Морски риболов в Гърция

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
karidov
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Морски риболов в Гърция

Мнение от karidov »

Търся информация за законите на риболова от брега и от лодка.
Благодаря предварително!
Аватар
cecko
Мнения: 781
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 10:24
получил Браво: 1 път

Мнение от cecko »

колега от моя опит ще ти кажа само едно !!!! Като хванеш октопод си го вземи. Та да не ти се смеят хората . Иначе лови къде каквото си поиска6
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

С лодка, трябва да имаш разрешително.
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
karidov
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от karidov »

Благодаря колега!
Можеш ли да разкжеш как и от къде се получава разрешително за морки спортен риболов от лодка в Гърция.
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

От управлението на Брегова охрана (Coast Guard).
Има го във всички градове до морето.
Подават се документи (забравил съм вече какви) и се чака около седмица. Розрешителното струваше, до колкото си спомням 26 евро, преди 2 години и важи за 2 години.
След това подновяването, е по евтино, някъде около 10-тина евро и пак важи за 2 години.
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

а за надуваема лодка с мотор иска ли се някакво разрешително /имам капитанско/, на границата трябва ли да се декларира?
karidov
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от karidov »

По въпроса може да каже CERBER и трябва голямо черпене да му спретнем!
Колкото косми по брадата, толкова риби в торбата!
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Tedo написа:а за надуваема лодка с мотор иска ли се някакво разрешително /имам капитанско/, на границата трябва ли да се декларира?
Ако ползваш лодката за разходки и двигателя е с малко коне, не се иска разрешително (до колкото си спомням, границата беше 30 коня, тия дни ще ходя да си заверявам билета и ще питам по точно).
Когато се обадих по телефона, на вече забравих коя инстанция, да искам информация, ми подчертаха, че любителския риболов е свободен (без билет), само когато риболовеца е стъпил на брега.
Същото важи и за морето, където проверките са доста чести, за разлика от сладководните водоеми.
Ако например сте в лодка 3-ма човека и риболовствате и 3-мата, трябва да имате 3 разрешителни за риболов
Разрешителното, за риболов с харпун и риболов от лодка е едно и също. Вади се за около седмица и важи за 2 години. Плаща се начална такса 20 и няколко евро и подновяването е само 10-тина (май беше 6 евро), ако пропуснеш срока, за подновяване, се плаща отново началната такса.
Всяко разрешително важи само за определен район, ако искате да риболовствате в друг район, трябва да си го заверите там (това последното, разбира се е принципно, защото при проверка, не издребняват чак до там).
karidov написа:...Колкото косми по брадата, толкова риби в торбата...
Благодаря ти, че не каза по главата :D .
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

мойта е 15кс...
а къде правят проверките? в морето или по кейовете?
аз мога да си вкарам лодката пред бунгалото, няма да обикалям морето - пък и за catch&release едва ли ще е толкова фатално...
абе ще гледам да си купя билет все пак... :roll:
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Навсякъде могат да те проверят.
Сatch&release- това в Гърция е непознато, не знам как ще реагират.
Ако те хванат, ще ти комфискуват всичко (възможно е дори и колата), ще полежиш 2-3 дена на топло и ще ти друснат една доста солена глоба.
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
karidov
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от karidov »

Докторе, прочетох твоя тема за риболов в Патра. Имаш ли представа дали в близост до Солун може да се лови от кейове, както си писал за Патра. Разбрах, че рибите и такъмите са същите, като липсват само "сабите".
Кажи нещо за улов на октоподи.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

karidov, имаш грешка, темата е на cerber.
Аз в Гърция още не съм ходил, но пътя през Златоград е готов и тази година ще посетя беломорието.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Около Солун, съм ходил единствено на Халкидики, до някакви развъдници, по принцип, около такива развъдници се събира риба, поради това, че хвърлят храна всекидневно.
Не ти препоръчван да ловиш риба на, никое по-голямо пристанище, много е замърсено. В Патра риболовствам на Рио-Антирио (там където е моста), което е малко и отворено пристанище и водата е чиста
Изображение
Октоподите са ми стара страст. Ще трябва да си направиш "хтаподиера". Тази която правех аз е следната: взимах една лъскава тръба дълга 20см. и диаметър 2,5-3,0см закачах я с тел на едно въже с дебелина около 0,5см и дължина 25-30 метра, отзад за телта връзвах голяма тройка и накрая верига за тежест (5-6 халки) от тази дебелата дето връзват най злите кучета
Изображение
Извинявам се за художническите ми способности, надявам се да се разбира.
Това нещо се замята и се придърпва много бавно, като хванеш октопод що го разбереш.
По магазините се продават най различни готови хтаподиери, могат да ти сглобят всичко на място.
Любимия ми лов на октопод е с харпун или с ръце, но трябва да свикнеш да ги различаваш (октопода може да е на 20см. от лицето ти и да не го видиш). Съществуват и много признаци, по които можеш да разбереш къде е октопода, напр:
-ако около някой камък видиш, да се събират различни рибки (и наи вече Перка - риба подобна на костур) и да човъркат нещо
-да видиш до някои камък, разхвърляни черупки от миди
-до камък с дупка, да видиш подредени камъчета, които някакси не се връзват с околните (гнездо) и т.н.
С ръце се ловят само дребни октоподи, ако октопода е над 2 кг., като те хване, усешането е доста неприятно, ако е над 5 бъди сигурен, че няма да те пусне да излезеш. Ухапването на октопод над кило е неприятно, 2-3 килограмов ти къса месо.
Вида на харпуна няма голямо значение, можеш да ползваш и обикновен, тип вилица, но тризъбеца трябва да е с големи контри, от тези сгъваемите. Ако октопода е над кило и половина, трудно го отлепваш, ако е по голям, може да ти се наложи на излезеш 3-4 пъти да си поемеш въздух.
Освен това, октоподи съм ловил на мъртва сардела увита с полиангистро (навързани 20-30 куки), на дъно или с "каламариера" (само, че по тежка за да отива до дъното)
Изображение
но епизодично
Обитанието на октоподите са обикновено каменисти места, в Гърция не е трудно да намериш такива, пясъка е рядкост.
Успех
:D :D :D Докторе и на мене някои ми викат "докторе" въпреки, че съм само очен лекар :oops: :oops:
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Забравих да кажа.
Ако си в морето за октопод, за да не излизаш с всеки хванат такъв, най добре да му обръщаш торбичката, умира почти веднага, иначе ще ти създава проблеми.
След като ги изкараш на брега, трябва да им хвърлиш един як бой, избираш един камък и започваш да хвъляш октопода с всичка сила върху него поне 20-30 пъти, като от време на време го разтриваш в/у камъка, за да му падне ципата и побелее. Това, за да се отпусне и да става за консумация, иначе може да го ползваш само за дъвка.
Другия вариант е да го сложиш във фризера за една седмица.
От там нататъка предполагам се досещаш: разпалваш скарата и с лимонче... спирам, че жената ме е подложила на диета, щот съм бил "дебел" :roll:
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
Аватар
hrimar
Мнения: 558
Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 13:42
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от hrimar »

Цербер, страхотно си го разказал. Направо се размечтах за такъв риболов ....
Иначе, вчера бях в Солун и като гледам какви кефали ми се разхождаха под краката. Буквално на самия бряг на крайбрежната улица, на метър дълбочина. И нито един рибар нямаше :shock:
Що така си пренебрегват рибите тези хора :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”