Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Аватар
fn1p
Мнения: 818
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 21:27
Местоположение: Хасково
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 34 пъти

Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от fn1p »

Понеже от скоро ползвам байткастинг комплект и незнам какви влакна са подходящи за целта с плоско сечение или с кръгло четири нишкови или осем нишкови. И сега малко от личен опит започнах с китайско PowerPro понеже бях подготвен да бъде хвърлено след риболова или до след два риболова така и стана, правех бради но пък не губих примамки като стане брада държи на рязък напън взех си някаква Дайва Сензор (май така се казваше) 2ка по Японските размери 200м ролка за около 35-40 влакното е готино ама явно не става за целта че като направи брада като спре рязко и се къса откъдето реши (не се къса от възела) което е лошо. Споделете мнение кой какво ползва.
Та не видях такава тема и реших да направя
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от milen_ilchev »

Всякакъв вид плетени влакна стават! Проблема с късането се получава при лошо настроена магнитна спирачка и изцяло плетено влакно. Частично подобрение има ако се ползва шок лидер от моно или флорокарбон, което в случаите на внезапно спиране на шпулата се разтяга и поема част от енергията. Ако се ползва изцяло монофилна или флорокарбонова линия проблема с късането се свежда почти до нула.
За да нямаш проблем с късането на плетените влакна настройвай постепенно магнитната спирачка и като почнеш да правиш брада върни една степен назад. Не се опитвай да поставяш рекорди за дълъг кастинг чрез силни и резки замятания!
Избора на плетено влакно е както при спининга - колкото е по-кръгло и здраво, не "пие вода" - толкова по-добре.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от tommy12 »

Здравей, по-твърдите влакна са по подходящи от по-меките, които по-лесно се впиват.
Аватар
fn1p
Мнения: 818
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 21:27
Местоположение: Хасково
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от fn1p »

Няма как всяко влакно да е подходящо, относно шок лидерите и тем подобни поводи аз винаги съм бил против,пречат на примамката или ако не пречат ще са толкова тънки и по слаби от основната линия че късанията на примамки става двойно повече.Вчера си купих влакно от Декатлон, отдавна го гледам че е меко, жълто (обичам да ловя със светли влакна) държи на възел (евтино е 16 лв) и не е със съвсем кръгло сечение което може и да е плюс, при байткастинга.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от quietriot »

Първо , Пламене научи ли се хвърляш?
Ако не си , в което съм сигурен , иди в първи рибарски и си купи най евтиното -0,30-0,35 колкото се може по твърдо , мотаеш половин ролка за начало и отиваш да мяташ, като почнеш да го отвиваш цялото сиреч 50 м , без бради значи си се поначучил.
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от Владимир »

:fish8:
quietriot написа:Първо , Пламене научи ли се хвърляш?
Ако не си , в което съм сигурен , иди в първи рибарски и си купи най евтиното -0,30-0,35 колкото се може по твърдо , мотаеш половин ролка за начало и отиваш да мяташ, като почнеш да го отвиваш цялото сиреч 50 м , без бради значи си се поначучил.
Ама па разбира от мултита,кое стаааа и кое нЙе.Много е в час,явно за кратко време е изучил всички технически въпроси в сверата.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
fn1p
Мнения: 818
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 21:27
Местоположение: Хасково
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от fn1p »

Чак пък да разбирам...прочел съм тук там. В събота и неделя мисля да пробвам влакното от Декатлон някой няма ли да дойде с мен да помятаме да видим кой мята по далече
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от d.d »

