Малко въпроси за пръчка и макара

Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Малко въпроси за пръчка и макара

Мнение от kontev »

Здравейте колеги и за много години!

При последното си идване, дядо Коледа ми донесе едно мултипликаторче , защото разбрал, че искам да помятам с кастинг такъм. Тъй като не бил сигурен дали ще ми хареса, а и понеже е стиснат, взел от по-евтините, ей такава :

http://fishingnia.com/management/index. ... uct_id=259


Пръчка, разбира се, не ми донесе и остави тази трудна задача на мен.
И така, тъй като аз не разбирам особено от този вид такъми, се обръщам към вас за помощ.

Искам да взема някаква относително евтина пръчка за това мулти, но не мога да се ориентирам на пазара. Асортиментът е много беден, в сравнение със спинингите и може би ще се наложи да поръчам, без да съм я тръснал. Пръчката, заедно с горната макара, искам да ползвам за леки джъркове, до 40-50гр. Но ми се иска да мога да мятам и с други примамки - блесни, воблери, силикони около и над 20-те грама. Т.е., пръчката е добре да бъде нещо от сорта на 20-45гр, 15-40гр, нещо такова. Дължината ми се иска да бъде 2.00-2.10м. Бюджетът ми е около 100-150лв, може и малко повече, ако си заслужава.
Ще съм много благодарен на каквито и да е препоръки, а също, ако някой има нещо за продаване, съм отворен към оферти.

Следващият ми въпрос е за макарата, за която нямам упътване за употреба. Вече я закачах на една пръчка, която не е моя и си поиграх вкъщи :lol: Доколкото разбрах, врътката от лявата страна натяга механично шпулата, а тази отдясно, с деленията, е магнитната спирачка. Като натягам магнитната спирачка обаче, не виждам никаква разлика в падането на примамката, от върха на пръчката към земята. Това нормално ли е?
Другото, което забелязах е, че авансът отпуска на тласъци, което предполагам не е нормално, но понеже е евтина макарата, сигурно е обичайно?

Благодаря предварително на всички отговорили!
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Малко въпроси за пръчка и макара

Мнение от Д.Граховски »

kontev написа:Здравейте колеги и за много години!

При последното си идване, дядо Коледа ми донесе едно мултипликаторче , защото разбрал, че искам да помятам с кастинг такъм. Тъй като не бил сигурен дали ще ми хареса, а и понеже е стиснат, взел от по-евтините, ей такава :

http://fishingnia.com/management/index. ... uct_id=259


Пръчка, разбира се, не ми донесе и остави тази трудна задача на мен.
И така, тъй като аз не разбирам особено от този вид такъми, се обръщам към вас за помощ.

Искам да взема някаква относително евтина пръчка за това мулти, но не мога да се ориентирам на пазара. Асортиментът е много беден, в сравнение със спинингите и може би ще се наложи да поръчам, без да съм я тръснал. Пръчката, заедно с горната макара, искам да ползвам за леки джъркове, до 40-50гр. Но ми се иска да мога да мятам и с други примамки - блесни, воблери, силикони около и над 20-те грама. Т.е., пръчката е добре да бъде нещо от сорта на 20-45гр, 15-40гр, нещо такова. Дължината ми се иска да бъде 2.00-2.10м. Бюджетът ми е около 100-150лв, може и малко повече, ако си заслужава.
Ще съм много благодарен на каквито и да е препоръки, а също, ако някой има нещо за продаване, съм отворен към оферти.

Следващият ми въпрос е за макарата, за която нямам упътване за употреба. Вече я закачах на една пръчка, която не е моя и си поиграх вкъщи :lol: Доколкото разбрах, врътката от лявата страна натяга механично шпулата, а тази отдясно, с деленията, е магнитната спирачка. Като натягам магнитната спирачка обаче, не виждам никаква разлика в падането на примамката, от върха на пръчката към земята. Това нормално ли е?
Другото, което забелязах е, че авансът отпуска на тласъци, което предполагам не е нормално, но понеже е евтина макарата, сигурно е обичайно?

Благодаря предварително на всички отговорили!
Честита ти придобивка.

Относно пръчката разгледай сакурите, мисля че спортизма има някакъв кастингов вариант с 20-тина лева над бюджета ти. Също така погледни и абутата. Аз преди се заглеждах по някакви ептен бюджетни варианти на Салмо.

