Дънен монтаж за щука

Тежки въдици, тежки риби, кепове, канджи ... и най-важното големи ЕМОЦИИ!
Форум за почитателите на далечните замятания и трофейните екземпляри.
Riboko
Мнения: 792
Регистриран на: Нед Фев 14, 2010 19:45
Местоположение: София

Дънен монтаж за щука

Мнение от Riboko »

Привет колеги, някой би ли обяснил дънния монтаж за щука, ще ловя на река със силно течение и тапата неможе да се задържи... :)
Няма малки и големи, има хванати и изтървани!
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Мнение от Д-р Флекс »

Ето тук има едно задоволително описание. Концентрирай се основно върху описанието на линията.

http://www.fishing-mania.com/shared/inner.php?id=21
Riboko
Мнения: 792
Регистриран на: Нед Фев 14, 2010 19:45
Местоположение: София

Мнение от Riboko »

Хм пише, че монтажа е за зимата, а и сложно ми се види.. :roll:
Няма малки и големи, има хванати и изтървани!
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Мнение от Д-р Флекс »

1. Олово, подходящо за задържане на линията при течение (плоско, например) - най-отдолу, на повод, по-тънък от основната линия,вирбел за прикрепване към основната линия.

2. В зависимост наличието на тиня или дънна растителност, както и от дълбочината на местото, където ловиш, определяш разстоянието от дъното, на което ще монтираш повода с живото рибе към основната линия. Поводът - метален. Куката - тройка, или единична, в зависимост от големината на рибето. Прикрепването към основната линия - също на вирбел.


Принципно, в монтажите за щука на дъно няма нищо сложно.
Riboko
Мнения: 792
Регистриран на: Нед Фев 14, 2010 19:45
Местоположение: София

Мнение от Riboko »

Д-р Флекс написа:1. Олово, подходящо за задържане на линията при течение (плоско, например) - най-отдолу, на повод, по-тънък от основната линия,вирбел за прикрепване към основната линия.

2. В зависимост наличието на тиня или дънна растителност, както и от дълбочината на местото, където ловиш, определяш разстоянието от дъното, на което ще монтираш повода с живото рибе към основната линия. Поводът - метален. Куката - тройка, или единична, в зависимост от големината на рибето. Прикрепването към основната линия - също на вирбел.


Принципно, в монтажите за щука на дъно няма нищо сложно.
Мерси много !
Няма малки и големи, има хванати и изтървани!
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

Редиш по линията както следва:

олово - 30, 50 гр.
стопер на мин.30см от оловото
вирбел с лагерче (тези за подвижни плувки дет е)нанизваш на линията
стопер на 3 см. от първия
коркова тапа (по-голема) с тръбичка в средата, нанизваш на линията
стопер на 30 см от долния стопер
вирбел на 50 см от стопера(за да можеш да откачаш и закачаш монтажа на основното)
На карабинката на вирбела с лагерчето закачаш металния повод с куката.
Меткаш и чакаш, да не забравиш да сложиш рибе за стръв оти на гола кука - дука.
айде на слука.
Аватар
gazdata_83
Мнения: 35
Регистриран на: Нед Ное 07, 2010 11:49
Местоположение: Русе
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 12 пъти

Мнение от gazdata_83 »

В неделя съм по дунава да търся зъбати рибки-пожелайте ми успех:)
Обърни я,
прокарай пръсти по нея,
завий я хубаво и я постави да легне при другите-
сърми в тенджерата..
Аватар
Hardi
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Апр 20, 2009 20:23

Мнение от Hardi »

Пожелаваме ти,хайде почвайда правиш монтажите,и пиши какво си направил след риболова :wink:
Аватар
gazdata_83
Мнения: 35
Регистриран на: Нед Ное 07, 2010 11:49
Местоположение: Русе
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 12 пъти

Мнение от gazdata_83 »

