Морски спинингов риболов от брега в Турция

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
Аватар
JettroniX
Мнения: 324
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 18:27
Риболов: Спинингов риболов!
дал Браво: 246 пъти
получил Браво: 499 пъти
Обратна връзка:

Морски спинингов риболов от брега в Турция

Мнение от JettroniX »

В средата на септември бях на почивка в Дидим, Турция - една нова риболовна дестинация за мен. Задължително взех и лайт спининга, като напълних само една малка кутийка с примамки. Стори ми се излишно да взимам много такъми и примамки, пък и този път смятах да оставя встрани риболова и да се отдам повече на биченето на айляк под плажните чадъри. Всичко на всичко направих два сутрешни излета, като слуката бе много слаба. Може би около този период от годината рибите все още ги няма край брега. Сигурно си има и там някоя особеност, както в Гърция.

Изображение

Изображение

Изображение

Рокфиша беше много дребен и разпилян. Не бе гъст така, както очаквах. Доста силиконец заминa заради дребните рибки,
без така и да уловя нещо. :)

Изображение

Изображение

Някои от местните имаха и по-нетрадиционна слука. :fish15: :mrgreen:

Изображение

Изображение

Определено съм на мнение, че туристическата услуга, която получих там си заслужава всеки лев и отново бих посетил тази дестинация.
"Почивка в Дидим, Турция 2017". :fish2:
Fish every day like it was your last!
Keep Spinning!!
Блог: spinning365.com
Facebook: spinning365
YouTube
Аватар
JettroniX
Мнения: 324
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 18:27
Риболов: Спинингов риболов!
дал Браво: 246 пъти
получил Браво: 499 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски спинингов риболов от брега в Турция

Мнение от JettroniX »

JettroniX написа:Определено съм на мнение, че туристическата услуга, която получих там си заслужава всеки лев и отново бих посетил тази дестинация.
През 2018-та, отново в средата на септември, посетих Дидим. :)
Този път нещата с риболовът седяха по друг начин, но като цяло отново си бе слабо откъм слука. Направих два надвечерни излета и един сутрешен. Улових два вида риби, които до този момент не бях записвал на сметката си. :fish2: Ето и няколко снимки:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И тази година местните рибари имаха от онази нетрадиционна слука, за която писах по-горе - явно там си е често явление, щом в две поредни години успявам да запечатам с фотоапарата една и съща случка. :D

Изображение

Този път рок фиш и плажни риби имаше бол, но бяха дребнички. От по-големите хищници почти никакво присъствие.

Изображение

Изображение

"Почивка в Дидим, Турция 2018"
Fish every day like it was your last!
Keep Spinning!!
Блог: spinning365.com
Facebook: spinning365
YouTube
stefannankov
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Окт 08, 2019 9:04
Риболов: Морски риболов с бомбарда, сърф кастинг, плувка.

Re: Морски спинингов риболов от брега в Турция

Мнение от stefannankov »

Добре е да се побутне темата. Септември се каним със семейството около Анталия да се почива, и да отида до Рим и да не видя папата не става. Първо нещо - травел въдица - отначало се бях насочил към Medium диапазона 5-25 гр и подобни, имам една 270 см. Дайва, която не ми харесва много и я ползвам за зарган, като идеята беше да сляза малко под нейния диапазон и да е по-къса, но като гледам какво мята народа , а и пише че често е ветровито, ще си трябва тежест на примамките - т.е. стигаме до митичните 40 гр. диапазон. Септември нямам много илюзии и надежди - ще се търси зарган през деня на джиг,за чернокоп привечер и рано сутрин - демек тука имам колекция простираща се от 7 до 50 гр., воблери и джигове, основно джигове и основно като за нашия размер риби... . Иначе казано отиваме си на акция 10-40 и т.н. - Някой може ли да препоръча въдица на части за такава акция? - Май Savage gear MPP2 travel ще дойде къса 2.13 м, но все пак става - нищо не пише що за акция има тая въдица - фаст ли е, не е ли...
Абу Гарсия Дипломат Травел - много тежка ми се струва почти 300 гр на 2,74 м. , а и неудобно дълга за въртене на изкуствени примамки, отделно и акцията й е неясна...май повече медиум отива - все пак ако някой е ползвал да каже.
Вярно е в друг диапазон, но чета едни Формакс Урбан Атак - пак 2,13 - диапазон 4-24, акция - Фаст - тук -стават ли за нещо?
Второ нещо за въпрос -- какви примамки? - ясно е джигове като за зарган имам..., имам каст мастер, алба блесна, ръчно направен воблер за чернокоп... повърхностен , но трябва да се купи още - номер 1 в списъка зарганоподобна примамка Ziggy. Други препоръки?
Бюджета за въдица до около 120-130 и малко отгоре може да се преживеее.
Аватар
JettroniX
Мнения: 324
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 18:27
Риболов: Спинингов риболов!
дал Браво: 246 пъти
получил Браво: 499 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски спинингов риболов от брега в Турция

Мнение от JettroniX »

