Google Maps & My Maps

Всичко свързано с позициониране, маршрути и карти и навигации.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Google Maps & My Maps

Мнение от Pike »

Сигурно поне 90% от форума ползват или са ползвали това приложение на Google, надявам се да бъде от ползва за останалите 10%, а може пък и някой от ползващите да си намери нещо ново и интересно.
Опитвам се да се сетя аз откога я ползвам, но не мога да се сетя, ще е да е от много време :)

А откакто пуснаха опцията да виждаш трафика в реално време, съвсем ми стана любима. Много често я ползвам и града, въпреки че знам маршрута, но през нея мога да оптимизирам маршрута като предварително видя къде са “тапите”, а дори и да не го направя Google Maps своевременно ти подсказва алтернативни по-бързи или бавни маршрути.

Откъде пък Google знаят каквъв е трафика ли? Еми от нас :)

Любопитно ми беше как събират данни за трафика и порових и попрочетох и ето каква е схемата …
Всички устройства с андроид, на които им е включен GPS-а предават данни на Google, те от своя страна с един куп алгоритми, формули и други данни от устройството разбират дали ходиш пеша или в кола или друго превозно средство. И така като съберат всичко на едно място и го нанесат на картата се получават данните за трафика в реално време.

Конкретно за риболовни нужди намирам Google Maps за особено полезен, особено ако го ползваш в комбинация с Google Earth и Google My Maps.
Ако сте решили да отидете на някоя непознато място и няма кой да ви заведе, с Google Earth може много подробно да разгледате предварително въпросното място и пътищата водещи към него.
Разбира се и Google Earth си има лимити и няма да ви предложи навигиране по черните пътища, които виждате на сателитните снимки, но и за това има начин ;)

Тук идва реда на Google My Maps, където може да си направите ваша карта/и и там да си очертаете пътя и по черните пътища. Тръгнете ли към мястото ще използвате тази карта и готово ;)

Един от големите минуси на Google Maps е, че иска интернет, в смисъл не е оффлайн навигация. Но Google решиха и този проблем, като вече може да си запазвате предварително парчета от картата, които да ползвате оффлайн. Тези свалени карти си имат предварително дефиниран живот на устройството, но Google се грижат за това и наближи ли им крайният срок на годност, ще ви подсетят да ги ъпдейтнете.

В последно време работят доста и по градската функционалност, което съчетано с богатата база данни на Google, Street View, това че е безплатна и трафика в реално време, направо отвява конкуренцията.

Към нея може да ползвате различни добавки, като вече споменатата My Maps, но има такива и от други разработчици. Например в Maps няма ограниченията на скоростта, което не е лоша екстра. Наскоро бях намерил такава добавка, която е продукт на Sygic, пробвах я, работи, но е платена ;) което е минус.

Аз лично съм много доволен и Google Maps ми е номер 1 в избора на навигации.
gMaps-1.jpg
gMaps-1.jpg (82.69 KiB) Преглеждано 4634 пъти
gMaps-2.jpg
gMaps-2.jpg (94.5 KiB) Преглеждано 4634 пъти
gMaps-3.jpg
gMaps-3.jpg (81.42 KiB) Преглеждано 4634 пъти
Аватар
Макариченков
Мнения: 128
Регистриран на: Пон Мар 06, 2017 3:20
Риболов: морски
Местоположение: Варна^ Палма де Майорка
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 104 пъти

Re: Google Maps & My Maps

Мнение от Макариченков »

Аз също съм много доволен от приложенията Maps и Еаrth на Google. Освен за ежедневни нужди като намиране на адрес или справяне с трафика, често ги използвам и за риболо - като търсене и откриване на нови места.

Веднъж дори прекарах цял ден на Google Earth в търсене и прехвърляне на стотици снимки за откриване на определено място, на което се намираха едни млдежи. Та тия същите Убавци цял де хващаха едри паламуди, ципури и дори една синегрида, а мен ме дразнеха с непрестанни изпращания на снимки и коментари, от сорта на - какво хубаво местенце са си намерили и т.н. Съответно на мен не ми бе съобщено къде е местоположението на меката на морските обитатели, и аз реших да взема нещата в свои ръце с помоща на чичко Google Earth и сръвняване на снимки. Резултат бе голяма разправия по между им, и кой аджеба от тях ми е издал координатите :lol:

Мястото си заслужаваше търсенето, минустъ е, че трябва да вървиш 45мин. по наклонен терен, за да стигнеш до там :wink:
Стара риба в морето и дърта жена нЕма!
Аватар
a5sh0l3
Мнения: 773
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 16:19
Риболов: Spinning
Местоположение: София
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Google Maps & My Maps

Мнение от a5sh0l3 »

Това за трафика и аз предполагах, че е нещо подобно. Благодаря за пояснението!

Иначе техните карти са задължителен атрибут преди пътуване/риболов... особено в чужбина :)
Go Fishing! Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Google Maps & My Maps

Мнение от rap66 »

Аз също го полвам редовно. Off line картите не за големи по обем, а на Турция е направо задължителна, ако ще се ходи там. А местоположението Гугъл отределя по много начини, не само по GPS. Например по WiFi мрежите, покрай които минавате, а той ьбае техните координати. Но съм пробвал да изключа GPS и WiFi, и пак ме пита "Какво мислите за...", Отказах се да се крия. А пък любимо ми е "Посетихте тива място преди 3 години ..."
Публикувай отговор

Обратно към “GPS, карти и навигации”