Чепаре

Тежки въдици, тежки риби, кепове, канджи ... и най-важното големи ЕМОЦИИ!
Форум за почитателите на далечните замятания и трофейните екземпляри.
Аватар
Doomm
Мнения: 150
Регистриран на: Нед Май 30, 2010 20:13

Чепаре

Мнение от Doomm »

Много хора са скиптично настроени към този монаж, защото бил стар и има опасност за рибата и т.н. Но аз доста често го използвам и имам доста риби малки и големи на него. Използвам го по следния начин. За олово накрая е ясно но повода не го връзвам за влакното а го закачам за вирбел и го стопирам с 2 съчми. По този начин вирбела се движи свободно и дори да се закачи риба и тя скъса си плува само с куката и повода, но имам следния проблем. След 2-3 замятания влакното(повода) се набръчква и почва да се оплита.Та вапроса ми е как да премахна оплитането.
п.с. става вапрос за риболов на костур и др хищници, да не си помислат колегите шаранджии, че лова с това шарани :lol:
Get fish or die trying !!!
Аватар
zdrav
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Юни 17, 2008 22:04
Местоположение: plovdiv

Мнение от zdrav »

Пробвай,като усучеш7-8 см от повода.Като хванеш нещо по едро не ти ли смъква повода до оловото или после пак си го вдигаш нагоре за едно със съчмите?
Аватар
Doomm
Мнения: 150
Регистриран на: Нед Май 30, 2010 20:13

Мнение от Doomm »

Ами като захванеш сачмата по силно я сваля чак когато се е самозасекло но най често лова малки риби с тоя монтаж . Има и друг варянт правиш по едно възелче със основното влакно над него олово след това вирбел след това олово и пак възелче, така сачмите на падат до оловото, но не е безопастно за рибата и влакното отслабва :)
Get fish or die trying !!!
Аватар
Lubomircho
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:54
Риболов: Спининг.
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Lubomircho »

колега с тия тройните вирбели няма ли да стане? имам предвид тези http://www.riboco.com/index.php?mod=pro ... 1706-10-бр аз мисля че ще облекчи работата :)
Аватар
Doomm
Мнения: 150
Регистриран на: Нед Май 30, 2010 20:13

Мнение от Doomm »

Може и да стане, но не виждам разлика дали с троен вирбел или с вирбел м/у 2 сачми.Също с този вирбел не е везопасно за рибата.Представяш ли си както си ловиш каракуди примерно и ти одари шаран и скъса и да си плува с оловото :cry: кофти за рибата. Но ще ги пробвам и тех просто проблема е в набръчкването на повода а набръчка ли се се оплита ;)
Get fish or die trying !!!
Аватар
Lubomircho
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:54
Риболов: Спининг.
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Lubomircho »

ми колега относно тежеста която мъчи рибара когато скъса заедно с нея,гледах едно предаване и там използваха някакви тежести които имитират камак и когато засечеш падат от линията:) малко е скъпо откъм тежести,но пък е много безопасно за рибата :).Относно повода ако е плетен мисля че не би трябвало да се бръчка и оплита :) ПОЗРАВИ :wink:
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Re: Чепаре

Мнение от Бачо Илия »

Doomm написа:Много хора са скиптично настроени към този монаж, защото бил стар и има опасност за рибата и т.н. Но аз доста често го използвам и имам доста риби малки и големи на него. Използвам го по следния начин. За олово накрая е ясно но повода не го връзвам за влакното а го закачам за вирбел и го стопирам с 2 съчми. По този начин вирбела се движи свободно и дори да се закачи риба и тя скъса си плува само с куката и повода, но имам следния проблем. След 2-3 замятания влакното(повода) се набръчква и почва да се оплита.Та вапроса ми е как да премахна оплитането.
п.с. става вапрос за риболов на костур и др хищници, да не си помислат колегите шаранджии, че лова с това шарани :lol:
Колега, пробвай описания по-долу вариант на фидерен монтаж; ако се ползват два къси повода с куки, това си е точно т.н. "чепаре", но значително усъвършенствано в комбинация с монтаж "хеликоптер" и различни варианти на тежест- олово с вирбел, олово тип "грипа" с набита паста на него, утежнена пружина без куки и т.н.
Бачо Илия написа:
Монтаж Хеликоптер с къс повод:

