Макара за зарган

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
Аватар
Макариченков
Мнения: 128
Регистриран на: Пон Мар 06, 2017 3:20
Риболов: морски
Местоположение: Варна^ Палма де Майорка
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 104 пъти

Макара за зарган

Мнение от Макариченков »

ЗдравейтИ колеги,
Реших да пренаредя такъмите и си търся макаричка за зарган. Имам един - grey mammoth twist cast concept 3000 2.70 cm. 10-25g. който ми върши пИрфектна работа, и искам да му туря някоя подобаваща макара за около 50 - 60€. Нямам големи претенций за грамажа и т.н. както се вижда от цената, по-скоро търся нещо да върти добре и да не раждяса на първата година.
Благодаря на всеки дал мнение.
Поздрави Макариченков.
Стара риба в морето и дърта жена нЕма!
Аватар
Макариченков
Мнения: 128
Регистриран на: Пон Мар 06, 2017 3:20
Риболов: морски
Местоположение: Варна^ Палма де Майорка
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 104 пъти

Re: Макара за зарган

Мнение от Макариченков »

И между другото, съм въртяла на сухо DAIWA NINJA 2000 също и DAIWA CRSSFIRE 2500, не знам коя е по-добра. Разгледах също и една okuma ceymar c-40...
Стара риба в морето и дърта жена нЕма!
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 479 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: Макара за зарган

Мнение от 1608 »

Въдицата за Зарган трябва да е с поне 1 метър по- дълга!
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
Аватар
Макариченков
Мнения: 128
Регистриран на: Пон Мар 06, 2017 3:20
Риболов: морски
Местоположение: Варна^ Палма де Майорка
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 104 пъти

Re: Макара за зарган

Мнение от Макариченков »

1608 написа:Въдицата за Зарган трябва да е с поне 1 метър по- дълга!
Чак пък един метър по-дълга, ЗАЩО? Заради кастинга?
Стара риба в морето и дърта жена нЕма!
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 479 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: Макара за зарган

Мнение от 1608 »

Макариченков написа:
1608 написа:Въдицата за Зарган трябва да е с поне 1 метър по- дълга!
Чак пък един метър по-дълга, ЗАЩО? Заради кастинга?
Колега сега прочетох , че си от Варна и се чудя какви въпроси ми задаваш!? Ако си се разхождал по-буните и вълнолома и местата за ловене на Зарган в повечето случаи въдиците варират от 3.80 м. до 4.50м... сигурно има защо! Не само кастинга ,но и ваденето на рибата ,където става някой път от високи и неудобни места :idea:
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
Аватар
Макариченков
Мнения: 128
Регистриран на: Пон Мар 06, 2017 3:20
Риболов: морски
Местоположение: Варна^ Палма де Майорка
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 104 пъти

Re: Макара за зарган

Мнение от Макариченков »

Колега,

във Варна ловях с универсални такъми и въобще не съм се замисля дали сопата ми е пригодена за този или онзи вид риболов. Просто и кратко, бях на такава възраст, че повече се разхождах по барчета и нощни заведения, отколкото по вълнолома и буните.

Сега обръщам внимание на тези неща и ми беше интерсно мнението ти. Не, че не съм прочел доста по темата за въпросните такъми, но сега видях, че не съм ти отговорил и реших да го сторя.

Където живе в момента, заргана не се лови от месните. В много редки случаи за стръв, но не и за консумация. Та го има в изобили, но на определени места (където разбирасе не е стъпвал български крак) :lol: Аз го търся в заливите, предимно за стръв. Но като се замисля е по-добре да заприходя някое пръчка с по-голям кастинг, защото понякога заргана е на другия бряг и шансовете ми значително намаляват. :tup:
Стара риба в морето и дърта жена нЕма!
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Макара за зарган

Мнение от nkolev »

Дължината на пръчката не е само заради кастинга, а по-скоро заради дължината на повода след бомбардата (надявам се това е тъкъма). Много по-удобно е с повод от порядъка на 1,5 - 1,7 метра, да ти е дълга поне малко над 3 метра пръчката, иначе се получава прекалено рязко замятането и червея по-лесно се къса. Също така, трябва да се внимава защото дългия повод с къса пръчка има способността да докосва земята, камъни, тръни и т.н., като отново се къса червея, повода или не дай боже се чупи пръчка (има такива случаи).
НДК
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 479 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: Макара за зарган