За пръв път от три излета за щука-останах капо:(Затова приключих се преместих до гр.Мартен и смених рибоова за 2 часа(2бр.мрени по 40см),но тия дни си отивам пак на щукарското място.Не знам дали това бе причината за да ми удари само веднъж за 4 часа но-брегът беше целия син(като от нафта),изглежда е имало някакъв разлив малак и се беше събрало доста.ТОВА БЕШЕ МОЕТО ПЪРВО КАПО ЗА ЩУКА
Иначе мястото дава ето такива(мин.седмица)
Изображение
Обърни я,
прокарай пръсти по нея,
завий я хубаво и я постави да легне при другите-
сърми в тенджерата..
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Мнение от EDM electronics »

virbela1 написа:Редиш по линията както следва:

олово - 30, 50 гр.
стопер на мин.30см от оловото
вирбел с лагерче (тези за подвижни плувки дет е)нанизваш на линията
стопер на 3 см. от първия
коркова тапа (по-голема) с тръбичка в средата, нанизваш на линията
стопер на 30 см от долния стопер
вирбел на 50 см от стопера(за да можеш да откачаш и закачаш монтажа на основното)
На карабинката на вирбела с лагерчето закачаш металния повод с куката.
Меткаш и чакаш, да не забравиш да сложиш рибе за стръв оти на гола кука - дука.
айде на слука.
От край време ловя на тази линия, но с нея има много пропуски. Когато щуката не е особено гладна, още щом почувства напрежение от тази линия и много се двоуми. Общо взето при мен, от два удара, само единият е успешен.

Последните две години ловя на следната система, "мой патент" от която имам 100% успеваемост, захапе ли, празно няма. Тя е следната:

- Подвижно олово 50-100 гр., следва вирбел с карабина (за да се откача такъма), вирбел (който се закача на карабината), за него се връзва повод около 1 м., който минава през две коркови тапи с трабичка по средата, манисто и накрая се вързва стоманения повод с куката. Когато се земетне такъма се обира кордата докрай, а тапите вдигат стръвта нагоре 1 м. Така линията е свободна, когато щуката захапе. Важно: Спинига се поставя на електронен сигнализатор, освобождава се скобата на макарата и осн. влакно се закача съвсем леко на ластик, така че ако опъне кордата да се освободи много лесно. Нъкрая се поставя едно парченце стиропор, срязано леко с макетно ножче на кордата, до върха на пръчката. То служи за индикатор, когато рибата тръгне, именно тогава се засича.

Друго предимство на тази линия е, че при пребиране на такъма никъде не може да се закачи, защото куката е винаги 1 м. над дъното.

С тази линия пропуск не съм имал. Взаимствал съм я от линията за улов на бяла риба. Тук нямя съпротивление. Единствено такова оказват тапите. Ако рибето е по-малко се ползва една тапа. Добре е тези коркови тапи да са боядисани в зелено или маскирани с изкуствени водорасли. Щуката и тя се изучи, не кълве така просто, като едно време.

Наслука!!!
Riboko
Мнения: 792
Регистриран на: Нед Фев 14, 2010 19:45
Местоположение: София

Мнение от Riboko »

Колега интересен монтаж, ще го пробвам при първа възможност, само имам 1 въпрос, рибето на металния повод като почне да щъка насам, натам няма ли да се оплете с повода на който е тапата и колко да е дебел тоя повод ? :) Поздрави !
Няма малки и големи, има хванати и изтървани!
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Мнение от EDM electronics »

Riboko написа:Колега интересен монтаж, ще го пробвам при първа възможност, само имам 1 въпрос, рибето на металния повод като почне да щъка насам, натам няма ли да се оплете с повода на който е тапата и колко да е дебел тоя повод ? :) Поздрави !
Привет колега,

В началото, още преди да пробвам, и аз си бях задал същия въпрос. Оказа се, че оплитане е невъзможно. Движението на рибата от точката с оловото и повода примерно 1 м., описва конус, няма как де се оплете в повода, за разлика от старата линия, която ако не винаги, то почти винаги оплиташе и осукваше. Дължината на повода се избира така, че рибката да е над шавара 30-40 см.

