Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Мнение от quietriot »

Павел е прав за това, че джърка заради липсвата на лопата оказва много по малко съпротивлние от кранк или голяма въртележка и всеки не-BFS байткастер би се справил с прибирането му.
Аз съм хвърлял 50+ грама попери на салтига и съм ги прибирал с тика скулптор без грам да я озоря , ем попера има бая повече съпротивлние от джърка.
Но си мисля, че бигшутър или едно торо NACL ще се справят прерасно със джъркове от всякакъв калибър, защото ще могат да се прибират всякакви голени примамки без никакви притеснения у мятащия , пък и естетски ще си лягат повече с джъркова пръчка която е за над 100 грама.
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Мнение от Itso »

sestrata написа:Ще бъда малко груб в поста си, за което мога да бъда извинен. Не е израз на лично отношение към никого, а към изразената безумна теза.
---
Стига глупости! Всеки стандартен бейткастер може да изхвърля и работи с джъркове, ако ще да са по половин кило. Първо, защото за изхвърлянето няма никакво значение колко е "здрава" макарата, а ВЪДИЦАТА! И второ, джърковете се водят с ВЪДИЦАТА, а не с макарата. Макарата само обира свободното влакно. Джърковете не са блесни №6 или кренкове, които да се обират с постоянно въртене, та да е необходима някаква неземна мощ. Все едно някой да твърди, че за 300 гр кефале е необходима лебедка. Айде стига филми...
Верно си много краен :D
Не си прав нито за първото, нито за второто.
Не се ли натоварва макарата по различен начин при изхвърляне на 15 грама воблер и на 80 грама джърк - имам предвид лагерите и съответно износването им?
За второто - има техника за водене на джърковете и с макарата.
Ако мога да дам пример с руснаците и техния джърков риболов - навсякъде ще прочетете, че препоръчват използването на "бъчонки", а не на нископрофилни.А те имат опит.И не само те.
Не че аз много ги слушам, де :lol:
Спининг клуб "Абичи"
Секция "Тежък джърк и тежък рок"
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Мнение от sestrata »

Itso написа:Не си прав нито за първото, нито за второто.
Не се ли натоварва макарата по различен начин при изхвърляне на 15 грама воблер и на 80 грама джърк - имам предвид лагерите и съответно износването им?
1. Не, не се натоварва по различен начин. И в двата случая има примамка, която е в полет и влакно, което се развива от шпулата. Тежестта на примамката няма нищо общо.
2. Рибки 200-300 гр се вадят с ултралайт въдица и макара. При това се дърпат. По какъв начин подобна примамка, коята даже не се дърпа ще окаже по-голяма съпротива?
3. Така наречената "бъчонка" не е по-здрава от нископрофилния си еквивалент. В повечето случаи зъбната двойка, лагерите и конструкцията са еднакви. Разликата е във формата, дизайна.
4. Руснаците "казват"...Кои руснаци по-конкретно? Други "руснаци" казват друго, а "американци" и "японци" - трето и четвърто. Аз говоря от собствен опит, с тежки примамки и джъркове и хич не и дреме кой каква глупост е казал.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Мнение от Д-р Флекс »

sestrata написа:.... Аз говоря от собствен опит, с тежки примамки и джъркове и хич не и дреме кой каква глупост е казал.

Тоест, в последна сметка и ти се оказваш "културист" и "командос", гусин капитан? :D
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Мнение от tommy12 »

Здравейте,

И аз да се включа в дискусията, не съм фен на хеви джърка, но това което знам е, че за тежки примамки до 50 грама без проблем може да се ползва ниско профилен бк с 100 размер общо казано. От тази тежест нагоре 200, 300 и 400 размер са препоръчителни и подходящи, заради по големия капацитет на шпулата, по-голямата мощ и "cranking power". Хеви и Екстра Хеви пръчките за джърк трябва все пак да са балансирани с подходящата макара и това не e 100 размер. 50лб влакно не е подходящо за хеви джърк, почва се от 65лб стига се до 100лб. Бъчонките се ползват при джърка и при риболова с големи примамки, защото са с по-ниско предавателно число, а от там и повече "cranking power", а и имат по-голям капацитет на шпулата в по големите си размери.
Да се има предвид че Megabass Vision110 е също джъркова примамка както слайдер 100 грама.
Значи правилото е, вида и тежеста на примамката da определят каква пръчка и макара да се ползват.
Daiwa Z2020 която е по-бавно оборотната версия е подходяща за джърк.
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Мнение от zx7r »

Itso написа:...
:tup:

Мисля, че всеки изказал мнение, донякъде е прав. Дори моа :lol:
Има много джъркове, които стават неустоими при много къси туичингови движения, но тогава
се получават удари, които се предават директно на макарата, тъй като твърдата джъркова пръчка не може да ги погаси.
Ето типичен пример:
Изображение

