Далечни хвърляния с примамка

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от quietriot »

няма нужда да му подлагаш, така е екстра :wink:
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от sestrata »

quietriot написа:няма нужда да му подлагаш, така е екстра :wink:
Васе, не е добре така. При еднаква скорост на примамката шпулата се върти по бързо и задейства спирачките.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от quietriot »

sestrata написа:
quietriot написа:няма нужда да му подлагаш, така е екстра :wink:
Васе, не е добре така. При еднаква скорост на примамката шпулата се върти по бързо и задейства спирачките.
Мда прави повече обороти за единица време, прави си, а ако махне пуловете и остане само на магнитна за по малките тежести до 20 грама и само на центрофуга за тези над 20 без магнит, няма ли да е решение?
Центрофугата действа доколкото си спомням при старта и то за по тежките примамки, а магнита при спирането на шпулата, алогиночно ми идва да трябва да пълниш всеки до горе шпулата за да не се задейства спирачката при кастинг.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от BornToDrink »

Ако не друго, то поне мога да пробвам. :)

Иначе.. по спомен (даже май Павката пробва на Копринка), с моя такъм джига гнездеше без центробежна. А ако сложа един пул, с така влакното пък оборотите се качват.
Може би за тежките е решение. С леките така или иначе нямам проблем уж.

PS - аз примамка над 20гр нямам. :lol:
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от sestrata »

При тази конструкция на Абу/Лус: тенсинга е за слаб опън на примамката при ниски обороти, магнита действа постоянно и влияе най-много на средните, а центробежната - на високите обороти. Непълната шпула се завърта по бързо, задейства веднага центробежната спирачка и убива скоростта още в зародиш.
Няма лонгкастер с малък диаметър на шпулата, т.е. еквивалент на непълна шпула.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
evil
Мнения: 110
Регистриран на: Пет Сеп 06, 2013 7:24
Риболов: все повече спининг
Местоположение: Русe
дал Браво: 33 пъти
получил Браво: 197 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от evil »

[quote="BornToDrink"]Загледах се в ревю на тази Татула, че ми се видя интересна, ето малко данни:
http://www.tackletour.com/reviewdaiwatatula.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Провокира ме да направя точно замерване. При пълна шпула (на 1,5-2мм под ръба), изтеглих около метър влакно, белязах го точно до редача и направих точно един оборот. Измереното влакно беше 84 см. После развих повече, слязох около 4мм под ръба и направих ново замерване. Резултатът беше 69 см. Продължавам да съм доволен от резултата и да се вслушвам в съветите - влакното навито стегнато до горе! :tup:
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от BornToDrink »

evil написа:Продължавам да съм доволен от резултата и да се вслушвам в съветите - влакното навито стегнато до горе! :tup:
Е, аз последното нещо, което се опитах да кажа, е че лъжеш нещо, а просто да се помъчим да определим дистанциите с повече точност без да е нужна рулетка.
Резултата е супер както и да се смята.
Моя е разочароващ, поне за сега. :)
Аватар
evil
Мнения: 110
Регистриран на: Пет Сеп 06, 2013 7:24
Риболов: все повече спининг
Местоположение: Русe
дал Браво: 33 пъти
получил Браво: 197 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от evil »

Не съм имал такива мисли, като писах "провокиран", имах предвид, че и аз се доверявах само на техн. данни и проверих от любопитство. Продължавам да твърдя, че съм новобранец с мултито и приемам всякакви съвети. Само преди година си мислех, че това не е за всеки и ще се откажа бързо. Но човек си мисли същото и за каране на колело, пък после ти остава за цял живот и забравяш охлузеното. :wink: Успех и късмет!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от quietriot »

BornToDrink написа:
evil написа:Продължавам да съм доволен от резултата и да се вслушвам в съветите - влакното навито стегнато до горе! :tup:
Е, аз последното нещо, което се опитах да кажа, е че лъжеш нещо, а просто да се помъчим да определим дистанциите с повече точност без да е нужна рулетка.
Резултата е супер както и да се смята.
Моя е разочароващ, поне за сега. :)
Симо намали пиенето тогава , това е закачка с ника ти, но аз помня, че Павел нямаше драми с дистанцията със същото като твоето мулти, така че ти не правиш нещо като хората.
Идея - махни всички пулове , натегни малко повече каст контрола и карай само на магнитна като я започнеш от макс. и постепенно сваляш към средата.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от BornToDrink »

Направих малко тестове на Йовковци. Е, идеята беше и риба да хвана, но да не задълбаваме. :lol:

Първо, навих малко подложка и на практика изравних ръба на шпулата.
Махнах центробежната, вдигнах магнитната и натегнах каст контрола и постепенно почнах да олабвам. :mrgreen:
Накрая се получи свободен каст контрол (забавено, но не прекално падане) + магнитна на 7 -> 67 навивания.
Това беше максималното за деня, като повечето бяха 50-60 врътки (поне тези, които броих :D ).
Но като се има предвид предишните 40-45 врътки avg + факта, че с пълна шпула навива повече влакно си е не малък прираст.

Пробвал съм без центробежна и с по-тежки примамки, но нещо не ми се получаваше.
Не съм сигурен, но вероятно повечето влакно е дало отражение, то си беше доста надолу.

Та.. не е зле като цяло. Още малко практика и ще си дойдат нещата на място. :)
bad_boy
Мнения: 298
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 9:53
Местоположение: ruse

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от bad_boy »

До ръба на шпулата е множко, дават го 1,5 мм под ръба за оптимално. Според мен оптимално е до там до където сметнеш за най-удачно :wink:.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от BornToDrink »

bad_boy написа:До ръба на шпулата е множко, дават го 1,5 мм под ръба за оптимално.
Под "ръба" всъщност имам предвид мястото, където почва да се скосява настрани, а не баш до ръба.
Точно като на ревюто:
Изображение
bad_boy написа:Според мен оптимално е до там до където сметнеш за най-удачно :wink:.
:tup:
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от BornToDrink »

Навих ново влакно на мултито.
Daiwa tournament 20lb.
Каква ми беше изненадата като 300 метра ролка НЕ успя да запълни шпулата... :shock:

Не съм тествал влакното на здравина, но е ужасно тънко.

С предното влакно бях подложил не малко количество флуорокарбон и имах проблем с кастинга после.
Възможно ли е ФК да е .. твърде тежко или нещо подобно?
Понеже сега също мисля да сложа нещо ама.. не ми се занимава пак с ФК май.
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от zx7r »

BornToDrink написа:Навих ново влакно на мултито.
Daiwa tournament 20lb.
Брат, дано не съм прав, но аз, а и други колеги, имахме много лоши впечатления точно от 20лб турнамент. Много е тънко, наистина, но се къса като за световно, лесно се наранява, дори при колегата Niki71 започна да се къса след няколко риболова на произволни места, но не и на възела. Влакната са купувани от различни места. Говрим за зеленото с цвета на самурая (не шартрьоз-a или Accudepth-a).
Дано при теб всичко да е наред, но си имай едно наум, за да не дадеш свидни жертви :tup:
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от BornToDrink »

За съжаление май ще се окажеш прав. :(
Ей сега тествах ползваната част от влакното и е се къса на около 3.5кг - не на възел.
Като му гледам дебелината, горе долу си отговаря на нормална здравина (спрямо тестове с предишни).
Но определено очаквах нещо друго.
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”