Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Велико
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 15:02

Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от Велико »

Здравейте колеги,
Имам питане относно риболовът на джърк от проходилка.
Според вас има ли значение изборът на такъм когато ще ловиш от проходилка, лодка или от брега?
Имам предвид, че от проходилка ще трябва да се работи с въдицата странично или с високо вдигнат връх, като за второто не съм сигурен, че ще удачен метод, но се надявам да си кажете мнението.
Относно въдицата и макарата, мислите ли, че при този вид риболов е по-добре да се ползва въдица с колкото е възможно по-къса дръжка и респективно "Low profile" мултипликатор?

Ето и два варианта, които можем да обсъдим:
ВАРИАНТ 1
http://captainhook.bg/index.php/vmchk/1 ... 82/42044rt" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.abugarcia.com/abugarcia-reel ... ml#start=5" onclick="window.open(this.href);return false;

ВАРИАНТ 2
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=4744" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.abugarcia.com/abugarcia-reel ... ml#start=7" onclick="window.open(this.href);return false;
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от Хариус »

Здравей колега,

Воденето от проходилка е винаги странично. Ако водиш с вдигната пръчка се получава една торба, която пречи на добрия контакт с примамката, съответно ще пропускаш и ударите. Според мен дължината на дръжката и вида на макарата не са от особено значение, но тук май най-добър съвет може да ти даде колегата Fat Head Killer, защото той практикува именно такъв вид риболов и притежава и двата вида такъми. Но джърковете си ги хвърля с макара тип "бъчонка" и с класическа джъркова гега. Така че такъма е същия като при другите ситуации. И по мое скромно мнение от проходилката се справя не по-лошо от нас, които сме с лодките. Единствения недостатък е, че ръката ти се изморява по-бързо, но разбира се зависи и как водиш примамките. Именно затова аз лично бих заложил на сравнително лек такъм. Рон Томпсъна е доста лека и приятна пръчка, мисля че е добър избор за всякакви ситуации. За макара, бих взел Рекорд-а, но аз съм си фен на бъчонките, така че не ме слушай много-много :wink:
Специално за джърк риболова, лодката е по-удобния вариант, но ако имаш вече проходилка, то ще трябва да се нагаждаш дет се вика :wink:

Успех :tup:
Велико
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 15:02

Re: Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от Велико »

Благодаря колега,
Радва, се че все пак получих някакъв отговор по темата. Както сте се досетили нямам голям опит с този вид риболов, но пък имам голям мерак и съм решил да похарча някой друг лев за такъв тип такъм и тъй като вече имам проходилка и риболовствам главно на спининг реших да задам въпроса с цел да си изясня с какъв тип оборудване ще бъде най-добре да започна.
Ясно е че универсална пръчка и макара няма, затова съм решил да направя два комплекта единият да бъде за по-лек джърк, а именно примамки до 50-60гр, който да включва пръчка до 1,80м(акция до 60гр.) и ниско-профилна макара(DAM Quick Calyber) която един приятел ми даде. Относно пръчката съм харесал ето тези двете като клоня към първата.

http://captainhook.bg/index.php/1.-%D0% ... 1%82/48500" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.bent-fishing.com/SPORTISM-NE ... oduct-2383" onclick="window.open(this.href);return false;

Относно втория комплект, който смятам да ползвам за примамки над 60гр, вече го постнах и той включа пръчка едноделка Berkly от Vidrax и макара Abu Garcia Ambassadeur C4 Round Reel. НО тук изникна въпроса дали комплекта няма да е прекалено тежък и много да измаря та затова попитах дали има някакво значение дължината на пръчката и ръкохватката при риболов от проходилка.

Не знам дали е удачно да пиша в същия пост, но много ме интересува типът на водене на джърк примамка в река, примерно на Дунав. Много клипчета изгледах, но не мога да намера такова, в което да се комантира или да се показва как. Моля ако някой има наблюдение да сподели.
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от Хариус »

Велико написа: Относно втория комплект, който смятам да ползвам за примамки над 60гр, вече го постнах и той включа пръчка едноделка Berkly от Vidrax и макара Abu Garcia Ambassadeur C4 Round Reel. НО тук изникна въпроса дали комплекта няма да е прекалено тежък и много да измаря та затова попитах дали има някакво значение дължината на пръчката и ръкохватката при риболов от проходилка.
C4 е може би най-изпозвания модел за този вид риболов. Добро решение си е отвсякъде! Държал съм го и Бърклито но мисля, че Рон Томпсъна е по-лек, поне така стои в ръката.