Не всичко може да се води, като глайдер. Особено тежките потъващи. Ако някой е на мнение, че за тая работа става всеки
бейткастер, съм готов да предоставя примамки и пръчка за тест, а после гузният ще черпи :D Водене фрийстайл или както ви е удобно :lol:
Ето как подхождат руснаците. Цялато филмче е много добро.
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Мнение от sestrata »

zx7r написа:...се получават удари, които се предават директно на макарата, тъй като твърдата джъркова пръчка не може да ги погаси.
... Ако някой е на мнение, че за тая работа става всеки
бейткастер, съм готов да предоставя примамки и пръчка за тест, а после гузният ще черпи :D
"Ударите" са върху шпулата, респективно авансовите шайби и стоп-лагера. Затова при рипване с пръчката, палецът се държи върху шпулата. Един парадокс. Поради конструктивната особеност на бейткастерите авансовите шайби да се намират в кухината на короната, тези, с по-ниско предавателно число имат по-малък диаметър на короната и съответно по-слаб аванс. Американските джърк профита препоръчват макари с високо предавателно число, за да се обира лесно свободното влакно.
---
Както казах в предишните постове, не "всеки", а "всеки стандартен" бейткастер. Уточнил съм за моделите с няколко размера, че става дума за стандартния размер 200. Размери 50 и 100, както каза Томи са за BFS. Готов съм да изляза в двубой с моите японски нископрофилни и твърдя, че не са по-малко здрави от шведското Абу C4.
---
Сега, пак за "бъчонките"... Не е вярно, че всички са нискооборотни и с голям капацитет.
Например Shimano JDM Calcutta Conquest i Calcutta Conquest DC в размер 100 събират сравнително малко влакно, а размер 50 са BFS. Същото важи за Daiwa Ryoga 1016, MorrumZX 1600 (6.3:1), Ambassadeur 1500C и т.н. "бъчонки". Сравнено с тях стандартните Daiwa Zillion 5.3 J-Dream и TD-Zillion100P-CC (4.9:1) са с по-голяма "кранкинг пауър"
---
За клипа... половината ловят с "бъчонки", другата половина със "сапунерки". Какво искаше да докажеш с него, така и не разбрах. И въобще, да се смята джъркинга за висш пилотаж на спининга и да се обвива с мистика е твърде пресилено. Виж... BFS e друга бира. :)
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Мнение от zx7r »

sestrata написа:За клипа... половината ловят с "бъчонки", другата половина със "сапунерки". Какво искаше да докажеш с него, така и не разбрах.
- С клипа исках да ти покажа, че твърдението
sestrata написа:…джърковете се водят с ВЪДИЦАТА, а не с макарата. Макарата само обира свободното влакно.

е абсурдно!
Както вече научи съществуват изключително агресивни проводки, при които можеш да забравиш за техниката палец-рип, а доколко палеца ти помага за претоварването на оста на шпулата и лагерите, не мога да коментирам.
sestrata написа:И въобще, да се смята джъркинга за висш пилотаж на спининга и да се обвива с мистика е твърде пресилено.
– Най-лесно е да ти кажа, че е въпрос на вкус, но тъй като идеята е да се учим един от друг, няма да ти спестя, че и тук си в огромна грешка, защото е много повече от това. Мога да сравня джърка единствено с клатукашката, която също е безкрайно вариативна примамка. Ще го разбереш след време, но явно опитът ти в тази дисциплина не е достатъчен или просто не те влече.
Което и да е от двете, не мога да си обясня, такова праволинейно изказване.
sestrata написа:Готов съм да изляза в двубой с моите японски нископрофилни и твърдя, че не са по-малко здрави от шведското Абу C4.
- Склонен съм да ти предоставя възможност да почерпиш и без да си чупиш макарата :lol: :lol:
bad_boy написа:http://www.salmo.com.pl/en/jerkbaity-st ... apiezniki/
- Наистина добре обяснено, прочетох го с интерес.

п.п. Венци, надявам се не ти надрискваме тотално въпроса и още сме в темата? Ако не, прости :oops:
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
venci_29
Мнения: 166
Регистриран на: Пет Авг 12, 2011 15:01
Риболов: Spinning fishing

Re: Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Мнение от venci_29 »

Много хубава темичка стана,Браво колеги :D много ви се радвам !!! Продължавайте в същия дух :tup: :tup: :tup:
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Мнение от sestrata »

zx7r написа:С клипа исках да ти покажа, че твърдението ...е абсурдно!
Както вече научи съществуват изключително агресивни проводки... няма да ти спестя, че и тук си в огромна грешка... Ще го разбереш след време... Склонен съм да ти предоставя възможност да почерпиш и без да си чупиш макарата :lol: :lol:
:lol: Колега, имаш мултипликатор от 3-4 месеца и няколко джърк излета, а вече си научил толкова много! :lol:
---
Спирам до тук, че дискусията заприлича на "сомския спининг" по Марица - "Спийд мастер 50-100, макара шимано 400 гр или смърт!" :lol:
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Мнение от Хариус »