Като лових есента едни талъсмлии-шарани на Душанци и се сетих за монтаж с точно такова предназначение, който тогава не го направих поради липса на противоуплитащ шлаух и силиконови стоперчета в мен. Естествено и резултата на фидера беше никакъв от към едри риби (шаран и платика). Още по индикациите като цяло при риболова ми с директния телескоп, беше видно, че рибите са изключително предпазливи и редки: пълна липса на движение с часове и след това, без никакво предизвестие и индикации, рязко потегляне на плувката и ако не се засече в следващата част от секундата, следва незабавно изплюване на стръвта!!! Това положение се случва когато сравнително редките и понаплашени по-едри риби, не седят върху хранителното петно ( без значение дали то е за "директен/щека", "мач/болонезе" или "фидер"), а седят на един-два метра в страни или пред него, като периодично по някоя влиза със засилка в петното, грабва нещо което е по-отличаващо се и привлекателно (в случая- трите царевици и на куката) и пак излиза на скорост от петното, като при най-малкото съмнение или усет за нещо нередно- незабавно изплюва куката със стръвта. При риболова с директен е ясно- засича се незабавно при видима индикация за потегляне със стръв в устата, но при фидера дългите поводи могат да се окажат негативни в такава ситуация; особенно пък и ако фидера не е основния такъм на който се лови в момента. Пък и да е основния, поводите с дължина 70-100см са достатъчни за да има време за изплюване на стръвта, особено при повдигане или при тръгване в страни когато първоначално няма как да има индикации по връхчето! В такива ситуации е по-добре да се ползва един от вариантите на монтажа "хеликоптер"- с къс 5-7см повод и сравнително по-тежка хранилка за самозасичане. Ще постна снимки как се прави поетапно, с някои обяснения и каква е тактиката с него:

Изображение

На снимката са материалите за късия повод- сравнително по-дебело влакно за повод ( в случая е 0.18, за основно влакно 0.20-0.22), малки вирбелчета номер 12-18, противоуплитащ шлаух, по-едри силиконови стопери, оловни съчми и подходящи за съответната стръв и риболов куки...

Изображение

Отрязвам парче влакно за повод, връзвам куката със 6-8 навивков възел, в горния край връзвам клуп с 3 или 4 навивки на възела; отрязвам парче шлаух 2см( 0.7мм вътр. диам.) и го нанизвам на 5-7 сантиметровия повод както е показано на горната картинка.

Изображение

Монтирам повода за вирбела- прекарвам клупа през едното ухо, след това куката, шлауха и повода през клупа и стягам.

Изображение

Нанизвам първия силиконов стопер на основното влакно, нанизвам и вирбела с повода, притягам шлауха върху долното ухо на вирбела.

Изображение

Монтирам и притягам и втория силиконов стопер; между двата силиконови стопера трябва да има 1-2мм разстояние за да може вирбела с повода свободно да се върти около основното влакно. На повода щипвам и една малка съчма точно в долния край на шлауха за да се елиминира всякаква вероятност от повдигане. В края на основната линия монтирам вирбел с карабинка за бърза смяна на хранилките; монтирам и самата хранилка, която трябва да е с тегло поне 30гр, а за по-едри риби 40..50 с цел безотказното самозасичане. За по-тежките хранилки трябва да се ползват и по-големи вирбели с карабинки.
На горната картинка и на следващите две:

