Профилактика на Daiwa z2020hl

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Профилактика на Daiwa z2020hl

Мнение от zx7r »

Здравейте, колеги!
След десетина тежки дунавски излета с дъжд, кал, пясък и т.н., мултито определено има нужда от почистване. Шпулата отвреме навреме пристъргва, явно дъждът е вкарал някоя песъчинка, където не трябва. Тук, намерих един тюториал и схема на частите, но нещо не ми се ще да се нагърбвам с процеса разглобяване/сглобяване. Липсва ми умение и тъпрение за такива неща, а не знам дали разполагам и с подходящите инструменти. Препоръчайте колега (някъде прочетох, че Артакс не се занимивал с мултита?), по възможност от София, a пък ако не се намери такъв ще запретвам ръкави и каквото отверка покаже :D
Имам синтетично масло и грес на Super Lube, с която си обслужвам Абу Ц4-ката, та би трябвало да е подходящо и за Дайвата?
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Профилактика на Daiwa z2020hl

Мнение от milen_ilchev »

Колега, след като си разглобявал Абу С4 спокойно можеш да се оправиш и с Дайвата. Вътре всички мултита са идентични. Но ми се струва, че нямаш нужда от това, а само промиване и смазване на лагерите на шпулата. Това е оригиналното масло на Дайва за лагерите и остта от към тенсионната спирачка на твоята макара: Daiwa Genuine Team Daiwa spool bearing oil
http://japantackle.com/Tuning_parts/Grease_Oil.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://japantackle.com/Tuning_parts/Dai ... ng_oil.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Почисти и смажи също така редача. Тези смазки дето си ги посочил не съм ги ползвал и не мога да дам мнение за тях.
Бейткастерите не са прахо и водоустойчиви като някои модели спинингови макари и изискват повече грижи.
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Профилактика на Daiwa z2020hl

Мнение от zx7r »

Милене, прав беше! Обаче какво се оказа, като махнах шпулата! Нявсякъде по рамката и каналите, покрай които се движи самата шпула, а и самата шпула и редача, всичко беше оклепано в зелена боя и власинки от влакното (Самурай 30 лб). Позачистих каквото можах, почистих и лагерите и сега отново пее макарето, обаче това влакно ще го разкарам. Интересно, че на Абуто имам същото влакно, там също пуска малко боя, но за такава гняз не може да става и дума. От години ползвам Самурай и при спининг такъмите, но никога не съм имал проблеми с него. Не знам дали рекойл водачите на nrx-a не му ебават мамата, защото са доста шумни. Имам чувството, че направо го разбридват. Другият вариант е да съм обрал "химията" в Дунав, което да е довело до разпада му :lol: Логично не намирам други причини...
Мисля да пробвам Sunline Castaway #2,5, ако и с него не става се връщам обратно на моно :lol:

Поздрави :tup:
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Профилактика на Daiwa z2020hl

Мнение от Хариус »

Аз съм отварял доста мултита и мога да кажа, че няма нищо кой знае колко сложно. Ако си отварял Ц4, то давай смело и с Дайвата, сигурен съм, че ще се справиш :tup: Не че Ц4 е някакъв връх на сладоледа, даже напротив - супер елементарен е, но това не му пречи да е най-добрия в класа си. Ако срещнеш някакви трудности пиши, все ще се справим някак :wink:
В тази връзка, един случай. Наскоро един колега ми донесе мулти, тип сапунерка и вика: абе нещо аванса не работи! Отворих го аз и какво да видя - наслоена сол /явно ползван на море, след това си призна де/ и съвсем ситни песъчинки, най-вече между шайбите. Ами даже и смазка не му сложих много, а просто почистих проблемните звена и добавих по капка гресчица, където прецених, че е нужно, и съответно си заработи перфектно. Тук държа да подчертая за пореден път /това и Румбата знам че го е казвал многократно/, че не трябва да се прекалява със смазката, независимо дали става въпрос за мулти или спинингова макара!

пп: опа, писали сме едновременно :wink: Радвам се че си се оправил :)
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Профилактика на Daiwa z2020hl

Мнение от zx7r »

Хариус написа:Аз съм отварял доста мултита и мога да кажа, че няма нищо кой знае колко сложно.
С това ме спечели завинаги :) Ще те потърся до няколко месеца :lol: :lol: :lol:

п.п. Ц4 наистина е елементарно, ама се сещам, като ми изхвърча един ц клипс, как го намерих след два дни в една купа с орехи. При това не го намерих случайно :lol:
Та няма невъзможни неща, ама знаеш за козата :D
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Профилактика на Daiwa z2020hl

Мнение от milen_ilchev »

zx7r написа:Мисля да пробвам Sunline Castaway #2,5, ако и с него не става се връщам обратно на моно :lol:
За съжаление Sunline Castaway #2,5 го няма налично в Бг! При мен Daiwa Shinobi работи добре на Стиза. Но малко цапа! Самурая не се спогоди със Т3 и Риогата. Но нямах проблем като твоя.
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Профилактика на Daiwa z2020hl

Мнение от zx7r »

Следващата седмица ще го поръчам от japantackle, ако някой има нужда да свирка.
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”