Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Публикувай отговор
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от valeri hinkov »

Д-р Флекс написа:Валери,

по мое мнение, на базата на скромния ми опит, дължината на джърк-пръчката е функция на първо място от ръста на риболовеца.
Това го забрави. Абсолютна грешка е. Имаше такава теория, която я пробутваха руснаците , но в последствие се оказа погрешна. А и вече почти напълно изчезват тояжките под 180см.
Аватар
А ДАНО ХВАНА
Мнения: 407
Регистриран на: Сря Яну 13, 2010 12:45
Местоположение: София
дал Браво: 483 пъти
получил Браво: 454 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от А ДАНО ХВАНА »

valeri hinkov написа:
Д-р Флекс написа:Валери,

по мое мнение, на базата на скромния ми опит, дължината на джърк-пръчката е функция на първо място от ръста на риболовеца.
Това го забрави. Абсолютна грешка е. Имаше такава теория, която я пробутваха руснаците , но в последствие се оказа погрешна. А и вече почти напълно изчезват тояжките под 180см.
Тука Хинков е прав!Аз съм нисък 1,70м и си мислех че пръчката която ще е за мен е от 1,60 до към 1,80м максимум,но само няколко проби с неговите пръчки и за мен е ясно че ми трябва каквото и на него 6,6".Защо се получава така той е 2м аз 1,70.И с къса 1,60 ми е удобно и с 2м ,но основното в случая е воденето на големите и тежки джъркове и стила на риболов.Много по лесно ми беше да пускам леко дългата 6,6 върху голям джърк отколкото по дългото махане с късата,някякси дългата сама върши някои неща и другото което не ми харесва определено е по бавно оборотните мултита и искам с по малко движение да обирам свободното влакно.Другото което ми направи впечатление е че дългата дръжка е по добре и за замятане и при засичане и не пречи на воденето.Ако нямах възможност за проби със сигурност щеше да има проба грешка при купуване когато събера пари.Най основно си остава стила на риболов защото някои хора държат пръчката почти на една линия с примамката и леко клатят те предпочитат по дълги ,а тези които държат по надолу под по голям ъгъл спрямо линията по къси.Важна е тази тема за такива като мен които ще купуват но най добре е предварителни проби.
http://www.youtube.com/watch?v=cLeW3PRrv3g" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=cPRdfhkonJI" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=BL2IBtU ... ZQmGs#t=65" onclick="window.open(this.href);return false;
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Хариус »

Нещата май отиват към джъркови геги 3-3.30м :lol:
Аз съм имал 1.80 и съм ловил около половин година с тази дължина, по-дълга не съм имал. След това съм имал само 1.60м., даже имам и една самоделка, която е 1.35м, с която също съм хващал риби. На мен определено по-удобния вариант ми е 1.60м. Обичам да съм близо до водата и в болшинството от случаите даже нагазвам малко и късата пръчка просто ми е удобна за моят начин на риболов. Освен това ми иде доволно сгодна и за лодката, която ползвам. Ограничил съм се в примамки, които не надвишават 100гр. като само 2-3 от тях са по-капризни за водене, останалите се водят с лекота с 1.60м. За момента просто не ми е нужна по-дълга гега, за по-нататък ще видим :wink:
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Д-р Флекс »

Аз съм прост спинингист-практик. Теории не чета, ютюб не гледам, в секти не членувам, просто ловя щука на квото там дава в даден миг. За мен функционалната връзка между височината на риболовеца и оптималната дължина на пръчката е елементарна "Тригонометрия 1-2-3".
Каквото пиша тук, е споделен личен опит, нищо повече.

Освен това, напълно споделям написаното от Тошко - тестването на джърковица е препоръчително да предхожда покупката й. Така се избягват неприятни изненади, особено, при прохождащите в риболова с джъркбейтс.
И това е от личен опит.

ПП и с друго, написано от Тошко съм съгласен: вида джъркбейт също оказва влияние при избора на дължината на пръчката (макар и Т. да го е написал с други думи). Затова работя с 185 см едноделка за "топузестите" пулбейтс, дартери, глайдери и др., и с 210 двуделка за по-маневрените и по-леки попери, стикове, уокъри, кроулъри, събуокъри и пр. под., които също са джъркбейтс, ако и някои сектанти да го отричат :D

Предпочитаната макара ми е 4000, с предавателно число 6,2, обираща 99 см с един оборот - тоест, и аз предпочитам да обирам метрите свободно влакно възможно най-бързо с минимум усилия.
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Хариус »

Добра дискусия, ама добре е всеки да уточнява за какъв такъм говори - спинингов или кастингов. Щото в случая се получава леко разминаване в гледните точки. Андро говори за спинингов такъв, а останалите за кастингов - има сериозна разлика :wink:
В тази връзка, като един човек хвърлял и ловил достатъчно време със спинингова линия, мога само да кажа, че за джърк /а и не само/ кастинговия е в пъти по-удобен, въпреки сериозната разлика в големината и тежестта на примамките.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Д-р Флекс »

