Бейтфинес

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Бейтфинес

Мнение от sestrata »

Има изписано много по този въпрос, стотици клипове и реклами пълнят нета, но у нас този уникален стил е съвсем слабо разпространен. Причината е разискавана в други теми - теглото на примамките с които работят кастинговите макари е обратно пропорционален на цената им. И докато на пазара има вече доста, които работят успешно под 10 гр, стигайки до 3-4 гр с подходяща техника и въдица, то практически има само няколко бейткастера, които са способни на истински ултралайт.
След като избрах въдицата - Tenryu Rayz RZ56L-BC (1.70 m, 2-8 gr) и си изчаках чакането докато пристигне, имах време да премисля коя макара да си закупя за нея. В крайна сметка заложих на новото попълнение за 2014 г - Daiwa SS Air - 8.1L
Както беше обявено при първите ревюта в ТТ, по същество това е T3 Air на Стийз платформа с 2 лагера по малко, 145 грамово бижу.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето как стои в комбо с RZ56L-BC с общо тегло 224 гр!!!

Изображение

Тестовете на вода потвърдиха очакванията ми. Получи се такъм, с който може без напрежение да се лови с популярните UL - areaman crank, rigge 35F, smith camion и всяка друга лека примамка.

Изображение
---
Нека в тази тема всеки да споделя само лични впечатления и да не се пълни с клипове от тубата и копи/пейст от чужди форуми. За тази цел може да открием нова тема Видео Бейтфинес например.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
karaburov
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Мар 19, 2010 13:04
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 288 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от karaburov »

Павка,честито и много рибки(не че някой се съмнява де :D ) :fish15:
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от smog »

Павка, каква дистанция постигаш с Ридж 35 и на колко ти е спирачката, така чисто ориентировачно да направя съпоставка, въпреки че на моята Т3ка спирачката е по-различна.
Между другото вчера най-после сколосах да ида за риба, за първи път за годината и си хванах заветната първа пъстърва на мултито:).

Утре ще идваш ли?
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от sestrata »

smog написа:Павка, каква дистанция постигаш с Ридж 35 и на колко ти е спирачката...
Видяхме се и уточнихме настройките на спирачката, но да го кажем и за останалите колеги. Дайъла на 4-6, тенсинга на бавно падане и един зъб назад. Дистанция 10-12 м. :)
--
В събота до обяд полових на затворен водоем щучки и костури. Навих монофил 0.16 мм.

Изображение

Изображение

Това комбо е невероятно добро. С лекота замята леки примамки, като в долната граница са от класа на Мепс 00, Rigge 35F и Midge, които се замятат през рамо и странично, а над 3 гр се пичват от всички посоки. Улових и няколко слънчака, за които Муня може само да ми завиди. :)

Изображение

След обяд полових с успех пъстърва и закачих заблуден клен.

Изображение

Изображение
И накрая, в неделя успях да извадя с блесна единствената пъстърва от вира, където ловихме няколко колеги, а други две успяха да се откачат на джиг и малък кастмастер.
---
Макарата много ми хареса и вече кроя планове да си закупя резервна шпула за флуорокарбон 8-10 lb и по-дълга мед-лайт въдица (около 8.5-9.5 ft) за распер по Дунав.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от sestrata »

Тия дни попретеглих и поснимах малко.

Макарката се оказа с 3 гр по-тежка от обявените 145 гр

Изображение

За сметка на това, от въдичката за спестили материал с цели 8 гр от 79 :lol:

Изображение

В крайна сметка общото тегло излезе 219 гр

Изображение

Оборудвана с лагери и попап ротор шпулата тежи 9.3 гр (обявената 6.9 е без тях)

Изображение

Още малко за пръчката отблизо...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от RIMOHIT »

Много бих се изкефил да го пипна този такъм!!
hobie revolution 13
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Бейтфинес

Мнение от Мунчо »

Извращения! :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от sestrata »

Мунчо написа:Извращения! :D
Не, това е извращение. :lol:

Изображение
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1460 пъти
получил Браво: 2188 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от b_lomsky »

sestrata написа:
Мунчо написа:Извращения! :D
Не, това е извращение. :lol:

Изображение
Кажи повече за теглото на примамката, влакното и дистанцията.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от sestrata »

CK40F07 - 35 m
Това ли беше важното
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от tommy12 »

Здравейте,

Днес и аз реших да се разходя в обедната почивка с БФС комбо и да пусна малко снимки в темата която Павката започна, риби не хванах, но пък релакса остава.