Поводът от 1м. е от корда. Дебелината му е желателно да бъде малко по-малка от основното влакно, ако все пак имаме закачане, да не загубим целия такъм. Аз например използвам осн. влакно 0,35 и повод 0,30мм от кордата "laser PRO - най-здравата", а стоманения повод е от готовите, но по-дълъг. Между другото тези готовите са ментета. Вероятността да хванеш с тях голяма щука е малка (поводът ще подаде, ако не се скъса, то карабината ще се отвори), но пък да ти клъвне такава е още по-малка :D

Най-добре е стоманения повод да си го изготви всеки сам. Продават се такива китове, те са и много по-издръжливи, или да се направи от струна за китара. Навремето на шише с корда, с повод от струна имаше по-големи успехи от сегашните модерни пръчки и системи - но рибата и тя се развива, като човека.

При линията, която предлагам, понеже рибата не чувства съпротивление, ако се изчака, винаги куката отива в стомаха и голяма "Баба Яга" ще излезе, като парцал. Но не е спортсментски, както не е спортсментски да се прибират екземпляри под 1,5 кг. Винаги наблюдавам стиропора. Щом видя, че тръгва - засичам.

Наслука!!!
vlado_fidera
Мнения: 152
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 22:17
Риболов: най вече практикувам риболв с фидер и пикер
Местоположение: sofia
получил Браво: 5 пъти

Re: Дънен монтаж за щука

Мнение от vlado_fidera »

Аз ловя с монтаж , който е използван от един мой познат добър риболовец Ники Светлев -Доцента.
На основното влакно се нанизва една коркова тапа, под нея се монтира ено подвижно мънисто, следва вирбел с карабинка към който закачаме в последствие повода с кука тройка/двойка тип Райдър/.Под него отново монтираме подвижно мънисто и силиконов стопер.На края на основното влакно се монтира дънна тежест с вирбел .Ако обаче има много водоарсли или ненаситни раци то тогава тази дънна тежест се привързва на един отделен повод с дължина не по малка от 40 см.Закачаме я за вирбела с карабинка монтиран на края на основното влакно.Между първия водач и макарата се връзва парченце ластик или се залепва кламер.Основното влакно се сдвоява като за клуп и се прокарва под ластичето.Бигела на макарата се оставя отворен , а на 20 см пред връхния водач посавяме някакъв марекерен показалец/топченце стиропо ,парче от коркава тапа или нещо подобно/.След като рибата удари и започне да изтегля влакното съвета на Ники Светлев е да не чакаме повече от 5-6 метра след което се засича веднага
"Няма значение къде ще ловиш риба, близо или далеч от дома си, ти ще намериш приятели, които никога няма да забравиш"-Джон Бейли.
Аватар
jagger1
Мнения: 3169
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 747 пъти
получил Браво: 1150 пъти

Re: Дънен монтаж за щука

Мнение от jagger1 »

Колега, не го приемай като спам. Направи ми впечатление, че казваш, че ще ловиш щука на силно течение. Та във връзка с това, искам само да отбележа, че щуката не обича бързите води, силно течение и изобщо течението. Та монтажът си е монтаж, ама дали правилно си избрал мястото?
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Дънен монтаж за щука

Мнение от Д-р Флекс »

jagger1 написа:Колега, не го приемай като спам. Направи ми впечатление, че казваш, че ще ловиш щука на силно течение. Та във връзка с това, искам само да отбележа, че щуката не обича бързите води, силно течение и изобщо течението. Та монтажът си е монтаж, ама дали правилно си избрал мястото?


Той едва ли би го приел като спам, колегата, само дето си е задал въпроса през юли миналата година :D :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”