За начинаещия кастинг-ист :)

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от quietriot »

Ще се опитам с няколко думи да синтезирам, моя опит за колегите които сега прохождат в кастинга и са решили да опитата и другата страна медала.
Колкото повече ставаме , толкова повече както е казал мечо пух.
Защо кастинг, ами защото е различно и защото почти няма риба която да ти се опре, жалко че риби не останаха :mrgreen: , но някой ден дай боже пак да има.

Аз лично се повлиях от един човек на който съм благодарен и до сега и станах фен на Абу Гарсия, защо абу ли че аз имама толкова хай енд дайви, ми защото както човека каза, качестово като на дайва купуваш на половин цена. Напълно съм съгласен с него и не на последно място, от това което чувам Абуто е по лесно за настройка, както се изрази друг колега , то хвърля само.
Та в момента имам достаъчно пръчки за да мога да направя някаква, разлика коя за какво става, след карая на сезона ще мога да напиша много повече , това в момента е какво да си купите или какво да не си купите ако започвате и с нищо не сте наясно с уговорката е че може и да е друго , но аз съм ползвал това и мога да препоръчам него.

За пръчките :
Абу Вендета е една прекрасна пръчка за начало която е до 100 лв има я в няколко дължини и акции , но купите ли я и ви хареса кастингът , знакте че ще е продадете или подарите защото тя наистина е само за начало, просто защото е много басова , сиреч твърда и с не особено добър кастинг, но е перфектна за начало, а става и за тролинг за сом.

Абу веритас е едно по добро начало и уникално добра за джиг , брои всяко камъче , но цената и скача до към 200 лв.

Тика склуптор , много добро пръчле на една част за около 100 лв.

макари:
Всички мултита на абу от про серията , ора серията за, околко 100-150 лв за супер за началом лесни за настройка с добра магнитна спирачка.

Тика склуптор , също е добре но е около 180 лв.

Влакна, всякакви монофили около 0, 28-0,35 , колкото по евтини толкова п- добре , защото ще има бради, колкото пшо дебело толкова по лсено се разплита, колкото по евтино толкова по не те боли сърцето за него.


...................и вече сте в голамата игра :tup:


Пожелавам на всички които се кумят опитайте, после ще разпродадете спинг такъмите :wink:

Всеки е свободен да добавя в темата всичко, което сметне за нужно.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от quietriot »

това мулти е чудесно за начало , имах го една година и съм предоволен.
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=6785" onclick="window.open(this.href);return false;
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от quietriot »

vendeta
veritas
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от milen_ilchev »

Еееее Васе,
Тя темата ти се превърна във всичко за Абу Гарсия! :D Искам само да вметна, че с посочените такъми ще се работи с примамки над 10-15 грама. За по-леки трябват по-скъпи пръчки и най-вече макари. Бих препоръчал и мултипликаторите на Окума Алумина
http://captainhook.bg/components/com_vi ... 0005a1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;, която по нищо не отстъпва на Абу в класа си и Ава Шима
http://www.tomaxshop.com/catalog/popup_ ... p?pID=1874" onclick="window.open(this.href);return false;, може би най-евтиния на нашия пазар. Но това в никакъв случай не го прави евтин боклук, а напротив.
За начало евтин монофил 0,28-0,35. Да отбележа, че мултитата работят с доста по-дебело влакно в сравнение с безинерционните макари, без това да се отразява на дистанцията!
Добре е някой в началото да Ви покаже как се настройват спирачките. Така ще спестите доста време за да откриете топлата вода. По този показател байткастерите изглеждат доста по-сложни от обикновената макара. Риболова с тях е доста по-вълнуващ за мен и по-удобен. От както го открих, забравих за спининга и разпродадох повечето си макари и пръчки.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от quietriot »

milen_ilchev написа:Еееее Васе,
Тя темата ти се превърна във всичко за Абу Гарсия! :D .......
Не е така идеята, просто моя опит е с Абу и него споделям, от Авата не останах очарован , ти и се кефиш.
Аз имам Абу и Тика и с тях съм ок.

И да тук говорим за примамки в диапазона , 10 -30 грама по надолу мултито е по скъпо.
Аватар
karaburov
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Мар 19, 2010 13:04
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 288 пъти

Re: За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от karaburov »

Awa-Shima-та и абу-то(про макса) са на кантар,като изключим само саморазвиващия се "тестинг" (брей и аз съм ги научил тия неща :lol: :lol: ) на ава шимата :D
Мятат долу-горе на една дистанция,но пак зависи от стила на завъдичното устройство.
Аз мятам с твърда сопа и нямам проблем,брадите са сведени почти до 0 ,че и риби хващам :mrgreen: Аванс почти не ползвам,спирам ги с пръст(распер 2кг. излиза за около 30 секунди).Спирачката е само на един пул,е отрелвам по някоя примамка както ми каза Павката,но пък гоня и дистанция и така ми е добре.
За някои мултито стояло като х.й в ръката,мен си ме кефи и ще продължавам :D
Следва покупка на нещо по така(макара) и ще вървим на горе!
Поздрави и много рибки !