Такъма който ползвах беше следният:

Примамки: Джиг Таралежи 2.5 грама - 3.5 грама s I Shad na Jackall, Wacky Jig Head Червеи на Jackall Flick Shake, Drop Shot Jackall I shad - Всичките примамки са подходящи за костур
Макара: Daiwa T3 Air 8.6:1
Пръчка: Daiwa Steez Hermit 641LXB-ST 6'4" 92 grama 1/32 - 1/4 Solid Tip X TORQUE SVF
Влакно: Sunline Shooter 8lb

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1460 пъти
получил Браво: 2188 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от b_lomsky »

sestrata написа:CK40F07 - 35 m
Това ли беше важното
От скоро ме чопли приложението на БФС в дунавски условия, но още не събирам смелост да закупя такъм, та всяка информация ми е от полза. Понеже за пръв път виждам някой да споделя опит с бейтфинес именно по Дунава, а квалитета на описаното комбо е безспорен, за това ми е важна дистанцията и като функция на теглото и използваното влакно.Благодаря за отговора.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от sestrata »

b_lomsky написа:
sestrata написа:CK40F07 - 35 m
Това ли беше важното
От скоро ме чопли приложението на БФС в дунавски условия, но още не събирам смелост да закупя такъм, та всяка информация ми е от полза. Понеже за пръв път виждам някой да споделя опит с бейтфинес именно по Дунава, а квалитета на описаното комбо е безспорен, за това ми е важна дистанцията и като функция на теглото и използваното влакно.Благодаря за отговора.
Не трябва да има никаква заблуда. С БФС макара по никакъв начин не може да се постигне дистанция. Шпулата е 32 мм и се развърта бързо на много високи обороти, което моментално задейства спирачката. Затова с БФС се замята плавно. Конструктивно е замислена да контролира примамки от 2 до 15 гр на дистанции до 50 м. Повече влакно не е позволено да се навива, а и е трудно да се заметне на подобна разстояние.
Но! С добро познаване на местата и предполагаемите риби, може да се постигне удоволствие и резултатност с БФС, каквото не може да даде здравия сомски такъм.
---
При високо ниво дистанцията не е необходима. Течението е силно и рибите се набиват в брега. Идеален момент за БФС.
В конкретния случай, прецених, че трябва да навия тънко плетено влакно, в размер, който ще ми позволи да вдигам риби около 2 кг от 5 м стена. За целта използвах Daiwa Saltiga Surf 15lb, #1.2 v(0.18 mm) и въдица 2-8 гр. Въдицата трябваше да удържа ударите на тежки риби в течение и примамки 4-6 гр без да се скъса влакното или да се отворят куките. С което се справи перфектно...
---
Няколко снимки от уикенда.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от milen_ilchev »

След дълго ровене в Японските сайтове видях кастингови пръчки с един и същи тест по примамки, но на едните пише, че са за BFS, а на другите не. Някой може ли да ми обясни има ли разлика в пръчките (като строй, акция и т.н.) и къде е тя? До сега съм виждал и държал BFS пръчка само на MAJOR CRAFT с тест по примамки 1/32 до 1/4. Не ми се струва по-различна, ама знам ли? Явно BFS е за примамки до 12-15 грама горна граница, защото по-големи не видях да има.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от BornToDrink »

milen_ilchev написа:След дълго ровене в Японските сайтове видях кастингови пръчки с един и същи тест по примамки, но на едните пише, че са за BFS, а на другите не. Някой може ли да ми обясни има ли разлика в пръчките (като строй, акция и т.н.) и къде е тя? До сега съм виждал и държал BFS пръчка само на MAJOR CRAFT с тест по примамки 1/32 до 1/4. Не ми се струва по-различна, ама знам ли? Явно BFS е за примамки до 12-15 грама горна граница, защото по-големи не видях да има.
Според мен няма да намериш универсална формула, както навсякъде.
Видях на Павката пръчката на Вит и е наистина финес. :D
Оня ден се загледах в моята - AirEdge LB с акция от 1/16.. на дръжката пише Bait Finese!? А нямат нищо общо двете.
На другата ми пише Jig Texas Special (квото и да значи). :D
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”