повече спининг
Местоположение: Русe
дал Браво: 33 пъти
получил Браво: 197 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от evil »

Тази в japantackle.com не е ли точно за Z2020. Макар че, ако леката шпула е 17 гр., колко ли ще е тежката? :roll:
Screenshot_2017-11-28-07-32-19.png
Screenshot_2017-11-28-07-32-19.png (520.95 KiB) Преглеждано 3455 пъти
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от sestrata »

evil написа:Тази в japantackle.com не е ли точно за Z2020. Макар че, ако леката шпула е 17 гр., колко ли ще е тежката? :roll:
Ами тая плитката събира колкото моята дълбоката, която тежи 14 гр :lol:
Zillion-J-Dream-spool.jpg
Zillion-J-Dream-spool.jpg (143.22 KiB) Преглеждано 3447 пъти
Ето я китайската 36 мм
Zillion 36 mm.jpg
Zillion 36 mm.jpg (73.23 KiB) Преглеждано 3447 пъти
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

pux написа:...В най-скоро време замислям нов тест с другата ми макара с центробежна SVS спирачка...
:) Тестът беше проведен преди малко, с резултат леко по-лош от очакваното. Такъмът, както следва:
- пръчка: бюджетна на Понтон 21, 7', с тест по примамки 4-16 гр.
- макара: Шимано 05 Метаниум ХТ, с плитка шпула на Авейл 9.5 гр.
- влакно: 85 м. монофил 0.20 ( + ок. 4 гр.)
- тежест: сферично олово 15.5 гр.

С един пул на центробежната спирачка резултат ок. 55-60 м. (100-110 врътки). Без нито един пул и по стегнат каст контрол малко по-добре - до ок.70 м. (130 врътки макс.). Вероятно може и още, но не съм влагал сила при замятането, по обясними причини :lol: :lol: :lol:.

P.S. Споменатата макара + шпула е изключително приятна и безпроблемна при речен риболов на къси и средни дистанции (до. ок. 25 м.), с примамки 4-10 гр. и плетено влакно #0.8-1. На един пул ми се е случвало няколко пъти да не бутна нищо по настройките цял ден!
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Имах някакви съмнения, които не ми даваха мира :lol:, затова реших днес да се опитам да ги разсея, като помятам още малко. За целта използвах оригиналната шпула на Зилиона, като и сложих малко стиропир за подложка, а след това навих 92 м. (толкова излезе 100 метровата ролка :lol:), 0.20, монофил на Focus. Шпулата стана 17.3 гр. и се запълни на ок. 2 мм. под ръба. Съмненията ми бяха подхранени от следното: още като взех плитката китайска шпула ми направи впечатление, че дори и най-аеродинамичните примамки трудно се контролират при магнит под 4-5. Същите, с оригиналната шпула, безпроблемно могат да се използват при магнит 2 ?!? На теория по-леката и плитка шпула би трябвало да има по-малка инерция и така поради лекотата си и малката инерция, следва да се конролира добре от по-слаба спирачна сила. На практика нещата излязоха леко по-различни :). Използувах пилкер 22.5 гр.., като започнах с магнит 4, леко да замятам и свалям, като гледам за овъррънове. Така, малко по малко, успях да развия цялото влакно (92 м.!!!).Удачната настройка се оказа 2, може и на 1 но с повече внимание и по-стегнат каст контрол. Трябва да кажа, че тази дистанция нито се постига лесно, нито на всяко хвърляне. Направих 2 или 3 чисти замятания (когато празната шпула удря възела, преди приводняването на примамката) и още 2-3 по-мръсни :), пак с развита шпула, но без удар. Моето обяснение, защо по-тежката, незапълнена и дълбока шпула се представи по-добре е следното ( без да претендирам за общовалидност и дори вярност на разсъжденията :)) - леката шпула, наистина изисква по-малко спирачна сила за контрол и има по-малка инерция. Същата, обаче, при тежка примамка се развърта зловещо :twisted: в първоначалния момент, което налага повече спирачка, която в последствие започва да пречи, особено когато се загуби инерция. От друга страна по-тежката шпула, не се развърта така брутално първоначално и позволява по-малка спирачка. Освен това, изглежда, че запазва инерцията си по-дълго, пак поради по-голямото си тегло. Та така, толкова засега ...
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от sestrata »

Заключенията ти са логични и щяха да са верни, ако лагерите, ротора, пружината и хода му бяха еднакви на двете шпули. Но те не са! Китайската лека шпула за зилион 1016 е за примамки до 15 гр с по-мека пружина и по-лек ротор. Затова, за да се създаде необходимата спирачна сила за средни и ниски обороти е необходимо по-силно магнитно поле. Китайската лека шпула дава по-добри резултати за примамки до 15 гр.
Макарите HLC на Дайва имат по-стегнати пружини около 4 пъти по-силни от нормалните и са за примамки над 15 гр.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от milen_ilchev »

