Далечни хвърляния с примамка

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

b_lomsky написа:Колега Pux, гложди ме съмнението, че при развити 100метра влакно разстоянието от теб до цопналата примамка ще е по-малко.
:) Възможно е. Как предлагаш да елиминираме тази пречка? Въпреки, че ако си навил точно 100 м. и възела ти "удари" празната шпула, мястото за съмнение е много-много малко :wink:.

Още нещо - опитите, които правя не са с цел да вляза в някоя класация за рекорди или нещо от сорта! Започнах да пробвам риболов с инерционни макари, защото вярвам, че те биха ми донесли предимство в реалния риболов, комфорт и кеф, като последните 2 изброени, също могат да минат за предимство :lol:.
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1460 пъти
получил Браво: 2188 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от b_lomsky »

За кефа – напълно те разбирам. Рекордите са излишни, а в реален риболов залагам на точността. И аз съм любител на всякакви инерционни макари, дори се опитвам да подържам прилично ниво с руската катушка.
За измерването – гледах в някакъв клип да го правят с лазерен далекомер, на стадиона от двама човека. Понеже примамката лети по някаква парабола и влакното образува дъга, за това си мисля, че реалното разстояние е по – малко. Ако е метър – два е пренебрежимо, но ако 15 – 20 метра :(
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

b_lomsky написа: За измерването – гледах в някакъв клип да го правят с лазерен далекомер, на стадиона от двама човека. Понеже примамката лети по някаква парабола и влакното образува дъга, за това си мисля, че реалното разстояние е по – малко. Ако е метър – два е пренебрежимо, но ако 15 – 20 метра :(
Да, така е - примамката лети по парабола. Аз приемам, че ако развия цялото навито влакно при замятането, преди примамката да се приводни, разликата с навитото и разпънато по права линия, би била пренебрежимо малка, особено ако се вземе предвид още малката дистанция, която се губи. Но това са груби сметки - точно е с метър или лазерен далекомер, в идеалния случай - на закрито. Има и още нещо - ако навия напр. 90 м и ги развия всичките това не е реално и по друга причина. На такава дистанция е много трудно да видиш кога компактната примамка ще се приводни, за да спреш шпулата. Разбира се, това не е нужно, защото се вижда забавянето на скоростта на шпулата и може да я спреш и без да гледаш примамката, дори може и без да гледаш шпулата :). Но така се губи някой метър и затова разчитам да развия цялото навито влакно :lol:. Иначе, относително точно е и на врътки на дръжката, ако предварително при навиването си засякал колко врътки на какви дистанции отговарят прим. през 10 врътки. Също и с метрирано плетено влакно - но за момента го считам за рисковано, щото грешките там обикновено са фатални.

Още нещо като тема за размисъл по въпроса как действа или не действа оптимално спирачката. При нисък магнит напр. 1-2 и по-разхлабен каст контрол от нужното, с монофил поне, може да се мята и когато се образуват леки овъррънове :). Тогава ясно се вижда, че има овъррън ок. първата 1/3 от полета на примамката, после се оправя, след това пак се появява за по-кратко на ок. 2/3 от полета и пак се оправя. Наблюдавах го неколкократно за дадени настройки (няколко различни) и засега не мога да преценя дали причината е конкретния модел макара/спирачка/шпула ... или аеродинамиката на конкретната примамка+условията ... или калпавия начин на ръкомахане :lol: :lol: :lol:.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от milen_ilchev »

Овърънове се получават понеже си охлабил една идея повече магнитната спирачка. Увеличи с един или два клика и ще ги избегне. При това дистанцията ще ти е същата. Получават се от фкта, че примамка лети по свой физичен закон, различен от този по който се върти шпулата. При овъръновете влакното се трие в корпуса и забавя въртенето на шпулата. При едно по-силно замятане ще получиш гнездо.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от quietriot »

milen_ilchev написа:Овърънове се получават понеже си охлабил една идея повече магнитната спирачка. Увеличи с един или два клика и ще ги избегне. При това дистанцията ще ти е същата. Получават се от фкта, че примамка лети по свой физичен закон, различен от този по който се върти шпулата. При овъръновете влакното се трие в корпуса и забавя въртенето на шпулата. При едно по-силно замятане ще получиш гнездо.
Овърръна се получава защото инерцията на шпулата изпреварва скороста на летене на примамката, получва се с полеките шпули и по тежки примамки , натягаш каст контрола и първоначалния старт се забавя , или изкараването от покой на неподвижно тяло става по трудно.
Магнитната спирачка поне при абутата играе само за леки примамки , при тежките примамки инерцията на шпулата е по силна от полето което съдават магнитите , там работи центробежната и ги удържа прекрасно да не полетят свръх рязко от първоначалният опън.
Затова с лека тунингова шпула хвърлям само леки до средни примамки, тежките ги хвърлям с оригиналната тежка шпула с отворени лагери смазани с най-тънкото масло или на сухо ако искам да гоня дистанция.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Дадох този пример с овърръновете, защото той илюстрира добре къде е разминаването м/у въртенето на шпулата и скоростта на примамката, която магнитната спирачка не може да "обере". Иначе е ясно как се избягват ... за сметка на дистанцията :wink:.

