Елементи за ЧЕПАРЕ

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
Публикувай отговор
Borkata
Мнения: 122
Регистриран на: Нед Авг 19, 2007 20:04
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от Borkata »

ето още неща тоя път с повече куки..
Изображение
Изображение
www.chepare.com - качествените чепарета на Борката
entusiast
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:40

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от entusiast »

Преди 2 години на една вила на морето, една вечер от скука, докато си пиех биричката, реших да се опитам сам да си направя чепаре - имах материали, а пък трябваше да бия поне 20 км. път до някой град, че да си купя готови. А и следващия ден беше почивен, та се захванах - нямах избор. Звъннах един два телефона, че не знаех как да връзвам поводите към майката. Като за неопитните ми пръсти беше доста трудно, но направих едно за една вечер. Е, преди това гоних 10 минути гъските на една бабка, за да пуснат 1-2 големи пера :D :D :D
И така, направих чепаре от гъши пера - чисто бели, с дължина на перата около 4 см. при кука 7 някъде. В последствие разбрах, че с гъшите пера се работи най-трудно, защото са твърди и затова толкова съм се озорил.
На другия ден риболова ми се отложи, а след два дни вече имах път към рибарски магазин и си купих и 2-3 готови. Последващия риболов реалоно се оказа тест за чепарето ми.

Интересното беше, че за разлика от готовите, на моите чепарета не хванах нито една риба... Причината - ЯКИ УДАРИ и КЪСАНЕ/ПРЕГРИЗВАНЕ НА ПОВОДА :!: На купешките, с тези лъскави конци и ламета, се ловяха разни дребни сафридчета (даже май местните имаха друго име за дребния сафрид), а на моите удряха доста по големи риби като влакното се оказа слабо за тях.

Тогава разбрах каква е силата на произведеното от гъши пера чепаре, а такова никъде няма да си купите - сами трябва да го направите. :wink:
entusiast
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:40

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от entusiast »

В продължение на историята, тогава реших да направя още 2-3 чепарета, но останах само с навързаните куки. Сега тази година реших да ги "слобя", но влакното за поводите много беше остаряло :( И целият ми труд по връзването тогава е отишъл на вятъра :cry: :cry: :cry:

Та затова искам да попитам, може ли някой да ми препоръча влакно, което да старее по бавно - цената му няма значение, защото ще се ползва само за поводи. А и трябва да е малко по-твърдо, че меките много се усукват. Както и какви морски куки като марка и модел бихте ми препоръчали. Проблема ми е че съм софиянец, а тук в нашите рибарски магазини морсики куки няма - ще трябва да поръчвам онлайн от морските градове и няма как предварително да ги видя с очите си.
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от КИРО »

Горе Борето показва основно чепарета за сафрид.
Ти в разказа си,си направил едно добро попадение на чепарето с белите пера,
но не си очаквал че лефера,или по-точно чернокопа ще ти подгони това чепаре.
А бялото като цвят е наисина добро попадение за няколко вида бели риби.
Ето ти едно с което съм вадил доволно чернокоп преди 2г.
Изображение

На бялото вземаше по-добре отколкото на черното.
Сафрид и сардина добре се ловят и на този модел
Изображение

На в по-светлата част на деня.
Рано суртин и надвечер трябва да се сменя цвета.
entusiast
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:40

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от entusiast »

КИРО написа:Рано суртин и надвечер трябва да се сменя цвета.
В каква посока да се сменя цвета - към тмно или към светло?

А за влакната нещо да можеш да ме ориентираш - искам да си подготвя пак нещо с белите пера, ама да не ми издържа влакното само по една година (при това без да съм ги използвал), че е много играчка връзването на гъши пера - много са твърди.
Borkata
Мнения: 122
Регистриран на: Нед Авг 19, 2007 20:04
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от Borkata »

принципно влакното си старее.иначе моята марка специално е Seaguar .иначе и аз знам ,че белите пера не са за изхвърляне.нямам много време за проби иначе с удоволствие бих пробвал.
www.chepare.com - качествените чепарета на Борката
Borkata
Мнения: 122
Регистриран на: Нед Авг 19, 2007 20:04
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от Borkata »

да се надяваме ,че и тук темата все някога ще живне :D :D дотогава както се казва по рибарски ще настояваме :lol: ето още от мен пресни,пресни..последните две снимки са само с изкуствени материали,първата само с естествени а следващите две са комбинация от двете :wink:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
www.chepare.com - качествените чепарета на Борката
entusiast
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:40

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от entusiast »

А да Бяло море чепарето дали е ефективно. Преди 2 години в Бургас, в "Краставицата" ми казаха, че едни гърци им изкупили цялото количество от един тип чепаре, ама бях там да пазарувам дайвинг оборудване и не си направих труда да ги разпитам какъв тип е било. Предполагам, че за там трябва да е с по-големи куки и по-дебели влакна, щото долу в Беломорска тракия всичко е по-голямо (само на гърците акъла им е в обратна посока, ама това е друга тема...). А за окраската му нямам НИКАКВА идея.