А като натегнеш магнитната спирачка, ще усетиш разликата при замятане. Поне при мен така беше с предишното мулти. Аз я натягах при вятър или по-леки и нехвърчащи примамки, за да избегна брадите.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Малко въпроси за пръчка и макара

Мнение от Itso »

Здрасти!
За мултито и спирачките защо не попиташ в подфорума "Мултипликатори"?Там има хора, които със сигурност разбират повече :wink:
Такава пръчка, каквато ти търсиш, търся и аз, но по-къса, 1,80.Много е трудно да се намери такава на поносима цена, особено тук.Или само аз така си мисля :P
Надявах се латвийците от Салмо да изкарат нещо, ама не виждам.Защото имам една подобна, но на 1,80 и за стационарка, лека и много удобна.Но кастингова с тези параметри и най-вече лека, нямат.
Аз съм се загледал в тази:
http://www.catchthefish.at/wft-penzill- ... 0-80g.html" onclick="window.open(this.href);return false;,
но като сложиш и транспортните разходи (въпреки че мога да си я поръчам там и да си я донеса), а и за тебе би била къса, май не се връзва.А и в различните сайтове е на различни цени.Намерих един кратък тест в немски блог и нищо повече.Но пък ми харесва, че е лека.
Поздрави!
Спининг клуб "Абичи"
Секция "Тежък джърк и тежък рок"
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Малко въпроси за пръчка и макара

Мнение от kontev »

Мерси за препоръките, Ицо и Митко.

Ще погледна Сакурите, Абу-та на сайта на Видракс не виждам такива, които да се доближават до това, което търся.
Пръчката от линка, освен, че май ще ми е къса, мисля и, че за момента ще ми дойде доста хеви.

Някой да има някакво впечатление от тази пръчка:

http://shop.fishing-mania.com/viewrods_ ... r-Baitcast

От спинингите с тази марка съм с кофти впечатления, но може пък тази да става....
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Малко въпроси за пръчка и макара

Мнение от Д.Граховски »

И тая я бех заглеждал едно време ама не ми фана окото заради ниския тест :D разходи се и до Риболовен свят, на мене ми предлагаха една ма ни помня марка ни нищо, също така и в сайта капитан хук има някакви рон томпсъни и севидж гиъри кастингови модели, даже май най-много там съм гледал кастингови пръчки.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Малко въпроси за пръчка и макара

Мнение от Plat1ka »

В капитан хук на Младост има няколко модела кастингови пръчки. Не съм сигурен как е магазинът им в Очва Купел който на Ваньо му е по-близо.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Малко въпроси за пръчка и макара

Мнение от Marco Polo »

Гледам и Filstar са докарали Кроата разни..
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Малко въпроси за пръчка и макара

Мнение от kontev »

Пепи и Митко, разгледах сайта на Капитан Хук, наистина има доста кастингови пръчки, но все са или едноделни, или прекалено хеви, а най-вече и двете. Да не забравяме, че аз още не съм преминал психологическата граница от 50гр :lol: А дори да стисна зъби и да затворя очи, отровно зеленото мулти, което ми донесе добрият старец, май не става за по-хеви риболов. Освен това, поне засега, не съм се отдал напълно и изцяло на джъркинга, и мисля да продължа да се омерзявам, съчетавайки го с твичинг на по-леки воблери :lol:

Кроатата, предложени от Марко обаче изглеждат много съблазнителни и тъй като съм фен на марката, може и да вдигна бюджета.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Малко въпроси за пръчка и макара

Мнение от quietriot »

Пробвай с една абу гарсия вендета за под сто лева, ако ти хареса, ще ти кажа после кое и как, за настройките ще ти покажа като се видим ;-).
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Малко въпроси за пръчка и макара

Мнение от kontev »

Мерси Васко. Гледах я и Вендетата, но понеже я дават до 27гр. я прескочих. Ако има запас от мощност и се справя с примамки до 40гр-45гр, май наистина това е най-добрия вариант за начало.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Малко въпроси за пръчка и макара

Мнение от quietriot »

Споко мята спокойно 40 грама ;-)
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Малко въпроси за пръчка и макара

Мнение от kontev »

Днес ходих до Видракс, да видя въпросното Абу и се оказа, че има доста кастинг пръчки, които не са качени на сайта. Потръсках няколко и в крайна сметка, за цената си, ми хареса кастинговия вариант на този Фаворит .

И да ми е честит, взех го :D

Дават я 7-28гр , но й закачих 40гр и се усещаше сигурна. Бланката е доста стегната, без да е колец. Като за пръчка под 100лв е лекичка. Дръжката е късичка, а като качество на изработка, заливка на водачи и т.н. не е върха на сладоледа, но за тези пари няма какво повече да се желае.
Цялостно, мисля, че е достатъчно добра, за да добия реална представа за този вид риболов и да не се откажа заради кофти пръчка.

Доволен съм, намерих каквото търсех, при това за първи път ми се случва не само да не увелича бюджета, а да остане :lol:

Купих си и монофил за тренировки, мога да почвам да тренирам на някоя снежна поляна :lol:

Благодаря на всички за съдействието !
Аватар
VDP
Мнения: 517
Регистриран на: Пет Дек 05, 2008 12:01
Местоположение: София
дал Браво: 690 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Малко въпроси за пръчка и макара

Мнение от VDP »

Честито kontev, много да те радва новата придобивка! :tup:
Спининг клуб "Софийско кап0чино"
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Малко въпроси за пръчка и макара

Мнение от Itso »

Ами и от мене честито :D Пък по-нататък ти ще си решиш, дали искаш нещо по-така, по-хеви демек :P
Спининг клуб "Абичи"
Секция "Тежък джърк и тежък рок"
Публикувай отговор

Обратно към “Джъркбейт”