Резултатите от днешните проби, които може и да са последни, предвид че тестовия полигон беше 2/3 в лед :shock:. Сетъп, като предния път с тази разлика, че навитото влакно беше точно 101 м., плътно до горния ръб на шпулата. Резултатите бяха ок. 80 м., при най-сполучливите опити! На пръв поглед това изглежда странно, предвид, че теглото на шпулата е практически същото, а всичко останало в комплекта е еднакво. При по-внимателно вглеждане, обаче, поне аз имам обяснение. Да, шпулата е с почти еднакво номинално тегло и в двата случая, но това тегло е разпределено по различен начин. Във вторият случай имаме повече от това тегло по периферията на шпулата. Това генерира по-голяма центробежна сила, която трябва да се компенсира от по-силна спирачка. И резултатът е налице :wink:.
Ivan7777
Мнения: 147
Регистриран на: Сря Апр 15, 2015 21:19
Риболов: spining
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 22 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от Ivan7777 »

pux написа:
Ivan7777 написа:...лагери пиньона на редача 2 ...

Намираш ли някаква разлика след смяната на втулките с лагери ?
Ами да ти кажа чесно не помня как беше с втулките :lol: :D :D
Ivan7777
Мнения: 147
Регистриран на: Сря Апр 15, 2015 21:19
Риболов: spining
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 22 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от Ivan7777 »

Днеска пристигна това бижу.... ще видим какви дистанции ще постигне .. без каст контроли нищо .. само слагаш и бой
...
25550636_1981665945191965_2682980400028331463_n.jpg
25550636_1981665945191965_2682980400028331463_n.jpg (62.43 KiB) Преглеждано 3495 пъти
25507901_1981665981858628_2120856490748607999_n.jpg
25507901_1981665981858628_2120856490748607999_n.jpg (63.37 KiB) Преглеждано 3495 пъти
25593955_1981666065191953_166376125442760077_n.jpg
25593955_1981666065191953_166376125442760077_n.jpg (54.69 KiB) Преглеждано 3495 пъти
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Покрай последния риболов, обърнах внимание какви дистанции постигам в реални условия, с реални примамки.
Комбото както следва:
- пръчка: китайска, noname, 7', 3-15 гр., с бърз строй
- макара: Zillion 1016SV с китайска плитка шпула ( с оригинален лагер на Daiwa :))
- влакно: плетено, метрирано на Sunline #1
Резултатите, както следва, засечени по влакното:
- Ryuki 50, D-Contact 63: 30-35 м.
- кастмастери 7-8г.: 45-50 м.
- кастмастер 11 г.: 50-55 м. и един опит на 62 м. с добър попътен вятър :)
Изводите: Ruyki, D-Contact и всякаквите мои воблери до 7-8 гр. летят съизмеримо или повече, сравнено със спининговия ми комплект за същите условия, където въдицата е 2.50. Кастмастерите летят една идея по-малко или съизмеримо, като имам усещането, че могат и още. При следваща възможност ще пробвам същия комплект, но с оригиналната шпула на Daiwa като се надявам дистанцията с кастмастерите да нарастне евентуално, а тази с воблерите да намалее. В зависимост от резултатите ще търся оптимизация :wink:.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