Велико написа:Не знам дали е удачно да пиша в същия пост, но много ме интересува типът на водене на джърк примамка в река, примерно на Дунав. Много клипчета изгледах, но не мога да намера такова, в което да се комантира или да се показва как. Моля ако някой има наблюдение да сподели.
Зависи от мястото. Много малко джъркове стават за течение и изборът е доста малък. Аз лично не съм пробвал на Дунава, защото съм далеч от голямата река, но руснаците за течение знам че ползват предимно тежки джъркове със силикон отзад. Примерно този модел на ACE, присъства в някои статии специално за джърк на река:
Hell Tail
Изображение
Но като цяло си е мъчение с джърк на течение и ти препоръчвам ако можеш да го избягваш този вариант. Аз съм пробвал 2 пъти на по-малка река със сравнително слабо течение. Пробвах доста от стандартните джъркове и резултата беше много удари и откачи, и нито една риба на брега. След това реших, че това не е за мен и така и не съм настоявал повече на тази река, но може би трябваше...
Виж, за тихи места без течение - джобове, стари корита и т.н... там можеш да ловиш на кажи речи всякакви модели джъркове. Но течението си е мъка - оплетката е дебела, правиш кореми, съответно трудно пробиваш в по-долните слоеве и т.н...Варианта ти е само до брега в плиткажите с по-слабо течение.
Аватар
korni90
Мнения: 174
Регистриран на: Чет Юли 12, 2012 11:24
Риболов: Спининг
Местоположение: Перник
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от korni90 »

И на мен ми е интересен риболова от проходилка,през студените месеци как е положение не се ли измръзва и докъде си натопен във водата,че не съм ползвал такова нещо.
Our spinning club "Cherry team"
Велико
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 15:02

Re: Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от Велико »

Здравей колега,
Честно казано аз не мисля, че удачно ползването на проходилка след Октомври освен ако времето не е като тази година когато за последно я ползвах около 10 Ноември. Вярно е, че съм гледал клипове на колеги, които ловат на джиг от проходилка през студените месеци, но дори и с неопрен мисля, че няма да е OK(не съм провбал с неопренов гащеризон).
Като цяло си е удобство, но същто така има значение и избора на добра проходилка, иначе се получава едно голяма хамалуване и вместо комфорт може да донесе дискомфорт.
На въпроса ти, докъде се нагазва бих казал до коленете, но това си зависи от проходилката.
Аватар
korni90
Мнения: 174
Регистриран на: Чет Юли 12, 2012 11:24
Риболов: Спининг
Местоположение: Перник
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от korni90 »

Това е доста кофти,че трябва да се ограничаваш само за топлите месеци.
Чувал съм за модели проходилки на които си изцяло сух,но не съм никак запознат.
Our spinning club "Cherry team"
Велико
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 15:02

Re: Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от Велико »

Предплагам има вариант да ползваш нещо от сорта:

http://www.pecheur.com/achat-pontoon-bo ... 30691.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Лично аз се надявам един ден да се сдобия с нещо такова:
http://www.pecheur.com/achat-float-tube ... 86537.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Това за мен е най-доброто в момента на пазара, но и цената си я бива.
Хубавото е, че лесно може да се модифицира и да й се сложи ел.мотор.

https://www.youtube.com/watch?v=4-cWlUBAKdw" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Fat Head Killer
Мнения: 334
Регистриран на: Пет Ное 15, 2013 1:03
Риболов: Спининг
Местоположение: (България) –Франция
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от Fat Head Killer »

Привет и добър вечер на всички !сега попадам на темата пусната от колегата ще се опитам да помогна с каквото мога :tup: Той Хариус доста верни неща е наяисал :D но все пак не е сядал в проходилката да полови на джък :fish15: .Та колега виждам че сега избираш оборудването проодилка, въдица и макара аз бих добавил че трябва да гледаш и за добър гащиризон .Проходилките който си пуснал на първия пост то тово си е понтон или другата с гребла малко се губи смисъла то като ще е така си вземи лодка :D Аз ловя с проходилка на марката Guideline много добра проходилка всеки балон е с по 2 камери отделно седалка и облегалка се надуват .Ако имаш възможност да си я вземеш няма да съжаляваш.А за джъркването от нея да трудничко си е воденето става винаги на страни или само с макарата да обираш влакното,свиква се с токив тип проводка но както Гената каза натоварва ръката в лакътя .Избора ти за въдица гледай да вземеш колкото може по къс прът и да не те притеснява че няма да може да мяташ на дистанция :D летят си на далеко джърковете .Макарата вече твое предпочитание бачонките са по тежки и малко по неудобни при самия захват от колкото тази която ти си показал на линка много зависи вече и от големината на използваните примамки.Ако мога да помогна с нещо питай .Поздрави и дано се увеличаваме хора с проходилки :tup:
Аватар
Fat Head Killer
Мнения: 334
Регистриран на: Пет Ное 15, 2013 1:03
Риболов: Спининг
Местоположение: (България) –Франция
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от Fat Head Killer »