Ами аз не съм забелязал досега Тошко да лови с кастингов такъм, но сигурно грешката е в мен ... приемам забележката на Генади.
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Хариус »

Не е забележка Андрей, просто хората се объркват. Тошко в поста си говори за кастингов такъм! Това, че няма такъм в момента не значи, че няма достатъчно наблюдения. Това е нормалната и удобна линия за джърк и няма нужда човек да чете по сайтове и да гледа клипове, за да усети разликата. Ако някой не е съгласен с това твърдение си е абсолютно негова работа и е свободен да мета и да прави каквото ще.
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от valeri hinkov »

Абе незнам, цял свят лови на с мултивибратори на тежък щукарски джърк, но ния в БГ сме ебати консервите. Ще ги преизмислим нещата:)
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Д.Граховски »

Да се включа и аз, макар и още пресен джъркист изпитах неудобството от спининговия такъм с джърк. Първо че въдицата ми бе дълга и второ от маането ми окапваше ръката за 20 минути, а от там и желанието за риболов. После при първия риболов с джъркова гега на първото хвърляне се наложи да си хвърля влакното :D и сложих обикновената макара и пробвах... Ами не пренебрегвам палецазащото ежкастинг гега, просто самото движение е неудобно. Сега съм с мулти сапунерка, пак не. Пробвах с въдицата на Гената и С4-ката ами то движението си ти е някак естествено, не напрегнато. Та за тва сега съм в ликвидация на ненужния такъм.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
Vassil
Мнения: 546
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 12:30
Риболов: Spin, Ice Jig & Relax
Местоположение: София
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 39 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Vassil »

Здравейте.

В дилема съм коя кастингова джърк пръчка на Agat да избера:

NPJ-57D 1.74 м, 20-100 гр, 1 част
или
NPJ-63С2 1.91 м, 40-140 гр, 1,5 части

Като начало не мисля да я ползвам за примамки над 100 гр и се чудя дали втората няма да е прекалено твърда. Също не знам и коя дължина ще е по-добре, при положение, че аз съм 1.80 м. Моля за съвети.
Освен това цената на доставка за 1 и 2 пръчки не се променя (€29), така че ако някой иска да се включи да казва.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Д.Граховски »

Vassil написа:Здравейте.

В дилема съм коя кастингова джърк пръчка на Agat да избера:

NPJ-57D 1.74 м, 20-100 гр, 1 част
или
NPJ-63С2 1.91 м, 40-140 гр, 1,5 части

Като начало не мисля да я ползвам за примамки над 100 гр и се чудя дали втората няма да е прекалено твърда. Също не знам и коя дължина ще е по-добре, при положение, че аз съм 1.80 м. Моля за съвети.
Освен това цената на доставка за 1 и 2 пръчки не се променя (€29), така че ако някой иска да се включи да казва.
Е щом ще мяташ джъркове над 100 грама втората, ама пък тя е на 1,5 части. Земи си кат мойта Рон Томпсън ама до 140 грама и свиркай.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
Vassil
Мнения: 546
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 12:30
Риболов: Spin, Ice Jig & Relax
Местоположение: София
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 39 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Vassil »

Не си прочел внимателно:
Vassil написа:...не мисля да я ползвам за примамки над 100 гр...
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Хариус »

Vassil написа: Като начало не мисля да я ползвам за примамки над 100 гр и се чудя дали втората няма да е прекалено твърда. Също не знам и коя дължина ще е по-добре, при положение, че аз съм 1.80 м. Моля за съвети.
Въпреки, че нямаш намерение за по-тежки от стоте грама си вземи по-мощната! Доста от джърковите геги, които съм виждал не си отговарят на теста, имай го предвид. 3 пръчки минаха през ръцете ми, като едната беше до 120, другата до 140, третата до 150, но и трите се затрудняваха /особено откъм водене/ с примамки по 100 грама. Даже ис някои по-трудни за водене 80-90 грамови, имаха известни затруднения
Не знам защо си се спрял на 1.90, но може да не ти е толкова удобна, особено ако нямаш опит с такъв такъм. Според мен за начало си вземи 1.60 или 1.70м. на 40-140 . А дали на цяло или на 2 парчета, няма абсолютно никакво значение.
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от valeri hinkov »

Рон Томпсъна и той е максимум до 100 гр.
Въпроса за дължината е много спорен, на едни им харесват по къси на други по дългите.
А и тази по дългата е с по дълга дръжка предполагам, тоест бланката ще е по дълга максимум с 10 см от по късата. Тази късата съм я виждал на живо, дългата не.
Аватар
Vassil
Мнения: 546
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 12:30
Риболов: Spin, Ice Jig & Relax
Местоположение: София
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 39 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Vassil »

valeri hinkov написа:Рон Томпсъна и той е максимум до 100 гр.
Въпроса за дължината е много спорен, на едни им харесват по къси на други по дългите.
А и тази по дългата е с по дълга дръжка предполагам, тоест бланката ще е по дълга максимум с 10 см от по късата. Тази късата съм я виждал на живо, дългата не.
И как ти се видя късата?
Публикувай отговор

Обратно към “Джъркбейт”