Тия дни разглобих индукторите на оригиналната и китайската плитка шпула на Зилиона (Daiwa Zillion SV TW 1016SHL), за да ги изследвам по-внимателно :). Индукторите т.е. целите комплекти, заедно с 2-те конусни втулки са взаимозаменяеми на 2-те шпули, без зегерките (клипсовете), които ги държат. Макар и сходни, като изпълнение и действие, принципът им на работа е малко различен. "Чашката" на оригиналния индуктор е по-дебела, по-тежка с ок. 0.7 г. и с по-голям радиус. Това обяснява донякъде защо оригиналната шпула работи на по-ниски степени на магнитната спирачка, сравнена с китайската, при едни и същи примамки (както бях забелязал при тестовете миналата година). Конусните втулки на оригиналния индуктор са по-къси като обща дължина и той стои по-прибран. Но понеже е по-тежък по-малка центробежна сила (т.е скорост на шпулата) може да го изхвърли в "отворено" положение. От друга страна, индукторът на китайската шпула, конструктивно е по-издаден т.е. постоянно по-близо да магнитите, сравнено с другия. Това е т.н. tapered индуктор т.е. "чашката" е разширяващ се конус към основата. Идеята очевидно е да се засилва и отслабва по-плавно действието на спирачката. На мен лично тази идея, като че ли ми допада повече, чисто интуитивно. Понеже нямаше много какво да направя, размених индукторите на 2-те шпули :). Следват проби и ще докладвам ... ако има какво да се докладва :lol: :lol: :lol:. Не очаквам чудеса, но тайно залагам надежди на оригиналната шпула със китайския индуктор. Така разменени, 2-те шпули стават приблизително равни по-тегло 11.2 - 11.4 гр. Сглобяването на индукторите не е сложно, но определено не е за хора със слаби нерви :lol:, особено за по-тесният китайски индуктор. Може да се намерят доста забавни коментари по-този въпрос в мрежата. Понеже ги бях чел, се подхотвих предварително - следното елементарно приспособление прави сглобяването бързо, лесно и безпроблемно:
DSC05057.JPG
DSC05057.JPG (107.62 KiB) Преглеждано 3004 пъти
DSC05059.JPG
DSC05059.JPG (117.61 KiB) Преглеждано 3004 пъти
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от milen_ilchev »

pux написа:.......... Понеже нямаше много какво да направя, размених индукторите на 2-те шпули :). Следват проби и ще докладвам ... ако има какво да се докладва :lol: :lol: :lol:. Не очаквам чудеса, но тайно залагам надежди на оригиналната шпула със китайския индуктор............
Моя опит показва по-добри резултати когато китайската шпула работи с оригиналния индуктор от SV шпулата. Моята макара е Daiwa Т3. Всъщност за мен единствената слабост на китайските шпули е точно механизма на индуктора. Не работи така прецизно както оригиналния на Daiwa. При мен пластмасата се счупи още на пробите, но Китайчето ми достави безплатно няколко броя. Става въпрос за тази шпула:
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 49671Psnog
Дава и от 1,5 до 15 грама, но си работи отлично и с 20+ грама.
Преди два месеца ми пристигна и тази:
https://www.aliexpress.com/item/DIY-DAI ... 0.0.vAZhJX
Дават я LONG CAST, но нямам време за проби.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

milen_ilchev написа:Моя опит показва по-добри резултати когато китайската шпула работи с оригиналния индуктор от SV шпулата...
:tup: ДА, мога да потвърдя това, след вчерашният риболов с плитката китайска шпула. Дистанците се запазиха и дори може би леко нарастнаха, с комбото и примамките описани 2 поста по-горе. По-впечатляващото за мен, обаче е, че работата на макарата стана по-стабилна т.е. за бради не може и дума да става, само 1-2 леки "перебежки" :). Също, осезаемо се каства с по-малко усилие, за постигане на същия резултат. Реално моята китайска шпула е преоборудвана изцяло с оригиналните аксесоари от Daiwa - лагер, индуктор и съответните втулки.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Ровейки из къщи, случайно попаднах на архивен каталог на D.A.M.:
IMG_20180505_164834.jpg
IMG_20180505_164834.jpg (184.01 KiB) Преглеждано 2790 пъти
От преди правописната реформа, когато дядо ми е бил млад спинигист :lol::
IMG_20180505_164858.jpg
IMG_20180505_164858.jpg (172.98 KiB) Преглеждано 2790 пъти
Цифричките говорят достатъчно, дори и без превод :wink::
IMG_20180505_164304.jpg
IMG_20180505_164304.jpg (184.38 KiB) Преглеждано 2790 пъти
Има над какво да се помисли, в контекста на темата - каква част от "упражнението" зависи от "човешкия фактор" и колко от "технологиите" ...
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от milen_ilchev »

Нищо не разбрах от цифрите, защото са на Немски буквичките. Но от картинката оставам с впечатление, че макарата е с плетено влакно?!
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Доколкото ми е известно в онези времена са се ползвали плетени копринени шнурове - стар аналог на днешните плетени влакна ...

Без да знам и грам немски мога да схвана основните акценти от страничката:
- модел макара D.A.M. "Ever Ready" 3125 - тегло 140/165 гр.; тегло на шпулата 17/22 гр. - впечатляващи показатели, предвид над 80 годишната давност!
- някой си хер Ото Пап е заел 2-ро място на състезание в Берлин, на 5 май 1935 г., мятайки с въпросната макара 122 м.! Какво е мятал не ми е ясно, но най-горе има показани тежести с тегло 7.5, 15 и 30 гр., може би състезателни тежести?!?
- снимката с щука 1.42 м също не е за подминаване :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”