Двете шпули са за различни по грамаж примамки. Не само пружините им са различни, но и хода им е различен. Дебелината на ротора предполагам също. Роторите на двете шпули ще работят след и под определени обороти с различна сила. Роторите се разглобяват лесно. Можеш да смениш пружината на оригиналната или китайската шпули с ето тази:
http://japantackle.com/tuning-parts/spo ... 01003.html
Ще добавиш още някой метър дистанция. Павката беше го правил този опит успешно. Някоя цикада без куки също ще ти даде по-добра дистанция от оловото, поради по-добрата си аеродинамика. След като натягаш тенсионната спирачка пробвай да я разхлабиш нацяло (например след 20, след 30, след 40 и т.н. метри)
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Ползвам 2-те шпули от известно време, доста активно с примамки м/у 4 и 15 гр. Общата закономерност се запазва за посочения диапазон, в зависимост от съпротивлението на примамката т.е. тежката шпула контролира добре при по-нисък магнит и по-леките примамки. Ясно е, че индуктора е по-издаден на леката шпула, вероятно по-лек, за пружината не мога да преценя каква е разликата. Не мисля да сменям индуктори, лагери, пружини и т.н., не ми е цел. По-скоро ми стана интересно докъде може да се стигне с "нормален" сет-ъп и посредствени способности, като моите в момента :). Долу-горе, мисля че си го изясних - с нормалните аеродинамични примамки до 15 гр. диапазона е ок. 70-80 м., при добри условия. Оттам нагоре, убеден съм, че и 100 м. ще се метнат, с нещо от сорта на 1012 SV или друга подобна шпула, при добри условия, попътен вятър и малко техника. Все пак, не съм се отказал :) и надявам се, "историческото" постижение ще бъде надлежно документирано и филмирано, за да не злословят хората, че видиш ли, само японци мятали на дистанция :lol: :lol: :lol:.

P.S. Не можеш да мяташ на пределна дистанция с натегнат "каст контрол". Поне при мен максималните разстояния са постигнати, когато шпулата "хлопа" - повече или по-малко ...
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от milen_ilchev »

Тъкмо реших, че искаш да постигнеш дистанции над 100 метра и ти се отказа. Ако не тунинговаш макарата 70-80 метра е горната граница на комфорта с "летящи примамки".
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Не съм се отказал, като споменах и по-горе. Също - не отричам тунинга, но не и в "името на спорта"! Т.е. когато съм убеден, че конкретно нещо ще ми донесе дадена полза, без колебание ще го направя! За момента, все още изследвам възможностите на такъмите си, така че тунинг не е на дневен ред. Бих се радвал, при все това, на всичко споделено по този повод - ти напр. :), какъв тунинг си правил и каква полза ти донесе той по-отношение на дистанцията?
Освен това смятам, че дадената тема е полезна, но не в насока кой точно колко мята т.е. какъв "герой", "майстор" и т.н е. Ползата е да видим потенциала на конкретен такъм и как той може да бъде достигнат. Другото са глупости и празни философии ...
Ivan7777
Мнения: 147
Регистриран на: Сря Апр 15, 2015 21:19
Риболов: spining
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 22 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от Ivan7777 »

ее малко се раздвижи темата :lol: никой нищо за кастинга :( ... аз имам една татула типе Р с тунинг шпула Китайска и съм на същото мнение :tup: :fish15: следя с интерес :П наслука :tup: :fish15:
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

Ivan7777 написа:... аз имам една татула типе Р с тунинг шпула Китайска и съм на същото мнение ...
т.е. ??? какво е твоето мнение :).
Ivan7777
Мнения: 147
Регистриран на: Сря Апр 15, 2015 21:19
Риболов: spining
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 22 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от Ivan7777 »

pux написа:
Ivan7777 написа:... аз имам една татула типе Р с тунинг шпула Китайска и съм на същото мнение ...
т.е. ??? какво е твоето мнение :).
С Китайската не постигам по-големи дистанции просто се хвърлят и по-леки примамки .... аз бая съм я тунинговал де :lol: хибридни лагери 2 ,лагери пиньона на редача 2 ,карбонова дръжка с по 2 лагера на кноб ,плитка шпула ,кликинг драг от ибей , само лагерите и шпулата имат някакво влияние на дистанцията ест другото е да радва окото :lol: :D кликащия драг като на спининг макра е голям бонус за мен :D :D
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

Ivan7777 написа:...лагери пиньона на редача 2 ...

Намираш ли някаква разлика след смяната на втулките с лагери ?
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1460 пъти
получил Браво: 2188 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от b_lomsky »

Колега Pux, гложди ме съмнението, че при развити 100метра влакно разстоянието от теб до цопналата примамка ще е по-малко.
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”