fn1p написа:Чак пък да разбирам...прочел съм тук там. В събота и неделя мисля да пробвам влакното от Декатлон някой няма ли да дойде с мен да помятаме да видим кой мята по далече
И аз така почнах с четене тук и там. На живо..... пълен провал. Нещата тръгнаха на добре след като разкарах плетеняка и сложих твърдичко 0.30. Когато развия 50 метра ще научи цялата слънчева система барабар с прясно откритите планети наоколо. Всичко това ти го казвам в подкрепа на:
quietriot написа:Първо , Пламене научи ли се хвърляш?
Ако не си , в което съм сигурен , иди в първи рибарски и си купи най евтиното -0,30-0,35 колкото се може по твърдо , мотаеш половин ролка за начало и отиваш да мяташ, като почнеш да го отвиваш цялото сиреч 50 м , без бради значи си се поначучил.
А това какви проблеми ми създаде:
milen_ilchev написа: Не се опитвай да поставяш рекорди за дълъг кастинг чрез силни и резки замятания!
Ама като няма кой да ти го каже като сега и мяткаш като изумен и псуваш макари и пръчки а то проблема.... сещай се.
Като се замисля, това е май единствената риболовна техника която без опитно другарче до мен никога не бих "овладял".
Не че някакви други овладях де. :oops:
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от Владимир »

fn1p написа:Чак пък да разбирам...прочел съм тук там. В събота и неделя мисля да пробвам влакното от Декатлон някой няма ли да дойде с мен да помятаме да видим кой мята по далече
Ебавам се бе :lol:
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от 2pacisback »

Минах и аз по този път , само че каствам предимно в Гърция с примамки от 15г нагоре , най грешното беше да си помисля при байт кастинга силата при хвърлянетонтрябва да е като при спининга :) резултата два бързи воблера в морето , после установих че предимството от техниката на кастване е доста голяма и не измаря при по продължителен кастин . А относно дистанциите . Всеки воблер си има летене :) колкото и да го мъчиш няма да литне повече . Тествано еднакви воблери двама човека единия със спининг другия с мулти . Машинката е настройвам с Бомбарда има достатъчно грамажи :) . След което до настройвам спирачката както Милен каза . Аз ползвам скъпо влакно дайва 12 нишково 1,5 но за там ми е добре и дистанциите са постижими , въпреки че повечето удари са ми били до брега. Пробвах и с 0.30 флурокарбон но не ми допадна . Макарите ми са tatula type R и шимано exsence DC при втората брадите са почти невъзможни поради наличието на дигитална програма за контрол на спирачката .
Аватар
fn1p
Мнения: 818
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 21:27
Местоположение: Хасково
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от fn1p »

quietriot написа:Първо , Пламене научи ли се хвърляш?
Ако не си , в което съм сигурен , иди в първи рибарски и си купи най евтиното -0,30-0,35 колкото се може по твърдо , мотаеш половин ролка за начало и отиваш да мяташ, като почнеш да го отвиваш цялото сиреч 50 м , без бради значи си се поначучил.
Добре се ама с колко грамова примамка трябва да се случи това...
Щото е много относително
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от Владимир »

fn1p написа:
quietriot написа:Първо , Пламене научи ли се хвърляш?
Ако не си , в което съм сигурен , иди в първи рибарски и си купи най евтиното -0,30-0,35 колкото се може по твърдо , мотаеш половин ролка за начало и отиваш да мяташ, като почнеш да го отвиваш цялото сиреч 50 м , без бради значи си се поначучил.
Добре се ама с колко грамова примамка трябва да се случи това...
Щото е много относително
Тука има инерция,ако е тежка примамката,ще лети повече.Зависи и от настройката на макарата,ако твойта има изобщо настройки...
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от quietriot »

Няма такова нещо като байткастинг влакна , каквото става за спининг същото става и за кастинг!
Пламене започваш с едно морско олово тип капка олово 15- 20 грама , с него като се понаучиш ще отвиеш 50 м влакно , може да тренираш и на поляната зад блока няма зор да е вода и ще си броиш връзтките и по тях ще знаеш колко си метнал.
Мяташ странично , не през глава и то плавно не камшично като при спининга , много практика и ще се научиш!
Аватар
fn1p
Мнения: 818
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 21:27
Местоположение: Хасково
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от fn1p »

И все пак нека се върнем към влакната, защото определено си е проблем с някой влакна... примерно влакно което не е със стегната оплетка никак не бих препоръчал за бейткастинг защото се впива много лесно.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Байткастинг влакна (плетени, монофилни)кой,какво ?

Мнение от quietriot »

Започвашда се учиш винаги и единствено с монофил!!!!

Забрави за плетените влакна задълго.
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”