Изображение

Изображение

са показани и част от "настройката" на монтажа, която е изключително важна!!! Монтажа на повода може да бъде фиксиран както в непосредствена близост или на 15-20 см от куката- примерно при риболов на кефали със бели червей или на бързо "цъкащи" едри бабушки, така и на 70-100 см от хранилката при риболов на едри и предпазливи платики и шарани. При налапване на стръвта и потегляне, самозасичането обикновено предшества изплюването, а индикациите по върха на фидера са категорични и рязки: наличието на индикация означава риба на куката. Ако рибите които се ловят са шарани или едри платики, влакното трябва да е маркирано и свалено от клипса след замятането. Хранителното петно трябва да е много добре оформено като цяло още в началото, защото при този монтаж не може да се разчита на придърпването и местенето на куката върху конкретната захранка от конкретната кошничка; придърпването според мен дори е излишно, освен до толкова че да натегне линията в "работно " положение а куката със стръвта да лежи върху вече направеното петно или в близост до затворената хранилка с бели червеи.
По долу поствам и две картинки на цялостния монтаж в отвесно положение (преди замятане)- с отдалечен от хранилката повод и в непосредствена близост до хранилката:

Изображение

Изображение

Фактически с този монтаж и "настройката" му от една страна, куката със стръвта може да бъде на всякакви разстояния от хранилката; а от друга страна, късият 5-7см повод и сравнително тежката хранилка, осигуряват моменталното самозасичане в някои специфични и трудни за риболов ситуации!!!

Готови поводчета с куки за царевица и за "бял"; шлаухчетата са 1см., без съчми:

Изображение

п.п. Това на практика е, усъвършенствания фидерен вариант на хилядолетния монтаж "на дъно, с долна тежест и кука над нея, на къс повод"; даже някой ако иска може да си сложи и две куки, с два повода и четери силиконки- една за бабушки и една за шарани. :lol:
Аватар
Doomm
Мнения: 150
Регистриран на: Нед Май 30, 2010 20:13

Мнение от Doomm »

Мерси много колега сичките тези неща попринцип са ми ясни просто не се бях сетил за шлаухче на повода което да го даржи по в страни :)
Get fish or die trying !!!
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Doomm написа:Мерси много колега сичките тези неща попринцип са ми ясни просто не се бях сетил за шлаухче на повода което да го даржи по в страни :)
Може да се направи и с прозрачен термосвиваем шлаух; тук предимството е че влалното не се наранява от стоперите, при замятане повода се върти около основното влакно а ако куката е само една, при удар на едра риба, куката с повода слизат при оловото и при ваденето на рибата вероятноста от закачане ма оловото в препятствия е малка; при късане на основното влакно, рибата лесно се освобождава от оловото и остава само с куката и повода 8)
Другото предимство е това че монтажа е от т.н. "ултимативни" монтажи при който пресирани, понаплашени и подозрителни шарани се самозасичат почти безапелационно при правилно баланиран и настроен монтаж от този тип и не им се дава никакъв шанс да манипулират примамката или целия монтаж :idea: :wink:
Аватар
Lubomircho
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:54
Риболов: Спининг.
Местоположение: София
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Lubomircho »

да бе верно,за този вариант не се бях сетил :) и на мен много ми помогна колега,благодаря. действително със стопери е по безопасно за рибетата отколкото с троен вирбел:) ПОЗДРАВИ И НАСЛУКА 8)
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Сега, аз по-горе съм постнал типичен фидерен монтаж със съответните сечения на основно влакно, поводи и размери куки- куките в случая са специализираните модели на Колмик за риболов на шаран N 500(белите) и DK 800(жълтите)- номера 12. За по-голяма уста, съответно трябват и по-здрави линии(имам в предвид класическия риболов "на дъно"), и по-големи и здрави куки, а санитарния ,минимум на теглото на тежеста, за да се извърши първоначално самозасичане и последваща подсечка "на ръка",трябва да е поне 60-70гр. :idea:
jim_jim_jim
Мнения: 32
Регистриран на: Сря Юли 22, 2009 10:27

Re: Чепаре

Мнение от jim_jim_jim »

Мисля си дали вместо този черен шлаух ,няма да стане с усукване на влакното на половината повод, т.е да стане двойно при вирбела,същото което правим при асимитричния и симетричния монтаж.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”