Shimano 17 Calcutta Conquest BFS HG

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Shimano 17 Calcutta Conquest BFS HG

Мнение от nestor »

Някой да е чувал нещо за тази макара :?:

Специално 17 модела ме интересува, знам че има предишни поколения и предполагам това е 50 размера, само че сега са го кръстили BFS.
Новичък съм в байткастинга и точно в BFS, ориентирах се към Алдебаран 16 модела, но ми е интересно съпоставени двете макари как са.
И да, знам че едната се води лоу прифил, а другата не. Имат различни спирачки, теглото и на двете е доста различно и т.н.

С Алдебаран 16 съм мятал, а такава даже не съм държал.

Въпроса е чисто функционално, какви са предимствата на тази спрямо Алдебаран 16 :?:
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Shimano 17 Calcutta Conquest BFS HG

Мнение от nestor »

Май се очертава сам да си пиша...

Някой няма ли Калкута от предишните годинив размер 50 или 100 да каже мнения, за какво точно я ползва и дали става за УЛ поне в размер 50 ?
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Shimano 17 Calcutta Conquest BFS HG

Мнение от zx7r »

nestor написа:...
Не вярвам някой от нашия форум да е скочил и на двете, та може би затова никой не е писал. Всъщност има само един :lol:
Въртял съм старото CQ 101 и мога да кажа, че е много направена макара. При това беше спукана от бой с елементи на извращения в т.ч. тежък морски риболов плюс леки заигравки с кльонк и други такива, ама ме е срам да ги описвам всичките :mrgreen: Не вярвам Шимано да са направили компромис с качеството и на новия модел, щот направо треа да бият кепенците.
Новото CQ BFS нямаше ли спирачка, като Алдебарана, та май няма много общо със старите? Даже мисля, че не отговаря по размер на 50/51, а на 100. Много ми харесва CQ-то, ама пусто не ми лежат бъчонките в ръката и това си е, че даже и страничния баланс леко ми бега с тех.
Със сигурност имаше тема в ТТ, където се коментираха двата модела. Потърси я.
Не си написал, какви примамки ще ползваш, но се замисли и за подходяща въдица, щото стандартите за БФС на Лумис, Мегабас и т.н. влизат в "power 2", т.е. далеч от това, което разбираме под ултра лайт, та за двата грама дето пишат, че изхвърлят макарите, мен много ме съмнява.
Комфортно ползвали 1/16, че даже и надолу... дрън, дрън. Абе и у щатско се изфърлят, като да не казвам кво. Иначе арен бил и Алдебарана. Фалат го :mrgreen:
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Shimano 17 Calcutta Conquest BFS HG

Мнение от nestor »

Да, доста нови модели са, CQ-то излезна тази година Февруари.

За Алдебарана 16, 1 риболов имам с него и смея да твърдя че 2 грама воблери ги мята без проблем.
По Великден даже 1 грамов воблер се тества IC minnow Smith, мята се но има дискомфорт в цялата работа, макс 7-8 метра, то повече не е и нужно, а въдицата също е от значение за малките примамки, теста беше с 53ка 2-10 гр. която не е за такива воблери определено.

Новото CQ BFS е със същата спирачка и шпула като Алдебарана, предполагам същите неща ще мята като него, просто ще може да поема и по-големи натоварвания от примамки, имам предвид дълбоко газещи кранкове и воблери. Предполагам че може да покрие от УЛ до М риболов без проблем.

Въдицата знам че е голям фактор и затова все още се двуомя, със 130гр Алдебаран и 53ката съчетанието е идеално, но с 200 гр. по-обемиста ще има дискомфорт и баланса няма да е като хората, но CQ BFS ми харесва повече, а и мисля да я комбинирам и с други пръчки до към МЛ-М. И да, зависи кой какво разбира под пръчка, определено няма да е от САЩ, а от Япония и сериозни басови колове не ме влекат много много.

Та като цяло повече на сърце ми е CQ, а това с размера за новия, че е повече като към 100 размера и аз го забелязах, но мислех че е визуална измама. Старите 50-ки са даже и по-леки от него с 15-20 гр. и ми направи впечатление.

Ще го мисля, има още време, не се намират много клипове все още, а това което го има си е на чехълски.
Ivan7777
Мнения: 147
Регистриран на: Сря Апр 15, 2015 21:19
Риболов: spining
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 22 пъти

Re: Shimano 17 Calcutta Conquest BFS HG

Мнение от Ivan7777 »

Ще се радвам да споделиш впечатления ..... защото , горе-долу съм пред същата дилема :lol:
nestor
Мнения: 467
Регистриран на: Вто Мар 12, 2013 19:30
Риболов: Спининг
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Shimano 17 Calcutta Conquest BFS HG

Мнение от nestor »

Много исках Калкутата, но с оглед на това, че Алдебарана го бях тествал на пръчката ми и знаех какво да очаквам взех него.

Доволен съм от избора и смятам че по-добра стокова УЛ кастинг макара в момента няма. Да се уточня какво е стокова макара - макара без никакви доработки.
Пръчката ми е 53 дължина 2-10 гр, пъстървова регулар и комбинацията е супер. Имам 5-10 риболова и не смятам да ходя със спининг за пъстърви, освен от сантиментална страна :).
Воблери от 2 гр няма никакви проблеми да се борави с тях. Най-ниското което съм пробвал е 35ца риджи и успява да се метне но иска доста :| финна настройка. Мятах я на около 15-20 м и тва беше още на първия ми риболов, сега не съм пробвал.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1957
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 642 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Shimano 17 Calcutta Conquest BFS HG

Мнение от yuri todorov »

Еееех Несторе, Несторе......
Кой кат' тебе!


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Ivan7777
Мнения: 147
Регистриран на: Сря Апр 15, 2015 21:19
Риболов: spining
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 22 пъти

Re: Shimano 17 Calcutta Conquest BFS HG

Мнение от Ivan7777 »

nestor написа:Много исках Калкутата, но с оглед на това, че Алдебарана го бях тествал на пръчката ми и знаех какво да очаквам взех него.

Доволен съм от избора и смятам че по-добра стокова УЛ кастинг макара в момента няма. Да се уточня какво е стокова макара - макара без никакви доработки.
Пръчката ми е 53 дължина 2-10 гр, пъстървова регулар и комбинацията е супер. Имам 5-10 риболова и не смятам да ходя със спининг за пъстърви, освен от сантиментална страна :).
Воблери от 2 гр няма никакви проблеми да се борави с тях. Най-ниското което съм пробвал е 35ца риджи и успява да се метне но иска доста :| финна настройка. Мятах я на около 15-20 м и тва беше още на първия ми риболов, сега не съм пробвал.
Браво колега ее аз си мятам 2г и с мойта вмомента шимано алдебаран бфс хг 15 лимитед ... та аз май клоня към калкутата ,че и за лайт да я ползвам малко по-силен драг ама ще видим ... пък и иде зима няма да се ходи мн мн за риби :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”