Да отговоря на другия колега аз и сега влизам с нея ползвам 4мм неопрен ако гащеризона е добър няма проблеми студа не се усеща.Реално до колене си във водата ако седалката е надуваема разбира се но като се плува и от пличкането се мокри и седалката .
maznislav
Мнения: 2121
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 15:57
Риболов: Спининг и само това :)
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 78 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от maznislav »

Вземи си каяк и да се приключва :)
Купищата предимства са налице като непробиваем, тих , лесен за употреба и най-важното - отгоре на водата си , а не в нея.. Недостатък - ръцете са ти заети докато се придвижваш и ме можеш да хвърляш , но пък спираш и... БОЙ :)
Нито едно добро дело не остава ненаказано :)
Риболовът ни е "Днес по-зле от вчера и по-добре от утре"...
Велико
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 15:02

Re: Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от Велико »

Fat Head Killer написа:Избора ти за въдица гледай да вземеш колкото може по къс прът и да не те притеснява че няма да може да мяташ на дистанция :D летят си на далеко джърковете .Макарата вече твое предпочитание бачонките са по тежки и малко по неудобни при самия захват от колкото тази която ти си показал на линка много зависи вече и от големината на използваните примамки.Ако мога да помогна с нещо питай .Поздрави и дано се увеличаваме хора с проходилки :tup:
Здравей колега,
Благодаря за съвета, и аз така предполагах, че ще трябва да се работи с високо вдигнат лакът и движение от китката, което си е малко терсене. Точно това ме провокира да попитам за избор на пръчка. Та в този ред на мисли, как ви се струва ето това:

http://www.bent-fishing.com/TRINIS-NEO- ... oduct-2160" onclick="window.open(this.href);return false;

Аз принципно съм им фен на тези от Sakura, не правят никак лоши въдици.
Аватар
Fat Head Killer
Мнения: 334
Регистриран на: Пет Ное 15, 2013 1:03
Риболов: Спининг
Местоположение: (България) –Франция
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от Fat Head Killer »

Здрасти колега! Това което показваш никак не е лошо поне от снимката но виждам, че не е налична. За тази гега май най дибре да сподели господин Хариус ако има наблюдение 🔭. Относно преводката от проходилка може да се прави и със самата макара без никакво сецане с китката. Аз лично като ми измалее ръката така почивам рязко половин оборот и веднага пак половин. Така джърка пак прави играта ляво дясно,но това в течение на риболова ще го схванеш.Поздрави!
fifi
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Юли 16, 2009 16:58

Re: Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от fifi »

Мога да кажа че от нивото на което седите в проходалка ще Ви е много много неудобно за риболов с джеркове.От лодка съм на 60 см. над водата и пак е неудобно докато не стана прав в лодката.
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно риболовът на джърк от проходилка

Мнение от Хариус »

Велико написа: Та в този ред на мисли, как ви се струва ето това:

http://www.bent-fishing.com/TRINIS-NEO- ... oduct-2160" onclick="window.open(this.href);return false;

Аз принципно съм им фен на тези от Sakura, не правят никак лоши въдици.
Ловил съм около година с тази пръчка, после я продадох, защото леко ми "издишаше" с джъркове над 80 грама. Работи перфектно с примамки в диапазона 30-80 грама и според мен това й е реалния тест. Това, което е обявено 40-140гр. въобще не е вярно, особено в горния тест. Иначе е много качествена изработка, с Фуджи водачи и макародържач. Бланката, е тънка лека и чувствителна. Просто с големите джъркове не ми вършеше добра работа и затова я махнах. Сега имам 2 колеца и с тях си ги сецам екстра, единия даже вече е легенда, след като има зад гърба си извадени една осмица и една шестица :fish15:
Публикувай отговор

Обратно към “Джъркбейт”