Монтажи за улов на бяла риба

Тежки въдици, тежки риби, кепове, канджи ... и най-важното големи ЕМОЦИИ!
Форум за почитателите на далечните замятания и трофейните екземпляри.
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Монтажи за улов на бяла риба

Мнение от jasonsmith »

Здравейте колеги.
Имам питане относно тази схема:
Изображение - извинявам се на автора на тази снимка, но не мога да се сетя откъде съм я намерил :oops: и не мога да посоча името му.
Питането е следното: този монтаж го правя за бяла риба, рибето е обикновено каракудка или уклей, 6-7 см.
Интересува ме този поплавък, колко трябва да е голям, и какъв да бъде - цвят, материал, така че да не се плаши бялата риба от него според вас??
Идеята на поплавъка е да не позволява на рибето да слиза надолу към дъното и да го държи по-нагоре. Тежестта, която използвам обикновено е около 50-60 грама.
Последно промяна от jasonsmith на Чет Яну 14, 2010 15:37, променено общо 1 път.
Аватар
ribaria78
Мнения: 370
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 21:14
Местоположение: PLEVEN
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 6 пъти

схема

Мнение от ribaria78 »

Здравей колега аз лично го правя със булдо ,това е достатъчно на въпросати за :arrow: (материали,и какво да е ) :?: :idea:поздрави и успех .
KOITO GO MOJE, SIGO MOJE
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Мнение от jasonsmith »

здрасти колега, да ти кажа, никак не е достатъчно на въпроса ми - двата метода са коренно различни... така че питането ми остава без отговор засега...
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Примерно с размерите на коркова тапа. При нас се продават едни плувки от пресован стиропор с различни размери, боядисани в зеленикаво-кафяви пастелни тонове, които също пасват за целта.

П.С. Като че ли имам идея кой е правил тази схема... :mrgreen:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

Ами колегата си ти каза - за поплавък използва булдо ;)
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Мнение от sharo1 »

jasonsmith написа:здрасти колега, да ти кажа, никак не е достатъчно на въпроса ми - двата метода са коренно различни... така че питането ми остава без отговор засега...
Какво му е различното не можах да схвана.Какви 2 метода,метода е един,колегата ти каза за поплавък какво ползва-булдо,като искаш слагай парче от жапанка или корекомски яйца,или коркена тапа.
За втори метод може да говорим,ако поплавъка е над стръвта,да държи вертикално линията с рибката,като над метър над основната тежест слагаме стопер. :wink:
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Мнение от jasonsmith »

Може би не става ясно много - много от схемата, ама идеята е стръвта да стои вертикално ( на 90 градуса спрямо дъното), а не на повърхността както е при булдото.
Този монтаж се нарича "асансьор" - рибката има възможност да си играе нагоре - надоле и да обикаля основното влакно, но не стига до повърхността, ами на макс 1-2 над дъното, като тука разбира се има значение дълбочината...
Варианта с корковата тапа или парче от жапанка :) ми се струва най-удачен, въпроса е би ли се плашила бялата риба от тези поплавъци, и ако да- какъв е най-удачният цвят на поплавъка - тъмен, черен, сив, син, жълт??
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Коце »

Аз не разбрах - олово 50-60 грама, стръвта стои вертикално. Дотук ясно. Шпулата отворена ли е или е опънато влакното? На какво разстояние е стопирана рибката от поплавъка с долния стопер?
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Мнение от jasonsmith »

Идеята на долният поплавък е да не позволява на стръвта да се крие на дъното и да стои на открито и да привлича хищника.
Относно шпулата - зависи от времето - ако позволява и няма вятър, е препоръчително да стои отворена, за да не оказва съпротивление и рибата да изплюе стръвта преди да я е нагълтала.
Относно тежестта- зависи колко дълъг ще ти е допълнителният участък с тежестта- аз обикновено го правя около 60-70 см, съответно давам възможност на стръвтта да стига мин до 60-70 см до дъното и на горе макс до 1.5 м с горен стопер. Съответно се предполага че бялата риба вижда поплавъка, но не трябва да се страхува от него, т.е. той трябва да изглежда нормално.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

не искам да те разстройвам , но това за плашлива бяла риба с това фиксрано олово , много ме съмнямва, за щука и сом да защото нападат стръвно, но за бяла само инлайн метод , усети ли и малко съпротивление и плюе веднага и намираш рибето перфорирано, ма ако си ловил и ти е на сърце давай :wink:
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Мнение от jasonsmith »

quietriot написа:но за бяла само инлайн метод
Можеш ли да опишеш какво имаш предвид под инлайн метод- самият монтаж?
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

С подвижна тежест и "крайна" стръв, т.е. - повод около 30-40см /поправете ако греша :oops: /, вирбел и оловна тежест нанизана на основното влакно. Така когато сулката атакува, няма да усети съпротивлението ни на тежест ни на дявол, или поне не в такава голяма степен. Ако има оставен бош /корем/ на линията или авансът е освободен или шпулата е свалена, тогава и самата линия ще даде минимално съпротивление.

ПП
Може да сложиш стопер преди вирбела, за да не се блъска тежестта в него и във възела и да се омекотява "ударът" при приводняването на линията.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

кука едра бяла 4,6,8 кой колко му харесва , стръв желателно поне за Искъра уклей , повод около 60см , върбел по голям , повода за вирбела , тежест с вирбел на нея , става и шаранджисйска около и над 40гр .прекарваме основното през вирбела на тежастта слагаме стоперче и връзваме на другото ухо на вирбела с повода , тежестта ти лежи на дъното влакното минава свободно през нея и не оказва съпротивлние и не плаши бялата.
аз го правя със сигнализатори , но става и със стериопор пред върха и макари байтрънър за да не си играя с отворени бигели.
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Мнение от jasonsmith »

Хм, този монтаж също изглежда доста интересен .. май ще го пробвам.
Тая събота или неделя ако ходя на Чепинци, ЩЕ сложа на едната от сопите тоя монтаж, а на другата - асансьора, и ще кажа на коя от двете ще удари - въпреки че почти 100 % съм сигура че няма да удари на нито една от двете, но това е друга тема :)
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Мнение от jasonsmith »

Схема на т.н. инлайн метод ( голямо благодарско на Златев- автора на схемата :) )
Изображение
Според мен, оловото трябва да е подвижно, за да може при поемане на стръвта, бялата риба да не усети съпротивление и да нагълта.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”