Зарибяване в Гърция!

Място с информация за проведени и предстоящи зарибявания, зарибителен материал и т.н.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Зарибяване в Гърция!

Мнение от milen_ilchev »

Колегите имат доста по-богат опит от мен в зарибяването и щом като казват, че рибетата издържат по 15-16 часа, може да им се вярва!
Но съм на мнение, че ако в реката няма пъстърви, няма логика да се зарибява.
Аватар
Jorando
Мнения: 63
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 0:04
Местоположение: София
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Зарибяване в Гърция!

Мнение от Jorando »

В крайна сметка засега май няма да не се бъркам в екосистемата на реката и ще оставя речния кефал да царува на спокойствие. Сложно начинание откъм логистика, организация и с много въпросителни. И както се оказва от нета, а и Бат Стан го спомена в северната част на Епир в няколко реки (покрай които съм минавал преди време като кашкавал турист на път за Йонийското крайбрежие без да имам време за риболовстване) има балканска пъстърва, както и дъгова, която най-вероятно е изпусната от местни рибарници. Та вместо да зарибявам нелегално май е по-добре да си преначертая малко маршрутите по на север.
Ще съм доста изненадан, ако се окаже, че американката е успяла да се развъди естествено там. Но пък стават и чудеса.

Иначе попаднах на една цяла програма по еврофондовете за зарибяване и подържане на балканската пъстърва в Гърция. Тези пичове планират да зарибяват дори реки в Крит където никога не е имало балканка. А все пак там си е съвсем субтропична ширина. Амбициозна работа ще е стига да не започнат някоя стачка местните рибовъди.
"Сухо дупе риба не лови...Освен ако имаш хубав гащеризон."
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Зарибяване в Гърция!

Мнение от pux »

Jorando написа:...Иначе попаднах на една цяла програма по еврофондовете за зарибяване и подържане на балканската пъстърва в Гърция. Тези пичове планират да зарибяват дори реки в Крит където никога не е имало балканка. А все пак там си е съвсем субтропична ширина. Амбициозна работа ще е стига да не започнат някоя стачка местните рибовъди.
Крит е планински остров, както впрочем почти всеки по-малък остров :). Има няколко високи планини - Ида, Лефка-Ори, Дикти, така че географската ширина не влияе. М/у другото речна пъстърва (балканка) има дори в Мароко в Атласките планини на още по малка географска ширина :).

А иначе американката се размножава и на други места в Европа - не е нещо нечувано. Дори за България има неофициални сведения :wink:.
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Зарибяване в Гърция!

Мнение от maranzika »

Д-р Флекс написа:
Рибетата издържат по 7-8 часа в чувалите (може би до 10 часа)

Готов ли си да се обзаложиш на равностойността по две? :D
И аз като бат Стан да се изокам в подкрепа на колегата.Зарибявахме вече няколко пъти с балканки с приятели от Ст.Загора до късните часове и рибите в чувалите стояха минимум 10 часа.Просто в буса се загъват с дебели одеяла да поддържат ниска температура(или на засилен климатик) и ако и кислорода в чувалите не е избегал на някъде сте ОК.
Друго което обаче ме притеснява по въпроса с зарибяваните балканки последните няколко години в БГ...Тези риби според мене са някакви хибриди и НЕ СЕ РАЗМНОЖАВАТ..Не знам кой и по какъв начин точно прави зарибителя,но тези риби не са това което трябва да бъдат.Прави впечатление е колко бързо наддават в реките.Имаме вече няколко случая(аз знам за два отделни случая) в които тези риби достигат до 30 и повече сантиметра още на първата година а на втората рибите са по 40см..Дебели и тумбести риби..Все си мисля че ни мамят тези които продават зарибителя и май е най-добре клубовете сами да започнат да си произвеждат материала от доказано диви риби..
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Зарибяване в Гърция!

Мнение от milen_ilchev »

Колега от къде взимаш зарибител? Две години под ред зарибяваме с материал от "Тошков Чарк" и "Чудните мостове" и нямам такива наблюдения. Тази година хващам масово екземпляри по десетина сантиметра и само 5 с размери 20+.
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Зарибяване в Гърция!

Мнение от maranzika »

От "Урумов" и от "Чудните Мостове"...
Предполагам че ти говориш за някоя високопланинска река.А моите наблюдения са за реки които са сравнително ниски(400-500м.надм.в.) и с доста храна..
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Зарибяване в Гърция!

Мнение от milen_ilchev »

Нашите реки са също ниски!
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Зарибяване в Гърция!

Мнение от pux »

maranzika написа:...Друго което обаче ме притеснява по въпроса с зарибяваните балканки последните няколко години в БГ...Тези риби според мене са някакви хибриди и НЕ СЕ РАЗМНОЖАВАТ..
Не е задължително да са хибриди! И не се размножават по същите причини по които и американките не се размножават :) - все едно да пуснеш питомни кокошки в гората (или малки пиленца по-добре :)) и да очакваш да се развъдят :lol: :lol: :lol:.
Тези въпроси са отдавна проучени и описани в литературата - само трябва някой да чете :wink:
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Зарибяване в Гърция!

Мнение от milen_ilchev »

pux написа:Не е задължително да са хибриди! И не се размножават по същите причини по които и американките не се размножават :) - все едно да пуснеш питомни кокошки в гората (или малки пиленца по-добре :)) и да очакваш да се развъдят :lol: :lol: :lol:.
Тези въпроси са отдавна проучени и описани в литературата - само трябва някой да чете :wink:
Колега, доста се отплесваме от темата, но дай малко литература да прочетем за размножаването на пъстървата. Аз в Интернет до сега не съм намерил нищо подходящо. Изхождам от собствения си опит (доста слаб) и посещенията на два рибарника. Едно със сигурност мога да заявя - там където сме зарибили има живот. Преди не беше останало почти нищо.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Зарибяване в Гърция!

Мнение от pux »

milen_ilchev написа:...Колега, доста се отплесваме от темата, но дай малко литература да прочетем за размножаването на пъстървата. Аз в Интернет до сега не съм намерил нищо подходящо...
:) Колега, точно в Интернет има тонове литература по този въпрос! Дори в този форум преди време се дискутираше това - може да потърсиш темата: там имаше и препратки, точно каквито не си намерил :wink:.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Зарибяване в Гърция!

Мнение от milen_ilchev »

О.К., но все пак дай някаква препратка към сериозна литература.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Зарибяване в Гърция!

Мнение от pux »

pux написа:
milen_ilchev написа:...Колега, доста се отплесваме от темата, но дай малко литература да прочетем за размножаването на пъстървата. Аз в Интернет до сега не съм намерил нищо подходящо...
:) Колега, точно в Интернет има тонове литература по този въпрос! Дори в този форум преди време се дискутираше това - може да потърсиш темата: там имаше и препратки, точно каквито не си намерил :wink:.
Ех, колега - ако беше ровнал малко из форума, веднага щеше да намериш примерно тази тема - има доста за четене. Има и линкове :). А пък ако напишеш в Гугъл примерно "brown trout reproduction stocking" - ще има да четеш цяла година :wink:
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Зарибяване в Гърция!

Мнение от milen_ilchev »

Благодаря колега! Сядам да чета.
Публикувай отговор

Обратно към “Зарибяване”