Здрасти, задължително ли ти е условието спининга да е травел версия, сиреч многоделен?
Аз бих подходил с два спининига - двуделни, с мидиъм и хеви мощност до около 2,40 метра, сложени в подходящ твърд тубус. Можеш да ги пренасяш както с автобмобил, така и с автобус в ръчния багаж - до теб, на седалката откъм прозореца. :)
Преди години като бях в Дидим си говорих с един местен спинингист - тогава на кея бяхме цели двама от тая порода (за техните разбирания и наличността от рибарски стоки в местния рибарски магазин на кея останах с впечатлението, че това беше скъп и не чак толкова привлекателен риболов), а всички други си пердашеха на плувки и дъно. Сега обаче сме 2022-ра година и може да са се променили нещата. Та същия дидимски човек ми беше казал, че в началото на септември край тамошните брегове се завъртат много едри лици, баракуди и лефери с трофейни размери - показа ми снимки и ми падна ченето, че рибите, които беше уловил наистина си бяха едри екземпляри. Обаче имало години, когато рибите закъснявали и се появявали в края на септември - често срещано нещо като на по гръцкото крайбрежие. :)
За примамките - повърхностни и туичингови морски воблери, както и силикони, като все пак класическите морски примамки са си цифра. :D
Fish every day like it was your last!
Keep Spinning!!
Блог: spinning365.com
Facebook: spinning365
YouTube
stefannankov
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Окт 08, 2019 9:04
Риболов: Морски риболов с бомбарда, сърф кастинг, плувка.

Re: Морски спинингов риболов от брега в Турция

Мнение от stefannankov »

Ще сме със самолет, предпочитам да не държа в ръка, да го сложа в големия куфар. Много четох тия дни - ама с четене не винаги става... То като почвах с морския риболов във Варна с четене една въдица купих, ама после смених още 2-3, отделно вече и специализирани купувам. 4 делната въдица искам да я ползвам и в България - ще ми е удобна да ходя до буните с велосипед, затова гледам нещо, което хем да върши работа за 20 гр. джигове тук за зарган, както и тук се хвърлят около 30 гр. примамки за чернокоп. 2,7 метровата, която имам ще я запазя може би за резервна или за лодка, но искам нещо по-удобно и ми се ще да е малко по-къса.. Като напише SEA BASS човек и веднага излизат 3 м. въдици, само че за от брега за мен това е много понеже няма да е вертикално джигосване... Знам от какво значение е дистанцията при морето, особено при вълни и насрещен вятър - аз работя и с 40 гр. бомбарди на Тюленово когато се налага.. Отделно на скалист бряг по-дългата въдица помага, както и при тетраподи и други укрепления...
Отказах се от Savage gear MMP travel защото иде къса, иначе акцията става. Засега се насочвам към по-корави Daiwa Megaforce travel spin има версия 2,40 с акция 15-50 или нещо от сорта за около 100ина лв. Българските магазини, както и Daiwa.de не дават инфо за строя й, английските магазини пишат че е Moderate fast - ще изхвърля вероятно много добре, но при нужда да засича примамки в кокалеста уста като на лефер... ще иска много резки движения вероятно.
Абу Гарсия Дипломат Травел спина също го пишат на някои места че е с параболична акция - вероятно за реки ще е добре, но за море същия проблем...
И от много четене стигнах до DAM Quadra safar 2,4 има го 15-40, както и 20-60. Пак проблем, че никой не пише какъв му е строя, но западните сайтове го пишат Fast... май имам начин да го намеря на едно място във Варна, ще се разходя да го огледам...
Руснаците в тоя форум правят опит да опишат такива въдици цък, но често описанията са за ултралайт въдици, често много китайски или локални руски марки, вероятно пак поръчвани в Китай....
Аватар
JettroniX
Мнения: 324
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 18:27
Риболов: Спинингов риболов!
дал Браво: 246 пъти
получил Браво: 499 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски спинингов риболов от брега в Турция

Мнение от JettroniX »

Е, със самолет нещата стоят по друг начин. :)
Обикновено многоделните спининги нямат ясно изразен строй и повечето са бързи и корави.
Друг вариант, който може да поразгледаш, са телескопичните спиинги (tele spin).
Обаче, най-важното е: като заметнеш да има пасажи пред теб.
:tup:
Fish every day like it was your last!
Keep Spinning!!
Блог: spinning365.com
Facebook: spinning365
YouTube
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Морски спинингов риболов от брега в Турция

Мнение от Д-р Флекс »

stefannankov,

горещо ти препоръчвам Favorite X1 2404 H - четириделен травъл, събиращ се идеално в куфар. Аз закупих такъв от Vidrax, ходил съм на морски риболов с него няколко пъти ,и останах просто очарован от тази пръчка.
stefannankov
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Окт 08, 2019 9:04
Риболов: Морски риболов с бомбарда, сърф кастинг, плувка.

Re: Морски спинингов риболов от брега в Турция

Мнение от stefannankov »

Д-р Флекс написа: Съб Мар 05, 2022 6:35 stefannankov,

горещо ти препоръчвам Favorite X1 2404 H - четириделен травъл, събиращ се идеално в куфар. Аз закупих такъв от Vidrax, ходил съм на морски риболов с него няколко пъти ,и останах просто очарован от тази пръчка.
Пусто няма никъде наличност в БГ на Х1 травъл с подходящите акции, има двуделния вариант....четириделния във видракс имат, но е с по-малките акции.
От Украйна сега надали някой би се ангажирал да доставя...
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Морски спинингов риболов от брега в Турция

Мнение от мъро »

Трябва ли билет или нещо друго за морски риболов от брега в Турция
Аватар
JettroniX
Мнения: 324
Регистриран на: Чет Фев 13, 2014 18:27
Риболов: Спинингов риболов!
дал Браво: 246 пъти
получил Браво: 499 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски спинингов риболов от брега в Турция

Мнение от JettroniX »

Не, лови се без билет, както е в Гърция и все още по нашето Черноморие.
Fish every day like it was your last!
Keep Spinning!!
Блог: spinning365.com
Facebook: spinning365
YouTube
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”