Мнение от 1608 »

nkolev написа:Дължината на пръчката не е само заради кастинга, а по-скоро заради дължината на повода след бомбардата (надявам се това е тъкъма). Много по-удобно е с повод от порядъка на 1,5 - 1,7 метра, да ти е дълга поне малко над 3 метра пръчката, иначе се получава прекалено рязко замятането и червея по-лесно се къса. Също така, трябва да се внимава защото дългия повод с къса пръчка има способността да докосва земята, камъни, тръни и т.н., като отново се къса червея, повода или не дай боже се чупи пръчка (има такива случаи).
Колегата ти допълни останалото... Дано да си прочел и разбрал и обобщил написаното... Успех!
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
Аватар
Макариченков
Мнения: 128
Регистриран на: Пон Мар 06, 2017 3:20
Риболов: морски
Местоположение: Варна^ Палма де Майорка
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 104 пъти

Re: Макара за зарган

Мнение от Макариченков »

1608 написа:
nkolev написа:Дължината на пръчката не е само заради кастинга, а по-скоро заради дължината на повода след бомбардата (надявам се това е тъкъма). Много по-удобно е с повод от порядъка на 1,5 - 1,7 метра, да ти е дълга поне малко над 3 метра пръчката, иначе се получава прекалено рязко замятането и червея по-лесно се къса. Също така, трябва да се внимава защото дългия повод с къса пръчка има способността да докосва земята, камъни, тръни и т.н., като отново се къса червея, повода или не дай боже се чупи пръчка (има такива случаи).
Колегата ти допълни останалото... Дано да си прочел и разбрал и обобщил написаното... Успех!
Сега, след като колегата допълни, започна да ми се изясня картинката. Макар до сега да не съм имал много проблем със скъсани червеи, а само с дължината на повода. Явно месните червеи ги тъпчат яко с анаболи :mrgreen: Благодаря за отговорите и успех. :tup:
Стара риба в морето и дърта жена нЕма!
Аватар
Макариченков
Мнения: 128
Регистриран на: Пон Мар 06, 2017 3:20
Риболов: морски
Местоположение: Варна^ Палма де Майорка
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 104 пъти

Re: Макара за зарган

Мнение от Макариченков »

Макариченков написа:
1608 написа:
nkolev написа:Дължината на пръчката не е само заради кастинга, а по-скоро заради дължината на повода след бомбардата (надявам се това е тъкъма). Много по-удобно е с повод от порядъка на 1,5 - 1,7 метра, да ти е дълга поне малко над 3 метра пръчката, иначе се получава прекалено рязко замятането и червея по-лесно се къса. Също така, трябва да се внимава защото дългия повод с къса пръчка има способността да докосва земята, камъни, тръни и т.н., като отново се къса червея, повода или не дай боже се чупи пръчка (има такива случаи).
Колегата ти допълни останалото... Дано да си прочел и разбрал и обобщил написаното... Успех!
Сега, след като колегата допълни, започна да ми се изясня картинката. Макар до сега да не съм имал много проблем със скъсани червеи, а само с дължината на повода. Явно меСните червеи ги тъпчат яко с анаболи :mrgreen: Благодаря за отговорите и успех. :tup:
Стара риба в морето и дърта жена нЕма!
Dean1978
Мнения: 123
Регистриран на: Съб Апр 22, 2017 16:53
Риболов: Спинингов

Re: Макара за зарган

Мнение от Dean1978 »

Едно shimano sienna ще ти свърши работа
demi
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 19:59
Местоположение: перник
получил Браво: 2 пъти

Re: Макара за зарган

Мнение от demi »

От Страдик на долу, всичко е само за сладководен риболов!!
кълве ли...
krisha
Мнения: 21
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:46
дал Браво: 1 път

Re: Макара за зарган

Мнение от krisha »

Здравейте,
Да съживим малко "зарганските такъми".
Колега "tobajas", ако си избрал и заприходил някоя от пръчлетата, за които си пуснал линкове, сподели малко инфо.
Коя избра, защо, как се държи в риболов?
С каква макара си я комбинирал?
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”