Павка, само за сведение /всеки да прави каквито си пожелае изводи :wink: / BCX на Абу сдаде багажа след около половин година риболов само с джъркове. В момента имам C4 от около една година - не е мръднал...може би леко по шумен стана, но да ти кажа не съм го и жалил много 8) Даже престоя около половин час на дъното на един гьол, докато го намеря :lol: Та мисълта ми е, че аз лично, без да искам да засегна мнението и предпочитанието на всеки, никога не бих ползвал за джърк нещо различно от C4 или Jerkbaiter!
C4 е малко "по-рехав" ако мога така да се изразя, но пък е по-бързооборотен, което на мен лично ми допада, а защо е тема на друга дискусия :wink:
Jerkbaiter е значително по-солиден като усещане и поведение, но е по-бавнооборотен.
Е, както се казва: пълно щастие няма :)
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Мнение от sestrata »

Хариус написа:BCX на Абу сдаде багажа след около половин година риболов само с джъркове. :)
Гена, BCX няма нищо общо с Абу, освен името. С колосалните си 3 лагера, пластмасов редач и карантии от неизвестен материал е чудно, че е изкарала половин сезон. :lol: Тая макара струва 60 долара (85 лв) чисто нова. Трудно се намира прилична китайска спинингова макара от нисък клас за тия пари. Един Заубер струва два пъти повече. :lol:
---
Все пак коментираме изделия с нормално качество, а не нискобюджетни имитации на цената на една примамка, нали? :lol:
---
Макарите трябва да се поддържат без значение за каква спинингова техника се използват. Вода влиза, макар да изглеждат "херметични" и прави смазката на "боза". Редовното почистване и смазване удължава живота им, но за това се иска малко техническа грамотност и култура при експлоатациата им. Блондинка може да съсипе мерцедес за година само както си го "кара" - факт! :lol:
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Мнение от Хариус »

Павка, не се превъзбуждай толкоз, и не виждам защо толкова се смееш? БЦХ го дадох просто за пример, за да не повтори някой моята грешка! Да не говорим, че по щатите си ловят мъскита с него, нищо че е 60 долара - всеки гледа според джоба си все пак! И всъщност, отварял съм го, и мога да кажа, че въобще не е толкова лош, колкото го изкарваш! Но както и да е...
Човека като цяло, ако не си забелязал, пита за мултипликатор за джърк. В тази връзка просто споделих собствен опит, който не е от вчера! Не го знам какъв е този Abu Garcia revo MGX, но със сигурност не е за джърк. Или по-точно, може би става, но за УЛ джърк /до към 50-60 грама макс/ примамки. Но тук говорим за граница 100 и нагоре, така че за мен е неподходящ, и избора се свежда до C4 или Jrkbaiter. Който не вярва може да отвори да попрочете скандинавци, руснаци, американци... с какво ловят на джърк. Още по-отделен е въпроса, че големите примамки е препоръчително да се хвърлят и с достатъчно дебели оплетки, а сапунерките със сигурност не могат да съберат задоволителен метраж такава.
Но който го влече, е свободен да послуша теб и съответно: купува, пробва, убеждава се, че не става, продава във форума....и после взима каквото трябва 8)
В тази връзка:
sestrata написа:Готов съм да изляза в двубой с моите японски нископрофилни и твърдя, че не са по-малко здрави от шведското Абу C4.
Щом си готов, отсега започвай да хвърлш джъркове между 60-150 грама /дано да имаш такива в кутиите, ако не ще си вземеш/ и след две години ще видим резултата :lol: Но ще трябва да се прежалиш да ловиш само с такива примамки, а не просто от време на време да ги мяташ, става ли? Но едва тогава вече ще имаш позиция и основание за твърдението си, защото това в момента от твоя страна са /без да се засягаш/ празни приказки, без покритие. Даже ако се справи добре може и аз да си взема :lol: , знае ли човек накъде ще го духне вятъра :wink:
bad_boy
Мнения: 298
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 9:53
Местоположение: ruse

Re: Мултипликатор Abu Garcia revo MGX - въпрос

Мнение от bad_boy »

Хариус написа:... Но тук говорим за граница 100 и нагоре, така че за мен е неподходящ, и избора се свежда до C4 или Jrkbaiter.
...
Колега защо си мислиш, че само тези две макари стават за работа с джерк примамки над 100 грама?
На какви точно параметри трябва да отговаря една джеркова макара за да работи надеждно с примамки над 100 грама?

http://www.ebay.com/itm/Shimano-Curado- ... 2ecd8e6317" onclick="window.open(this.href);return false;
Тази сапунерка дали е подходяща за джеркове над 100 грама, все пак събира 205 метра плетено 50 либри? Ако не е подходяща моля конкретизирай защо според теб не става или какво не и достига за да издържи?
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”