Иска ми се да си подготвя едно-две чепарета да пробвам след месец, като ходя надолу, ама не мога да се измисля нито размер на куките, нито какви влакна да ползвам ("месини", че морските хора да ме разберат :lol: ).

п.п. diskus - а тези "очички" как ги правиш?
Borkata
Мнения: 122
Регистриран на: Нед Авг 19, 2007 20:04
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от Borkata »

не съм специалист на чуждите морета.идея си нямам,пробу му е майката с по-дебели влакна,защото има по-големи риби :D иначе очичките се рисуват с лак.първо бяла точка и чакаш да изсъхне.после черна точка в бялата и пак чакаш.абе играчка :wink:
www.chepare.com - качествените чепарета на Борката
Borkata
Мнения: 122
Регистриран на: Нед Авг 19, 2007 20:04
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от Borkata »

ойт :D
Изображение
www.chepare.com - качествените чепарета на Борката
Borkata
Мнения: 122
Регистриран на: Нед Авг 19, 2007 20:04
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от Borkata »

Здрасти момчета,
през 10-15 дни ми пристигат разни неща та вчера в последната пратка имаше 2 интересни едно от които е това..

Изображение
На пръв поглед интересен пухкав изкуствен материал.Днес вързах няколко куки с него и пускам снимки на куки в работно положение.естествено аматьорски ама а да видим докога ще трая :D
Изображение
Изображение
Изображение
Оказа се уникален удар лично за мен.Взех за проба само този електрикаво зеления цвят но още утре ще поръчам всички цветове макар,че е малко скъп.Определено отсега нататък ще е в топ 5 на моите любими материали,защото е различен и се работи сравнително лесно с него.Значи ползвам го за основен цвят на куката.Като се съчетае със подходящите УВ и ФЛ ламета(без холограма макар,че е въпрос на вкус) се получава нещо уникално,доста по-различно от стандартния гладък и прав материал.Реално хем стои прав на куката ,хем и и предава страхотен обем и "накъдряне".Не случайно в заглавието му са писали 3Д 8) Скоро,при първа възможност ще пусна снимки с готови чепарета от този материал и съм сигурен,че ще ви харесат.Ето и още един много добър материал,този път естествен също съчетан със съответните УВ-та..
Изображение
Изображение
Изображение
Още с първия поглед си проличава,че това не е изкуствено.Също стои страхотно на куката но проблема с него е,че се работи адски трудно с него и не съм сигурен дали ще се наложи ,макар че е отдавна доказан мухарски материал.имам го в 6 цвята 8)
www.chepare.com - качествените чепарета на Борката
dianno77
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Яну 18, 2012 10:41
Риболов: Практикувам морски риболов сафрид,чернокоп,зарган.

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от dianno77 »

kade moje da se kupqt tezi poslednite elementi.
Borkata
Мнения: 122
Регистриран на: Нед Авг 19, 2007 20:04
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от Borkata »

В разните му там многобройни американски мухарски сайтове.Въпрос на малко ровене в нета е.Като начало започни от и-бей :wink:
www.chepare.com - качествените чепарета на Борката
Borkata
Мнения: 122
Регистриран на: Нед Авг 19, 2007 20:04
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от Borkata »

Tова е от днес..За толкоз стигнаха силичките :D
Изображение
Изображение
Изображение
www.chepare.com - качествените чепарета на Борката
dianno77
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Яну 18, 2012 10:41
Риболов: Практикувам морски риболов сафрид,чернокоп,зарган.

Re: Елементи за ЧЕПАРЕ

Мнение от dianno77 »

Borkata написа:В разните му там многобройни американски мухарски сайтове.Въпрос на малко ровене в нета е.Като начало започни от и-бей :wink:
ok blagodarq.dai nqkakav tvoi tel za kontakti ako ne e problem.
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”