Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Публикувай отговор
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от stancom »

Алоууу джуркачите :D я ми обяснете нещо ! Като пробвах с подходяща гега ( 1,8м беше май :roll: ), наистина проводката ми се получи перфектно , но като закачих риба нещо я извадих по лесно от колкото вадя примамката :mrgreen: та по този въпрос да кажете нещо :roll:
Аз не мога да ловя риба !!!
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Itso »

...че рибата е била по-малка от примамката :lol:
Спининг клуб "Абичи"
Секция "Тежък джърк и тежък рок"
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от valeri hinkov »

milen_ilchev написа: Благодаря колега за мнението. Интересува ме да не е много дълга? До колкото разбрах до тук, пръчката за джъркове трябва да е около 1,80 метра. А тази е 2 метра.
Ако има в БГ по удачен вариант ще съм благодарен да го споделите.
Не е много дълга. В момента най-ползваните джерк тояги в Скандинавия са около 6,6 дължина. И най-късите които в момента могат да се намерят там са 183см.
Руската школа ползват пръчки от 160см. А американската школа е в другата крайност , там най-късите са 210см и стигат до 260см.
Общо взето трябва да си вземете две-три и всеки сам за себе си да прецени с коя му е по удобно. Като трябва да се вземе и в предвид и дължината на дръжката.
Иначе Видракс ми казаха, че скоро щели да заредят с джерк пръчки на Абу. И в капитан Хук имат в наличност няколко модела и може да се поръча друг по каталог.
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от stancom »

Itso написа:...че рибата е била по-малка от примамката :lol:
А, то риби които могат да натоварят що годе такава пръчка в България се срещат под път и над път :mrgreen:
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
Fat Head Killer
Мнения: 334
Регистриран на: Пет Ное 15, 2013 1:03
Риболов: Спининг
Местоположение: (България) –Франция
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Fat Head Killer »

Здр колеги :wink: джъркисти кастингисти .Днес ми беше първия риболов на джърк за 2014 година,целият ден валя духа вятър но за мой късмет след 18 часа райчо се показа и облещи.Сложих някоя примамка в кутията и отскочих за някой час до стъмване .При пристигането ми видях че няма хора водата леко замътена водорасли доста развити не са се показали от горе но и това ще стане .това го разбрах в процеса на мятане джърковете доста събираха трева дори и малките бъстари .И така така по изредих ги но уви нищо.На едно от местата с трева пред тях хубава риба показа че щуката се храни и при вечер но аз си останах с кръглата О.Като се покажат туфите ще е по добре да се вижда къде може да се мята ,а може би пък тогава тотално да не става вече за джъркове .Ето малко кадриИзображениеИзображениеИзображениеИзображение извинявам се за малко лошите снимки но ги редактирам на телефона и не мога да има направя точните размери и резолюция .Успех на колегите
metodid
Мнения: 184
Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 15:04
дал Браво: 6 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от metodid »

Здравейте колеги, четох четох и някак неразбрах каква е разликата(ако има) между спининг и бейткастинг прът с еднаква дължина и тест. И да попитам колегата Fat Head Killer за пръта му. Предполагам е Вендета на 7'3''(222 см) до 42 гр. ако не бъркам, а гледам в един от постовете беше показал доста сериозни джъркове. Та въпроса е нея ли ползва или има и по мощна?
Имам и други въпроси, ма по натам. :)

П.С. Само да поясня, че мисля да ставам част от джъркбейт движението и гледам да се поограмотя вместо да питам кой прът да взема и каква макара.
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Хариус »

metodid написа:Здравейте колеги, четох четох и някак неразбрах каква е разликата(ако има) между спининг и бейткастинг прът с еднаква дължина и тест.
Специално при джърк риболова, разликата е в удобството и усещането за лекота и баланс. Джърковете по принцип се водят с пръчка насочена право надолу, като ъгълът на водене зависи от дължината на пръчката, както и от брега на който сме застанали. Удобството на кастинговия такъм идва от това, че мултито ти е отгоре и ти идва точно в ръката. И не те принуждава да извършваш излишни движения, които да ти натоварват ръката. Представи си къде ще ти дойде макарата, държейки спинингова пръчка насочена надолу? Така стигаме до извода, че със спинингов такъм варианта ни при всички положения е да водим странично примамките, защото иначе е неудобно. Това обаче със сигурност натоварва ръката в пъти повече, отколкото движението с кастинговия такъм, където през повечето време реално "клатиш". Изключение правят тежките и капризни откъм водене джъкове - там вече няма как да не мааш като чубанин, щото иначе не можеш да ги подкараш... Дано да си ме разбрал :lol: Ако ли не, другия вариант е нагледна демонстрация :wink:
metodid
Мнения: 184
Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 15:04
дал Браво: 6 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от metodid »