П.С Васко,на бас по бира,че с ава-та (с примамка над 15 гр.) ща изпющя с поне 2-3 метра с твоето абу макс :mrgreen:
Па ако не друго,поне бира ще пием :lol:
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от milen_ilchev »

karaburov написа:...... саморазвиващия се "тестинг" (брей и аз съм ги научил тия неща :lol: :lol: ) на ава шимата :D
Проблема са решава много лесно с поставянето на о-пръстен в капачката! Така става и водоустойчив :D. Точния размер не помня и ще трябва да си го измериш. С тази макара и пръчка пак на Ава Шима 2,7 метра съм постигал и най-далечния си кастинг - 70 до 80 метра с осемдесет грама олово и три куки с тапички за платерина. Макарата се справя без проблем с тежки примамки. Тествал съм я до 110 грама.
Тук искам да отбележа, че макарите за този риболов работят в някакъв диапазон от тежести. Който е решил да си купи такава, трябва първо да реши с какви примамки ще работи и да се запознае с параметрите на мултитата. За бърза справка може да се ползва този руски сайт: http://turbotwister.ru/fish/reels/" onclick="window.open(this.href);return false;
Няма всички макари. Не всички данни според мен са верни, но друг сайт с подобни данни не съм намерил.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от quietriot »

абуто е в Русе, басирай се с новия му собственик, аз не проявявам интерес към такива облози иначе бира винаги ;-)

Sent from my C6902 using Forum Fiend v1.2.6.
Аватар
karaburov
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Мар 19, 2010 13:04
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 288 пъти

Re: За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от karaburov »

quietriot написа:абуто е в Русе, басирай се с новия му собственик, аз не проявявам интерес към такива облози иначе бира винаги ;-)

Sent from my C6902 using Forum Fiend v1.2.6.
Васко,абу-то ти е в приятел (знам какво може и не може) беше базик това за съревнованието,за бирата не ;)
Иначе и двете са перфектни за начинаещи като нас,с времето ще има и израстване естествено!
Поздрави.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от quietriot »

karaburov написа:
quietriot написа:абуто е в Русе, басирай се с новия му собственик, аз не проявявам интерес към такива облози иначе бира винаги ;-)

Sent from my C6902 using Forum Fiend v1.2.6.
Васко,абу-то ти е в приятел (знам какво може и не може) беше базик това за съревнованието,за бирата не ;)
Иначе и двете са перфектни за начинаещи като нас,с времето ще има и израстване естествено!
Поздрави.
Знам, че се познавате, за бира и ракия и други дестилати когато кажеш :).


Сега аз да ти кажа от моя опит, пръчката е отговорна много повече за дистанцията отколкото макарата, защо ? Ами защото с про макс-а и абу SX с пръчка вендета 7,6 ( 5-20) на копринка правех еднаква дистанция като шпулата на SX e с 10 грама по лека от на про макса, но пръчката толкова си хвърля, примамката беше аглия лонгкаст 17 гр., имаше разлика от метър два във хвърлянията колкото и да се силих, така че дългия кастинг е функция много повече на пръчката отколкото на макарата, затова има пръчки които са изявени шутъри и други, които не са. С чисто басови пръчки дистанция не се гони. :tup:

След месец като приключа с тестовете на колекцията ще има 3,4 пръчки за продаване, начело с Тенрю райз, която хвърля точно толкова колкото и Гад чейсър, но струва два пъти повече!!! ще има вероятно една джиговица-веритас, една шутърка-чейсър, една за по тежки примамки -хариър и гъзарка универсалка-тенрю :mrgreen: :tup:за да прескоча въпроса защо , защото се дублират и припокриват от други такива.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от milen_ilchev »

Васе, ти си само за раздела "купува-продава"! :D Между Гада и Тенруто аз бих избрал Тенруто. Гада ми иде малко колест и за първи път ме болеше китката от мятане. Иначе и двете хвърлят еднакво с еднакви примамки и макари. Един плюс за Гадя - по-чувствителен е! И един минус - много водачи му сложили и към върха с малък диаметър. С по-дебели влакна (0.33 например) кастинга му пада. На практика работи добре с диаметри под 0,28 реални. Та според мен пробвай още малко. :fish15:
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от quietriot »

за днес след водни проби на езерото в дружба отсяхме дали ганчо или хариър в полза на ганчо,хариър е пи басов,така.че това ще първата,веритаса ми се дублира, а за другите две тепърва ще решавам далу и кога,това е само анонс а не сергия ;-)

Sent from my C6902 using Forum Fiend v1.2.6.
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от Стонин МаХенд »

За какво е копчето, което се върти на Мin/Max„ както и малкото бутонче под него "pull and turn"?
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от quietriot »

Стонин МаХенд написа:За какво е копчето, което се върти на Мin/Max„ както и малкото бутонче под него "pull and turn"?
на кое колега ?
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: За начинаещия кастинг-ист :)

Мнение от Стонин МаХенд »

На кастинг макарите/мултипликаторите
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”