Риболов с Бомбарда

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
daniel4O
Мнения: 27
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 14:10

Риболов с Бомбарда

Мнение от daniel4O »

Здравейте рибари.Реших да пробвам риболова с бомбарда,взех си потъваща бомбарда обаче имам някой неясни неща,които според мен вие няма да имате проблем да ми отговорите.Та те са решил съм да я направя с 2 вирбела горе и долу,тоест да сложа още един вирбел горе чрез който да я свалям а не да режа месината,когато махам бомбардата от главната месина.Та колко метра (на снимката съм показал) да е размерът с червеният цвят,тоест колко месина да има след вирбела който ще закача на вирбела на въдицата ми.И другият въпрос ми е колко дълъг трябва да е такъма който ще закача,колко дебела месина,каква кука трябва да сложа за риболовът на Заргана,Илария.Та ето и снимката Изображение[/img]
NIKI1968
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Яну 03, 2008 11:23
Местоположение: София
дал Браво: 143 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Риболов с Бомбарда

Мнение от NIKI1968 »

daniel4O написа:Здравейте рибари.Реших да пробвам риболова с бомбарда,взех си потъваща бомбарда обаче имам някой неясни неща,които според мен вие няма да имате проблем да ми отговорите.Та те са решил съм да я направя с 2 вирбела горе и долу,тоест да сложа още един вирбел горе чрез който да я свалям а не да режа месината,когато махам бомбардата от главната месина.Та колко метра (на снимката съм показал) да е размерът с червеният цвят,тоест колко месина да има след вирбела който ще закача на вирбела на въдицата ми.И другият въпрос ми е колко дълъг трябва да е такъма който ще закача,колко дебела месина,каква кука трябва да сложа за риболовът на Заргана,Илария.Та ето и снимката Изображение[/img]
Не че съм разбирач (все пак съм от София), но усложняване и претрупване на монтажа с допълнителни елементи го прави по-лесен за оплитане. От скромната си практика (общо около 50 морски излета за последните 3 години), мисля, че е по-добре да се реже месината при смяна на бомбардата, но ако твърдо искаш да ловиш по този начин....
Та "червения цвят", според мен, е най-добре да е с дължина по-голяма от повода/бидема. Така мисля, че можеш да намалиш бройката на заплитанията. При по-къса линия (на "червения цвят" от бидема) е много вероятно при почти всяко замятане, да ти се заплита кукичката със стръвта в горния вирбел. Като взема под внимание, че бидема обикновено е с дължина от 1.20 до 1.70 метра, можеш да направиш сметка, колко да е дълга "червената линия". Обаче ще възникне следния проблем: пръта, с който ще ловиш, ще трябва да е мнооооого дълъг. Защото: бидем 1,50 метра (примерно) + "червена линия" поне 1.70 метра (за да не се заплита) = на 3.20 метра (поне). Направи сметка с колко дълъг прът ще замяташ такъв такъм (май отиваме на болонезе).... И още нещо. Обикновено с бомбарда се замята и от скали. Не навсякъде е възможно да си осигуриш необходимото пространство (зад теб), за да можеш да замяташ такъв дълъг монтаж....
Не искам да налагам мнението си, но скромната ми практика показва, че е по-безпроблемно да си сменя бомбардата чрез рязане на линията: режа, нанизвам нова бомбарда, гумен амортизатор (мънисто), връзвам вирбел и готово - всичко около 1-2 минути тъй като не съм от най-сръчните. Майсторите може би го правят и по-бързо.
Иначе за дебелината на месината - ако държиш на "червена линия", то тя да е с дебелина около 0,25-0,30. Аз, когато ловя с бомбарда, ползвам следния монтаж: основно влакно/месина около 0,22 (колкото по-дебело е толкова по-къси са дистанциите на замятане), бомбардата ми е тежка 20-30 грама, повода/бидема около 0,14 (зависи как взима рибата, ако е по-капризна може и по-тънък, а ако е по-лакома, може и по дебел). Куката - на око, но средно от № 8 до № 14 (пак зависи дали е капризна или се конкурира с другите от пасажа и не подбира).
Дано съм ти бил полезен, но все пак се допитай и до други мнения. Аз така ги виждам нещата.
mi7aka_96
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Юли 10, 2009 18:04

куки

Мнение от mi7aka_96 »

Значи има куки които колкото по-голям е техния номер толкова те са по-големи,а има такива които колкото им е по-голям номера те са по-малки.Та искам да попитам какви по вид трябва да са за риболова на заргана ?
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от Bobo »

От вторият вид, трябва да са.
nautical
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 11:36
Местоположение: Sea

Niki е много прав!!