Разбрах те прекрасно. Аз и сега ги сецам, но с прът 2,40 до 30 грамови(тука тия са УЛ примамки). Друго ми беше на мисъл, но после ще продължим, дано не съм досаден. И явно ще е нужен урок на живо. :)
Аватар
Fat Head Killer
Мнения: 334
Регистриран на: Пет Ное 15, 2013 1:03
Риболов: Спининг
Местоположение: (България) –Франция
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Fat Head Killer »

metodid написа:Здравейте колеги, четох четох и някак неразбрах каква е разликата(ако има) между спининг и бейткастинг прът с еднаква дължина и тест. И да попитам колегата Fat Head Killer за пръта му. Предполагам е Вендета на 7'3''(222 см) до 42 гр. ако не бъркам, а гледам в един от постовете беше показал доста сериозни джъркове. Та въпроса е нея ли ползва или има и по мощна?
Имам и други въпроси, ма по натам. :)

П.С. Само да поясня, че мисля да ставам част от джъркбейт движението и гледам да се поограмотя вместо да питам кой прът да взема и каква макара.
Добър вечер ! Колега ( metodid ) да пръта ми е Вендета но е 6,3 и акция 60-100г за тези големи джъркове съм я взел който си видял ;) Поздрави
Аватар
Fat Head Killer
Мнения: 334
Регистриран на: Пет Ное 15, 2013 1:03
Риболов: Спининг
Местоположение: (България) –Франция
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Fat Head Killer »

А колегата (Хариус ) добре описа раликите и предимствата на кастинга ,аз ако може да го допълня само при замятане на примамка с тегло 100г примерно конеца има контакт с пръста при спининга трябва да се задържи и може да не успееш да го махнеш на време става лошо .Това нещо го няма при мултито само препиш с палеца барабана . :tup:
metodid
Мнения: 184
Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 15:04
дал Браво: 6 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от metodid »

Колеги за да ви докажа че правя разлика между двата вида пръта и не съм некакъв луд(поне не постоянно), казвам какво съм си харесал - savage gear butch light xlnt 6'9'' 40-100. В момент на умопомрачение съм задал доста странен въпрос. :)

Цялата работа с тия мега разсъждения тръгва от това че колегата RUNNING WILD отрязал палеца на пръчка сложил даива голд 15 и си я ползва по барите за пъстърва. И си викам ако се сложи мулти на спинингов прът с параметри 2.00 м 20-80 гр. ще стане ли такъма бейткастингов.
Аватар
Fat Head Killer
Мнения: 334
Регистриран на: Пет Ное 15, 2013 1:03
Риболов: Спининг
Местоположение: (България) –Франция
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Fat Head Killer »

Колега ние не сме си помислили че си луд :D все пак сме тук да си кореспондираме и да споделяме вижданията от нашия опит.За споменатата въдица не мога да кажа нищп но за марката имам такъм кастингов CASTING ROD SAVAGE GEAR SG ROADRUNNER XLNT TRAVEL акция до 70 г взех си го поради пътуванията ми имам хванати риби с него и то добри не е лоша но май рекламата при тях продава повече от качеството .Не ме разбирай грешно ама няма ли да ти е дългичка :fish15:
metodid
Мнения: 184
Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 15:04
дал Браво: 6 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от metodid »

Там е работата, че незнам, първата такава пръчка ще ми е и ще трябва да откривам коя дължина ще ми е най удобна. Естествено отворен съм към предложения от спецовете. И благодаря на всички колеги отговорили на питанките. :tup:
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от valeri hinkov »

Тази пръчка, е добра на Савейдж Гиър, но има сякаш една по добра пак на същата марка. Има я в Капитан хук. Дълга е 198см до 100 грама , едноделка, тежи 157гр!!! И е фуджи водачи и португалски корк, уж! По принцип има вече теории и много джъркисти, които ползват по дълги пръчки. Аз лично вече преминавам на по дълги пръчлета. Например в американската школа тоягите им започват от 6,9. Дори в Русия има доста джъркисти, които ползват пръчки по 7,3 до 8,6. Но аз това вече не го разбирам. При скандинавците най-последния модел на най-известната им марка са я пуснали в два варианта 6,7 и 6,9.

Тук е особенно интересно:
http://shop.jerkmania.ru/index.php?rout ... y&path=150" onclick="window.open(this.href);return false;

това е най-големият сайт в Русия на джърк тема.

.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Д-р Флекс »

Валери,

по мое мнение, на базата на скромния ми опит, дължината на джърк-пръчката е функция на първо място от ръста на риболовеца. Да, универсалното виждане за оптимална дължина е 6 фута/180-185 см, но аз например, а сигурен съм, и ти, по-добре се справям с 200-210 см пръчка, отколкото с 180-185. Аз и с 180 се справям, и с 240, но 210 ми иде най-комфортна.

Накратко: удобството при водене на примамките от кутията на риболовеца е водещо при избора на дължината на пръта, не някакъв "канон".
Публикувай отговор

Обратно към “Джъркбейт”