МОНТАЖ ЗА БЯЛА РИБА

Тежки въдици, тежки риби, кепове, канджи ... и най-важното големи ЕМОЦИИ!
Форум за почитателите на далечните замятания и трофейните екземпляри.
top_gun
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Май 31, 2005 15:35

МОНТАЖ ЗА БЯЛА РИБА

Мнение от top_gun »

Бихте ли препоръчали монтаж за риболов на бяла риба? (ако може да не е от най-сложните, че съм новак в този риболов)
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

1 вариант: олово на края на влакното (на клуб или вирбел), на 1.50 нагоре по него слагаш 30-40см. повод с кука. Въдицата да е изправена почти на стойката (по-добре да е поне 3м).
2 вариант: Куката със рибето да е на 1м под оловото.
3 вариант: На подвижна плувка на около 1м. от дъното.
top_gun
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Май 31, 2005 15:35

Мнение от top_gun »

Благодаря.

Да речем използвам първият начин- повода с клуб ли да е свързан кум осножното жлакно или ... ?
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

да с обикновен клуп
top_gun
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Май 31, 2005 15:35

Мнение от top_gun »

Pak Blagodarq.

Za kuka- nali normlna a ne troika ?

...za struv znam 4e e nai-dobre ribe ot vodoema ili gre6a ?

P.S. zadulgitelno li e makarata da ne e zatvorena pri ribolov ?
Последно промяна от top_gun на Вто Май 31, 2005 21:37, променено общо 1 път.
carpbg
Мнения: 178
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:03
Риболов: шаранджийски
Местоположение: Перник
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от carpbg »

с клуп ама друг път!

Най-добре е повода да се връзва за основното влакно такак както се връзва самата кука - на бесилка! Така по основната линия няма никакви възли, които да нарушават нейната здравина и издръжливост!

Най-добрия монтаж за бяла риба си е класическия рънинг риг, или казано иначе - подвижно олово!

8)
top_gun
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Май 31, 2005 15:35

Мнение от top_gun »

sry ama 6te kaje6 li kak da napravia tozi montag ?
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

carpbg написа:с клуп ама друг път!

Най-добре е повода да се връзва за основното влакно такак както се връзва самата кука - на бесилка! Така по основната линия няма никакви възли, които да нарушават нейната здравина и издръжливост!

Най-добрия монтаж за бяла риба си е класическия рънинг риг, или казано иначе - подвижно олово!

8)
да, подвижното олово ясно, но куката как да се прикрепя към основното влакно, ако е с подвижен възел, няма ли да се оплита повече, когато е дълъг повода? По Дунава,не съм виждал някой да връзва директно за влакното куката, макар че има логика наистина, май при шараните се правеше подобен мопнтаж ... би ли обяснил по-подробно точно как става?

ето 1 монтаж подходящ:

http://www.sensas.com/siteuk/conseils_u ... a01_uk.htmвиж и следващия след него

Ето още монтажи, които намерих :
Изображение


Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Първата, втората и последната картинка са все вариации на "рънинг риг", т.е. монтаж с подвижно олово. На Дунава требе да се избягват тия обли, търкалящи се тежести, а също и не е възможно да се остави бигелът на макарата отворен.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
carpbg
Мнения: 178
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:03
Риболов: шаранджийски
Местоположение: Перник
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от carpbg »

Колегата питаше как повода с куката се връзва на основната линия при долно олово (чепаре)! Както и да връзваш така построента линия има шанс за оплитане (освен ако не плозваш къси и дебели поводи)!

Затова според мен този плъзгащ възел, който аз му предложих, е най-удачен! Вярно е че е подвижен, но не и толкова колкото смяташ :wink:

8)
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

Монтажите за дъно с крайна тежест и фиксиран или полуфиксиран повод не ги намирам за удачни, рибата ще повлече тежестта, колкото и да вирим пръчките към небето. Въобще не виждам защо трябва да вирим пръчките нагоре при подходяща настройка на свободния ход на макарата и наличие на сигнализатор, включително и такъв, описан в рубриките "Споделено" и "Направи си сам" на сайта.
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

stefan написа: Въобще не виждам защо трябва да вирим пръчките нагоре при подходяща настройка на свободния ход на макарата и наличие на сигнализатор, включително и такъв, описан в рубриките "Споделено" и "Направи си сам" на сайта.
Целта е да не е на самото дъно рибката , а да се движи на около метър над него, така си го обяснявам аз, иначе няма смисъл.
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

Резонно е, при монтаж с крайна тежест и замятане в близост до брега и достатъчна дълбочина.
Svet
Мнения: 75
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 14:22

Мнение от Svet »

Класическия монтаж за сулка в БГ си е с подвижно олово и дълъг (50 см.) повод. Оловото трябва да е тежко и свободно пропускащо влакното, за да не помръдне при повличането на стръвта от сулката.
Прътовете се слагат високо вдигнати, шпионката се отпуска между 2-я и 3-я водач от върха на пръта почти до земята (може би 2-3 или повече метра влакно). Някои отварят бигела и слагат маркер на влакното пред върха на пръта. Идеята е когато сулката вземе стръвта да не усети никаква съпротива докато се отдалечава и едва след като е погълнала рибката да я засечем (при отворен бигел) или да свърши отпуснатото влакно и рибата сама да се засече използвайки еластичността на вдигнатия високо връх.

Сори, че казвам неща които на всеки който е ловил сулка са ясни, но човека пита и никой не разказа до край всичко.
пак повтарям, че това са заучени положения в БГ и не знам дали има нещо общо с "модерния" риболов на сулка на дъно.

Като знам колко се различава БГ риболова на шаран от съвременните методи, нищо чудно това да се окаже не съвсем правилно.

Съгласен съм със Стефан, че при добре нагласени аванси и наличието на електронни сигнализатори сякаш няма идея в това навирване на пръчките. В такъв случай аванса трябва да е максимално отпуснат за да може рибата да развива без да усеща съпротива и все пак да се избегне недостатъка на отворения бигел във ветровито време или течение. FOX например имат цяла серия от такъми за риболов на хищници, вкоято има и сигнализатори, и суингъри, и приспособления за монтажи.
Айде стига толкова, че пак се улях. :D
Svet
Мнения: 75
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 14:22

Мнение от Svet »

Всъщност за да довърша трябва да спомена, че монтажа с долно олово аз съм ползвал само ако на дъното има растителност и голяма вероятност рибката да се скрие или ако има раци които разказват играта на стръвта преди сулката да я намери.
Тогава повода се прави подвижен и се монтира към основно влакно с вирбел или друго приспособление което му дава да се движи свободно. Слагат се долен и горен стопери, които да ограничават дълбочината на пропадане и издигане на стръвта.
При наличие на раци съм слагал и голяма плувка по нагоре по линията за да държи влакното високо над дъното (в случай, че повдигането на върховете на пръчките не е достатъчен за това).
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”