Мнение от nautical »

Колкото по малко клупчета и вирбели има по добре.
Само гумен стопер и един троен вирбел под бомбардата!
1000n
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Юли 18, 2007 14:38
Местоположение: родом от Варна/живеещ в София

Мнение от 1000n »

Мисля, че NIKI1968 е прав. Аз поставях по два вирбела в монтажа на бомбарда - единият вирбел над бомбардата, другият - под нея. Направих такъв монтаж, за да мога веднага да сменям такъма на бомбардата с чепаре. Но бидема постоянно се оплиташе около бомбардата, а докато разбера на какво се дължи това си мина време. :(
Наслука! :D
1000n
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Юли 18, 2007 14:38
Местоположение: родом от Варна/живеещ в София

Мнение от 1000n »

Сега съм започнал да си правя сам бомбардите. Но трябва май да подобря малко технологията на изработка. Та когато имам готовност ще пиша. :D
crezzer
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Фев 27, 2010 1:13
Местоположение: Бургас

Мнение от crezzer »

Ако държиш на горният вирбел то направи тази част дълга не повече от 40 см. Предполагам, че ако е по дълга може наистина да води до оплитане.

Използвал съм такъв монтаж, нямъл съм проблем с ъс заплитане.
Основното влакно 0.18-0.20. Монтаж 0.15.
kikivc
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 21:59
Местоположение: Варна морето, сините вълни.

Мнение от kikivc »

В началото и аз бях с 2 вирбела с цел по барза смяна на бомбардата но се случваше да имам оплитания не всеки път но от 5 замятания едно беше оплетено - което дразни.
Махнах горния вирбел и от тогава нямам проблем.

А оплитанията зависят и от бомбардата. Бях си купил една мноого яка бомбарда Дарткастър - платих цели 8 лв за нея. Със нея всяко 2ро замятане ми беше оплетено без значение дали е с един или 2 вирбела.
ribar1
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Дек 15, 2008 11:19
Местоположение: SOFIA

Re: Риболов с Бомбарда

Мнение от ribar1 »

daniel4O написа:Здравейте рибари.Реших да пробвам риболова с бомбарда,взех си потъваща бомбарда обаче имам някой неясни неща,които според мен вие няма да имате проблем да ми отговорите.Та те са решил съм да я направя с 2 вирбела горе и долу,тоест да сложа още един вирбел горе чрез който да я свалям а не да режа месината,когато махам бомбардата от главната месина.Та колко метра (на снимката съм показал) да е размерът с червеният цвят,тоест колко месина да има след вирбела който ще закача на вирбела на въдицата ми.И другият въпрос ми е колко дълъг трябва да е такъма който ще закача,колко дебела месина,каква кука трябва да сложа за риболовът на Заргана,Илария.Та ето и снимката Изображение[/img]


мисината между двата вирбела трябва да е околко 50 см 0,25 размер
а повода не по малко от 1,50 м
crezzer
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Фев 27, 2010 1:13
Местоположение: Бургас

Re: Риболов с Бомбарда

Мнение от crezzer »

ribar1 написа:
daniel4O написа:Здравейте рибари.Реших да пробвам риболова с бомбарда,взех си потъваща бомбарда обаче имам някой неясни неща,които според мен вие няма да имате проблем да ми отговорите.Та те са решил съм да я направя с 2 вирбела горе и долу,тоест да сложа още един вирбел горе чрез който да я свалям а не да режа месината,когато махам бомбардата от главната месина.Та колко метра (на снимката съм показал) да е размерът с червеният цвят,тоест колко месина да има след вирбела който ще закача на вирбела на въдицата ми.И другият въпрос ми е колко дълъг трябва да е такъма който ще закача,колко дебела месина,каква кука трябва да сложа за риболовът на Заргана,Илария.Та ето и снимката Изображение[/img]


мисината между двата вирбела трябва да е околко 50 см 0,25 размер
а повода не по малко от 1,50 м
Ако влакното там е 0.25, колко трябва да е тогава основното?
Колкото по-дебело е влакното толкова по-къса дистанция постигаш.
Какъв е смисълът на 0.25 влакно тогава?
ribar1
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Дек 15, 2008 11:19
Местоположение: SOFIA

здравеите

Мнение от ribar1 »

колега маи не четеш мисината между двата вирбела кадето се движи бомбардата трябва да е 0,25 ина4е ако сложиш тънка я претрива а основната ти е или 0,18 или 0,20
crezzer
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Фев 27, 2010 1:13
Местоположение: Бургас

Мнение от crezzer »

Като сложи по едно силиконово топче преди и след бомбардата, няма да има проблем с протриването на влакното при възлите.
yavor9999
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 17:27
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от yavor9999 »

Колеги моите бомбарди ги връзвам с два вирбела и влакното е 0.25 - 0.30, като слагам и две топчета. Самото влакно стърчи по 4-5см. от двете страни на бомбардата и много рядко имам оплитане. Малкия луфт на бомбардата е предостатъчен и нямам никакви грижи. Един прятел също така ги връзва но ползва плетено влакно и в този случай топчетата могат да отпаднат с цел опростяване на линията.
ilko
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2005 9:36
Местоположение: varna

Мнение от ilko »

Та колко метра (на снимката съм показал) да е размерът с червеният цвят
Тоя червеният цвят за настървяване на рибата ли е :roll:


Основно влакно 0.18 - 0.20мм е напълно достатъчно да ти издържи бомбарда до 30гр. Слагаш бомбардата едно гумено/силиконово/ амортисьорче, вирбел троен и повод 1.50м с кука № 8 - 12 .
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”